Duch boje

• Thajsko Chocolate (viac)

Nový film od tvůrců "Ong Bak"! Zen, která se narodila z lásky vraha Yakuzy a jedné nebezpečné krásky, je velmi zvláštní dívkou. Žije odřezána od světa a objeví v sobě vlastnost, která v kořenech změní její život. Tato obzvláštní vlastnost ji umožňuje okamžitě dokonale napodobit jakýkoliv bojovný pohyb, který uvidí. Mezitím dívčina matka onemocní rakovinou, ale přestože jim mnoho mužů dluží, nemají peněz na její léčení. Zen se rozhodne, že pomoci nově získaných schopností sežene peníze od dlužníků a zachrání nemocnou matku. Od této chvíle ji udržuje při životě jen jediná věc - boj. Přestože se narodila jako autistka, pomocí kousku čokolády se dokáže vymanit ze svého vnitřního světa a stát se zápasnicí bojového umění, jakou ještě svět nikdy neviděl. (oficiálny text distribútora)

viperDavid

Ze záčátku filmu jsem si myslel, že jste se tady asi posrali s tím hodnocením, bylo to nudné jak nedělní škola, do které jsem nikdy nechodil, pak se to ale rozjelo. Sceny naprosto fantasticky natočené, tak jak to u thajských filmů bývá i poměrně dobře realistické, sem tam nějaká chybička se da prominout, celkově však naprosto strhující až člověk má zlost, že se taky nenarodil jako mentál...no možná že ano, podle komentáře 5* ()

ywo666

Mal som dlhý komentár podrobne rozoberajúci film ale omylom som si ho zmazal, takže stručne. Super súboje. Super JeeJa, ktorá vyzerá o 10 rokov mladšia ako naozaj je. Choreografia po všetkých stránkach prepracovaná. Dej otrava. Lepší ako v Ong-bak, ale otravnejší. 4* za to bojové umenie, ktoré predvádza žena, čo poteší. ()

Redi

Mlátičky tohoto typu nikdy nebyly moje... Jackie Chan, Jet Li, Tony Jaa (respekt) apod. mě nikdy nelákali, ale na tohle jsem byl podle synopse zvědavý, pač to vypadalo na něco duchaplnějšího (znepřátelení gangsteři mají románek, následně sama vychová autistické dítě, když následně sama onemocní a k tomu všemu je v hledáčku svého bývalého bosse, a tak se s tím 'do slova' poperme... no daleko lepší, než když jeden ukradne 'sloní penis' a musí se kvůli němu bít). Místama lehce dojemné, což bych u takového filmu nečekal, i když jsem doufal, a to je bod k dobru... díky inspiraci hl. hrdinky (hrdinů... nesmíme zapomenout i na sympatického tlouštíka-parťáka, který byl vlastně hlava celé operace :D ) také velice sympatická podívaná. Taky celou dobu zábava, nuda se nekoná ani naokamžik, navzdory brzkého vyždímání potenciálně plnějšího nápadu. První 1/3 skvělá, hodna pětihvězdičkového akčního dramatu. Potom ovšem scénář rychle vyšumí a je z toho jenom 'Naval prachy... ne... bum bum', a to je ten nevyužitý potenciál. K holce respekt, který se umocní ještě více v závěrečných titulkách ala nepodařené scény, kde je vidět, že natáčení nebylo jen hraní si na písečku, i když od soubojů jsem čekal trochu víc (po čtení některých komentů), protože jsou víceméně zvládnuté nejen díky holčině, ale taky díky střihu asi tak v poměru 60/40. Přesto jsou souboje kolísavé kvality, zejména co se týče tempa... někdy pěkně svižné, kdy je jak namydlený blesk, někdy děsně zbržděné jak při snížení ze 60 na 15 FPS. Občas humorné (ne nechtěně) držkopády neuškodily, ba naopak. Finále povedené, ale oproti takovému Kill Bill a Crazy88 úplně někeš jineš (i když asi není na místě srovnávat první ligu s druhou) a konečný 'elektrobugy-capoeira fight' mě dostal. Akčním scénám s bouchačkama není co vytknout. Největší zloduch vydrží víc než Heihachi z Tekkena, ale to k tomu asi patří. Jelikož nemám s čím srovnávat, bavil jsem se u toho dobře a je to duchaplnější, než bych od filmu tohoto typu čekal, tak si to ode mě zaslouží slušný nad... a jeden z nejdelších komentářů. ()

Brain-D

Bohužel příběh a postavy jsou tak pitome, že nemůžu dát plnou. Ale akce je tu ong-bak ala woman ong-bak...takže tam nemůžu nic vyčíst...bavil jsem se a teĎ si jdu trochu zaboxovat :) ()

Kangaxx

Bojové scény sú na extrémnej úrovni, avšak podobne ako u ong-bak, ani tu to zďaleka nestačí. Scenár je neuveriteľný, pravdepodobne ho písali pomedzi prestávky na poskytnutie prvej pomoci jednotlivým aktérom. AK označíme realitu za horskú rieku, tak hrdinka je motorový čln plaviaci sa proti prúdu. Jednoducho toľko nelogickostí v jednom filme som ešte asi nevidel (keď nerátam horory s rozpočtom 200 usd). Napríklad guľky z pištole sú úplne neškodné a ani prebodnutie katanou nie je čo bývalo. Keď som to rátal, tak mi vyšlo, že každých 5 rokov veku tu postavy rozbehajú jednu guľku....takže v 60tke ich nerozhádže ani dávka z kalašnikova (viď Ozzy Osbourne vo finálnom fighte). Na druhej strane karate štýl je po vzore Ongu naozaj slušný, aj keď kvality predchodcu nedosahuje (predovšetkým 25 kilová hrdinka rozdáva kopy o sile rozbehnutého kamióna, to musí jesť ovsené vločky aspoň 3x denne, keď má toľko energie). Tempo je slušné, stále sa niečo deje, každý podnikateľ v meste je padouch a jeho zamestnanci po šichte chodia na lekcie karate, ale keby všetci sekali dobrotu, nemala by dievčina koho nakopať. V zhrnutí môžem snímok odporučiť vyložene iba ako oddychovku a efektnú prezentáciu bojových umení, ktorá neobsahuje ani štipku reality. Tú tu však nikto asi ani nečaká a tak dávam 40 %. V záverečných titulkách ešte tvorcovia poukázali na to, že častejšie ako kameru pri natáčaní používali defibrilátor... ()

Pecival

Od podobně laděných filmů nečekám žádné scénaristické orgie, ale aspoň mě nesmí to co se odehrává na plátně mezi souboji štvát. A ječící, malá, polo-dementní holka "maminy peníze" mě, navíc za pomoci dosti ďábelského dabbingu, iritovala docela hodně. Největší bolest je tedy první půl hodina, kdy jsem byl fakt otráven, ale pak naštěstí přijdou bitky. A díky bohu jich není málo. Postupem času se mi na tváři usazoval čím dál spokojenější úsměv a v závěřečné pavlačové bitce jsem se tetelil blahem. Akce možná není úplně první liga, ale rozhodně je kvalitní a hlavně nemá tisíc střihů za vteřinu, čímž je vidět, že aktéři věděli co dělají. Největší pochvalu zaslouží ti nešťastníci co dostávali od hlavní hrdinky nakládačku, protože všechny ty pády a krkolomné veletoče museli občas řádně bolet. Chvíli jsem dokonce uvažoval na 4, ale ten začátek je příliš velká bolest, každopádně JeeJa Yanin má jistý potenciál, tak uvidíme jak s ním naloží. ()

BuryGol

Tak Thajsko pomalu ale jistě začíná dohánět Hong Kong v kvalitě bojovejch filmů. Tentokrát se tady objeví JeeJa Yanin, což je jakoby Tony Jaa v sukni. Podle mě je super, že se do martialu začínaj obsazovat i slečny. A pokud to uměj a jsou zároveń i pohledný jako JeeJa, bavim se u toho královsky a vůbec mi nevadí tradičně slabší příběh. Nebudu se rozepisovat o autismu, ale JeeJa ho myslim zahrála dobře a scéna dvou mentálně postiženejch bojovníků..to nevim, kde na to choděj. Na konci se člověk dozví, že natáčet bojový scény je sice sranda, ale občas to pěkně bolí. Já se jdu kažodpáně podívat, co Thajci ještě v tomhle směru natočili...protože tohle mě fakt baví! ()

Hollohlaway

Originální choreografie a neokoukaná bojovnice, která je fakt dobrá. O zbytku není moc co říct, béčkovej scénář i herci. Ale bojové scény to vynahrazují celkem dostatečně. ()

sedm.1

Úplný začátek byl krapet nudný,ovšem jakmile začla hlavní hrdinka využívat svého bojové umění,začli se dít sakra nevídané věci a závěrečná rubačka byla už naprostá lahůdka a bojová dokonalost.Sice jsem měl po prvních soubojích i dost strachu,neboť střihač až příliš pomáhal a zároveň ubíral z umění bojovnice Jeeja Yanin,postupně se ale kamera i střih sklidnili a vše se dostalo do kolejí,které v bojových filmech nastavil božský Tony Jaa,takže souboje byli perfektně zobrazené,jejich choreografie dosahovala maximálních hodnot,kosti praskali,krev stříkala a akrobatické dovednosti všech zúčastněných doslova vyráželi dech.Dějová linie zde byla opět pouze jen držícím pojítkem mezi všemi těmi úžasnými a efektními řežbami,ovšem na to se dá u těchto filmů snadno zvyknout,opravdu se nemá cenu v ději nějak víc babrat,ten je tu vážně druhotný.Jeeja Yanin je zkrátka stejně jako Tony Jaa čistý blesk z nebe,naprosto mě oslnila a ikdyž sice též stejně jako Tony nepobrala dvakrát charisma,její umění to nastokrát vynahradí.Geniální bojový film,Thajci jsou v tomto odvětví o několik tříd jinde než zbytek světa. ()

piserius

Příběh je zde sice prostý, ale plně dostačující. Je docela s podivem, jaké kousky zde představitelka Zen předvádí. A když vezmete v potaz to, že zde nejsou žádní kaskadéři, kteří v nebezpečných scénách zaskakují za aktéry, tak si ten film snad musí užít a pochválit skoro každý. ()

iXtr3m3

Neviem, ako tento film hodnotiť. Bohužiaľ sa filmári rozhodli v tomto jednom snímku spojiť dva veľmi ťažko skombinovateľné žánre a to drámu s akciou. Akčný film dnes dokáže natočiť aj "orangutan", ak má celkom dobrého choreografa a scenár sa ako tak dá zniesť, ale dráma, to je už iné kafe. A navyše pokiaľ ide o stvárnenie príbehu o autistickom dievčati. Film mi pripadal ako strašne neucelený a nevyvážený. POZOR MOŽNÝ SPOILER: Bojové scény sú ok, ale to spracovanie drámy autistická dcéra vs. matka chorá na rakovinu vs. nedostatok peňazí vs. vybavovanie starých účtov s mafiou, to jednoducho nemohlo vyjsť a ani nakoniec nevyšlo dobre. A nie je to preto, že by jednoduché scény boli zlé. V podstate každá bola spracovaná úplne OK, ale problém je v tom, že vždy každá dramatická scéna bola rušivou pre tie akčné a naopak, tie akčné scény pôsobili rušivo medzi scénami dramatickými. Bohužiaľ. Dávam slabšie 3 hviezdy resp. max. 50%. Ale dievča potenciál má, len ho treba využiť lepšie, takže na jej budúce projekty rád počkám. ()

jondoe

Velmi dobry akcny film, ktory sa mi pacil ovela viac ako Ong-bak 2. Pribeh nie je nicim vynimocny a herecke kvality v tejto akcnej jazde radsej ani nehladajte, lebo tu jednoducho nie su. Scenar rovnako priblbly ako vo vacsine podobnych filmoch a na zaciatku som sa aj chvilku stracal v deji. Suboje a hlavne ten posledny su vsak neuveritelne nakrutene. Obdivujem vsetkych co v tychto perfektnych bitkach hrali. Ale moje tri hviezdicky patria hlavnej hrdinke. Je neuveritelne co dokazu mlade azijske deti a toto dievca je proste uzasne. Odporucam pozriet si aj kusok zo zaverecnych titulkov. Su tam naozaj ''podrene'' sceny. :-))) ()

Fordzy

Pinkaew umí a když do hlavní role obsadí JeeJu Yanin alias ženskou verzi Tonyho Jaa, tak dokáže rozpoutat drsné akční orgie s kapkou něžnosti a perfektní kamerou. Škoda pomalého a značně dementního rozjezdu, po kterém následuje vynikající akční nářez. Pokud máte nakoukané filmy s Brucem Lee a Tonym Jaa, tak se vám budou líbit odkazy na jejich filmy. Doporučuji všem, kteří dávají přednost ženě v akci před ženou za plotnou. 69% ()

Orthank

Ako tak pozerám Thajskú bojovú filmovú tvorbu z posledných pár rokov, začínam si myslieť, že tých Muai Thai bojovníkov tam snáď pestujú hneď vedľa ryžových plantáží. Po Tonym Jaa sa niekde z neznáma zjavil ďalší tentoraz ženský stroj na zlomeniny, a znova to stojí za to. Pod vedením osvedčeného Prachya Pinkaewa to proste má grády. Nemálo k tomu prispieva i skúsený choreograf Ritakrai, ktorý doťahuje k dokonalosti i tie najbežnejšie bojové sekvencie. Čo tam po nezmyselnom a skutočne tupom scenári, hlavne, že sa slušne tlačí na pílu a fanúškovské fancluby Tonyho Jaa majú ďalší dôvod na radosť. Aj keď bojové scény vypĺňajú trištvrte stopáže, krivdil by som režisérovi, že sa nesnažil i trochu dramatizovať. Vôbec myšlienka psychicky postihnutej hlavnej hrdinky či jej talentu, prípadne choroba jej matky dokážu ospravedlniť kopec jej myšlienkových skratov, a dokazujú, že Pinkaew sa skutočne snažil dostať z priamočiarého príbehu i trochu očnej vlhkosti. Avšak to, že sú naskladané niekedy až príliš nútene a šablonovite, sa už rozdýchava ťažšie. Lenže rozplývať sa tu nad dramatizáciou Thajského Muai Thai filmu nie je naozaj na mieste, a preto nezostáva nič iné, ako si túto horkasto-sladkú čokoládu plnú chrumkavých orieškov, do sýta vychutnať......:-) ()

Adramelech

Mně ten film přišel jako zakuklená reklama na inkluzi - jako že mentálně postižení nejvíce vynikají v bojových sportech. Tak tomu nevěřím. Jinak mazec to byl občas pěkný, ale když se tam zrovna neřezali, tak to byla celkem nuda. ()

MulaNula

Absenci nějakého složitějšího příbehu sem očekával a jeho jednoduchost tedy hodnotit nebudu, přesto bych ale vyšvihl úžasné bojové scény v podaní J. Yanin, která ve filmu vypadá na 15 i když to je ročník 84( pozoruhodné ). Ty bojové scény u mě tedy mají 80% .) ()

TERRORDROME

Mentálne zaostalá výpalníčka vytĺka z mafiánov peniaze pre chorú matku za asistencie jej priblblého ale podnikavého kamoša. Chvíľu trvá než sa to rozbehne ale potom už to frčí. Prvý súboj je trochu rozpačiťý, oťukávací, ďalšie sú stále lepšie, končiace fascinujúcim masakrom na stene budovy s krkolomnými pádmi a rozbíjaním neónových pútačov. Skvelá je aj scéna v ktorej sa retardovaná hrdinka bije s rovnako retardovaným záporákom. Jeeja kope veľmi pekne, ale tie kopy nepôsobia veľmi silno takže je ťažké uveriť že by nimi dokázala skopať do bezvedomia celú bandu chlapov. Každopádne ale zaujme pozornosť, ženských mlátičiek moc nie je a Jeeja svojim bojovým výkonom hravo preští kedysi populárnu Cynthiu Rothrock. ()

Mírouš

Co se mi líbilo? Všechno. Fantastická vizuální podívána, skvělá hudba, bitky, prostě bomba. Nevěřil bych jak jde zkombinovat akční film s dramatem. V jedný chvíli prvotřídní řežba a v další vás film dojme skoro až k slzám...Vůbec bych neřekl, že hlavní hrdince v době natáčení bylo 24, vypadala tak na 15. Ale šlo jí to náramně dobře. Můžu jen doporučit. ()