Ong-bak

• Česko Ong-bak (viac)

Ong-bak je dvesto rokov stará soška Budhu, ktorá pochádza z čias thajsko-barmskej vojny. Keď z chrámu thajskej dediny Nong Pra-du ukradne zločinec Don (Wannakit Sirioput) hlavu vzácnej sošky Ong-baka, vidiečania vyšlú do Bangkoku svojho hrdinu, mladého bojovníka Tinga (Tony Jaa), aby vrátil ukradnutú sviatosť. Sošku musí priniesť skôr, než nastane Veľký sviatok, inak dedine hrozí nepriazeň bohov, ktorá môže spôsobiť jej skazu. V hlavnom meste Ting vyhľadá krajana Humlaea (Petchtai Wongkamlao), ktorý si hovorí George a pohybuje sa ako špekulant v podsvetí. Čestný vidiečan presvedčí malého mestského gaunera, aby mu pomohol v boji za správnu vec. Mladý bojovník Ting musí poraziť nielen zlodeja Dona, ale aj jeho obludného gangsterského bossa Komtuana (Suchao Pongwilai) s elektronickými hlasivkami. Na svojej ceste musí podstúpiť mnoho zápasov, bitiek a naháňačiek, v ktorých uplatní svoje majstrovské bojové umenie Muay Thai. Jeho majster mu ho vždy zakazoval používať v súkromí, ale teraz nastal ten správny čas. Bojové majstrovstvo pomôže Tingovi poraziť zloduchov a zachrániť rodnú dedinu pred skazou. (TV JOJ)

Dadel

Atletické schopnosti Tonyho Jaa jsou téměř obdivuhodné ("téměř" říkám proto, že si nemyslím, že něco takového stojí za ty roky tvrdé dřiny a tréninku). Bohužel je celý film jen záminkou k tomu, aby je mohl předvádět, a proto jsou všechny scény, kde se zrovna neutíká, nekope a nemlátí, což je přece jen většina filmu, svou prostoduchostí a nepříliš dobrou režií skoro k nepřežití. A robotický hlas ze syntezátoru hlavního záporáka mi byl přímo fyzicky odporný. Přesto film stojí kvůli mnoha Tonyho cirkusovým kouskům za vidění, a kdyby z nich udělali pětiminutový videoklip, ocenil bych je víc. ()

Jhershaw

Ong-bak jsem odkládal dlouhých 12 let, a to byla chyba. Věřím, že tehdy bych byl též nadšen z té gore přehlídky všelijakého mlácení a jiných kaskadérských kousků. Jenže ten příběh a herci jsou tak strašní, že to úplně trhá oči, a daleko, hluboko to zaostává za Raid, který se o nějaký přesah a ponaučení nepokoušel, jen nabídl jeviště velikosti jednoho domu a hru všichni proti jednomu. 5/10 ()

Disk

Zdá se, že začínám mít slabost pro tyhle namakané hošany. Tony Jaa je neskutečný borec, opravdu nechápu, kam na ty nápady chodí. Jeho bojové exhibice jsou super. Scénář je sice blbý, ale tady na to kašlu, protože děj (který mimochodem dává smysl) zde v žádném případě není to hlavní. Je hlavně akční vymývárna, která posadí na zadek (chtěl jsem použít vulgárnější variantu tohoto slova, ale asi by mi to neprošlo) většinu současných západních snímků tohoto žánru. Občas opravdu neuškodí si pustit nějakou akční vymývárnu. ()

PetrPan

Film, kterým  Tony Jaa  prorazil.  I cizí hlavou zeď. Další filmová připomínka díkybohu stále ne mrtvého žánru čistě bojových filmů. Zápletka o ukradené hlavě sochy je stejně "co to kurva je?" jako v případě sesterského Tom yum goong, ale to pochopitelně není žádné překvapení. Síla filmu opět spočívá v soubojích a ty jsou jak jinak než špičkové. A to ať se jedná o de facto pouliční parkour, tedy kudy je možné proskočit, od čeho se odrazit, kam dopadnout, ale hlavně, jak to choreograficky vymyslet, aby se tomu dalo věřit a jen zírat s otevřenou hubou. K tomu kapka poctivé arénovky s různorodými bijci a na pětku je opět zaděláno.  Tony _Jaa rulez! ()

petaspur

Bojovný gymnasta předváděl neuvěřitelné kousky, honička v rikšách jistě byla originální (i když ne moc zajímavá) a to jsou veškeré klady tohoto filmu. Neustále ze všech úhlů opakované kousky hlavního hrdiny (Liga mistrů není moc dobrá inspirace pro film) mě vyrušovaly z projekce. Ono je to nakonec jedno, protože ve filmu skutečně nešlo o nic jiného, než ukopnout někomu jinému kolenem hlavu. ()

• Tony Jaa (Ting) se zranil při souboji s Big Bearem (Nick Kara) v zápasnické aréně. Poprvé v životě musel do nemocnice. (Vojcl)
  • Choreografii bojových umění na filmu dělali Panna Rittikrai a Tony Jaa. V závěrečných titulcích jsou uvedeni jako Punna Rittikrai a Panom Yeerum. (Rominator)
  • Na produkci filmu se podílel Luc Besson. Tvůrci mu nezapomněli vzdát dík. Ve scéně s tříkolovými „taxíky“ jeden z nich narazí do budovy a vlevo dole, pod silnicí, si můžete přečíst "Hi Luc Besson we are waiting for you". (Matty)

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění

08.09.2009

Steven Soderbergh si asi umínil, že dotáhne do Hollywoodu co nejvíce holek z „jiných odvětví“. Zkusil to s pornohvězdou Sashou Grey v experimentálním The Girlfriend Experience, teď půjde divácky… (viac)

Tony Jaa sa vracia

Tony Jaa sa vracia

05.08.2005

V thajskom akčnom filme Ong-Bak sa dovtedy neznámy borec Tony Jaa predviedol v plnej sile, film sa stal veľkým hitom vo viacerých kútoch sveta (a dotiahol to dokonca aj do našich kín) a Tonyho začali… (viac)