Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiálny text distribútora)

Dienzenhofer

Jen 67%!!! Sakra, tohle je jeden z nejlepších filmů o fanatismu a upalování čarodějnic, konkurovat může jen Kladivo na čarodějnice. Výborný Sean Bean, který ukazuje, že je výborný herec, i přesto, že nemá, tak velké jméno, jako třeba Orlando Bloom či Viggo Mortensen, tak ho řadím jako nejlepšího herce z LOTR. Eddie Redmayne tu má normálnější roli, než v Bídnících nebo třeba v Dánské dívce, takže vám není, tak nesympatický, jak obyčejně, dokáže zahrát velmi slušně a upřímně byl bych raději, kdyby Oscara vyhrál za tenhle film, než za Teorii všeho(ale to asi i za ten Tribunál). Catrice van Houten je dle mého nejméně doceněná herečka současnosti a taky nejlepší herečka z území Beneluxu. Druhý nejlepší film s Redmaynem a nejlepší film o upalování čarodějnic. ()

kwaicheng

Ále co. Dávám pět. Sice jsem chvílema nerozuměl co herci říkají, pani nekromantka si mohla odpustit ten proslov k vesničanům, ale jinak se mi to moc líbilo. Parádní středověk, pořádně temnej, bitky dobrý, družina Ulrica skvělá. ()

pasty

Je to inteligentné a vôbec som sa pri tom nenudil. Nebyť toho záveru a digitálnej kamery, tak neváham ísť vyššie z hodnotením. ()

Petulka88

Na mě film působil trošku roztříštěným dojmem. V první polovině je to vcelku klasický historický film s temnější atmosférou, pak se začne víc a hlavně zbytečně kecat a děj se začíná nepříjemně táhnout. Závěrečných asi 20 minut se ale povedlo. Celek asi nedrží úplně pohromadě a hlavní "záporačka" mi taky dvakrát nesedla. Ve výsledku je to tak na 3 a půl *, jenže to dost dobře nejde, takže přimhouřím oči a dávám za 4. ()

m_a_c_a

Christopheru Smithovi se podařilo věrně vystihnout depresivní atmosféru středověku. Mor, mlha, močály a lesy... kamera bez stativu... to vše zdrsňuje vcelku svižný děj. Prostě příjemně strávených 102 minut. ()

E lan

Ač docela zajímavé, tak je to na mne příliš kruté dílo, temné od začátku do konce, s kvalitními hereckými výkony, chvilku i povedeným scénářem, ale suma sumárum to nějak nejde moc dohromady. Příliš krve, pár mouder a jinak nic... ()

Deftie

Napriek tomu, že historické filmy rada nemám, k tomuto som si našla cestu... Dej sa nám rozbieha síce trochu pomalšie, ale o to viac si človek môže vychutnať skvelo zvládnutú výpravu a kostýmy (kresťanský (ne)fanatatizmus bol stvárnený tiež celkom pekne). Avšak po príchode do dedinky som asi čakala niečo viac hororovejšie alebo atmosférickejšie, ale napokon z toho pán Smith vykorčuľoval tak, že Black Death je čistokrvný historický film (ako nazvať niečo, čo sa mohlo pokojne stať v 14. storočí?), avšak hororovú nálepku by som tam nelepila ani zo srandy. Škoda tej rýchlosti a plytkosti v osade, slabej ukážky psychickej krutosti ateizmu, mohlo to byť krásnych päť hviezd. ()

Design

Strašně málo.... Začátek filmu zdlouhavý, ale postupem času film nabírá obrátky a nevypadá to zle. Sean Bean jako vůdce biskupova žoldáckého oddílu je určitě velké plus. Po příjezdu a spolčení s mnichem mé očekávání gradovalo, jenomže se dostavila pouze malá lesní bitka a když dorazili do inkriminovaného města tak místo řešení problému, byli hned omámeni a mučeni. A ikdyž to ještě má zvrat tak samotný konec je už úplně mimo. A nechápu že má film hodnocení nad 70% myslím že postupem času bude vděčný za 50% na kterých ho nevidím ani já... ... ()

cinemaboy7

Film je natolik povedený, že jsem na vážkách dát plné hodnocení. Režisér Christopher Smith mě přesvědčil už Trianglem, že budování atmosféry, netradiční náměty a šokující zvraty mu nejsou cizí. Výborný scénář převrací téma náboženství, období morové epidemie a upalování čarodějnic tak nějak naruby. Vznikl tím film bez jediného kladného hrdiny /nevzpomínám si na nic podobného/, film s přesně padnoucí dobovou hudbou, téměř dokumentární kamerou a skvělým herectvím hlavního představitele. Jestli bude další kousek tohoto režiséra opět tak vychytaný, nezbyde mi, než ho zařadit mezi oblíbence.90% ()

RajAthen

Příjemné překvapení.Spíše než áčkové béčko, bych jej označil za béčkové áčko. Film má jasně vymezené téma, neklade si cíle, na které by nestačil, a ve výsledku nabízí docela zajímavou látku k úvaze o kruhu lidské nenávisti. ()

Camarro14

"Kladivo na čarodějnice" potkalo snímky "Solomon Kane" a "Wicker Man", z této kombinace pak vzniklo "Black Death", jenž je má velmi silnou atmosféru a skvělého Seana Beana (dle kostýmu soudím, že si chtěl zavzpomínat na LOTR). Příjemné překvapení u kterého syrovost a nástin tehdejší doby je více než uvěřitelný - jedinou výtku mám k menší drsnosti při mučení, ale to už záleží na vkusu diváka. :)) ()

alienemo

Skvelé spracovaný príbeh, ku koncu trochu urychlený ale aj tak je to prekvapivo inteligentne napísaný scénar. Spojené so skvele zvolenými hercami a ich výkonmi ale pokazene zlou kamerou, vyvážené skvelou atmosférou a výpravou je to na čisté 4 hviezdy. ()

Nocturno culto

Krutá středověká řezničina doprovázená všudypřítomnou morovou pandemií...Sean Bean to zahrál podobně jako Boromira z LOTR,,velmi podobné charaktery...jinak pěkná podívaná-80 % ()

Demonic189

Som rozčarovaný ako z filmu, tak aj s hodnotení niektorých užívateľov. Prakticky ani neviem začo dávam tu jednu hviezdičku! Plochy scenár ako Podunajská nížina, neuveriteľne mdlé výkony (Sean Bean prakticky nemal čo hrať a tak sa ani nedivím, že dopadol ako dopadol+dabing, ktorý je priam nechutný, takisto mladý naivný farárik je doslova strašný (!!!) a ťažko uveriteľný. Film ma prakticky dve nudné akčnejšie scény a aj to jedna z nich je mizerná (dvaja premrznutý polonahý ľudia vybijú takmer cely tábor?). Koniec točiaci sa okolo pomsty mi vyvolával úsmev na tvári a po skončení filmu sa len sám seba pýtam: kto bol vlastne ten "zlý" v tomto filme?Komu som mal držať palce?Kde bola pointa? ()

Henry Morgan

Nečekaně realistické, místy drsné. Velmi procítěné bojové scény, kde se snoubí krutost s křesťanským odhodláním a to vše podtržené církevním, militantním fanatismem. Děsivé střetnutí dvou proudů...hony na čarodějnice, mučení, upalování proti okultní fanatické a zvrhlé síle nekromantky. Spojnicí všech zvěrstev je strah z nemoci. Uznávám, že se jedná o pro mě nadprůměrný film, který svou povahou a opravdovostí předčí mnoho slavnějších snímků, které jsou psané pro lidi. Z tohoto tak nějak kypí částečná nezávislost a realizace samotných tvůrců. Navíc to bylo hodně vyrovnané, nijak tam nehaproval konec nebo děj. Mělo to dobrou gradaci a to ani nemluvím o svém odporu vůči církvi. ()

Acrobat

Je to ťažké so stredovekom. Okrem toho, že je úžasný, do značnej miery s historicko-faktografického hľadiska trpí nutkaním zvyšovať jeho mystifikáciu. Mystéria stredoveku vytvára odpadová literatúra a túžba démonizovať. Málo kvalitných literatúr (Le Goff, Eco...) a doku History-Viasat naznačujú, že dnes sa veľmi neodlišujeme. Brakový Christopher Smith zatúžil dvihnúť sa do podvedomia divákov zaručenou latkou spomínaného stredoveku a jeho temnosti. Na počudovanie mu to takmer vyšlo na 5. Stredoveký rozpočet NAŠTASTIE neumožnil pridávať efekty (ako v Solomonovi-zbytočne) a servíruje tak chladnú, hmlovú rovinu drsného, dušou otupného krátkeho príbehu Čiernej smrti. Malý priestor, poskromne postáv je plusom, výborne dopĺňané výberom exteriérov hlavne prírodných (hmla, močiar, zeleň, suché stromy, kríž pri jazere...). „Rytieri“ sú neucelenou verziou stredovekého chlapa, správne drsní, oblečení. Všetky atribúty sa vhodne dopĺňajú, a tak sa vo mne vždy udržal pocit dávnych čias, drsnosti, zbedačenosti, fiktívnej hrdinskosti. Na výbornú a 100 % to spĺňa prvá takmer hodinka. Do príchodu do osady to má správny „feeling“ ako v Centurionovi, ale tam, kde Centurion na 100 % šľape aj ďalej, osadový dej a mýtus pokrivkáva...jemne. To, že ľudia boli pod vplyvom prudkého a silne podvedomého učenia Cirkvi je fakt, omieľanie Boha a diabla teda nemožno brať ako úchylku. Vtedy to tak bolo, čierna smrť to ešte značne posilnila (Boccaccio – Dekameron). Či má byť Caprice jediná, kto jedná racionálne, je vylúčené. Film má krutý, ale neskutočne pravdivý odkaz. Všetci tam boli zlí. A to je deprimujúce. A zároveň výpovedné a skvelé. Skvelo stojí teda skladba filmu. Nedovoľuje byť esom v rukáve ani veriacim, ale ani neveriacim. Dôstojné sú obe skupiny, preto dnes vychádzame. Vďaka za novovek : ) (10.03.2011, DVD) ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (viac)