Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiálny text distribútora)

kamil.i

Tvorcovia Black Death sa očividne snažili vyprovokovať u divákov hlbšie otázky, no ich snaha o filozofickú nadhodnotu filmu nie je úplne naplnená pretože je nedostatočne pokrytá kvalitnými umeleckými prostriedkami. Na druhej strane ide o veľmi dobrý atmosférický sword&sorcery krvák. ()

IvcaSammet

Black Death má hodně zajímavý námět s luxusním závěrem. Eddie Redmayne zde naprosto exceluje, z jeho hereckého výkonu mám ještě teď husí kůži. Atmosféru si film buduje naprosto dokonale, brutálních scén typických pro toto období je ve filmu taky dost, i když se přiznám, že trochu detailnější záběry by filmu ještě trochu pomohly. Možná právě proto jsem se rozhodla hodnotit "pouze" čtyřma hvězdičkama, Něco mi tam prostě chybělo. Black Death byl pro mě docela hodně příjemným překvapením, netušila jsem co od filmu čekat a měla jsem z něj trochu obavy. Celkově čtyři a půl hvězdičky. ()

Money_too

Vcelku slušné Bčko,které nijak nevyčnívá ani neurazí. Scénář je drobet slabší, obzvlášť WTF konec filmu, ale atmosféra a surovost srovnatelná se Solomonem Kanem. Větší rozpočet, lepší scénář a bylo by to aspoň za 4 hvězdy,bohužel ten konec je opravdu,ale opravdu pitomý a film tím absolutně ztrácí pointu. P.S. scéna bitvy u skal stála za to, jednoznačně nejlepší část filmu... ()

infected

Film ani ryba ani rak,historický dobrodružný s prvky hororu a nekonečnými kecy o bohu.Mor je prevít ale jedné vesnici se vyhýbá obloukem,tak šup,pár nesympatických špinavých rytířů plus jeden mladý mnich a jdem se tomu kouknout na zoubek.Že sebou smýkají pojízdnou mučírnu je fakt sranda.Že se okatě nechají vesničany omámit,klasika.Až na ten konec když se mladý mnich upgraduje na rytíře a nahání čarodejnice všeho druhu,to už je i na mne moc.Věřit v boha a přitom být zaslepen nenávistí je terno.No zas tak špatné to nebylo ale je mi jasné že se to za chvíli bude povalovat někde v trafice.Takže dva body za celek a jeden za Carice Van Houten-po čertech krásná ženská! ()

KOZEL84

Seany ty chlape bídná kde si se furt flákal?Po Centurionovi další dobová (no trochu blíž) bomba z Británie!Nejednou mi blesklo hlavou Valhalla Rising,ale žádný strach,tohle díkybohu() není taková kulervoucí nuda.Mysteriózní,atmosférická cesta ''božích bojovníků'' za potrestáním čarodějníků do vesnice,které se daří odolávat moru,který sužuje celou okolní zemi.Už ta logika je úžasná.Film by jako reklama na církev opět určitě neuspěl.Britové to prostě umí líp než amíci a tohle je zase moc hezky syrové a brutální s božsky depresivním zvratem a konečně pravdivou proměnou hlavního hrdiny,jakou sem už dlouho a možná že nikdy neviděl.Lidé totiž nejsou nezlomní!Ani náhodou!O tom múže tak maximálně žvatlat Hemingway a pak si ustřelit hlavu.Výborná hudba (spíš pazvuky) podkresluje temnou atmosféru a Carice se svým ksichtíkem herečky z filmů pro pamětníky je zase šukézní až z toho bolí ty.....srdce.No a jedna scéna z tohodle filmu určitě horor nedělá.6 hvězd a 150% ()

KoleckoR

Fanatické náboženství nebo fanatický ateismus vedl, vede a bude vést k zabíjení a vraždění. Povedený temný historický film (nenezval bych to hororem) z dob temného středověku a upalování bezvěrců, kacířů a čarodějnic. ()

Badel

Celkem se shoduju s hodnocením Cervenaka, potenciál v tom vidím větší, než se bohužel ukázalo. Nebylo to hloupé a temná atmosféra se povedla, ale klíčové dění ve vesnici bylo skutečně podivně zrychlené, zkratkovité. Morální poselství potom působí příliš instantně, což je škoda. Jeden z těch mála filmů, co by měl bejt výrazně delší. ()

Brusíček

Syrově mrazivý historický film o Mužích, jež si za svým slovem stojí. Krutost je v tomhle filmu pojata velmi drsně, nicméně to asi odpovídá době do které je film zasazen. 70% ()

ViktorEl

Hororom by som to určite nenazval, skôr historicko-mysterióznym thrillerom čo nie je zlá kombinácia. Čakal som, ale niečo viac. Príbeh, herecké obsadenie aj krvavé scény sú dobré. Celý film je natočený precízne, bez veľkých chýb, preto dávam také vysoké hodnotenie, ale nijako zvlášť ma to neoslovilo. 50% ()

Platom

Historický film zabývající se lidskou vírou, možná přesvědčením, zasazený do doby dýmějového moru - odtud název "Black Death", který mě hned ze začátku překvapil svou hutnou atmosférou a já nabuzen tímto faktem očekával jeden z nejtemnějších filmů poslední doby. Mýlil jsem se. Přes velice zajímavý začátek film postupem času ztrácel na kouzle a minutu od minuty se "projasňoval". Možná to bylo z toho důvodu, aby Smith nabídl divákovi určité odpočinutí a potom spoléhal na konečnou zápletku. Možná... Abych to shrnul. Čekal jsem temný historický film, dostal jsem jen jemně temný historický film, ovšem kvalitní. Je fakt, že sám bych závěrečnou pasáž asi nejspíše vypustil, ale i tak se mi Black Death jako celek líbila. Bylo milé vidět Seana Beana v novém filmu, ale nemohl jsem se ubránit jménu Boromir! Každopádně Smith i ostatní herci odvedli skvělou práci a obzvláště pak Eddie Redmayne byl pro mě překvapením - do této chvíle jsem ho neznal. ()

Gastovski

Další ponurá výprava (stejně jako v Solomon Kane) do ďáblovi zadnice a pořád stejná nuda. Atmosféra celkem ujde, ale to je tak jediný klad. Koukat na film, kde v každé větě je minimálně jednou použito spojení Bůh a boží tentononc je značně unavující, a navíc mě silně iritovalo to boží telátko (Tim McInnerny). Ztráta drahocenného času. ()

filmator

Rozpočtem patrně o něco málo nákladnější film než nedělní televizní pohádka bez jakéhokoli kladného hrdiny nebo postavy, se kterou by se divák mohl ztotožnit. ()

Pidzey

Drsné zpracování,hnusné doby s vynikajícím Seanem Beanem,kterému chlápci s mečem sedí(hned po záporákách).Mohlo tu být více akce a režisér se mohl vyhnout několika chybám.Díky vynikající atmosféře však stojí tento film za vzhlédnutí. ()

R4kosn1k

Ačkoliv měl film překvapivý konec a já jej nečekal, posledních 5 minut film úplně zkazilo a byl jsem i ochotný dát 3*, čekal jsem trochu horor, ale spíš je krvák ()

PanPes

Mezi člověkem poháněným vírou a člověkem poháněným nenávistí je tenká hranice - dalo by se říct, že žádná. Ve výsledku jsou to právě nevinnost a naivita, které stvořily náboženství tím krvelačným molochem, kterým dřív a mnohdy i dnes je. Další z temným vzpomínek na časy minulé, která dnes zapadne spíš do zaprášených koutů knihoven třímající ponuré inkviziční spisy, než do čela kazatelen - odkud se dnes ty bludy jednoho, či druhého náboženství šíří dál. Dnes existuje spousta národů a institucí, které by se za svoji historii mohly stydět, každopádně církev by měla být tou největší. U každodenně zažitých konvencí dnešní doby se dnes nikdo neptá odkud přišly a co to stálo - čí názor a jaké kultury byl umlčen... ()

LordBeeDoO

Pěkné drama o šílenství a fanatizmu všeho druhu. Celý film lemuje temná atmosféra a temná kamera, hrdinové se tváří a hrají tak, jak by člověk čekal. K tomu i děj, který i umí překvapit. Škoda je, že se nějak ke konci vytrácí pointa filmu, trochu propracovanější děj a hvězdička navíc by byla jistá. ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (viac)