Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiálny text distribútora)

sona123

Středověk prý s určitými kostýmovými nedostatky, resp. chybami (neustále jsem poslouchala hlášky typu - co to má na sobě za brnění? Ale ten kruhový štít...A co to má proboha v ruce? Oboustrannou sekeru? Kde by ji vzal?). Pak taky chybami řekla bych scénáristickými, nedomyšlenými - pokud mám podezření na místní, nebudu od nich pít víno či pálenku. Ale dobře, možná v tom byl záměr. Nakonec to bylo relativně průměrné ohlednutí za morovou epidemií, místy s brutálními scénami, místy úsměvné, místy nudné. Rozhodně nijak překvapivé. Milovníci historických filmů budou nejspíš o něco spokojenější. ()

lukasd

Jako horor to moc nefunguje, ale má to překvapivě dobrý scénář a navíc se to celé odehrává ve velmi atraktivních kulisách středověku. 65% ()

Klajnik

Milostnou linku bych uplně vymazal. Neni dobrá, nemusela by tam být. Netřeba to do každéjo filmu cpát, kord když tomuhle sluší něco jiného. Surovost středověku, mor, upalování čarodějnic a žoldáci víry, jenž jsou vysláni papežem do vesnice, lterá odolává nákaza snad díky čarodějnici. Konflikt mezi vesnicí a žoldáky měl být lépe prokreslen. Film se taky neměl bát explicitního násilí. Odírání toho divákovi ve filmu, který by jím měl být nasáklý je špatné tvůrčí rozhodnutí. V samotném závěru je však úžasná pasáž, která předestírá, v čem by Black Death mohl soustředit svou kvalitu, kdyby jen naplnil svůj potenciál. Čarodějnice chce, aby se žoldáci vzdali víry a žili nebo aby tak neučinili a zemřeli. Žoldáci mezi sebou bojují o právo jít na smrt první. Velitel má být rozčtvrcen. Koně jsou bičování, lana se napnou, křik, čarodějnice nabádá: “Vzdej se svého Boha” a velitel odpovídá “NIGDY!” Kěž by tvůrci měli víc představivosti a věděli, co z takového materiálu můžou vyextrahovat. Mohlo to být skvělé, takhle to jen ušlo. Klasickej případ díla tvůrce, jež je spíše řemeslníkem než umělcem a to navíc zcela průměrným. ()

Untentrauer

U tohohle filmu jsem si vyloženě přál, aby byl lepší, doslova jsem se modlil! Přál jsem si, aby měl atmosféru, jako Jméno růže a aby měl mnohonásobně vyšší rozpočet a efekty, jako Hon na čarodějnice. Protože i přes zjevnou snahu autorů a hvězdné obsazení se jedná o Bčko. A když se z Bčka snažíte udělat něco víc, tak to není dobré. Nejlepší Bčkové filmy jsou ty, které se to nestydí přiznat. Tato kapitola středověku a tento zajímavý námět by si zasloužil lepší zpracování. ()

krusty2

Škoda ze tam niečo chyba a tým niečim by pre mna bol naznak mágie a mysterióznosťi.Takto to je film o ideológii a o fanatizme. ()

cskomando

Báječná dobrodružno/fantastická plného napětí a chvílema až k lítostivému smutku podívaná. Zde je vidět čemu všemu se dá uvěřit ( pochopitelně v reálu nedá) a stojí za tím většinou vždy jedna osoba, které vletí každý na špek, ať už svojí krásou nebo vychytralostí. Každopádně se tento film opravdu povedl natočit, zaručeně se u toho nedá nudit. Trošku mi to připomíná Solomon Kane a další filmy, které jsou podobně natočené v starší době. Palec Nahoru ! :) ()

(Z)denny

Píše se rok 1348 a Evropou pustoší černá smrt. Kosí obyvatele měst a vesnic po tisících. Okolím se šíří zápach rozkládajících se lidských těl.. Hoří hranice.. Evropou se šíří černá smrt. Jenom nevím jestli je tou černou smrtí myšlen mor nebo katolická církev.. ()

Illy

Nadprůměrný historický film o morové nákaze, víře v boha a nevíře. Inteligentně natočené, dobrá atmosféra doby a slušné herecké výkony. Doporučuji - 75% ()

Blue.Shark

To bylo něco! Zpočátku jsem čekal fantasy, ale dostal jsem historický film, který mi přiblížil, jak to tehdy zhruba mohlo vypadat. Čekal jsem i boje. Dostal jsem jeden, ale ten opravdu stál za to. Tenle film staví na atmosféře, která je silná, jak noha od stolu. Taktéž opět posílil moji nevraživost, nechuť a opovrhování jakoukoliv vírou v kteréhokoliv boha. Po Solomonu Kaneovi jsem objevil druhý film, od kterého jsem moc nečekal ale nakonec jsem z něho dostal víc, než z jiných rádoby blockbusterů a kinohitů. Seana Beana si snad už ani nedokážu představit bez brnění a meče, ale hlavní hrdina Eddie Redmayne mi naopak přišel hrozně nesympatický a opět nevím, proč :)) Ps.:už dlouho se mi nestalo, že bych si musel u filmu zakrývat oči :)) ()

panmroz

Tempem nebo atmosférou podobné Van Diemen's Land nebo 28 Weeks Later, potěší nečekaný závěr, naopak ruší práce kamery, kdy se jí dá celej film pohupovat sympaticky, a pak...takhle. Pokud ale člověk rád kouká na filmy o špinavejch chlápcích se zkaženejma zubama, a nepotřebuje se zas až tak moc bavit, pak vřelé dopuručení. ()

BigMarthy

Příšerná kamera, strašlivé dialogy, otřepaný a okoukaný snímek. Na dnešní dobu se z toho dalo dostat mnohem víc. Protože skrytý potenciál by tu byl. Pro mě velká ztráta času. ()

davena27

Horror?To snad ani ne,spíše historický thriller.Taková to byla holt doba a morové rány k ní neodmyslitelně patřily.Silnou stránkou filmu je velmi reálné vykreslení oných časů,atmosféry a Sean Bean který ve filmu vypadá jakoby si právě odskočil z Pána prstenů. ()

masiko

Zadna filosofie, zadne genialni poselstvi, zadny horor. Pouze vyborny historicky film, ktery se prave temnou atmosferou nejvice blizi stredoveku. Konflikt krestancvi a pohanstvi, dobry pribeh, zadni satanove ani jini demoni a Sean zase vypada tak jak mu to slusi v Panovi Prstenu (zadna trapna paruka jako v Game of Thrones). Ke spokojenosti mi to staci. Jen skoda neuveritelne rozklepane kamery (a rozklepane ne ve smyslu akcni mody dnesni doby, ten kameraman musel byt fakt nemocnej) a casto spatneho pouziti tech sedych filtru. ()

Mortemiss

Kdyby tam nehrál Sean Bean, tak bych se na to ani nedodívala. Usínala jsem nudou a užuž jsem to chtěla vypnout, nakonec jsem si však řekla, že to vydržím až do konce. Film mě nezaujal, možná za to mohl obsah a možná taky ne. Konec byl předvídatelný a celým filmem se vlekla zdlouhavá atmosféra. NIC MOC, ale kvůli Beanovi dávám 2* ()

bolan

Občas jsem si říkal jestli si ze mě dělají prdel, nebo jestli je téma historického sci-fi myšleno vážně. Na mě příliš prosté a jednoduché. ()

Geller

Obrovské překvapení. Film působící zpočátku béčkovým dojmem, ale ve výsledku takový vůbec není. Malý - Velký snímek bez kompromisů!!! ()

Flopik

No ak mám povedať pravdu tak od tohto filmu som nečakal vôbec nič.Takže som nebol ani tak sklamaný.Dej nijak zvlášť pútavý.Občas tam prišlo niečo pútavé , súboje celkom ušli no ku koncu to bolo skôr o rozprávaní.Horor určite nie.Drama to jednoznačne.Ku koncu som sa tešil kedy zabijú aspoň niekoho z tej dediny.Hudba celkom ušla.Sean Bean skvelý . Pre mňa 3* a 65%. ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (viac)