Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiálny text distribútora)

LuckyDuckie

distributor se poněkud unáhlil když hovoří o výpravě do pekla. je to obyčejná antichřestýšská dobová agitka. málo drsná, takže průměrná. žádné jiné přesahy nestojí za zmínku. ale chápu, že v tom leckdo najde zalíbení. kdybych měla při sledování svoje temný nihilistický období, určitě by se mi to líbilo víc. tož takhle to vyšlo na slabší troječku. ()

Spaziergang

Veškeří členové "křížové výpravy" se chovají jako imbecilové. Jediné klady mohu přiřknout špinavým zlodějům z lesa, kteří jako jediní udělali něco, co dávalo opravdový smysl a tím zajistili parádní akci. ()

Lasombra

Hodně jsem se bála, abych se nedočkala nějakého šíleného zombie hororu, potažmo šílené fantasy se skřetama a jsem hrozně ráda, že tomu tak nebylo. Pohanství a křesťanství opět prolévá krev s mrazivou atmosférou. ()

ER

Docela slušná podívaná, která se však zbytečně halí do závoje mysticismu (viz. oficiální text distributora ... "která uzavřela pakt s podsvětím"... Divákům je předložen příběh středověku, který je neblaze proslulý i honem na čarodějnice. A tady se projeví největší bolest filmu, který nám povětšinou podává realistické vykreslení doby v čele s Sean "Boromirem" Beanem (v podstatě stejný make up jak v Pánovi prstenů). Jenže s příchodem trestné výpravy do vesnice, kde má žít čarodějnice, spřáhnutá s podsvětím, se vše začne drolit a to na úkor rádoby kouzel a úroveň padá o level níže. ()

netWoor

Až do příchodu válečníků do vesnice vynikající, skvěle ztvárněný příběh, se vším, co bych si představoval.. Bohužel, pobyt ve vsi příběh výrazně srazil a i když závěr nám nabídl rozumné rozuzlení, nemohl jsem se zbavit dojmu, že jsem byl o něco okradený (sakra, ten svuj mučící stroj napřed nemohli přes bažiny dostat a nakonec do něj ještě ve vsi nakládá nekromanta?) :)))))))). Úplný závěr byl překvapením a kvůli němu a kvůli fakt pěkný minimálně první půlce přivírám obě oči a dám čtyry hvězdy ... ()

Karmin

Sice jsem nepochopil, co tím chtěli tvůrci říct, ale dám minimálně jednu * do základu za to, že udrželi moji pozornost od začátku do konce. A ještě druhou za psycho v bažinách. A přidal bych možná i třetí za efektního Seana Beana, ale tu zase hned seberu za tu neskutečně příšernou nedobovost snad úplně všeho, co se na plátně objeví. Nesnáším filmy zasazené do zcela konkrétního roku, které nejsou schopné alespoň přibližně dodržet výstroj a výzbroj dané doby. Bléé. ()

markotter

Hustá atmosféra od začátku až do konce, příběh, který se klidně mohl stát a charismatický Sean Bean v roli přesvědčeného katolíka se postarali o mojí večerní zábavu velice dobře. Vždycky jsem myslel, že ateista je cool, ale tenhle film mě donutil přemýšlet. ()

danny_21

Nebylo to úplně špatné se zajímavým poselstvím o očistě zla ještě větším zlem ( křestanstvím ) v době morového boomu, Boromir ve své typické roličce vlasatého hrdiny, kde mu to sedí nejvíc, bohužel zase jeho postava nedopadne dobře. Škoda, že té středověké atmosféry tam moc nebylo, stejně jako víc akce a celý ten příběh chtělo lépe podat. Lehoulince lepší průměr - 60 % ()

Primavera

Zmiatlo ma označenie mysteriózny, ale bolo to tak dobre, pretože som tým pádom neuhádla, že za tým všetkým nadprirodzeným sa ukrýva celkom obyčajná ľudská vychytralosť, samoľúbosť a túžba vládnuť, no a v spojení so znalosťou prírody a zvlášť byliniek je to dokonalé čarodejníctvo. Chlapec v mníšskom mundúre zaplatil za naivitu príliš vysokú cenu, ale to aj platíme chytrákom, čo nás ovládajú a takisto im všetko naivne žereme, všetci. Fajn myšlienka a že stredovek! :-) ()

mira.l

Tak já nevím. Buď natáčím historický film temný jako doba, ve které se odehrává, anebo natáčím horor pochybné kvality. Ale obojí najednou na mě aspoň v tomhle případě nefungovalo. A mnich, který se dá na dráhu jakéhosi zbojníka, prahnoucího po pomstě, mi taky moc neseděl. O příšerné roztřesené kameře á la Trier se snad ani zmiňovat nebudu. Jedna hvězdička ... já vlastně ani nevím, za co...snad za E. Redmayna, on je tak škaredej, až je kouzelnej. ()

Likan7

Dejme na plakát Sean Beana, v lidech to bude evokovat Boromira a určitě na film přijdou ze zvědavosti. A výsledek? Přestože čekáte průšvih, on to ve skutečnosti průšvih není. Zajímavá výprava za černokněžníkem, kterýho potřebují odlifrovat, protože půlka království umírá na mor. První polovina je nudná podívaná, kde najdete jen několik zlodějů a podíváte se do přírody, ale posledních 30 minut je atmosférická skoro až hororová lahůdka, kterou by měl vidět každý, kdo má rád mučící nástroje :-) A aby toho nebylo málo, tak na konci jsou hned 3 překvapivý závěry, který potěší i zkušeného diváka. Hlavně ten závěrečný mě hodně překvapil a osud mnicha (btw. nejspíš budoucí minimálně britskou superstar) je překvapivý, ale o to uvěřitelnější. PS - Co by jste pro záchranu života obětovali vy? ()

deLaFere

O hororu se rozhodně nedá mluvit, o atmosférické záležitosti pozdního středověku jednoznačně ano. To je také hlavní deviza filmu. Brát to jako historický snímek určitě nelze, vše je příliš zjednodušující a povrchní. Autorům lze přičíst jednoznačně k dobru, že nikomu nenadržují, ani křesťanům, ani heretikům. Jestli v tom ovšem někdo hledá nějakou hlubší náboženskou filozofii, tak je hlupák. Příběh je prvoplánový a velmi jednoduchý. Postava čarodějnice a existence celé vesnice jsou historickým nesmyslem, ať jde právě o samotnou možnost existence či duchovní úroveň hlavní ženské postavy, která patří tak do přelomu 19. a 20. století. Ale zabaví to, atmosféra je slušná a herci v čele s Beanem také, přesto jsem po letech snížil ze čtyř na tři. ()

GTS_PUNK

Snímok režiséra Christophera Smitha, odohrávajúci sa počas morovej epidémie v 14. storočí, osciluje na hranici historického a mysteriózneho žánru. Vo svojej podstate v sebe spája snahu vykresliť temný a tmársky čas stredoveku v spojení s masovou manipuláciou vtedajšieho, povedzme si úprimne, najmä jednoduchého obyvateľstva tými, ktorí vedeli, ako s takýmito masami vo svoj prospech pracovať. A komu to v tých časoch išlo najlepšie? Nuž, samozrejme že cirkvi. To má divák možnosť vidieť vo filme na príkladoch pálenia čarodejníc, ale aj na hlavnom motíve hľadania miesta nezasiahnutého nákazou skupinou žoldnierov. Rovnako však film ukazuje aj manipuláciu z druhej strany, čiže zo strany pohanov. V princípe však ide o to isté, čo je s najväčšou pravdepodobnosťou to, o čo tvorcom vo filme išlo. Zachytiť, že na manipuláciu potrebujete charizmatického vodcu a tvárny materiál. A to je ešte aj dnes niečo, čo sa v mnohých prípadoch od stredoveku vôbec nezmenilo. Black Death nie je typickým historickým filmom ani mysterióznym hororom. Z každého si však čosi berie a spája to dokopy, čoho výsledkom je viac-menej pozerateľný kúsok, ktorý človeka prenesie o storočia späť v čase do dôb pandemických. Obstojné je to aj vďaka vydarenému výberu hercov, výprave, ale aj atmosfére. Pravda, mohlo to byť o čosi surovejšie a špinavejšie, ale aj v stredoveku niekedy muselo svietiť slnko. ()

RajCZitko

Holy S__t. Co to sakra bylo? Všechno co fakt nesnáším se sešlo na jednom místě. Náboženský žvásty, námět božské "nadpřirozenosti" a totální fanatická víra , která popírá jakékoli svobodné myšlení. Nebýt docel dobře atmosférické hudby, šlo by hodnocení do odpadu... ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (viac)