Hobit: Smaugova pustatina

• Česko Hobit: Šmakova dračí poušť (viac)

Pod vedením legendárneho bojovníka Thorina (Richard Armitage) sa Hobit Bilbo Lazník (Martin Freeman) s čarodejníkom Gandalfom (Ian McKellen) a trinástimi trpaslíkmi vydali na dlhú a nebezpečnú púť. Cieľom ich výpravy je získať staré stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug. Výprava pokračuje smerom na východ a cestu zákerným lesom Severného Temnohvozdu jej križujú hrozivé obludy, ako je Beorn, meniaci kožu, či armáda obrovských pavúkov. Keď sa trpaslíkom podarí uniknúť zo zajatia nebezpečných lesných elfov, pokračujú k Jazernému mestu a nakoniec k samotnej Osamelej hore, kde musia čeliť najväčšiemu nebezpečenstvu svojho života - samotnému drakovi Smaugovi. Stretnutie s najstrašnejším netvorom preverí, či sú naozaj takí odvážni, ako si myslia a či ich priateľstvo vydrží. Súboj s netvorom napokon vyjaví, či len nepremárnili svoj životný čas a ich misia bude mať nejaký význam. (TV JOJ)

triatlet

Půvab knihy je ve výborném jazyce, film se snaží jazyk nahradit výpravou, akčností. Především natahovaná akčnost (zdlouhavé boje při cestě sudů) mě nudily. A "ušetřený" konec na další filmové pokračování mě zklamal. ()

heyda

Od doby Pána prstenů a Dvou věží zase konečně díl, na který se dá normálně dívat bez toho, abych trpěl. Konečně se tam něco děje a konečně je tam cítit občas i trochu herectví a napětí pro člověka knihou nepolíbeného. Takže za mě nejlepší díl hned po Pánu prstenů a Dvou věží. To však neznamená, že bych skákal nadšením do vzduchu. Pořád je to předigitalizovaná a předražená pohádka vhodná spíš pro fandy knižní předlohy, kteří samozřejmě vidí širší perspektivu celého příběhu. 60% ()

Nettrass

Určitě na to běžte mrknout. Na drakovi Šmakovi si pošmáknete a věta :,, Tati, proč nám sem lezou, ze záchodu, ti trpaslíci ?,, , Vás určitě pobaví, stejně jako hudba i hra obrazů.. ()

lillien

Ani předposlední díl Hobita ze mě neučinil fanatického fanouška, který si doma po večerech žmoulá uši, aby je měl co nejvíc do špičky a infantilně se v diskuzích trumfuje s odborníky na trpaslíky. Několik věcí ale činí hlavně díky Jacksonovu zpracování tuto ságu (kterou jinak považuji zejména v knižní podobě za Jiráskovsky nestravitelnou pohádku pro nedospělé dospělé), za velice dívatelnou filmovou zábavu. Na prvním místě je to opět vymakaný vizuál, kdy už ani nejde masky a triky považovat za počítačové omalovánky, jak věrně a reálně působí. Za další je to skvělý Martin Freeman, který mě i v tomto dílu ohromně bavil. Vtipný a nekřečovitý cynismus, výrazová technika i chování postavy samotné mě opět nezklamalo a není nic, co bych mu mohla vytknout. Další velké plus vidím v akčních scénách, boje se skřety prvotřídní, pavouci a závěrečné finále s drakem nedovolilo mému pozadí jakýkoli důvod k otlakům. Již méně mě bavily patálie v lidském městě pod horou a výjimečně nenadchl ani Gandalf, tentokrát dědka zastínili akční elfové i tyranosaurus v hoře. Z trpaslíků mám sice stále dojem jako by výprava pobrala i několik chovanců Jedličkova ústavu, ale chápu, že nejde o přebor v estetičnosti. Dvojku považuju za malinko slabší, než jedničku. Nepřekonatelný soundtrack by enšpígl se podle mě taky nekonal, obzvlášt pokud za něj dotyčný považuje folkovou brknačku na závěr. Ruku na srdce, oskarová melodie to není, ani kdyby v porotě seděl ožralý Glenn Hansard. ()

Stanislaus

Když máte trilogii, respektive jednu knižní předlohu rozdělenou do tří filmů, tak prostřední část má vždy nevděčnou funkci spojit začátek a konec k sobě, tudíž se málokdy povede, aby byl tento článek podobně záživný, dynamický a atraktivní jako části, které ho z obou stran objímají. Šmakova dračí poušť je bezpochyby nádherná a výpravná audiovizuální podívaná s nepřeslechnutelným hudebním doprovodem, na kterou se dobře dívá, protože co se technické stránky filmu, ale i líčení a kostýmů týká, tak tvůrci odvedli slušnou práci. Nicméně, jak už jsem říkal, tak druhá část postrádá oproti prvnímu dílu něco, co mě donutilo sledovat plátno po celou dobu bez vyrušení. Nejpůsobivějšími částmi z celého filmu pro mě byly všechny scény se Šmakem (Cumberbatchův hlas je vskutku dechberoucí), s Gandalfem v Dol Gulduru (zejména zápas se Sauronem) a z Thranduilova království (Lee Pace dává elfům úplně nový rozměr). To, že do filmu přidali elfku Tauriel mi nevadilo, protože jsem nečetl knihu, přičemž šlo nejspíš o vyvážení žánrového spektra nějakou romantickou linií, nicméně postava Legolase mně nebyla sympatická ani v LOTR trilogii, což se nezměnilo ani zde. Zkrátka film, který by měl být bezpodmínečně viděn na velkém plátně, protože pouze tak lze naplno docenit jako kvality, i když k dokonalosti mu z mé strany ještě něco chybělo. ()

Flego

Prvá časť to mala u mňa schované, hoci po jeho druhom zhliadnutí to bolo lepšie ako pri premiére. Druhá časť pokračuje v nastolenom, akcia rýchlo ubieha, fantasy scény sú na úrovni... Pokým sa nevstúpi do Jazerného mesta a potom nezačnú siahodlhé dialógy s drakom Smaugom... posledná tretina filmu ide dolu vodou, je zbytočne naťahovaná a zanechala vo mne rozpaky. Objektívne zhodnotiť druhú časť trilógie sa však nedá, lebo príbeh je len pokračovaním niečoho a nie je ukončený. ()

BMW12

Jacksonovi filmy ze Středozemě jsou prostě fantastické. Když porovnám toto pokračování s prvním dílem, tak jednička je o něco lepší, má to lepší příběh, je to takové dobrodružnější, klidnější. Za to dvojka už se zaměřuje především na akci. Ale i tak je to pořád TOP, souboje Legolase a Tauriel se skřetama jsou skvělé, to samé i závěrečná bitva s drakem. ()

Jinny

Zatímco první část byla hodně pohádková, Šmakova dračí poušť je plnohodnotná high fantasy. Film má (i přes znovu přepálenou stopáž) lepší tempo a celkem vyvážený poměr bojových scén a scén, které rozvíjí postavy. Víc prostoru dostali jednotliví trpaslíci, kteří se nejmenují Thorin, z vedlejších postav je určitě nejzajímavější Legolasův taťka Thranduil. Před tím, jak si Jackson poradil s dílem, který nemá a nemohl mít skutečný začátek ani konec a nesváděl k ničemu jinému než k přehlídce lokací, vlastně musím smeknout. ()

anais

Pořád je tu 50% vaty, ale tentokrát se párkrát skutečně zadařilo. Počínaje plavbou v sudech, přes draka Šmaka i nádhernou scénografii Jezerního města jsem se několikrát skutečně přistihl v úžasu, který bych po minulém dílu od PJ už nečekal. Znovu je tedy třeba říct, že dělení na tři díly byla chyba, a Hobit by fungoval skvěle ne-li v jednom, tak maximálně ve dvou filmech. Na Šmakově dračí poušti je znát, že je-li co vyprávět, PJ umí... ()

honajz

Ale jo, je to zábavné, ale chvílemi zase neskutečně nudné, jednička mi překvapivě přišla zábavnější. Na to, že děj sestává výhradně z cesty někam, boje a cesty zase jinam, za jiným bojem, je zde docela hodně divných momentů (Např. se měli sejít na vyhlídce, ale ani Gandalf tam nedorazí, tak proč o tom kurnik byla vůbec řeč? A vůbec, proč tak najednou šel Gandalf pryč a nechal skupinu, aby nejspíše zhebla v temném hvozdu? A jak to, že je možné ze sebe jen tak sklepat roztavené zlato a nestát se zlatou sochou? Když na draka vystřelil poslední šíp praděd a jeden šíp chyběl do úplné porážky draka, jak to, že má Bard doma ještě jeden šíp schovaný a proč? Proč tenhle šíp někdo nepoužil? Atd.). Za těch několik vtipných a ironických scén bych dal i tři hvězdy, ale tyhle scény ke konci zmizely a zůstali jen nesmrtelní trpajzlíci a nesmrtelný Bilbo tváří v tvář oheň chrílícmu drakovi. CGI mi časem přišlo podobně otravné jako u těch studiových sci-fi, u nichž se komplet pozadí vytváří na zeleném plátně a ztrácí tak prostor a hloubku. Jo, a opajcnout scénami s pavouky kompletního Vetřelce, to asi taky chtělo hodně fantazie! ()

Deschain

Má svoje muchy a niekoľko vecí, ktoré mu vytýkam, ale stále je to môj milášek. Pri prvom diely som si ale toľko neťukala na čelo. Aj tak im zatiaľ tú Stredozem žeriem aj s navijákom. Evangeline sa mi veľmi pozdáva, rozhodne je pre mňa jedným z najväčších plusov filmu, Kili je úplne ňuňu. Cliffhanger ako prasa a opäť čakanie na finále. So zmenami oproti knihe som na jednej strane spokojná, na druhej strane nespokojná. Ale zvedavosť je vytočená na maximum. (Cinema City Eurovea, 2D - 15.12.2013) ()

Pítrs85

Jak lehké by bylo druhého Hobita setřít, až by chlupy z jeho plochých nohou létaly vzduchem, jenže... druhý díl, na to, jak se Pítr rozhodl knížku tenkou jako malíček průměrně rostlého jedince rozpliznout do tří částí, šlape tak, až je jednomu skoro i líto, že Jacksonovi nápady neměl už sám velký Tolkien. Ono tu totiž funguje všechno jak má, začátek, prostřední část i (a hlavně) konec. Nové postavy jsou osvěžující (Kurde, to tam fakt napchal romantiku elfky s trpaslíkem? Jop a je to docela bžunda). Jenže bla bla bla, co si budeme nalhávat, celý film jsem se musel pořád ptát- a už tam bude ten drak? Až jsem se konečně dočkal, zavrtal se do sedačky a začal si užívat toho, že si močové měchýře jedinců, kteří se do té doby pořád šoupali na záchod (jo, já vím, jsou moc hezký, ale to si doprdele práce nemůžete dojít doma? :-), dali konečně pauzu- ano, celý kino ztichlo a všichni čučeli s hubou dokořán na nejkhůlovější filmovou postavu posledních pár let... Lepší než první díl, z mé strany jedno velké nadšení (ono je to totiž temnější, ale zároveň i odlehčenější než sám velký LOTR), jen ten konec... Really? :-) (Viděno 2D s titulky a nikdy jinak). ()

HellFire

Hobit je další obětí dnešního filmového světa, protože roztáhnout tak chudou knížku na tři dvou a půl hodinové filmy, to svědčí jen o jednom. Money, money, money. Druhý díl je stejně jako jednička občas moc natáhnutý, ne však špatný film. Ale na rozdíl od Pána prstenů se na něj podruhé nejspíš už nepodívám, ani při vydání třetího dílu. Co mi přišlo iritující, tak situace, kdy má hrdina něco na dosah a spadne mu to. Problémem Hobita je také fakt, že i když vidíme scény, kde se hrdinové jako Gandalf a Legolas ocitají v situacích, kdy jim jde o život, tak je jasné, že oni budou vítězové, protože Hobit zobrazuje události před Pánem prstenů. A to poněkud ubírá na napětí. Alespoň Smaug mě velmi překvapil. Takhle si představuji draka - majestátní, nahánějící strach, ale na druhou stranu úctihodný. A s hlasem Benedicta Cumberbatche :). Na druhou stranu.... takový drak nedokáže zabít pár skřítků. Slabší čtyři hvězdy. ()

eraserhead666

Rozhodně tedy záživnější než první Hobit. Jen mi to prostě připadá jako alternativní verze Pána prstenů a docházím ke zjištění, že mi to začíná docela vadit. Pán prstenů mě dějově občas alespoň překvapoval, tohle je čitelné jako účet z obchodu, všechny důležité položky tam jsou, seřazeny hezky v řadě. Obejme to, dá se říci, že i pohltí, ale nepřekvapuje. Každopádně, velmi potěšila Evangeline Lilly. ()

AlfaNumerO

Král fantasy trilogií je zpět. Oproti jedničce diváka více vtáhne do děje, více pobaví a především šíleně namlsá na další pokračování, které bude bohužel až za rok. Nemá se smysl zmiňovat o čem to bylo, jestli měly být díly pouze dva, v čem je to lepší či horší než předchozí díl/trilogie. Jedno však zmíním - démonický hlas Benedicta Cumberbatche, tedy pardon... draka Šmaka. Je opravdu démonický (stejně jako ve Star Treku Khan) - hltáte a těšíte se na každé jeho další slovo. Pokud jde o casting, jak v jedničce exceloval Armitage, zde zaslouží absolutorium Luke Evans. Hodnocení jsem sice shodil z původních 5* na 4*, když teď ale nad tím tak přemýšlím, 5* druhému Hobitovi sluší víc, řečí procent 83% PS: Díky Coleatorovi za jeho zprávu s dotazem, proč jsem hodnocení dal směrem dolu PPS: jsem velice zvědav na český dabing, jak se Šmakem/Cumberbatch popere.  ()

Hurley

Po druhým zhlídnutí: Tomuhle já sem původně dal čtyři hvězdy? Fakt už musím přestat psát filmový recenze v pět hodin ráno... ()

Thomick

Předlohu jsem teda nečetl, ale i tak mi tam to elfí skotačení vůbec nepasovalo. Evangeline Lilly je fešanda, o tom žádná, a i nějaký to zaklínadlo bych si od ní nechal líbit, ale... taková srandaláska? To vážně nebylo nutný. Doufám, že ve trojce celá tahle elfí linka zpětně nabude většího smyslu, jinak zapláču. --- Sečteno podtrženo: mínus vtip, mínus Bilbo, plus laciní Elfové = jedna hvězdička dolu. ()

ReneeS

Já tak nějak nevím. Na pohled to bylo moc krásné, některé bitky mi připadaly trochu hloupoučké, ale to bych oželela. Jenomže místo děje, který by mě nějak zaujal, to celkově byla jen série po sobě jdoucích scén, kde se furt někdo mlátí (musí se jim nechat, že se mlátí moc pěkně). Malý hobit byl místy vtipný a roztomilý, elfové krásní, Gandalf nijaký. Jen drak opravdu překvapil. Té chytré potvoře s výborným výrazem nešlo odolat. Nejde o to, kdo ho namluvil - hlas měl výborný, ale to se dá říct o většině postav. Všechny ty přízvuky a různé intonace, to bylo pohlazení pro mé uši - jde o to, že to byl ten správný záporák. Takový, kterého si oblíbíte a začnete kašlat na ty "hodné". Kdyby měl míň zubů a slušivý oblek, řekla bych, že je to druhý Hans Gruber. ()

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (viac)

Bard opouští Vránu

Bard opouští Vránu

26.01.2015

Nebo chcete-li: Luke Evans, představitel lučištníka Barda z filmové trilogie Hobit, si nakonec nezahraje Erica Dravena, hlavního hrdinu nové adaptace comicsu Vrána. Slavné dílo Jamese O'Barra, ve… (viac)

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

21.08.2014

Představitel televizního Sherlocka Benedict Cumberbatch se loni objevil ve dvou výrazných záporáckých rolích. Nejdříve zatopil kapitánu Kirkovi ve sci-fi Star Trek: Do temnoty, následně jste jej… (viac)

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

25.04.2014

Hobit: Neočekávaná cesta, Hobit: Šmakova dračí poušť, Hobit: Bitva pěti armád. Že nevidíte nic nového? Tak to vám nejspíš uniklo, že třetí díl hobití trilogie dlouho nesl podtitul Tam a zase zpátky.… (viac)