Darca

• Česko Dárce (viac)

Jonas vyrastá v idylickom svete, kde existuje len šťastie. Ľudia nepoznajú utrpenie, vojny, násilie, strach ani bolesť. Základom sveta je jednotvárnosť - rovnaké domy, rovnaké oblečenie, rovnaké rodiny. Na okraji spoločenstva žije jediný držiteľ a strážca všetkých pravdivých spomienok ľudstva - Darca. Jeho prostredníctvom Jonas získava to, čo nikto iný nesmie vedieť - pravdu o skutočnom živote a skúsenosti predchádzajúcich generácií. Jonas začína chápať, že jeho spoločenstvo žije v ilúzii dostatku a bezpečia za cenu absencie citov a možnosti voľby. Ľudia necítia emócie, lásku, vášeň, priateľstvo, nevnímajú farby. Pocit harmónie je vytváraný umelo. Jonas objavuje najtemnejšie stránky utopického sveta. Každý v spoločenstve je pomocou každodenných injekcií zbavovaný všetkých zlých spomienok a zážitkov. Ich svet je podvod, denne zaplatený smrťou nepohodlných ľudí, v prospech riadenej existencie. Tvárou v tvár tejto skutočnosti Jonas už nedokáže žiť ako predtým. Čelí ťažkému rozhodnutiu, ktoré ovplyvní nielen jeho vlastnú existenciu, ale aj budúcnosť celého sveta. (TV JOJ)

maddy

Knižná predloha mohla byť svojho času v 90. rokoch originálna, ale film prichádza dosť oneskorene, keď sa už zadaptovalo niekoľko desiatok podobných látok a tak pôsobí len ako ďalšia Divergencia mixnutá s Village (samozrejme v prípade druhého menovaného záleží od uhľa pohľadu). Na druhej strane Giver nie je tak zúfalo o ničom ako Divergencia, ktorá sa takmer celý dej zaoberala výcvikom hlavnej hrdinky. Je to skôr také civilné sci-fi, ktoré sa pokúša aspoň o ako takú myšlienku, bohužiaľ jej hlbšie neprepracovanie je aj jeho najväčším mínusom. Nápad s utopickým svetom, vo filme na začiatku aj obrazovo znázorneným čiernobielo, aby sa zvýraznila jeho prostota, v ktorom je pred všetkými ľuďmi ukrývaná história ľudstva, každý deň sa povinne očkujú látkou, ktorá im utlmuje emócie a žijú len podľa presne predpísaných pravidiel kde má každý v určitom veku vyššími zvolenú profesiu, ktorú poslušne plní tak, aby celá spoločnosť harmonicky, avšak umelo fungovala je minimálne v prvej pol hodine veľmi pútavý a pokúša o celkom zaujímavé, niektoré až kontroverzné myšlienky. Pravdepodobne vinou scenáristov (knižnú predlohu som nečítal, takže nemôžem úplne posúdiť) však s postupným odhaľovaním sveta a jeho pravidiel dáva čoraz menší zmysel a v určitých momentoch je až zbytočne hlúpy, pritom by stačilo pár viet na dovysvetlenie - napríklad prečo mnohé postavy rozprávajú o pocitoch a veciach, ktoré logicky zažiť nemohli? (vďaka potláčania emócii by nemali poznať hnev, pomstu a pod.); prečo tí najvyšší nesledujú konanie „vyvoleného poskytovateľa/príjemcu spomienok“, keď je v podstate najdôležitejším a zároveň aj najnebezpečnejším človekom v kolónií?! (a tým pádom sa nebojí svoje vedomosti voľne rozprávať na ulici), navyše keď je jasne naznačený už podobný konflikt z minulosti s dcérou Darcu a podobne. Tvorcovia sa jednoducho neobťažovali s námetom viac pohrať a namiesto toho sa vydali tou najobyčajnejšou cestou teenagerskej sci-fi s prvoplánovým morálnym apelom (scéna s lovom slonov) a s pre príbeh absolútne nepodstatným a vo filme aj nefunkčným romantickým trojuholníkom. Ten sa našťastie do popredia nedostáva do takej miery, aby výrazne otravoval. Dopomáha tomu aj sympatické, mladé herecké obsadenie menej známych tvári s podporou osvedčených stávok na istotu ako Meryl Streep alebo Jeff Bridges. Vďaka slušnej réžii Giver rozhodne nenudí. Je síce zbavený takmer akýchkoľvek veľkolepých efektov, ale vďaka zaujímavému svetu a hrátkami s vizuálom (postupné objavovanie farieb, zvukov) plnohodnotne drží divákovu pozornosť. Aj napriek „neakčnosti diania“ má dej spád, rozhovory postáv majú zvyčajne hlavu aj pätu a občas v rámci žánru prekvapivo zafungujú aj emócie. Samotný záver je už síce miernym sklamaním, keďže mu chýba potrebný náboj, aj akékoľvek napätie (umelo vytvorený konflikt s kamarátom v lietadle, ale aj celý ten nápad s akousi neviditeľnou bránou, ktorá uvoľní spomienky všetkým ľudom mi príde naivne jednoduchý, rovnako ako takmer bezproblémové putovanie púšťou a snehom s batoľaťom), našťastie to však vyvažuje nejednoznačný záver, ktorý zbytočne nenabáda na pokračovanie, ale ani doslovne neuzatvára príbeh jednoznačným vysvetlením a tak dovoľuje pracovať divákovej fantázii. Predpokladám, že to mnohým divákom priveľmi nesadne, avšak ja v tomto prípade kvitujem, že sa tvorcovia neuchýlili k omnoho jednoznačnejšiemu zakončeniu známemu z mnohých iných young-adult adaptácii. Giver sa rozhodne nezaradí k súčasným populárnym adaptáciám ako napr. Hunger Gumes, ale zase je o niečo málo lepší ako nedávne pokusy typu Divergence alebo Host. Je to také značne minimalistické sci-fi, ktoré tiahne hlavne solídna réžia, slušný, netradičný vizuál a zaujímavo rozvrhnutý svet. Zaplátať ešte aj logické diery v scenári a mohlo si to dovoliť byť aj o niečom ambicióznejšie. Takto to je len taký prijateľný pokus o odlíšenie sa od ostatných súčasných teen-filmov. CELKOVO: 3* (6/10) () (menej) (viac)

Adasin

Ze začátku celkem zajímavé i přes systém, který je podobně divný jak v Divergenci. Příběh o vyvoleném, který prozře, už tu byl hodněkrát, ale to nevadí, ani to, že se ten vyvolený snaží probudit ostatní. Spíš to podání je takové nemastné neslané. Zaujal mě sice koncept světa bez barev a postupné přidávání barev, akorát je velká škoda, že nakonec zůstal nevyužit – snad ještě před půlkou prostě všechny barvy vyvalí a dál nic, dál už to nemá žádný velký význam. Pak už se to jen zvrtne v hromadu rádoby hlubokých emotivních keců o emocích atd. a útěk před utlačovateli – utlačovateli, kteří mají oči a uši evidentně úplně všude, přesto nejsou schopni rebélii včas zabránit... Postavy nezajímavé, přestože obsazení je velmi slušné, dokonce mi začíná být sympatický Brenton Thwaites, asi jenom potřebuje, aby mu někdo dal pořádnou roli. Jeffa Bridgese i Meryl Streep je pro tohle škoda. Paradoxně ale oni, krátká stopáž, a to, že to není až tak moc debilní jako Divergence, můžou za to, že Dárce od mě dostává místo dvou slabší tři hvězdičky. 5/10 ()

SaNcHeZ_cz

Dárce je docela podivným pokusem, jehož největší chybou je, že nepřišel dříve, Stejně jako John Carter je nyní zastíněn konkurencí, která by ho v přímém srovnání jinak rozcupovala na hadry. Mrzká kamera, ještě o něco horší režie a těžce nevyrovnané herecké výkony podtrhují velmi slabě vystavěnou hlavní ideu, která byla v posledních x letech prozkoumána a zpracována jinde lépe. Noapk mezi těch pár pozitiv které se dají na snímku najít, patří rozhodně alespoň snaha tohle téma prodat, hudební doprovod Marca Beltramiho a velmi příjemný herecký výkon Odeyi Rush. Své diváky si film ovšem, řekl bych, najde. [45%] ()

MartinezZ

(SPOILERY!) ~~~ Kupodivu po delší době neblbá teeny-movie. Jejím mínusem je nedotaženost a nevyužitý potenciál. Klidně mohl být jeden díl o získávání vzpomínek a jejich postupném i tajném využívání, druhý mohl být o "prolomení ledů", útěku a probuzení, a třetí o vyrovnávání se se skutečností, klidně o objevováním dalších "kolonií" a jejich přístupu k "prozření". Konec tohohle filmu ukázal, že i jinde jsou lidé a že ty vzpomínky nebyly úplně jen vzpomínky, když odpovídali skutečnosti do puntíku, což je taky zajímavé. Knihu neznám a nevím, jestli má pokračování a příběh nějak rozvíjí - kupodivu tady totiž je kam. Film to tak nějak zhustil, že děj a konání postav nebylo oupelně smysluplné a chyběl nějaký skutečný vývoj. Prostor pro dalších 23 minut by se našel. ~~~ 2,5* za nevyužitý potenciál. ~~~ PS: Když zdrhnul s děckem na motorce, kde pro něj vzal to jídlo a oblečení pro oba? ()

Praxis

Mno. Slabý vývar těch nejslabších Young adult fantasy. Nesmysly kupící se postupně jeden za druhým. Pozitivum byl ten celkem vymyšlený nápad s černobílým formátem. Jinak nic převratného. 45% ()

Pirkaf

No, je to špatný no.. ale zas to není aspoň tak zoufale dementní jako Divergent. Asi tak na úrovni Hunger Games. Místy je to i celkem koukatelný, ale za závěr jsem musel dát hvězdičku dolů. Chudák Jeff Bridges. ()

erased

Mimča! Zvířecí i lidská! Šťastný smajlík. Zbraně! Násilí! Smutný smajlík. No a aby ve své barevnosti nebyly tak černobílé, spojuje tyto jednoduché feel-good/feel-bad montáže to nejšedivější, paradoxně černobílým filtrem prohnané dystopické sci-fi o dospívání vyvoleného mladíka. Být takový film natočen v době, kdy vyšla jeho předloha, a ne dnes, kdy působí jen jako stoprvní klon všech Hladoher a Bradavic, kterým zjevně byla původní kniha pro dospívající inspirací, mohl být The Giver vynikající, alespoň tedy pro cílovku. Třebaže v ústřední lince není nikterak kreativní (snad kromě těch barevných filtrů) nebo uvěřitelný, právě ty prosté kyčovité montáže mě jako měkotu totiž dokázaly trefit tam, kam měly. Díky střízlivé délce a žádným možným přímým pokračováním bych tak byl schopný přejít i tu další dětinsky schematickou společnost, přímočarý příběh i wtf konec, které přece jen tvoří gró filmu, jen kdybych už právě na tyto žánrová klišé nebyl alergický. ()

kaylin

Ono se to poselství, které v sobě film má, může zdát až trochu moc okaté, naivní a někomu snad i hloupé, ale na druhou stranu, když si člověk uvědomí, kam to kolem něj spěje, je právě tohle poselství něco, co může potěšit. Ano, film je celkem prvoplánový, ale ten svět, jak je napsán, tak je podán docela zajímavě. Líbí se mi, že se až tolik netlačí na romantiku, ale jede se na celkem dobré vlně. Za mě prostě dobré. ()

ABLABLABLA

Spoilery. "Release to elsewhere." prostě vás asi hodí do nekonečné mlhy přes okraj miniostrova.. to byl můj tip na začátku, ukázalo se, že jsem nebyla daleko od pravdy. Děti navrhují genetiké a pak je připíší nějaké rodinné jednotce, když dítě bude brečet, není vhodné a tak ho propustíme aka dáme mu injekci do hlavy a vhodíme do odpadní roury. "Barvy. Naši lidé si je vybrali nerozlišovat, ale vidět je je možné stále." A k tomu musím podotknout, že co se týče barevné stránky snímku, tak byla uchvacující.. postupně jsme se z černobílé přes nějaké tóny hnědé, červené, šedivě modré dostali k naprosto krásným barvám, které vidíme všude kolem sebe. Čas večerek bych ještě brala, zákaz vycházení taky.. to dřív bývalo, ale čas na spánek? Opravdu sci-fi pokud nejste dvouroční děcko, které se ale stejně kdykoliv může probrat a poruší zákaz. "Father, do you love me?" - matka: "Jonas, precision of language. Please." - sestra: "What does love mean?" - matka: "Jonas use a word so unrequited that it no longer has any application." Prostě když řeknete miluju tě, budete zprdnuti za to, že mluvíte sprostě :D Totéž slovo rodina, je sprosté. Jednoduše tento snímek mě uchvátil. Přesně podle mého gusta. A vůbec nevadilo, že tam nebyla použita žádná hudba, protože to přece nemají a neznají, to by byla zábava a to se u nich nevede, ale i ta jedna melodie byla úchvatná. A to, že to bylo občas přehnané jakože to malé mimino by dávno umrzlo při té cestě nebo chcíplo na vedro? No a co.. je co sci-fi, smiřte se s tím. 5* a vůbec mi to nepřijde neadekvátní ;) ()

blackrain

Stejnorodost je blbost jako hrom. Síla světa, jeho krása a bohatství je přece v jeho rozmanitosti a nedokonalosti. To dělá lidi lidmi. Bez toho by byla na světě velká nuda, ovšem, jestli bychom věděli, co to nuda je a dokázali to pochopit. Lidi nejsou dobře namazané stroje, které se dají vypnout a zapnout dle potřeby. Je tu pár míst, které mi při sledování nedělaly dobře. Bylo to velmi civilní. Vhodné k zamyšlení se nad sebou. ()

..Lucas..

Velmi zajímavý námět i provedení. Meryl opět nezklamala, tahle role jí taky dost sedla. Za mě spokojenost, mám podobné filmy velmi rád. ()

Rakosnicek77

Tento film byl tak podivný, že jsem si k němu nedokázal po celou dobu sledování, vytvořit jakýkoliv vztah, postoj a názor. Snad jen ten, že mě naprosto nepřitáhl k sobě a emocionálně jsem v sobě měl prd. Takže i ty dvě hvězdy jsou z mé strany vyznamenání. ()

slunicko2

Odfláknutá práce. 1) Dávám silně přepálené dvě hvězdičky, protože se mi líbí 25letý Brenton Thwaites (Příjemce) a obecně mám slabost pro sci fi filmy (i pro ty mizerné). 2) Výstižný koment: verbal (odpad)._____ 3)  1.8.2022 - Tvůrci obsahu P.J.D. pak připomínám, že Loise Lowry je žena, což lze snadno zjistit za deset sekund na netu. To by si to ovšem milý P.J.D. musel přečíst. ()

Falconica

Zas a znova...opět se někdo pokusil o zfilmování materiálu "světa bez emocí". Zas s malou obměnou, ale v podstatě jde pořád o to samé. A zas prostě nepochopili, co všechno jsou emoce a zas se jim to prostředí, ve kterým jediný emoce jsou "podle pravidel" a "proti pravidlům", nepodařilo zobrazit správně. A tentokrát navíc i podělali příběh malostí, nicotností, několika značně trapnými okamžiky (to nemluvně bylo fakt nesmrtelný) a navíc nedokázali využít potenciál tý emoční ždímačky, kdy člověk objevuje sílu emocí. Ne, slza u jeho oka nestačí. Takový Equilibrium nebo Host jsou daleko, daleko, daleko dál. Ve všem. ()

hygienik

Je to jasné, mám slabosť pre antiutópie s dobrým koncom, kde sa to násilím až tak nehemží. Inak si totiž neviem vysvetliť svoj dojem, že tento film je to najlepšie, čo som za posledný pol rok videl - prekonal u mňa aj Divergenciu aj Hunger games 2. Logické chyby na konci mi síce vadili, ale pramálo. Nevýhodou bol aj fakt, že Odeya Rush, tam nemala žiadne akčnejšie scény, chcel som ju vidieť poriadne hrať a nie len stáť a rozprávať. Ale aj napriek tomu to bolo skvelé. ()

Dárce a Piráti z Karibiku

Dárce a Piráti z Karibiku

22.11.2014

Čtvrtí Piráti z Karibiku vydělali miliardu dolarů, zároveň se ale dočkali tak tristního přijetí, že u Disneyho s pátým dílem nepospíchají. Scénář byl sice hotový už v roce 2011, producent Jerry… (viac)