Columbo

• Slovensko Columbo zasahuje (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Predloha:

Evan Hunter (kniha)

Peter Falk, Vito Scotti, Marshall R. Teague, Joel Beeson, Richard Dysart, Julie Newmar, Shelley Morrison, Carlene Watkins, Chad Willett, Louis Herthum (viac)

Recenzie používateľa ClintEastwood k tomuto seriálu (78)

Odpočívajte v pokoji, paní Columbová (1990) (S09E04)

Bestiální vražedkyně! A má vytříbenou chuť... na pomstu! Na obrázku se tady na chvíli objeví sestra paní Columbové, jejíž pravá totožnost tak zůstává i nadále utajena. Povedený díl, ale nejlepší určitě není, i když v těch nově přitočených nemá moc konkurence. Na epizody ze 70. let se samozřejmě nechytá a na Columba na univerzitě, též ne. Přesto pecka. ()

Smrtiaca korunka (1990) (S09E05)

Po Columbovce s názvem Na programu vražda, druhý díl z nové série, který se může směle postavit vedle klasických epizod. Chybí jen výraznější záporák, těch se nám v dílech z 90. let nějak nedostává... ()

Žonglér - Vražda v Malibu (1990) (S09E06)

A zase odklon od klasického columbovského schématu. Opět se budu opakovat, ale chybí tady charismatický záporák, který by byl Falkovi důstojným soupeřem. Zde mu chybí nejen charisma, ale i výška. Dost možná nejslabší Columbovka, co kdy vznikla. P.S. Vše mi zde výjimečně kazí (jindy skvělý) český dabing, ale nemůžu si pomoct - záporáka tady dabuje Jan Šťastný a já v něm pořád slyším odpornou kreaturu Minose, ze STRACHU NAD MĚSTEM, s Belmondem. A sestra zavražděné je taky velmi nesympatická. Tři hvězdičky a to budu hodnej. P.S. Jdu si radši pustit Columba na univerzitě, to je sice stejný rok, ale úplně jiný sport. ()

Season 10 (1990) (S10)

Můj nejoblíbenější díl: Columbo na univerzitě / Top 3 / ()

Columbo na univerzite (1990) (S10E01)

Vím, co jsi se ptal, snažím se vyhnout odpovědi. Jeden z mála dílů, kde se Columbo objeví už před zločinem a kde můžeme výjimečně vidět krev. Je tady vše, co mám na tomto seriálu rád - skvělé provedení zločinu (detaily se vlastně dozvíme až v závěru), nabubřelí vrahouni, falešné stopy a úžasný závěr, kde spadne klec. Z poručíka, který je neustále o dva tahy napřed, si tady celou dobu všichni extrémně utahují, dokonce ho až uráží a proto si finální usvědčení mladých hošánků (otce jednoho z nich hraje Robert Culp - který je tak v seriálu již počtvrté Columbem poražen) užívám o moc víc, než obvykle. Poručík je borec! TOHLE je ten nejlepší díl z 90. let! ()

Vražda škodí zdraviu (1991) (S10E02)

Díky Bohu za George Hamiltona, který nám svým charismatem vynahradí nedostatek silných padouchů z minulých dílů a Peter Falk tak po delší době dostal konečně rovnocenného protihráče. Výborný díl, který má všechny správné columbovské atributy, na kterých seriál od nepaměti stojí a díky kterým získal popularitu. P.S. Elegán Hamilton tady vypadá prakticky stejně, jako v epizodě ze 70. let. ()

Columbo a vražda rockovej hviezdy (1991) (S10E03)

Jeden z nejvíce nesympatických záporáků napříč celou sérií. Těšil jsem se, jak dostane čočku a dočkal se! P.S. Columbo pařící v rockovém klubu, je top! :-) ()

Smrť berie jackpot (1991) (S10E04)

Jeden z těch nejzajímavějších dílů, se záporákem Ripem Tornem (Sladký pták mládí, Muži v černém). Provedení vraždy je zde jedno z nejodpornějších vůbec a divák pak přeje nabubřelému strýčkovi tu nejpotupnější porážku, kterou mu poručík samozřejmě přichystá. ()

Nie je čas na umieranie (1992) (S10E05)

Zajímavý dějový odklon v rámci celé série a velmi povedené poručíkovo vyšetřování (obzvlášť identifikace podle svatebních fotografií). Spíš než tradiční Columbovkou, je tato epizoda poměrně napínavým thrillerem. A kvalitním. ()

Vrabec v hrsti (1992) (S10E06)

Překombinované a opět bez pořádného padoucha, který by na sebe strhl pozornost a pořádně Columba zaměstnal. Za zmínku stojí jen výbuch limuzíny, který poručík později zkoumá na pásce, jinak jde pouze o lepší průměr. Vrabec v hrsti tady má lepší hodnocení, než některé klasické epizody ze 70. let. No pane jo... ()

V hre je všetko (1993) (S10E07)

Bonnie a Falk! V původních Columbovkách byl velmi často poručíkovým soupeřem nějaký opravdu známý herec či dokonce velká hvězda (namátkou Ray Milland, Johnny Cash, Martin Landau, Leonard Nimoy či Vera Miles), v novějších epizodách taková jména, až na výjimky postrádám. Není to však případ tohoto dílu, kde se poručík střetne s nádhernou hvězdou první velikosti a představitelkou slavné Bonnie, Faye Dunaway. Té se tady v některých okamžicích, až neskrývaně dvoří, ale přesto nakonec ukáže svou profesionalitu. Ve hře je všechno, je zdařilá epizoda, která má slušný příběh a obsahuje to správné columbovské koření, které mám na tomto seriálu rád. ()

Motýľ v šedých tieňoch (1993) (S10E08)

Co chcete udělat, zabít mě? - Ano! William Shatner podruhé a tentokrát mnohem lépe, než v 70. letech, kde střílel do zad, s lyžařskou kuklou přetaženou přes hlavu. Motýl v šedých stínech, je vynikající epizoda, která by se rozhodně neztratila ani vedle klasických Columbů. P.S. Dodnes mě fascinuje scéna v úvodu filmu, kde se nevědomky míjí Chase s Columbem... ()

Columbo v prestrojení (1994) (S10E09)

Tentokrát mi ta změna tradičního columbovského schématu tolik nevadí, protože skládání obrázku mě pokaždé baví a užívám si ho. Tady to odchýlení beru. Navíc ten famózní Columbův odjezd v závěru... Lahůdka! P.S. V zajímavostech je chyba. Toto rozhodně není jediná Columbovka, kde od začátku neznáme vrahovu identitu. ()

Podivní spojenci (1995) (S10E10)

Je zde sice několik vyloženě úsměvných scén, jako ta s chytáním myši na záchodech či naivně snadná vražda Bruna Romana, ale jinak je to Columbovka, jak ze sedmdesátek. Hned dvojnásobný vrah (George Wendt) je bohatý a arogantní hulvát, který si vaše sympatie určitě ničím nezíská a i když má relativně chytrý plán, pro poručíka a jeho italské spojence, bude nakonec celkem snadným soustem. Závěr, kde Columbo spolupracuje s mafií, je skvělý a Peter Falk s Rodem Steigerem (plus kmotrovská hudba) táhnou tuhle epizodu z prostředí sázek a dostihů, na solidní čtyři hvězdičky. ()

Vražedné stopy (1997) (S10E11)

Až na tu závěrečnou část, kde se poručík neustále chytá za hlavu a všemu se diví, aby pak divákům vysvětlil své myšlenkové pochody, je to velmi zábavná a zajímavá epizoda. Vrahem tentokrát výjimečně není nějaká slavná osobnost či boháč, ale Columbův kolega, policista ze soudního. Hraje ho a to výborně, David Rasche (mj. KOBRA, 1986 či VLAJKY NAŠICH OTCŮ, 2006). Dobrý díl. ()

Popol popolu (1998) (S10E12)

Patrick McGoohan jako režisér i představitel hlavní role zklamat prostě nemůže (zde ho výborně dabuje František Němec) a i když Popel popelu není jeho nejlepším představením v seriálu, vysoké hodnocení si tento díl určitě zaslouží. Columbovský spalovač mrtvol! ()

Vražda s príliš mnohými notami (2000) (S10E13)

Zábavný díl z prostředí skladatelů filmové hudby. Takže atraktivní podívaná s kvalitním záporákem (Billy Connolly). ()

Columbo má rád noční život (2003) (S10E14)

Je tady sice několik neduhů, které jsem vyčítal i některým předešlým dílům, ale já si prostě nemůžu pomoct, mě tenhle příběh docela baví. Columbo se sice po několika dekádách na televizní obrazovce mohl rozloučit i lepší epizodou, ale ani NOČNÍ ŽIVOT v rytmu popu mu ostudu rozhodně neudělal. Trošku nadhodnotím tuhle Falkovu rozlučku s jeho nejslavnější rolí. ()

Zemřel herec Burt Young

09.11.2021

Zemřel americký herec Robert Vaughn

Zemřel americký herec Robert Vaughn

12.11.2016

Poslední ze Sedmi statečných se odebral na věčnost. Robert Vaughn, jehož minulostí trýzněný Lee se navždy zapsal do westernové historie, nás včera opustil ve věku 83 let. Ačkoliv ho znáte z řady… (viac)