Columbo

• Slovensko Columbo zasahuje (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Predloha:

Evan Hunter (kniha)

Peter Falk, Vito Scotti, Marshall R. Teague, Joel Beeson, Richard Dysart, Julie Newmar, Shelley Morrison, Carlene Watkins, Chad Willett, Louis Herthum (viac)

Recenzie používateľa Allan k tomuto seriálu (34)

Zabudnutá dáma (1975) (S05E01)

Sám o sobě nijak objevný díl (zvláště motiv vraždy je spíš pro zasmání), avšak herecká přítomnost Janet Leighové v nezvyklé roli vražedkyně ztrácející paměť, je krásná. A musím přiznat, že při scéně, kdy se tato dáma v černých legínách a obtahovacím roláku jako kočka plíží nocí, zamžily se mi oči nostalgií. Je něco pravdy na tom, že tato generace, jejíchž několik posledních mohykánů ještě žije, měla něco, čeho nějaké Kidmanové, Berryové atd. nikdy nedosáhnou. Něco, co nedokážu popsat. Ale věřte, že nepláču často, při záběrech důchodkyní lezoucích na strom... ()

Kríza identity (1975) (S05E03)

Už ani nevím, o čem ten díl byl, jak byl hrozný. Snad jen taková malá poznámka pod čarou: Anthony pravděpodobně viděl nějakou alternativní verzi, protože v té, kterou jsem v televizi viděl já, nebyl Leslie Nielsen vrah, nýbrž oběť, jejíž účinkování skončilo asi po 15 minutách od začátku. Možná, že kdyby byl vrahem opravdu Nielsen, mohl tento díl být aspoň trochu méně nudný. ()

Smrť v aréne (1976) (S05E04)

Naprostý souhlas s Anthonym; slabší než průměr. Tento díl neměl jediný, nějakým způsobem zajímavý okamžik. A to, že se celý odehrává v rádoby exotickém prostředí, je pro detektivní seriál jaksi málo. A pointa ... radši nemluvit. ()

Kúzelné alibi (1976) (S05E05)

Po předchozích třech průměrných a nezábavných dílech konečně jeden, co má zas ten starý švih a eleganci. Vrah, iluzionista Velký Santini, v podání mého favorita Jacka Cassidyho, je parchant jak má být. Uhlazeně slizký a rafinovaný jako šelma. Podle mého soudu byla vražda provedena dokonale a Columbo, jak už bohužel bývá zvykem, se vraha dopátral jen pro to, že se na něj ihned od začátku přilepil a díky maličkostem ho udolal. Někdy bych rád viděl díl, jak Columbo řeší případ, kdy vyloví například z Berounky utopence. Na koho by se poručík pověsil, to by mě zajímalo. A ještě drobný povzdech k dabingu – oproti dílu Vražda podle knihy, kde Cassidyho daboval Vladislav Beneš, ho zde namluvil Pavel Soukup a nebylo to jaksi ono. Benešův úlisný hlásek totiž sedí Cassidymu jako p*del na hrnec. ()

Posledná pocta komodorovi (1976) (S05E06)

Poměrně netypický díl série, nazval bych ho „poirotovský“. Dobré dvě třetiny filmu si totiž myslíme, že víme kdo byl vrah, myslí si to i Columbo, ale jen do okamžiku, než je i domnělý vrah zavražděn. Poslední scéna jakoby vypadla z klasické poirotovské detektivky – Columbo sezve všechny podezřelé do jedné místnosti a začne vytahovat trumfy, vedoucí k odhalení pravého vraha. Avšak nechci zde vzbudit zdání, že to je Bůh ví jak skvělý díl. Nic objevného zde nenajdete a jeho dlouhá stopáž jen zapříčinila, že se budete nudit o nějakých 20 minut déle. ()

Posvietiť si na vraždu (1976) (S06E01)

Tři hvězdičky pouze za tu docela slušnou fintu s nahráváním basebalového zápasu a celkovým posunem času. Ale jinak zcela určitě 2*, rozhodně podprůměrný díl, kde vrah, jak už jsem mnohokrát napsal, nemá ani špetku charisma. Dabing Jiřího Pragera také postavě právě nepomohl a samotný poručík Columbo, opět ve světě televize a filmu (viz Předveď dokonalou vraždu), se chová zase jako buran. ()

Staromódna vražda (1976) (S06E02)

Na můj vkus obsahoval tento díl přespříliš humorných scén (např. hysterické omdlévání při vyslovení slova smrt). A také tu není příliš cítit nějaký "větší zájem", jak ze strany vraha, tak ze strany Columba. Myslím tím jakýsi entuziasmus, nutný ke spáchání vraždy i k jejímu vyřešení. Všichni jsou zde jak ovce na porážce. ()

Prípad vysokého IQ (1977) (S06E03)

Vážně, toto byl moc pěknej díl. Vražda byla perfektní a vrah ještě k tomu docela slušnej magor, kterému se ke konci nedařilo už vůbec nic. Vražda neměla chybu, ale přece jenom po sobě vrah nechal dost stop. Odhalerní v takovém případě beru, protože je v celku logické a přirozené, narozdíl od jiných, kdy se Columbo hluboce zadívá do země a vyčaruje šokující pointu. Jedno z nejlepších Columbových finále je k nahlédnutí pod TÍMTO odkazem. ()

Skús ma chytiť (1977) (S07E01)

Taky fikaná vražda jak se patří. Hlavně když si představíte, že vrahem je ta roztomilá babča z filmu "Harold a Maude", která ale ani zde nezapře svůj komediální talent. Jediné co lze jinak vynikajícímu dabingu tohoto seriálu vytknout je české obsazení právě Ruth Gordonové paní Jaroslavou Adamovou. Nic proti ní, naopak, její dabing je vždy skvost, ale v tomto případě mi ten ostrý, nekompromisní hlas příliš neseděl k té drobné postavičce. Za zmínku rovněž stojí vynikající hudba. ()

Smrť v pohári vína (1978) (S07E02)

Jó tak to byl díl vskutku k sežrání. Zvláště současný vysílací čas (tedy krátce před polednem) mě donutil vyrabovat ledničku. Byla to exhibice všeho možného jídla a kulinářských fíglů. A mezi to se jen tak mimoděk připletl vrah-travič. Je nutno přiznat, že sama vražda není nikterak superoriginální, ale i tak stojí tento Columbo za zhlédnutí (vskutku famózně vypadá u plotny s velkou kuchařskou čepicí na hlavě). A ještě drobná připomínka na závěr – nevím, zda Anthony viděl nějakou nezkrácenou verzi, ale v tomto dílu Columbo rozhodně nevystupuje před televizními kamerami v roli hosta cooking show. ()

Predveď dokonalú vraždu (1978) (S07E03)

Další z dílů, odehrávající se v prostředí masmédií. K dokonalosti mu sice trochu chybí, ale i přes to je zatraceně dobře promyšlený. Vražedkyně je mimořádně ambiciózní potvora (místy značná podobnost s paní Bobošíkovou), která byla odhalena vlastně ani nevím jak. A to je jedna z vad na kráse celého seriálu – ono to totiž začne nudit, když je sebelepší vražda odhalena tím způsobem, že se Columbo ihned pověsí vrahovi na paty a postupně ho udolá. Bylo by sympatické, kdyby ho scénáristé taky jednou nechali tápat, popř. se mýlit. Génius, který pozná vraha na první pohled, je trochu nudný. A navíc mám pocit, že kdykoliv Columbo vyšetřuje v oblastech showbyznysu, chová se jako retardované dítě v cukrárně – „Jé vážně? No to je fantastický! Můžu si to vyzkoušet? Paní Columbová vás přímo zbožňuje!“ atd. ()

Ako vytočiť vraždu (1978) (S07E04)

Docela pěkný díl, kde je hlavní padouch opravdu slizký až hanba (také tomu dost napomohl super dabing Jana Vlasáka). Jediné, co mě mrzí je, že pan doktor byl nakonec odhalen díky absurditě hned na počátku vraždy. Asi nikde na světě by se totiž nemohlo stát, že psi, kteří právě roztrhali člověka, si vesele hrajou venku s policajtem, místo toho, aby šupem putovali na utracení. ()

Sprisahanci (1978) (S07E05)

Rozhodně jeden ze slabších dílů. V podstatě se dá říct, že nejlepší kvality dosahují ty díly, kdy vrah má svůj čin perfektně promyšlený a vraždí pro prachy nebo moc. Jakmile se do toho připletou emoce nebo nedej bože politika, vždycky to stojí za starou bačkoru. Což byl právě případ tohoto dílu. ()

Na programe vražda (1990) (S09E03)

V podstatě žádný z "nových" Columbů me nezaujal a tento díl je toho jasný důkaz. Chudák Patrick McGoohan se snaží jak může, ale na jeho výkon z dílu Za úsvitu už zkrátka nedosáhne. Ani dabingem Stanislava Fišera si nejsem právě v tomto případě příliš jist. A ruku na srdce, Peter Falk už nepředvedl v těchto nových sériích vůbec nic nového. Ano, někdo určitě řekne, že právě proto ho miluje, ale mě už jeho vlezlé a buranské chování docela nudí. ()

Zemřel herec Burt Young

09.11.2021

Zemřel americký herec Robert Vaughn

Zemřel americký herec Robert Vaughn

12.11.2016

Poslední ze Sedmi statečných se odebral na věčnost. Robert Vaughn, jehož minulostí trýzněný Lee se navždy zapsal do westernové historie, nás včera opustil ve věku 83 let. Ačkoliv ho znáte z řady… (viac)