Columbo - Season 6 (1976) (séria)

Posvietiť si na vraždu (S06E01)

(epizóda)
  • Česko Posvítit si na vraždu (viac)

Ward Fowler je představitelem hlavní role oblíbeného kriminálního seriálu "Inspektor Lucerne". Za svůj herecký výkon již obdržel cenu Emmy a televizní stanice, vědoma si, jaké zisky jim herec přináší, začíná s natáčením dalších pokračování. Nikdo netuší, že Ward je vydírán svou bývalou milenkou Claire, ženou, která jej dostala na výsluní a nyní si za to nechává vyplácet polovinu všech jeho gáží. Tomu se herec jednoho dne rozhodne udělat přítrž a v převlečení přepadne bistro, v němž si Claire právě kupuje svou večeři. Ženu zastřelí a cestou domů vyhodí kostým a uloupené peníze do popelnice. Mezitím je již policie na místě činu. Poručík Columbo záhy objevuje několik detailů, které odporují teorii o loupežném přepadení. (oficiálny text distribútora)

Pepinec

Snad poprvé jsem v něčem pochopil ženy, vyžaduji uznání! Většina Columbovek se totiž podobá romantickému večeru, kdy si na své přijdou obě strany, zatímco tahle epizoda jakoby se odehrála v tmavé uličce za nonstopem a netrvala déle, než okolo stačila projet šalina s dvěma vagónky. Peter s Williamem si navzdory tomu očividně užili stejně, ale co já?!?!?! Já chci vymazleného Columba, kterému záleží i na mně! ()

keoma26

pro mě osobně jeden z nejlepších dílů, v němž na konci shatner nepřímo vystihne hlavní princip poručíkova úspěchu: pachatel hraje roli vraha vždycky poprvé, bez zkoušení, a proto udělá chybu, byť by to byl geniální herec, zato Columbo svou roli opakuje a tříbí tolikrát, že ji přirozeně ovládá do posledního detailu a vraha pokaždé přehraje ... takových interpretačních klíčů k seriálu existuje víc a o některých ještě nevíme, některé objeví teprve budoucí "archeologové", až budou muset rekonstruovat naši dobu na základě dochovaných dílů Columba, podobně jako poručík rekonstruuje vraždu pomocí zanechaných i naopak chybějících stop, jak vtipně naznačuje v jednom svém článku Umberto Eco;-) ()

Colonist

Ze začátku jsem si říkal, že to nebude tak špatný díl, jak se o něm říká, ale po Columbově objevení se na scéně se tomu tak stalo (ale nebyla to Falkova vina). Kapitán Kirk jako vrah není nic moc (jeho plán nebyl zvlášť geniální, ale zase nebyl ani špatný) a v některých scénách působí trapně (například ten jeho "šok" při prvním střetnutí mezi ním a poručíkem). A ta diskuze mezi Columbem a Fowlerem, uvažujícím jako detektiv Lucerne, také byla naprosto nudná. Díl, na který se snadno zapomene. ()

Godhaj

,,Nedivím se, že vyřešíte víc vražd, než já.“ S poručíkem i u tohoto dílu, jako obvykle, nemám sebemenší problém. Je sympatický, milý a jeho podivínskost je vždy dobrým zrcadlem vůči svým protějškům kriminálníkům. Namyšlený herec, jehož vražda téměř nemá chybičky, se mi jevil, že bude pro poručíka výborným soupeřem. Jenže herec přehrává, jako kdyby vypadl z Kameňáků a jeho snaha za každou cenu radit Columbovi je předem jasně odsouzena k neúspěchu, a proto se mě tento díl tak nebavil, jako jiné. ()

PeteBuck

Tu sa objaví "kapitán Kirk" a aj som s ním celkom sympatizoval. Narozdiel od časti, ktorú natočil v deväťdesiatych rokoch. Tá scéna, keď sa Columbo priplietol do scény a prechádzal sa medzi maketami mrakodrapov, tak to bola pecka. Ale takýchto somariniek tu bolo vlastne viac. Táto časť bola taká pohodovka. Menšie úlohy si tu strihli Walter Koenig (ktorý hral Chekova v Star Treku a bol parťákom Shatnera) a manželka Petra Falka. ()

• Televizní baseballová hra, která představuje baseballový tým z Los Angeles, je ve skutečnosti domácí hra Baltimore Orioles, hraná na Memorial Stadium v Baltimoru. (Epistemolog)