Ruth Lytton je dlouholetou ředitelkou muzea starožitností. Skoro celý svůj život zasvětila péči o toto vzácné rodinné dědictví, a proto jen s velkou nevolí přijímá zprávu kurátora muzea a jejího bratra Edwarda, který po inventuře rozhoduje o nutnosti ztrátovou instituci zavřít. Její poslední nadějí se stává nově najatý hlídač muzea, několikrát trestaný Milton Schaeffer. Ten má nyní za odměnu 100 000 $ a falešný pas muzeum vyloupit. Vyplacení pojistného by tak zaručilo dostatek peněz na další období. Bezesporu skvělý plán, který ovšem přehlédl jednu maličkost: poručíka Columba. (oficiálny text distribútora)

Autogram

Byť príliš sporovlivý sa nevypláca, a takúto do očí bijúcu chybu by tento rozumný vrah neurobil. Podobne aj Columbo sa objavil nejako predčasne, keď ešte o vražde nikto netušil. Toľko moje nezrovnalosti, a inak sú tam brilantné dedukcie, prečo treba dvakrát pretočiť a prečo sa pred krádežou ostrihať. Ten nový účes poručíka bol oveľa horší ako jeho originál, nech si holič hovorí, čo chce. Nakoniec je z toho výborné rozuzlenie bez poriadneho dôkazu, veď stačí, keď vrah spolupracuje pri svojom usvedčení. –––– Myslím, že jsi staromódní, aniž bys byla stará. –––– Jsme v takové finanční tísni, že jediné, čím platíme, jsou poklony. – Victor Hugo? – Oscar Wilde. ()

majec4

Pacila sa mi vrazda, lebo vymyslene to bolo super. Jeden detail vsak staromodna vrahyna prehliadla. To zhastnutie svetla, po vrazde, mi skoro oci vyskrabalo. Pobavili omdlievajuca teta, kadernik a mozno neter vrahyne. Taky zjav som davno nevidel. Miestami bola mozno aj sexy a miestami som sa bal na nu co i len mrknut. Duel medzi porucikom a vrahom nebol taky ako obycajne, no celkovy pocit z tejto casti je dobry/ standartny. Neviem ci bol Columbo niekedy vacsi fesak. Asi uz len ked mal novy kabat. ()

Drom

Ruth, elegantní a již postarší dáma, má po životních zklamáních již jen dvě lásky, svoji neteř, kterou bere prakticky jako svoji dceru a ztrátové muzeum, jehož stěny jsou jejím hradem. Když však její bratr, vykonávající funkci kurátora, rozhodne o uzavření, donutí ji ztráta jistot k provedení radikálního plánu. Dohodne se s pochybným hlídačem, kterého najala nesoudná neteř vlastně z protekce, že provede předstíranou loupež a odcestuje, zatímco život muzea půjde dál z peněz vyplacených pojišťovnou. Hlídač ani její bratr však netuší, jak radikální učinily okolnosti samotnou Ruth a tak začíná její dovedná a elegantní hra s poručíkem Columbem, který o historii sice příliš neví, ale zločin vycítí spolehlivě. Smysly má dokonce tak dokonalé, že vytuší i dávno ukrytá temná zákoutí v paměti Ruth a použije její lásku k neteři proti ní samotné. Smutnými událostmi života zocelená dáma tak nakonec musí čelit následkům svých zoufalých činů. A za vše může na počátku neuhlídané automatické jednání v kombinaci s vypínačem... ()

Allan

Na můj vkus obsahoval tento díl přespříliš humorných scén (např. hysterické omdlévání při vyslovení slova smrt). A také tu není příliš cítit nějaký "větší zájem", jak ze strany vraha, tak ze strany Columba. Myslím tím jakýsi entuziasmus, nutný ke spáchání vraždy i k jejímu vyřešení. Všichni jsou zde jak ovce na porážce. ()

Anderton

Aj keď záverečný dôkaz nie je taký smrteľný a divácky atraktívny, pretože odhaľuje až chybu, ktorej sa dopustí páchateľ niekedy v druhej tretine, je tento diel výnimočný. Viac stavia na "kostlivcoch v skrini" jednej rodinky, ktorej najsympatickejším členom je práve vražedkyňa. Ja by som to tam povraždil asi všetko a potom pre istotu omdlel. Dielu výrazne pomáha takmer až gotická atmosféra múzea. ()