Ruth Lytton je dlouholetou ředitelkou muzea starožitností. Skoro celý svůj život zasvětila péči o toto vzácné rodinné dědictví, a proto jen s velkou nevolí přijímá zprávu kurátora muzea a jejího bratra Edwarda, který po inventuře rozhoduje o nutnosti ztrátovou instituci zavřít. Její poslední nadějí se stává nově najatý hlídač muzea, několikrát trestaný Milton Schaeffer. Ten má nyní za odměnu 100 000 $ a falešný pas muzeum vyloupit. Vyplacení pojistného by tak zaručilo dostatek peněz na další období. Bezesporu skvělý plán, který ovšem přehlédl jednu maličkost: poručíka Columba. (oficiálny text distribútora)

Drom

Ruth, elegantní a již postarší dáma, má po životních zklamáních již jen dvě lásky, svoji neteř, kterou bere prakticky jako svoji dceru a ztrátové muzeum, jehož stěny jsou jejím hradem. Když však její bratr, vykonávající funkci kurátora, rozhodne o uzavření, donutí ji ztráta jistot k provedení radikálního plánu. Dohodne se s pochybným hlídačem, kterého najala nesoudná neteř vlastně z protekce, že provede předstíranou loupež a odcestuje, zatímco život muzea půjde dál z peněz vyplacených pojišťovnou. Hlídač ani její bratr však netuší, jak radikální učinily okolnosti samotnou Ruth a tak začíná její dovedná a elegantní hra s poručíkem Columbem, který o historii sice příliš neví, ale zločin vycítí spolehlivě. Smysly má dokonce tak dokonalé, že vytuší i dávno ukrytá temná zákoutí v paměti Ruth a použije její lásku k neteři proti ní samotné. Smutnými událostmi života zocelená dáma tak nakonec musí čelit následkům svých zoufalých činů. A za vše může na počátku neuhlídané automatické jednání v kombinaci s vypínačem... ()

sud

Jedna z těch zcela průměrných epizod. Vražda je sice zajímavá, ale ne moc promyšlená, vražedkyně charismatem rovněž příliš neoplývá a i Columbovo vyšetřování je až moc fádní. Potěší však vtipné vsuvky (omdlévající teta, Columbova návštěva holiče) a nevšedně půvabná neteř vražedkyně. 60%. ()

ClintEastwood

Tohle je pouze lehce nadprůměrný díl. Vražda je sice naplánovaná zajímavě, columbovské atributy odhalování různých detailů, zde také nechybí, poručík má nový účes (vůbec mu nesedí), ale: vražedkyně je tak neskutečně nudná, unylá, bez jiskry, no prostě... staromódní. Její neustále omdlévající sestra epizodě také nepřidala. Co se mi však hodně líbí a co musím vyzdvihnout, je scéna, kdy mladá neteř vražedkyně (Jeannie Berlin) najde v muzeu mrtvolu. To je sekvence, která by se neztratila ani v nějakém hororu. ()

Pepinec

Co na to říct... Dámy možná svedou dělat víc věcí najednou, jenže ono žehlení, utírání prachu a vaření není totéž, co páchání zločinu. A i Columbo se tím klubem slečinek nechal zblbnout. Vždycky jsem myslel, že nám spíš na vesnici postaví kino, než bych poručíkovi prdnul jen dvě hvězdy. Omyl. No a teď, když je to tak - to kino by bylo fajn na plácku mezi hřištěm a hospodou, díky. ()

Anderton

Aj keď záverečný dôkaz nie je taký smrteľný a divácky atraktívny, pretože odhaľuje až chybu, ktorej sa dopustí páchateľ niekedy v druhej tretine, je tento diel výnimočný. Viac stavia na "kostlivcoch v skrini" jednej rodinky, ktorej najsympatickejším členom je práve vražedkyňa. Ja by som to tam povraždil asi všetko a potom pre istotu omdlel. Dielu výrazne pomáha takmer až gotická atmosféra múzea. ()

Šandík

Pointa není špatná, promyšlené je to rozhodně dobře, ale spousta věcí okolo je hodně nedotažených. Představa, že nějaké malé soukromé neznámé muzeum v USA schraňuje takové poklady je dosti absurdní. Komediální vložky s omdlévající sestrou a rozklepanou služebnou sice vtipné, ale trochu samoúčelné. Prostě, spíše slabší díl, který opět výrazně šustí papírem... 65% ()

5150

Kouzelná je zejména Columbova návštěva kadeřníka Darryla "..no prosím, jen mě zatkněte, divím se, že mě nezmlátíte do bezvědomí!" a Columbovi to už asi nikdy nebude tak slušet..)) ()

Nos

Klasický Columbo s několika zajímavými humornými scénami než je v jeho dílech obvyklé. Je to takový trošku celkově nudnější díl, ale stále docela interesantní. Nikde jinde neuvidíte Columba za mlada po vtipné návštěvě kadeřníka... Něco mezi třemi a čtyřmi hvězdami. ()

andrii

Columbo vede... osudný zvyk. Hýčkala si staré dobré časy, z nich starožitné kusy. Dávno vzali jí tělo, ale vzít jí duši, to bylo příliš v jejích očích, pro dámu na úrovni. To se nesluší. ()

otík

Podařený díl Columba, ale také ke konci hodně smutný, když Columbo musí hlavní podezřelé zalhat o jejím dřívějším zločinu. Jinak vcelku zábavný příběh a zábavné pátrání. Podařené. ()

bubun

Ta čtvrtá hvězdička je čistě za výsledek Columbovy návštěvy kadeřníka.  Doporučuju všem, kdo si ho nedokáží představit s ulízlým hladkým účesem ala Beatles začátkem 60.let :)) A ani nevím, jestli tím výslechem kadeřníka něco zjistil - buď jsem nedávala pozor, nebo jsem byla tak tumpachová z onoho účesu, že mi to nějak uniklo. ()

shantim

Přestože dávám čtyři hvězdičky, jsou to jen slabé čtyři hvězdičky. Vražda maličko zmatená, vtípky mírně trapné. Jeden byl ale dobrý, a to ten s Columbovým skvělým sestřihem. 70,1% hvězdiček ()