Columbo

• Slovensko Columbo zasahuje (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Predloha:

Evan Hunter (kniha)

Peter Falk, Vito Scotti, Marshall R. Teague, Joel Beeson, Richard Dysart, Julie Newmar, Shelley Morrison, Carlene Watkins, Chad Willett, Louis Herthum (viac)

Recenzie používateľa Autogram k tomuto seriálu (67)

Dobrá povesť nadovšetko (1974) (S03E06)

Predstava o vedeckom výskume po Columbovsky, o robotoch a o najvýkonnejšom počítači K44, ktorý sa používa na simulovanie vojenských operácií. Prípad nie je nič moc, ale stretnutie s mladým geniálnym vynálezcom Stevenom Spelbergom bolo zaujímavé. Hlavne scéna, ako sú všetci s robotom MM7, Columbom a jeho lenivým psom v riadiacom stredisku. –––– Já nepotřebuji opravit auto, je v bezvadným stavu! –––– Taky bych chtěl být polda, a moc. Ale nejde to. Jsem moc chytrý. ()

Labutia pieseň (1974) (S03E07)

Zaujímavý priebeh veľmi ťažko predstaviteľnej vraždy, ale tvorcom nemožno uprieť snahu o niečo netradičné. Ale odhalenie cez tradičné nachytanie vraha je už dosť fádne. Najzaujímavejšie tak pre hudobných pamätníkov bude obsadenie Johnyho Casha ako hlavnej postavy. –––– To je ta nejhorší káva, jakou jsem kdy pila. Ale lepší než nic. ()

V núdzi poznáš priateľa (1974) (S03E08)

Tentoraz akčný Columbo, takmer ako Mission Impossible. A hlavne konečne nápaditý, so silným súperom a dostatočne zamotaný. Jediným mínusom je to, že scenáristi dosť zanedbávajú fakt, že čas smrti sa dá zistiť oveľa presnejšie, ako sa prezentuje. A to by Columbovi tak zjednodušilo prácu, že by sa len raz chytil za hlavu a mal by to vyriešené. V tejto epizóde sa na hlave musel škrabať veľakrát a ten záver bol stopercentný. Kto býva v ošumelom byte v pochybnom dome, bolo slušné prekvapenie. –––– Myslíte, že sa skrývá ve vaně? –––– Sedněte si. – Já nechci sedět! ()

Osudné cvičenie (1974) (S04E01)

Columbo sa znovu priplietol do prípadu, ktorý vyzerá ako jasná nehoda. V záujme vyriešenia prípadu je ochotný cvičiť a sľúbiť, že sa vzdá cigár aj čili. Manipulácia s časom vraždy a s telefonátmi je už taká kriminálna klasika, že z toho nie som až tak nadšený. –––– Ta káva tě zabije. –––– Ty doutníky, ty vás zabijou. –––– Dokázal jste si vyrobit dokonalé alibi. A to skálopevný alibi vás usvědčilo. ()

Obrátený negatív (1974) (S04E02)

Na niekoľko epizód sa Columbo zameral na vraždy manželiek a nikdy nezapochybuje o tom, že prvým podozrivým je vždy manžel. Zvlášť, keď je poruke fešná asistentka. Tá ale nepredstavuje dôkaz viny, ten je nerafičený premyslene, len sa mi nezdá, že by pred súdom obstál. O to ale nejde, ide o pobavenie, prekvapenie a využitie svojského Columbovho zjavu a zjavu jeho auta, čo sa v epizóde využije naplno. –––– Promiňte pane, tady vám to auto už nevezmou. –––– Tak manžel zastřelil únosce dřív, než zjistil, kde je jeho žena? –––– Tak vy teď pracujete v přestrojení. Ó, jste chytrý, poručíku! ()

Na úsvite (1974) (S04E03)

Veľmi zdĺhavá epizóda, dookola tie isté otázky a nakoniec príde rozuzlenie na úplnej maličkosti. Je pravda, že sa Columbo naučil pekne odpovedať Ano, pane! Ne, pane!, spí v nohaviciach, ale bez saka, no tie vtipné situácie nevyvážia nedostatok zaujímavých postáv. –––– Musíte mi prominout, to já ne, to můj rozum. Je pomalej. Trvá to, než to probere. ()

Rozbúrené vody (1975) (S04E04)

Ako prvá postava sa v každej epizóde na scéne obavuje vrah alebo obeť. Tentoraz to bol stratený a dezorientovaný Columbo, tak som nevedel, čo si mám myslieť. Po vražde musel byť najviac podozrivý ten, ktorý mal pripravené dokonalé alibi. Jeho príprava trvala tak dlho, že to bolo až trochu otravné, podobne aj vyšetrovanie a každý presun z miesta na miesto. Záver bol nakoniec fajn, ale nenapravil celkový dojem. –––– Máte snad nějaký problém? – Ne, panu Columbovi se ztratila žena. –––– Někdy mám pocit, že mám hlavu úplně prázdnou. ()

Vražda na videu (1975) (S04E05)

Vrah pomáha Columbovi s vyšetrovaním a dáva odpovede na všetky jeho pochybnosti. Až tak podrobne, že je to podozrivé. Tým všetkým je prípad klasický a tiež malou chybou, ktorej sa vrah nevyhol. Vtipné momenty chýbajú, až na jeden pri návšteve galérie. –––– Umění se nevysvětluje. Milý pane, díváte se na obraz nebo sochu a buď to s váma něco udělá, nebo ne. ()

Vrah zavolá o desiatej (1975) (S04E06)

Priemerný columbovský príbeh so zaujímavým odhalením. Ale už tá vražda na začiatku nie je ani tak celkom važdou. (31.8.2017) –––– Nedalo mi to, a tak som sa na druhýkrát dokázal lepšie sústrediť a viac som si vychutnal postupné dopracovanie k odhaleniu. Môžem tak kľudne zvýšiť hodnotenie z troch na štyri. (2.9.2017) ()

Zabudnutá dáma (1975) (S05E01)

Columbo ako fajčiaci postojačky spiaci bezdomovec tu maximálne napĺňa svoj dlhodobo budovaný imidž, až personál prevracia oči. Na konci však vyzerá celkom ináč. Prejaví svoj obdiv k starým gangsterkám a preto sa stal policajtom, film je naopak oslavou starých muzikálov, na ktoré ho vždy ťahala jeho žena. A prípad, ten tu nie až taký zaujímavý, dalo by sa povedať tuctový, mimoriadne je viacmenej len záverečné milosrdné zhodnotenie situácie. ()

Prípad diplomatickej imunity (1975) (S05E02)

Columbo sa objaví dokonca v elegantnom čiernom obleku. Ale zakrátko už sedí na zemi ako pravý bezdomovec. Pribeh je klasika, páchateľ urobí chybu a už to s ním ide dole vodou. Finta musí byť kvôli diplomatickej imunite tentoraz mimoriadna. –––– Tahle vražda bude jedním z vaších neúspěchů. Ale život jde dál. ()

Kríza identity (1975) (S05E03)

Neúplatný Columbo sa nedá zastrašiť ani zo strany CIA, ktorá poskytuje vrahovi až priveľmi dobré krytie. Na zdatnom súperovi si poriadne zgustne, a neodradí ho ani stretnutie á la Frigo na mašine. Je neuveriteľné, že súčasťou dôkazu môže byť aj to, či sa Čína zúčastní na olympiáde. Inak tu Columbo nepácha žiadne vylomeniny, akurát tankuje nie dva galóny, ale za dva doláre, pokiaľ nenazbiera po vreckách viac. –––– Moje žena miluje Beethovena a toho, jak se jmenuje, co napsal Figarovu svadbu... ()

Smrť v aréne (1976) (S05E04)

Prostredie pre Columba exotické, inak taká klasika ako časový nesúlad vo výpovedi. ()

Kúzelné alibi (1976) (S05E05)

Bolo by chybou uveriť kúzelníkovi jeho alibi, na to Columbo nepristúpi. Podobne by bolo z jeho strany chybou nahradiť si svoj imidžotvorný plášť. (4.10.2017) –––– Na druhýkrát som si viac vychutnal objasnenia kúzelníckych trikov aj záverečný Columbov trik s listami a jednorazovou páskou pisacieho stroja a môžem hodnotenie spokojne zvýšiť na štyri. (7.10.2017) –––– Promiňte poručíku, nespoznal jsem vás. Vypadáte nějak jinak. –––– Jsem z toho jelen. – Ano, to jste. –––– A já myslel, že jsem spáchal dokonalou vraždu. – Dokonalá vražda neexistuje. Je to jen iluze! ()

Posledná pocta komodorovi (1976) (S05E06)

Čo to malo byť? Takúto dlhú epizódu Columba s takým množstvom zbytočnej vaty som ešte nevidel. Najskôr sa prechádza sem a tam, nasleduje zoznamovanie, opakovanie zoznamovania, prehliadky lode, prechádzky s podozrivým, tlačenie sa s podozrivým na rôznych sedačkách a vrcholom je Columbova meditácia... To všetko nekonečnú hodinu a pol. Kde zostali brilantné rozhovory s vrahom, všetečné otázky, návraty od dverí? Mala byť táto epizóda nejaká recesia s opakovaním prevarených zápletok? Hodinky, manipulácia s časom, to všetko tu už bolo a v oveľa lepšom podaní. ()

Posvietiť si na vraždu (1976) (S06E01)

To tu ešte nebolo, aby vrahom bol Columbov mladší dvojník, ktorý je aj detektívom v seriáli a má správny prehľad o kriminalistických metódach. Výborné je ich spoločné vyšetrovanie, až kým sa vrah sám neusvedčí. Je to málo pravdepodobné, ale dobre sa na to pozeralo. –––– Kvůli tomu se neposílá detektiv, který nenápadnê dává hloupý a nevinný otázky. To přece znám ze svých detektivek. –––– Mým honorářem je práce s vámi. –––– Tři tisíce dolarů? Za to je nový auto! Ne že bych ho potřeboval... ()

Staromódna vražda (1976) (S06E02)

Byť príliš sporovlivý sa nevypláca, a takúto do očí bijúcu chybu by tento rozumný vrah neurobil. Podobne aj Columbo sa objavil nejako predčasne, keď ešte o vražde nikto netušil. Toľko moje nezrovnalosti, a inak sú tam brilantné dedukcie, prečo treba dvakrát pretočiť a prečo sa pred krádežou ostrihať. Ten nový účes poručíka bol oveľa horší ako jeho originál, nech si holič hovorí, čo chce. Nakoniec je z toho výborné rozuzlenie bez poriadneho dôkazu, veď stačí, keď vrah spolupracuje pri svojom usvedčení. –––– Myslím, že jsi staromódní, aniž bys byla stará. –––– Jsme v takové finanční tísni, že jediné, čím platíme, jsou poklony. – Victor Hugo? – Oscar Wilde. ()

Prípad vysokého IQ (1977) (S06E03)

Tešil som sa na spoluprácu Columba a inteligentných ľudí, ale tí prichádzali s takými nezmyselnými nápadmi na vraždu, že si poručík musel dať tvär do dlaní. Samotná vražda je premyslena tak, až je prekombinovaná a to sa nevypláca. –––– A zrovna dnes se moje žena rozhodla, že musí vyprat můj baloňák. –––– Poručíku, neuvažoval jste někdy o nějaké jiné práci? ()

Skús ma chytiť (1977) (S07E01)

Abigail Mitchellová, nejlepší ve vraždách a Columbo, dokonalý profesionál, to musí byť súboj. A teda bol, až po skutočne dojemný záver. Nakoniec najdokonalejšiu myseľ predviedla obeť vraždy a obaja profesionáli vo vraždách, aj ja ako divák, sme museli uznanlivo prijať riešenie. –––– Dokonce i některé z vrahů, které jsem poznal, jsem měl rád. Někdy. Ne proto, co udělali, proto určitě ne. Ale protože byli třeba inteligentní nebo zábavní, prostě milí. ()

Smrť v pohári vína (1978) (S07E02)

Jedovatá ryba fugu je vďačnou tému do kriminálky. Columbo sa v tejto epizôde asi stokrát výborne najedol, očakával som, že si bude dávať väčší pozor pri konzumácii jedla od podozrivých. A pani Columbová zase neprišla ani na honosný banket vyhlásenia najlepšej reštaurácie. Opäť skvelý priateľský vzťah s vrahom, a po celý čas som sa nezbavil myšlienky, že je to staršia verzia Sheldona. –––– Poručíku, stojíme za vámi, všichni. A chci, abyste věděl, že dokud máte tento případ, nikdy nebudete mít hlad. –––– Mysel jsem, že fugu bude chutnat jako tuňák. ()

Zemřel herec Burt Young

09.11.2021

Zemřel americký herec Robert Vaughn

Zemřel americký herec Robert Vaughn

12.11.2016

Poslední ze Sedmi statečných se odebral na věčnost. Robert Vaughn, jehož minulostí trýzněný Lee se navždy zapsal do westernové historie, nás včera opustil ve věku 83 let. Ačkoliv ho znáte z řady… (viac)