Duna

• Česko Duna (viac)

TaNya_

Asi jsem po zdejších ohlasech čekala trochu víc, ale na druhou stranu nevím kolik z vás všech lidí četlo předlohu, protože ta byla naprosto unikátní skvost toho psychologičtějšího subžánru sci-fi. I když byl film vystavěn celkem podrobně podle knížky, tak nezachytil úplně její atmosféru. Ani nemohl, to by potom musel trvat tak 12 hodin. Katastrofa se ovšem nekonala, vizuální stránka byla úchvatná a hudba od Zimmera se samozřejmě trefila do černého. Kdyby to nebyla Herbertova Duna, byla bych navýsost spokojená. ()

joelly01

Hmmm, tak ja nevim, ale nepamatuju si kdy jsem videla lepsi film. Oci jsem poulila a brada mi spadla. Prilis rychle to uteklo a po filmu jsem se hned vztekla ze uz neni druhy dil. A pak dalsi.. a dalsi. Kdybych mohla, podivala bych se vecer znovu, ale prijela dnes na par dni Klenotovo sestra ktera ceni pouze ruzne indie/low budget dramata. Oh to je ale kvalitativne mrzka recenze, ale ja jsem z toho filmu uplne hyn. Asi, nekecam, za me zatim nejlepsi film za poslednich tricet let. ()

Milda003

Viděl jsem starší verzi z roku tuším 84 a dávalo mi to větší smysl než tohle.. uvidíme však až bude part two, třeba to nějak zaonačí a já změním názor.. zatím bohužel 0,5/5 ()

DaweForeman

Dlouho jsem přemýšlel, jestli tomu dát 5 nebo 4*, ale nakonec jsem se rozhodl pro nižší skóre, protože nejsem jedním ze skalních fandů tohoto univerza, ale rozhodl jsem se to brát spíše z pohledu diváka neznalého jednotlivých okolností - maximálně s přihlédnutím k předchozím zpracováním (filmu z 1984 a třídílného filmu z 2000). Díky předchozím počinům vím, že ten příběh má toho ještě dost co odvyprávět a toto tak člověk musí brát jako takové hoooodně dlouhé intro, aby se tak trochu seznámil s daným prostředím. Proto když budu brát tento příběh samostatně (bez přihlédnutí ke zbytku), tak je to velice krásně graficky a hudebně zpracováno, ale bohužel to má z určité části kvůli své nátuře trochu nudnější charakter, kdy tu hraje velkou roli hlavně představení jednotlivých stran, nějaké to politické pletichaření, trochu mysteriózna a akce. Tohle dílko je velice unikátní, kdy dané prostředí je hodně specificky zpracováno (netradičním způsobem jako u ostatních sci-fi) a nemusí tak každému vyhovovat. Já osobně to tentokrát beru jako plus, že člověk vidí něco trochu jinak zpracovaného - originálnějšího, ale může to být trochu hůře stravitelnější. Když to navíc porovnám s předchozími zpracováními, tak vidím hlavně největší plus v tom, že si to mnohem polepšilo právě v oné grafické a hudební stránce a také lepšímu hereckému obsazení, a proto se to lépe sleduje. ()

Revivup

Jeden pro mě z nejsilnějších filmových zážitků vůbec. Film dokonale vyvažuje akční scény se silným emotivním příběhem, vše zasazené do dechberoucího vizuálu, který jde ruku v ruce s perfektním zvukem. _ZVUK_ Tím "zvukem" nemyslím jen hudbu, ostatně často to, co ve filmu zní, se hudbou moc nazvat nedá, ale mám na mysli veškeré zvukové efekty, díky nimž jsem byl do Herbertova/Villeneuvova vesmíru pohlcen od první minuty filmu. Pokud někdo říká, že Zimmerova tvorba je na jedno brdo, tady to rozhodně neplatí. _VIZUÁL_ Co se týče vizuálu, eyegasm pro mě nabyl nového významu. Od odkazů na knižní předlohu, přes symboliku, kostýmy, kulisy až po barvy, nedokázal jsem najít jedinou drobnost, která by mi kazila dojem z filmu. Velký důraz byl kladen na barevné ladění scén, které působí harmonicky a přirozeně (v tomto je Blade Runner 2049 v porovnání s Dunou až téměř násilný). Paleta barev není příliš široká - od oranžové pouště po černé filtršaty - o to silnější je potom moment, kdy se na plátně na moment objeví docela drobná zelená rostlinka. _ADAPTACE_ Obavy jsem měl z toho, jak bude celý vesmír představen a do jaké míry vysvětlen pro diváka-nečtenáře. I zde jsem žasl nad lehkostí a samozřejmostí, s jakou byly všechny důležité informace nenásilně zmíněny formou dialogů, případně s pomocí vypravěčské berličky v podobě "filmoknih", které si Paul pouštěl, což je opět v souladu s knižní předlohou. _1/2 DĚJE_ Odvyprávění jen poloviny příběhu knihy bylo provedeno tak důstojně, jak to jen šlo. Děj po úvodní části (představení postav, Caladan, stěhování na Dunu) začíná přirozeně gradovat a tempo se zrychluje prakticky bez přestání až k vyvrcholení (souboj s Jamisem), po němž snímek poměrně záhy končí - cena za to, že místo jednoho 5hodinového snímku musíme mít dva. Dvě a půl hodiny uplynou jako nic. _ZÁVĚR_ Co bych chtěl znova vyzdvihnout, je celková vyváženost. Tempo, vizuál, zvuk, střih (!!!), děj, akce, vše je v rovnováze, každá část filmu přidává něco do celku a dohromady na mě snímek měl nečekaný dopad. Po prvním zhlédnutí Duny se na tento film těším ještě více a to se mi asi ještě nikdy nestalo. ()

instageek_cz

Co Duna rozhodně není? Akční vesmírný blockbuster ve stylu nejlepších epizod Star Wars, který vám nedá ani na chvíli vydechnout. Milovníci popcornu si musí nechat zajít chuť, tady by často srkali colu nebo chroupali nachos do majestátních scénických výjevů, hypnotických vizí a zlověstného dunění hudby Hanse Zimmera, takže by člověk spíš čekal, že mu každou chvíli zaskočí a umře!:)) Jaká Duna rozhodně je? Obří, kolosální, gigantická. Těžkotonážní. Zaprášená, realistická. Fakt bych věřil, že přesně takhle může vypadat svět, život a lidé po roce 10 000. Taky je pomalá, hodně, hooooooooooodně pomalá a místy se kvůli tomu trochu táááááááááááááhne. Ano, nasaďte mi kacířskou čepici, ale ačkoliv mám rád dlouhé filmy, kde se nemluví a ani nic moc neděje, tady mě to prostě chvílemi nudilo. Problém bude v samotné látce, protože zápletka, která se celá motá kolem těžby koření, mi opravdu nijak strhující nepřijde. A ani pár písečných mega červů to nespraví. Každopádně oceňuji, že oproti Lynchově verzi z 80. let se tahle Duna nesnaží být nejodpornějším filmem všech dob. Exteriéry jsou velkolepé, efekty se povedly na výbornou a čekal bych za to i nějaké oscarové nominace. Líbí se mi, jak tu nic není perfektní a na všem můžete vidět věk, různé nedokonalosti, malé i fatální. Na věcech, na chování či pohybech postav. To je zřejmě velkou zásluhou režiséra Denise Villeneuvea, který se nesnaží Dunu nijak přestylizovat, vytvářet složité, vyumělkované obrazové kompozice. Všechno to působí přirozeně, opravdu jako svět, který už má oproti tomu našemu odžito pár tisíc let navíc. Na druhou stranu, nepadala mi z toho čelist na zem, nepovažuji Dunu za technologický zázrak, kinematografický milník a kdo ví co ještě. Je to „jen“ velmi kvalitní film s velmi kvalitními herci, který ale skutečně plyne až příliš pomalu. Není tedy divu, že za dvě a půl hodiny stihne režisér odvyprávět úsek děje, který by jinde byl možná i jen úvodní dvacetiminutovkou... Hodně zvláštně na mě působí fakt, že zatímco všude na plakátech vidíme prostě název Duna, v samotném filmu se objeví ještě podtitul: Part One, Část první. Přijde mi to skoro až jako podvod na diváka. Skutečně tu totiž nedostáváme žádný kompletní příběh, jen úvod ke všemu. Podivné, vypočítavé rozhodnutí. Proto se i řada výrazných herců objeví pouze na chvíli. A že se v Duně sešla fantastická sestava! Dave Bautista je parádní, ale stihne se akorát trochu vztekat a stranou usekat pár hlav. Javier Bardem stojí div ne v centru všech plakátů, ale moc si ho neužijete. Stejně tak zklamu fanoušky Zendayi (já mezi ně nepatřím, ona mě fakt moc nebere), která zůstává hlavně snovým přeludem. Naopak trio veteránů Oscar Isaac, Josh Brolin a Jason Momoa dostane času spoustu a jsou ve svých rolích famózní. Každý přináší do Duny něco jiného, jedinečného. Těžko si představit lepší mentory pro budoucího vladaře, toho času spíš vystrašeného mladíka. A samá slova chvály mám i pro Timothéeho Chalameta, který je coby Paul Atreides víc než důstojný nástupce Kylea MacLachlana. Je to borec. Zvládá na svých útlých ramenou unést pořádnou nálož, protože s ním Duna stojí a padá. Kdyby selhal, jde celý film do háje. Přiznávám, že hlavně kvůli němu by mě zajímalo, co se bude dít dál, jaký bude jeho další osud a jak se s ním popasuje. Zmínit musím ještě barona Harkonnena v úžasném podání Stellana Skarsgarda, na němž je od začátku něco monstrózního, čemuž dost pomáhá zajímavý způsob, jakým ho kameraman Greig Fraser divákům představí. Závěrem. Duna určitě je nesmírně kvalitní film, špičkové řemeslo. Ale mně tam něco chybí, nějaká výraznější emoce, kterou bych si z kina odnesl, která by ve mně zůstala. V aktuální podobě v ní vidím spíš experiment než něco přelomového. Sestříhejte stopáž na polovinu, přidejte k tomu stejně zkrouhnutý druhý díl, pokud vznikne, a pak věřím, že dostaneme mistrovské dílo. Hodnocení: 7,5/10. /// Další recenze nejen na filmy čtěte na Instagramu, profil instageek_cz , díky! /// Tuto recenzi najdete také na nové filmové databázi www.rikrek.com ! () (menej) (viac)

kedu odpad!

Nevkusný patos, bezcharakterní herci, nijakost, amébnost, permanentní udržování diváka v "náladě" pomocí permanentně blbé jakohudby, tónování záběrů a efekty příšerně stylizované, dialogy pro lidi s IQ tykve, casting za trest - hlavně, že je dostatečně progresivní a politicky korektní... co dodat, autor předlohy tu hrůzu naštěstí už neuvidí, možná, že viděl tu první hrůzu od Lynche a relativně brzy na to zemřel. ()

george82

Tak musím říct, že jsem díky recenzím čekal trochu víc. Hodnocení typu: přelom kinematografie atd. ve mě vyvolávala naději jakou pecku uvidím. Jako celek to bylo super. Mělo zvláštní atmosféru po celou dobu, skvělou hudbu a děj i slušně ubíhal. Nicméně to komerční natahování do několika částí už mě začíná unavovat. Proto o hvězdu méně. ()

Mamlas

Určitě je třeba pochválit vizuální stránku, na které animační mágové zapracovali velmi zodpovědně. Nebýt toho, tak bych tu pitomou šlichtu vypnul po pár minutách. Tak jsem aspoň dokoukal na obrázky se značnou potřebou poposkakovat stále dopředu, aby už byl konec. Zmatený nezajímavý děj, vzájemné vztahy osob a rodů a kdo se s kým chce mordovat, mi bylo ganz buřt. Taky nesnáším zpomalené záběry. Zvlášť v případě stopáží převaleného, nudného a nezajímavého filmu. Kdyby to rovnou spojili s druhým dílem, dali tomu aspoň nějakou šťávu a celé by se to komplet vešlo do hodiny a půl, pak by to mělo naději být dobré. (38%) ()

HEED

Celý film byl naprostá nuda, s vynikajícím vizuálním pojetím. Jen se prostě pořád mluví o politice, na nic moc vcelku nedojde. Hvězdné Války jsou na tom mnohem lépe, tam se sice také politizovalo, ale i konalo. Tady bohužel nic, jo a kdo by chtěl vidět toho písečného červa, musí si počkat až do konce.  Jinak kdo chce červy/slimáky, ať raději mrkne na film Chvění. ()

migele

Jako fanoušek celé knižní série jsem prožil 155 minutový orgasmus. Užíval jsem si dlouhé scény, při kterých má divák možnost nasát atmosféru, která ve filmu zrovna panovala. Úžasné, srdce tleská.  každopádně chápu,  že na film půjdou i diváci, kteří knihu nečetli, ti mohou mít problém s některými pravidly vesmíru, která nebyla dostatečně vysvětlena. ()

farb

Převodem na filmové plátno, i přes mohutnou stopáž, sice příběh přišel o něco málo ze své mnohovrstevnatosti a prokreslení některých postav, v některých dějstvích působí zbytečně zkratkovitě (plně chápu všechny výtky), přesto mi na velkém plátně byl doručen neskutečně silný a intenzivní zážitek...... Není to dokonalá adaptace, nebo snad dokonalý film, je to ale asi ta nejlepší možná adaptace, ve které Duna nepřišla o svou sílu. A teď tu druhou část. ()

Carlie

Duna je opravdu velkolepý film, který předčil mnohé žánrové klasiky a mé očekávání. Už podle traileru jsem věděla, že se bude jednat o něco opravdu dobrého, ale podle volby herců jsem to typovala na film, který bude cílit spíše na mladší diváky a ostatním nic neřekne. No musím uznat, že jsem se pletla, protože Duna je víceméně složitý film, který bude ideální především pro fanoušky stránky audiovizuální a pro lidi, kterým nevadí film, který není příliš ukecaný, protože na dialogy je snímek opravdu sporý. Vizuálně je to jednoduché a nehraje si to na nějaké velkolepé efekty a akci, ale o to nádherněji (a temněji) to všechno působí. Děj sice ubíhá pomaleji a stopáž je lehce delší, než mi to vyhovuje, přesto jsem po rozsvícení světel v sále měla chuť celý film shlédnout ještě jednou (asi to i udělám). ()

kubas369

10/10. Audiovizuální porno. Když jsem asi před 2 měsíci viděl trailer na tolik jsem byl zaujat, že jsem běžel do nejbližšího knihkupectví abych si to konečně přečetl. A popravdě kniha mě zas neoslovila tolik kolik jsem čekal. Stejně tak jsem viděl Lynchovu verzi, která mi vždy přišla docela zábavná ale nikdy ve mně nevyvolala nějaký velký zájem o svět pana Herberta. Takže jsem šel do kina spíše s obavami než s očekáváním. Jak já miluji ten pocit, když mě v kině něco totálně rozebere a donutí civět na plátno s otevřenou pusou. Nádherná hudba s dech beroucí kamerou o naplnění jednoho starého proroctví. Denis Villeneuve mi opět po Blade Runnerovi 2049 a Sicario připomíná abych ho už znovu nepodceňoval. ()

PlysovyMacko

Film na zaciatku povie, ze je iba prvou castou aj skonci ako uvod do sveta. Prva polovica je famozna, predstavovanie postav, kto s kym a proti komu ma zalusk na planetu s korenim. Vizualne mi v exterieroch film pripominal Star Wars a v interieroch Bladerunnera 2049. Od momentu smrti krala sa film zacal tahat a moc ma nebavil. Kralovsky syn zistuje, ze je vyvoleny pre domorodcov , ktori su vykoristovani kvoli cennemu prirodnemu bohatstvu a spoji sa s nimi ( a zamiluje sa ? ) - to tu uz bolo. Pacil sa mi Oscar Isaac, Stellan bol desivy,  vrtulniky v tvare vazky a vsetky sceny s cervami. Preco je Zendaya propagovana ako hlavna hviezda, ked je iba v par zaberoch snov a poslednych desat minut ? A môj hlavný problém s filmom je, že ma nechal chladnou. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl