Duna

• Česko Duna (viac)

J.e.r.e.c

Villeneuve udělal pro Dunu totéž, co Jackson pro Pána prstenů. Z jistého úhlu pohledu je jeho počin ještě obdivuhodnější, protože na rozdíl od klasicky odvyprávěného LotRa hodně, ale opravdu hodně často mluví k divákovi jen prostřednictvím filmové řeči bez jakékoliv expozice či dovysvětlování (na rozdíl od knížky, která je tím vysvětlováním tak přeplněna, že je to místy snad až otravné), takže ten kontext si musí každý domyslet (nebo ho, ehm, dovnímat) sám. A nejde zdaleka jen o to, co se hrdinům odehrává v hlavě (vnitřní monology tvoří obrovskou část knihy). Vemte si třeba takové přestavení sardaukarů; žádné okecávání, jak jsou to elitní vojáci blablabla, ale sotva minuta, dvě s iniciačním rituálem před odletem do bitvy a jedním dialogem – víc není třeba. Takhle přistupuje režisér k celému filmu a pokud se divák nenaladí na stejnou notu, asi nemá šanci si tenhle titánský monument (kvůli přísné formální sevřenosti by se skoro chtělo napsat monolit) užít. Nebo spíš prožít. Osobně považuji tuto komunikaci s divákem bezmála za geniální a Duna se díky tomu navzdory povědomým motivům nepodobá ničemu, co jsem kdy viděl. K celému filmu mě napadá jediná, spíš teoretická, výtka; měli to udělat stejnou 3D technologií jako Avatara! Tohle je prostě jen konverze v rámci postprodukce a divácký zážitek neposouvá o stupeň výš, ale má vůči 2D svoje pro i proti. Ale to vlastně ani nemíním jako kritiku Villeneuva. Spíš je to pochvala pro Camerona, který dokázal už před 12 lety natočit film, který je pro ostatní i dnes technologicky nedosažitelnou metou. Kdy vznikne něco podobného, za dalších 10, 20, 30 let? Ještě vůbec někdy? Tomu se říká nadčasovost a staví to Camerona na úroveň všech těch Mozartů, Shakespearů a Cimrmanů. IMAX 100 % ()

Ex_Machina

"Nesmiem sa báť, strach zabíja myseľ". Len ozajstní vyvolení sú predurčení na veľké veci. Napríklad na prevzatie moci vznešeným rodom Atreidov nad ťažbou vzácneho korenia na planéte Arakis, na následné zvládnute zrady zákerných Harkonenov a prežitie s domorodými Fremenmi na veľkolepej púštnej planéte, križovanej ešte veľkolepejšími púštnymi červami. To všetko je zaobalené v dokonalom vizuále podčiarknutom neuveriteľnou atmosférou najdokonalejšieho sci-fi sveta posledej dekády, kde tvorcovia nenechali nič na náhodu a kde zlo má zatiaľ navrch nad dobrom a láskou. Zatiaľ. ()

neo250

Film som sa rozhodol pozrieť, na základe hodnotení. No musím uznať že prvých 30min som sa extrémne nudil, po hodine a pol som sa rozhodol to vypnúť. Dal som tomu opäť šancu, no nechytil som sa. Je pravda, že po 2 hodinách sa to jemne rozbehlo ale rozhodne môžem povedať, že za mňa veľká strata času. ()

MERKATtv

Prvá polovica super a druhá polovica už iba taký setup na ďalší diel. Fakt ma to od polovice hrozne nezaujímalo čo sa stane. Asi to je tým, že to bolo hrozne dlhé a už ma to po tej prvej polovici až tak veľmi nezaujímalo. Na takýto dlhý film naozaj treba nejaký poriadny príbeh pri ktorom sa dá vydržať. Celý film bol setup na pokračovanie keďže duna má dosť dosť dlhý príbeh takže chápem, že to dali na dve časti ale aj tak keby pol hodinu z filmu vystrihnú nič by sa nestalo. Veľa ľudí hovorí že to je geniálny film ale podľa mňa to bolo naozaj iba tým, že v kine to bol "zážitok". Stavím sa že keby si to pozrú hocikde inde tak sa im to už tak veľmi páčiť nebude. Herecké výkony tiež nič moc, Jessica bola dobre zahraná ale ostatný neboli nejak moc výrazný. Bol to fajn film ale nepovedal by som, že jeden z najlepších aké kedy vznikli a tak. Taký v pohode 60-70% film ktorý stačí vidieť raz. Zaujíma ma ako bude vyzerať pokračovanie. ()

Godhaj

„You fight when the necessity arises, no matter the mood.“ Villeneův rukopis je na nové Duně znát, a to je moc dobře. On dokáže vytvořit z blockbusteru téměř umělecký film. Vizuální stránka je nesmírně podmanivá, ze záběrů obrovských lodí na diváka dosedne mohutnost vesmíru, rafinované kostýmy a politické rituály zase uvěřitelně vykreslují složitý sociální život univerza Duny. Naopak zvuková stránka filmu je docela utrpení. Hans Zimmer poslední dobou netvoří hudbu, ale jakési hluboké dunění, které je velmi nepříjemné pro uši. Z herců mě nadchli Chalamet, Fergusonová a Isaac, dali do svých rolí hodně emocí a jejich výkony vytvářely pěkný protiklad k blockbusterové šíři a délce celého filmu. Protože se ale jedná o vysoko rozpočtový film vzniknuvší v Hollywoodu roku 2021, nevyhnul se některým současným nešvarům. Bojové scény s akrobatickými prvky působí velmi lacině a spíše než boj připomínají balet. A bojové schopnosti hlavní alfa ženy jsou trochu moc přemrštěné. Chápu, že ženská síla je prostě v kurzu, ale proč by měla žena, která celý život trénuje boj myslí, zmlátit chlapy, kteří celý život bojují tělem? Nedává to prostě smysl a na mě tyto nesmysly působí jako rudý plášť na býka. Celkově vzato jsem byl ale Dunou potěšen, jen se trochu bojím, aby podobné kvality dostál i druhý díl. ()

MasterD

Bez emočního dopadu. Film technicky perfektní, řemeslně skvělý, ale .. prázdný, sterilní, bez opravdových emocí.  Psáno pro průměrně inteligentní publikum (kdy Paul komentuje každou maličkost, aby ji diváci pochopili, a kde se Jessica chová jako mamina z Los Angeles a ne jako zástupce galaktického rodu). Snové sekvence se mi líbily, bravo. //Duna 1984 na mě prostě působí lépe a zajímavěji než tato nová, je podrobnější a detailnější, i když možná v mnohém nevěrná předloze (zde možná mluví moje preference pro divadlo a umělecké zpracování, oproti bezhlavé akci jako Starship troopers nebo mlátičce jako filmové zpracování Eragona) ()

hero_bk

Úžasný zážitek! V prvé řadě chci pogratulovat scénáristům k vynikajícímu výkonu, protože ačkoliv jsem předlohou nepolíben, od počátku jsem dostával informace po snesitelných dávkách a v pořadí, jak jsem je dostávat potřeboval, takže jsem se vůbec neztrácel. Za druhé: perfektní hudba! Atmosférická, dunivá, podmanivá. Za třetí: kamera! Podobně odvařený z kompozic a vizuálu obecně jsem byl naposledy u Tenetu. A za čtvrté: děj. Dvě a půl hodiny utečou jako voda! Film funguje i jako celek, ale i jednotlivé epizody, které pro celkový děj nebyly nezbytné (zkouška ze strany matky představené, harvestor pod útokem písečného červa apod.) byly poutavé a nedalo se od nich odtrhnout. Takže přinejmenším čtyři Oscary bych Duně přiřkl: adaptovaný scénář, kamera, hudba, výprava. Další čtyři by si klidně zasloužila: kostýmy, masky, efekty, zvuk. A ani za Nejlepší film jako takový bych se vůbec nezlobil. Těším se na druhý díl a tentokrát už si ho nenechám ujít v kině! ()

TheStitch630

Duna je velkofilmem, který splňuje tyto atributy ve všech ohledech. Od velkolepé výpravy, hereckého obsazení, hudby až po stopáž. V čem se od klasických kasovních trháků liší je to, že Duna nepotřebuje mít přehršel akčních sekvencí a grandiózní finále přeplácané CGI efekty, ale naopak si vystačí s pomalejším tempem a „komornější“ atmosférou. A mně se tahle změna líbila! Co musím vyzdvihnout je jednoznačně vizuální stránka – je vidět, že snímek je vytvořen s jasnou režisérskou vizí a nehraje si na další Star Wars a tomu podobné. Jen je třeba mít na paměti, že je film klasickou první částí, která je převážně úvodem do světa a jeho zákonitostí. Byla by obrovská škoda, kdyby druhý díl nedostal zelenou, neboť tato první část slibuje obrovský potenciál a svěží vítr do zajetých kolejí. Abych však jen nechválil, tak jsem měl lehce problém s tím, že hlavní hrdina v podání Timothée Chalameta má po většinu filmu jen jeden výraz. To samé Zendaya (tedy když už tam je). Hudba od Hanse Zimmera je samozřejmě skvělá a výborně doplňuje vizuál a děj na plátně, nicméně nemá žádnou výraznou melodii, která by divákovi utkvěla v hlavě, a občas Hans vykrádá sám sebe, což je škoda. 4/5* ()

papadoce

No ako veľkolepé to bolo no čo vám poviem, ale na 142 minút len veľmi málo výživné. Určite chválim obsadenie, možno okrem Zendaye, tá sa mi tam vôbec nehodila, ale ostatní super. Samozrejme atmosféra, efekty, a tak celkový dojem bol viac menej dobrý, ale stále sa neviem zbaviť pocitu, že niečo tomu proste chýbalo. Akoby šťava alebo tak, veď nečudo pri toľkom piesku, že? Humor absentoval prakticky úplne až na tri plky od Aquamana a akcie ako takej tiež nebolo práve hojne. Nerozhodný som medzi tri a štyri. Dám štyri za tú veľkoleposť a tak, ale presýpacie hodiny sa narovinu vravím vliekli ako púštny červ. Rozhodne mám od dvojky väčšie očakávania najmä čo do dynamiky. Veď mi to dnes sľúbili, tak to inak byť ani nemôže. A možno môže potom Denis uvažovať aj o Oscarovi za najlepší film. A však kebyže predsa len nie, tak aspoň tú cenu akadémie mu dajte. Tak štyri. ()

HarqAlAda

Môj splnený sen. Znalci Jodorowskeho nenaplnenej ambície už od prvého traileru vedeli že film je pocta Herbertovi a jeho dielu - použitie dokonalej skladby od Pink Floyd ma úplne roztopilo a okamžite som cítil že tento snímok bude robený pre mňa. Neprekvapuje ma že milovníkov Herbertovej Duny je na svete neúrekom a Villeneuve ako jeden z nich nás týmto snímkom akoby všetkých prepojil. Cítim naozaj veľkú radosť že som sa toho dožil. Či film obstojí u divákov ktorí predlohu nečítali? Či má film dostatok deja? Je mi to úprimne jedno, pretože mne sa splnil sen. Odporúčam každému, Herbertova Duna je masterpiece a tento snímok je jeho zosobnená hlboká poklona. Vlastne "len" poklona do polovice ;) ()

TaNya_

Asi jsem po zdejších ohlasech čekala trochu víc, ale na druhou stranu nevím kolik z vás všech lidí četlo předlohu, protože ta byla naprosto unikátní skvost toho psychologičtějšího subžánru sci-fi. I když byl film vystavěn celkem podrobně podle knížky, tak nezachytil úplně její atmosféru. Ani nemohl, to by potom musel trvat tak 12 hodin. Katastrofa se ovšem nekonala, vizuální stránka byla úchvatná a hudba od Zimmera se samozřejmě trefila do černého. Kdyby to nebyla Herbertova Duna, byla bych navýsost spokojená. ()

Milda003

Viděl jsem starší verzi z roku tuším 84 a dávalo mi to větší smysl než tohle.. uvidíme však až bude part two, třeba to nějak zaonačí a já změním názor.. zatím bohužel 0,5/5 ()

JohnnyKladno

Pro mě jeden z TOP 3 roku 2021. Moc mě to bavilo, i když o tom filmu se vlastně tolik napsat nedá. Je to epické rozehrání "hry", která mě velice nalákala na druhou část. Film vlastně nekončí, ale přestane, to může leckomu vadit. Mě ne 80% ()

Ahsoka

Snáď mi odpustíte, ale ja sa nemôžem ubrániť porovnaniu so Star Wars, tá podoba tam proste je, netreba si pred tým zakrývať oči. Príbeh Duny ako taký je úplne originálny, ale svet (respektíve vesmír), v ktorom sa príbeh odohráva, to je už iná pesnička, a ja tam proste vidím Tatooine, Sestry noci, Vyvoleného a iné drobnosti zo SW sveta. Nejdem to ďalej rozvíjať ani porovnávať, ktorý je lepší. Mne sa páčia oba tieto svety, každý úplne iným jedinečným spôsobom. Duna je audiovizuálna lahôdka, s perfektným obsadením oplývajúca tajomnom. Tento film je treba brať ako úvod "do problematiky" a v ďalšom pokračovaní sa rozbehneme v podstate príbehu. Na úvod je toto vynikajúce, zimomriavkové a neskutočne podmanivé dielo. Som priam unesená aj po druhom zhliadnutí vrámci rekapitulácie na druhý diel. Musím priznať, že Hans Zimmer tu nie až tak exceluje ako uňho býva zvykom. Jeho hudba je síce intenzívna a najviac ma dostávajú hudobné pasáže s vokálom, no niekedy akoby až príliš intenzívna na hranici drásania uší dlhým prudkým tónom. Ale aj tak veľký palec hore, som ohromená. Sem s tým druhým dielom! ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl