Duna

• Česko Duna (viac)

dwbmb

Obávám se, že zfilmování tohoto oblíbeného románu bylo velké sousto i pro někoho tak schopného, jako je Denis Villeneuve (nar. 1967, Kanada) . Odcházím s rozporuplnými pocity. Na jedné straně jsme zklamán tím, že nepříliš tlustá kniha se nevešla do takto dlouhého filmu ani způli, na druhé straně jsem zklamán tím, jak zkratkovité vyprávění bylo. Což je vlastně protimluv, ale tak to prostě je. Velmi rychlým tempem odvyprávěný začátek knihy, který končí úplně ničím. Tohle musí zachránit pokračování jehož existence je však nejistá. Jako samostatný film mi to bohužel nedává smysl. ()

Tarhiel

Film roka.   Výborne prevedená knižná predloha do filmovej podoby. Na film nahliadam ako človek, ktorý čítal knihu a jej prevedením do filmového formátu nemôžem byť viac nadšený - začnem tým najdôležitejším:   Film, rovnako ako kniha, si šetrí isté dôležité postavy na koniec - o cisárovi sme len počuli, ale už sme videli jeho brutálnu "pravú ruku" - Saudarkarov, a taktiež Feyd Rautha sa ukáže až v druhom filme (tu nie je ani spomenutý).   Niektoré veci boli mierne upravené - napr. Liet Kynes je tu žena, černoška - a toto je jedna z mála zmien v Hollywoodskych filmoch oproti predlohe, ktorej tlieskam, lebo je tu správne použitá - z hľadiska zasadenia to dáva zmysel a splnili si tým kvótu, na ktorých teraz Hollywood fičí; alebo prvá scéna obhliadky Harvesteru a stretnutie s červom, ktorá je v knihe jasne opísaná ako sabotáž, je tu podaná ako zlyhanie techniky, čo ale tvorcovia využijú na ukázanie, aké nekvalitné a opoužívané zariadenia im predchodcovia nechali.   A i keď by som videl začiatok filmu rád rozšírený o spoločenskú večeru, kde pomaly zisťujete, kto je kto, všetko podstatné povedané vo filme bolo.   Druhá veľká chvála ide pozvoľnému dávkovaniu informácii pre diváka neznalého predlohy - tuto by si všetci filmári zúrivo mohli písať poznámky, toto je čítankovo precízne spravené: časť informácie je vám povedaná, neskôr ďalšiu časť vidíte, a postupne vám je skladaný celistvý obraz. A to menej dôležité je naznačené a divákovi to dopne.   Oceňujem aj detaily, ktoré potešia fanúšika knihy, no pre film ako taký veľký zmysel (aspoň zatiaľ) nemajú: obraz Letovho otca, býčia hlava.   Apropo, dizajn - tí, čo videli Blade Runnera 2049, vedia, že sa majú pripraviť na audio-vizuálne orgie - od brutalisticko-utilitaristického dizajnu budov, vesmírnych lodí (ktoré boli iné, než som si ich predstavoval, no nemenej zvláštne) a karyolov (skvelá kombinácia Comanche vrtuľníkov a kobyliek), až po osobné štíty Atreidov (škaredo sa pozerám na Fincherovu verziu, veľmi škaredo).   A to hovorím len o tom viditeľnom. Veľmi sa im podaril aj zvukový dizajn Hlasu alebo Paulove vidiny.   Málokedy sa podarí sfilmovanie knihy tak, aby boli spokojní aj fanúšikovia a zároveň dokázalo priviesť k príbehu aj nových ľudí, ktorí by nemali pocit, že bez znalosti knihy im niečo pre úplne vychutnanie filmu chýba.   Jediný dôvod, prečo nedám plný počet je, že príbeh je neukončený (sfilmovali približné prvú polovicu knihy), ale pokiaľ aj druhý a záverečný diel bude rovnako dobrý ako tento, tak ako celok to ma 5/5* a už teraz ide o film roka. ()

ForGump

No já to vlastně viděl jen kvůli tomu Denisovi Villeneuovi. A už si příště rozmyslím, jestli jsem ochoten trpět přes 150 minut opravdu šíleně maniakální megalomanské nudy. Asi už ne, byť mně to nezklamalo po režisérské stránce a vyloženě nadchlo po hudební, protože to Zimmerovo přesne dunění a jemu podobné zvuky mě bavily už v Blade Runnerovi 2049. A to se dostáváme k jádru pudla. BR49 byl ještě aspoň cool a mělo to relativně obstojný scénář s koncem. Tohle je vyložená předehra k nějakému seriálu. Něco jako když tehdy Emmerich nakopnul Stargate. A já jsem z toho zklamaný a to dost. Nedalo se to prakticky vydržet. Pardon, Denisi, moc bych chtěl, aby ses vrátil k náladě Sicaria, Příchozích, nebo Zmizení. U Duny jsme se spolu dosti už rozešli. 50% ()

Pulper

Jeden z nejlepších filmů posledních let a dost dobrá adaptace knihy. Klady: Velmi podobný pocit z filmu jako z knihy, skvělá výprava, triky, efekty, herecké výkony. Zápory: Občas násilný střih, který snad vylepší režisérský sestřih, některé věci přece jen moc rozvleklé včetně vizí, kterých tam nemuselo být tolik, ač uznávám, že kniha je jich taky plná, přeceňovaná Zimmerova hudba. Otáčet knoflíky u modulárního synťáku umí každý. Chyběl mi tam výraznější motiv nebo melodie. Některé scény jsou doprovázené hudbou dobře, ale to neustálé dunění, etno popěvky a kvílení brzy omrzely. Osobně ještě malé rýpnutí. Oproti knize tu skoro vůbec nejsou ukázány výjimečné schopnosti mentatů. A další rýpavá poznámka vůči kritikům. Za mě tam tedy akce bylo dost. ()

Sebastianek1

Nádhera! V kině absolutní krása. V kombinaci s překrásnou hudbou Hanse Zimmera, ze které lze cítit, že si toto dávno přál, jsem byl na Duně, jak ji znám z knihy. Mám velikou radost, že autoři ponechali atmosféru věrnou předloze, ekoložku neřeším,  zítra jdu znovu. Tohle nebude pro blbce. Tohle je pro velké. ()

Cooller

od něčeho co se už v první větě obsahu představuje jako 'kultovní', jsem čekal víc. Vizualně moc hezke, neni to nijak přehnané ale děj a ty lidi, celkem nuda. Vlastně už ani nevim o čem že to vlastně bylo ()

Nelishka91

Vize toho kluka byli mnohem zajímavější než celý film...podtrženo sečteno: NUDA! Dávám hvězdičky za obsazení a krásný efekty...zbytek o hovně. Celý film se mi chtělo spát a těšila jsem se, až bude konec... ()

prometheusXX

tak Denis Villeneuve týmto skvostom potvrdzuje že je jeden z najlepších režisérov súčastnosti, nečakal som že to spraví tak skvele. nemam čo vytknút. krásne sci-fi.dúfam že pri sci-fi aj ostane. a budem sa tešiť na epizodu2. ()

Niflheim

85 %. Vizuálně podmanivý zážitek – po filmařské stránce je to snímek povedený a potvrdilo se, že za casting by měla Duna nevyhnutelně vymetat všechna ocenění. Obzvlášť excelují Skarsgård a Bardemem, trochu mi naopak neseděl Brolin, nemůžu si pomoct. První a poslední třetina filmu se vyznačují dost svižným tempem, ale neznalí světa nebo předlohy se v příběhu neztratí. Kvituju větší zaměření na děj v poušti, čímž Villeneuve posílil svůj narativní styl. Po emoční stránce však Duna spíš strádá. Z podstaty svého „postižení povoláním“ se musím krátce vyjádřit k hudební složce. Tento nemelodický, přebasovaný a hlukový styl totiž představuje úpadek funkční hudby, který je objevováním kola (doporučuji k poslechu dílo Quattro pezzi od Giacinta Scelsiho). Je to prostě trend, kterému rozumím, jen ve filmové hudbě čím dál víc postrádám melodickou invenci, hravost, umírněnost a schopnost být autonomní – tu především. To sám Zimmer ještě pár let zpět zvládal bravurně, zde se mu to daří jen u velmi málo pasáží. ()

DanMac

Dennis Villeneuve spolu s Greigom Fraserom a Hansom Zimmerom maximalizujú možný dosiahnuteľný kinozážitok a prinášajú očakávanú púštnu odyseu presne tak ako sme dúfali. Megalomansky výpravné, nonstop dunivé a burácajúce s perfektne vyváženou akciou a expozíciou. Niekto by možno povedal, že určité scény môžu pôsobiť zdĺhavo, no práve tie, na oko pózerské scény upevňujú atmosféru a ešte viac diváka ponárajú do sveta Duny. Teraz už len zarobiť. ()

karlosss18

Naprosto epický kousek sci-fi žánru. Nejvíc se mi líbí hudba, lepší jsem za posledních pár let u filmů neslyšel, fakt pecka! Čtyři hvězdičky jsou taková rezerva, normálně bych dal asi i pět, ale to si nechám až na velké finále do dvojky, jestli teda bude a hlavně pokud si udrží minimálně stejnou kvalitu jako tenhle počin. Věřím, že ano. :) 85% ()

Flory14

Dámy a pánové tohle je zkrátka paráda! Na film jsem měl obrovský hype, což se většinou nevyplácí a snímek nemůže moc překvapit a těžko naplní očekávání nicméně zde mé očekávání ještě předčil! Úžasný snímek a po letech velký zážitek z kina. Technicky je Duna zvládnutá bravůrně a pár oscarů jí nemine. Příběh sám o sobě je skvělou kombinací sci-fi a GoT. Divák se díky skvělému střihu dokáže skvěle orientovat ve všech rodech, jménech apod. Svět je to více než zajímavý a já si užíval každou novou informaci. Timothée Chalamet není zrovna herec dle mého gusta ale v Duně je suprový. Rozhodně nezklamal a jsem moc rád jak se role chopil. Ostatní hvězdní herci hrají sympaticky a nemůžou zklamat. Děj nelze bez spoilerů popsat, dá se však o něm napsat že je poutavý, překvapivý a epický. Malé mínus lze dát jen tomu že film je vlastně "bez konce", což mě nevadí protože aspoň nepůsobí splácaně a každý divák si vychutná hlubší charaktery, větší seznámení s celou kulturou a pomalé budování napětí.  Hudba génia Zimmera je úplný strop, je to ďábel! Jasných pět hvězd a událost tohoto roku která by žádnému fanouškovi neměla ujít. Mega se těším na pokračování. Bravo Oblíbené postavy: Duncan, Halleck a Paul Neoblíbené postavy: Mother Mohian a Baron ()

Petike

Kull wahád ! Ako z relatívne striedmeho rozpočtu a zručnej filmáriny vyťažiť maximum a prerozprávať prvú polovicu predlohy s veľkou presnosťou a úctou k postavám a témam. //// Zaujímavé komentáre: Lavran, Hild ()

celticek

Sedlo mi to o něco víc než Lynchova verze. Audiovizuál je nádherný. I ta komornost tomu pasovala. V některých fázích trochu nuda, ale užil jsem si to. Jsem zvědav, jak dlouho budeme čekat na další díl. Snad ne dlouho. ()

papilon395

Film je okouzlující především nádherným obrazovým ztvárněním pouštní planety. Je to síla. Zaujal mě i příběh, vyprávěný volným tempem, které mi vyhovovalo. Neznám předlohu, ale nebudu ji číst, počkám si na filmové dokončení. ()

fandadofilmu

Velké zklamání. Šedý průměr. I po těch 37 letech Lynch nad Villeneuvem vyhrává na celé čáře! Kromě jiného například Paul Atreides pro mě vždycky bude Kyle McLachlan - proti němu je nějaký Chalamet jen věčně opruzený arogantní chcípák. Výběr necharismatických herců je vůbec Villeneuvovo prokletí. Snad jen Bardem a Momoa, ostatní mizí někde v propadlišti filmových dějin... ()

Greya

Dle již zajištěným návštěvám bohem formovaným Imaxem jsem dobrovolně nechala vibrovat čtyřikrát duši dunivým audiem pouštní fauny a konečně si troufám na svižnou recenzi po tolika napojených detailech. Odlitek zdvořile kmitavé první části politické sabotáže recykluje přesně cílené terče a nedokáže nečíhat na další volná místa v kině. Uhrančivý projev mě pateticky veselí u Chalameta už delší dobu, v Duně jak by smet. Výrazně jsem si oblíbila prostor pro Liet-Kynes (Sharon Duncan-Brewster) a konkrétní scénu nepovedené sklizně. Nevyhýbám se sdělit, že všudypřítomnost činitelů skvostu, kostýmů (hl. fremenů) a celkového vizuálu je na spravedlivých 100%. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl