Duna

• Česko Duna (viac)

Specs

Hlášky: Duncan Idaho: - "Sny jsou dobré příběhy, ale všechno důležité se děje, když jsme vzhůru." & Paul Atreides: - "Tati, co když nejsem budoucnost rodu Atreidů?" Vévoda Leto Atreides: - "Velký muž se nesnaží vést, je k tomu povolán. Ale pokud je tvá odpověď ne, stále budeš tím jediným, čím jsem tě kdy potřeboval: mým synem." & Gaius Helen Mohiam: - "Zkouška je jednoduchá. Vytáhni ruku ze skříňky a zemřeš." Paul Atreides: - "Co je v té skříňce?" Gaius Helen Mohiam: - "Bolest." & Lady Jessica Atreides: - "Nesmím se bát. Strach je zabiják mysli. Strach je malá smrt, která přináší vyhlazení. Postavím se svému strachu a dovolím mu, aby mnou a skrze mne prošel. A až projde... obrátím vnitřní oko, abych viděl jeho cestu. Tam, kam strach odešel, nebude nic. Zůstanu jen já." & Jamis: - "Tajemství života není problém, který je třeba vyřešit, ale skutečnost, kterou je třeba prožít. Proces, který nelze pochopit tak, že ho zastavíme. Musíme se pohybovat s proudem tohoto procesu. Musíme se k němu připojit. Musíme s ním plynout." ()

Maynard.

Wau, to se mi teda setsakramensky dlouho nestalo, že bych viděl takovejhle očekávanej film ještě 3 dny před kino premiérou, to si asi nědo pěkně odskáče :o). Očekávání po okraj naplněno. Dlouho sem se těčil na konečně důstojný zpracování tohodle příběhu a to přes to, že tu legendární hru na PC vlastně vůbec neznám. Krapet sem se bál, že to rejža vezme hodně zdlouhavě jako v Blade Runnerovi, ale naštěstí nee. Tady je spousta akčních scén a celej film je tak zvláštně magickej. Už se mi docela dlouho u filmu nestalo, abych seděl jako přikovanej a zíral 2,5 hodiny... Třetí film za tři dny, kdy se umírá i v řadách těch hodnejch... Mazec. Uvidím jak s kino návštěvou. Ale do Vánoc je v kinech ještě skvělej filmů mraky, tak nevím nevím :o) ()

xLIGHTx

Čakanie nebolo márne. Dunička (áno, hru Dune 2 som dosť "fetoval" ;) ) bola zverená D. Villeneuvovi, Warneri & Legendary predpokladali veľmi dobre, že to dávajú do spoľahlivých, serióznych a zodpovedných rúk a režisér a co-scenárista (opäť) nesklamal. Vo svojej tvorbe volí pomalé tempo v podstate pravidelne, takže to nie je dákou prekážkou ani tu, u Sicaria sa mi to zdalo divné, teraz to človek až tak ani nevníma, skôr je to práve príťažlivé. Skrátka a dobre, je to viac než príjemný, (do piesku) pohlcujúci, majestátny a pútavý kus. (Snímka má pokračovať a príbeh je nedorozprávaný, uvidíme, čo nám tvorcovia ukuchtia.) Pri filme som sa pristihol, ako sledujem piesok v presýpacích hodinách, teda ;), ako sledujem hodinky a myslel som na to, aby táto opojná dunivá epopej ešte neskončila a to sa mi pri filme už dlhšie nestalo (imho - dobrý signál, ktorý prezrádza, že snímka sa asi viac než vydarila). Intenzívny, hypnotický, drvivý, veľkolepý zážitok. (Už len tvorcom zaželať, nech sa filmu aj komerčne darí, aby producenti a spol. mohli v projekte pokračovať.) 4,5 dávky korenia/melanže, teda hviezdy. (; ()

Reanimated

Audiovizuální hody. Tohle se opravdu vidí tak jednou za 10 let. Pokud nevznikne pokračování, tak to bude jedna z největších tragédií kinematografie. ()

MartinS96

Přestože byla v den uvedení Duna dostupná všemi možnými způsoby, rozhodl jsem se ji napoprvé vidět tím, jakým to Denis Villenevue zamýšlel, tedy na velkém plátně. A přestože si myslím, že jde o druhého nejlepšího režisérského vypravěče této doby, s filmy které mají postupně vzestupnou tendenci kvality, s tímto (možná opravdu nezfilmovatelným) počinem se u mě vrátila zpět k počátkům jeho světového objevení. S příslibem Star Wars pro dospělejší publikum právě v kombinaci s neselhávajícím Villeneuvem jsem se ač neznajíc předlohy, či Lynchova filmu velmi těšil. Možná to není zrovna ta pravá látka pro mě, ale přes čtyřhvězdičkové hodnocení jsem vcelku zklamán. První potenciální problém, předem naznačen tím, že dějový oblouk z důvodu volby zfilmování pouze první poloviny knihy, bude ukončen tak nějak napůl, je jen jedním z problémů celého příběhu. Ten hlavní nejspíše tkví v tom, že ve své době jistě přelomová kniha, byla za dobu od svého vydání tolikrát zdrojem inspirace, že příběh samotný o několik dekád později nenabízí téměř nic nového, co bychom již dříve v nějakém jiném neviděli. Dalším velkým lákadlem proč film vidět kině byl zážitek z audiovizuálu, i z něj jsem byl ale zklamán, což přikládám zejména jako důsledek absence filmového mága Deakinse. Pomyslímli, že Hans Zimmer na tvorbě hudby strávil možná nejdelší čas ve své kariéře a potenciálně se tím i vzdal další spolupráce s Nolanem, nepřijde mi, že z toho vzešlo něco tomu adekvátního. Mnohem raději budu poslouchat a vzpomínat na jeho soundtrack k Bondovi. Pochválit ale určitě musím odvahu všech zúčastněných, na tom vytvořit něco, co jde proti většině tupých, akčních blockbusterů a mimo to bych tomu z fleku udělil Oscara za kostýmy a scénografii. 7/10 ()

psychoJoa

Z téhle Duny jsem nadšená. Jak slibují zdejší recenze, epické záběry byly úchvatné. Herecké výkony dechberoucí. Každopádně to není film pro každého… stejně jako sám příběh. Vyprávění je pozvolné, ale díky tomu se divák jako já stíhá orientovat, stíhá prožívat a kochat se, na všechno je tu času přesně tak akorát. Nikam se nespěchá, ničeho tu není příliš. Osobně velmi obdivuji minimum akčních krvavých scén - byla to příjemná změna. Jediné z čeho jsem tak trochu zklamaná, je hudba, která byla uchvativá, to ano, ale mistr Zimmer má rozhodně navíc. V další díl mám tak ohromnou důvěru a očekávání! ()

ZkuKol

Duna je super velkej biják, na který za to jít do co největšího kinosálu. Ano, mohlo by to být kratší o těch 30 minut, kdy vám ten film spoustu věcí vysvětluje doslovně, nebo několkrát zopakuje, nemuselo by se furt tvářit alá "mohl jsem být klidně zábavnější a akčnější, ale pozor já jsem sofistikovaný a mohl bych být i občas art", ale to by asi už nebyl Villeneuve. Budu si moc přát, aby to vidělalo tak, že studio pokračování odklepne, na druhou stranu se bojím, že Denisovi akce a bitvy moc nejdou... ()

Melios

Dnes sa žiadna recenzia nekoná, Duna už ich dostala dosť. Po opätovnom zhliadnutí v kine môžem skonštatovať len jedno: Tak to bola, ale jazda! Dune som sa dlhšiu dobu vyhýbal, pretože ma v podstate nezaujímalo, čo sa okolo nej dialo za hype (áno, zabite ma). Nie som fanúšik žánru menom Space Opera, pri prequel trilógii Star Wars ma tento rozprávačský aspekt vyložene iritoval, no snímka je kvalitou úplne niekde inde než zmienená trilógia. Konečný výsledok dokázal prekvapiť, dokonca aj zabaviť, i keď sa pre bežného diváka môže jednať o značne zložitý epos, pretkaný politikou, politikou a len politikou. Nebudem sa tu nejak dlho rozpisovať, internet sa už vyjadril dávno. Jedinú vec, čo ešte môžem spraviť, je odporučiť zhliadnuť v kine. Pozerať to na HBO Max nemá taký efekt. Verte mi, skúšal som to. Som rád, že si Denis Villeneuve nezničil kariéru po finančnom fiasku (i keď veľmi kvalitnom počine) menom Blade Runner 2049. Neexistuje, aby nevznikla druhá časť!Hotový Pán Prsteňov sci-fi žánru... ()

remy

Nejkrásnější film od Blade Runnera 2049. Kdo by to byl řekl. :)) Audiovizuální nářez stvořen pro IMAX. Fakt jsem nevěřícně zíral a vrněl blahem při každém novém záběru. Kompoziční dokonalost a pure magic, která vtáhne a nepustí. Dějově mi to ale ve snaze postihnout mnoho aspektů fikčního světa, přišlo natolik komplexní, že se tak trochu paradoxně zapomínalo na vývoj hlavního hrdiny, který mi přišel zdaleka nejzajímavější. První část funguje velice dobře jako představení písečného světa, hůře pak jako vyvíjející se příběh s hrdiny, kteří by si zasloužily větší péči. Není to prostě jako Pán Prstenů, kdy si na konci řeknu: Prožil jsem si s nimi velkou story a chci víc. V tomhle si myslím jsou nemalé rezervy. Styl vyhrál nad formou. Plnou palbu si asi schovám na dvojku, pokud se, a doufám, forma stylistické preciznosti při nejmenším přiblíží. Je to film roku? Jednoznačně ne. Je to film, kterej je potřeba vidět na co největším plátně? Absolutně. Jako málo kterej. __ Po domácím zhlédnutí jsem si potvrdil, že ten film opravdu potřebuje velké plátno. Najednou se totiž mnohem zásadněji vyjevují jeho nedostatky. ()

Autenticita

Čekala jsem od toho víc. Chyběly mi tam nějaké emoce, jejich výrazy... Matka s věčně kamennou tváří a hudba, že které jsem měla hlavobol, mi trochu vadily. Po třetině filmu jsem se začala v kině nudit, a nebyla jsem sama. S odstupem času u mě převládá z filmu pocit nezáživnosti a ztráty času pro nadbytečnou délku. ()

Soweek

Neskutečné. Po zkušenostech s Arrival jsem neváhal a na Dunu se vydal opět do kina a lépe jsem nemohl udělat. Žádné sebelepší domácí kino Vám není schopno zprostředkovat zážitek z Duny. Dívat se na to doma, rozhodně si film neodnese plné hodnocení. Knihu jsem nikdy nečetl, ale díky Villeneuvemu mám chuť si přečíst celou sérii. Samotné universum je 100x zajímavější než Hvězdné války a Villneuveho megalomanské industrializační pojetí společně s Zimmerovo hudbou Vás prostě posadí na zadek a nedovolí vstát. Architektura a mašinérie Duny je podle mě přesně taková, jak si ji mohl Frank Herbert v roce 1965 vysnít. Filmy jako jsou tyto v kinech nikdy netrhnou kdo ví jak velké tržby, o to víc jsem rád že se Villneuve nebál, utratil i poslední cent a šel do toho hop nebo trop. Protože nízkorozpočtově se Duna prostě udělat nedá. ()

kenkaku

Sorry, ale z tohohle prvoplánová nabubřelost doslova kouká. Nejenže na hulváta jde prakticky o seriál (na jehož pokračování budu čekat dva roky), ale ještě si tak moc hraje na epiku a čas, že první hodinu se prakticky vůbec nic nestane a je to jeden zpomalený (a natahovaný) záběr vedle druhého. Navíc díky “vizím” (nebo co to bylo), jeden dostává pocit, že jde jen o dvou a půl hodinovou upoutávku na nějakou ještě epičtější podívanou, kde teprve tam se to jakože děsně rozjede. Takže za mě ano, vypadá to dobře (př. vážkoptéry se provedly), ale zároveň ukrutně nudně a ospale. ()

OughJay

Denis Villeneuve už v Blade Runnerovi, v Arrival, v Sicariu i v Prisoners ukázal, že dokáže prakticky z každý story udělat naprosto pohlcující zážitek, a to nejen vizuálně. Mně osobně vyhovuje i to pomalejší tempo a delší stopáž - člověk má dost prostoru se seznámit s postavama, s prostředím a případný nedokonalosti nejsou každejch pět minut maskovaný šokujícíma akčníma sekvencema (mrk mrk na Marvel). Někdo to teda může označit za nudu, ale já měl konečně po dlouhý době pocit, že jsem koukal na film, kde si dal někdo fakt sakra záležet na každym detailu. Proč teda tak - relativně - nízký hodnocení? Knížky Franka Herberta, který byly předlohou, byly napsaný v 70. letech. Co se týče sci-fi, byly za tu dobu podle mě už dávno překonaný např. Star Wars, Star Trekem (tím dokonce už v době svýho vzniku) a nebál bych se říct, že snad i Hvězdnou bránou. Jednoduše nemám pocit, že by Duna do sci-fi světa přinesla jakýkoliv nový a obohacující myšlenky. V podstatě jde o zápletku, kterou už jsme viděli na sto způsobů jinde. Řemeslně precizní zpracování tak u mě úplně neospravedlňuje potřebu tuhle story zfilmovat, byť mě nijak neuráží. Ale to je asi tak všechno, co proti Duně můžu mít. I díky slavný knižní předloze se to divákům prodat podařilo, tržby přišly a pokračování už je na cestě. A i na něj do toho kina rád zajdu. Paul Atreides: "I guess I'm not in the mood today." Gurney Halleck: "Mood? What's mood to do with it? You fight when the necessity arises, no matter the mood. Now fight!" ()

Sdoom

Nejočekávanější film roku dopadl tak napůl dobře. Nicméně očekávání od Villeneuva byla vysoká a v tomto směru se jedná spíše o zklamání. Pomalejší tempo mi obvykle nevadí, ale tady nebylo nikterak opodstatněné. Je tu příliš mnoho stares, and even more stares, jak praví legendární honest trailer na Twilight. Nevim, emočně se mě to nedotklo, vizuál špatnej nebyl, ale srovnání např. s Blade Runnerem 2049 nesnese v mých očích ani omylem. Třeba dojem napraví za pár let druhý díl (pokud se tam začne něco dít). (kino Premiere Cinemas, orig.) ()

sedm.1

Do Duny se mi ani trochu nechtělo, a to hned z několika důvodů, nicméně tím nejzásadnějším bylo jméno režiséra, kdy patří k té malé hrstce diváků, kteří jeho dosavadní filmovou práci zrovna dvakrát neobdivují, spíš naopak. Ve výsledku musím ale konstatovat, že o zas až tak špatnou podívanou nakonec nejde, což ovšem jednak nic nemění na mém pohledu na tohoto tvůrce, a jednak se sice nejedná o zas až takovou nudu, jak jsem očekával, o nějakou sci-fi hitparádu se ovšem v žádném případě též nejedná. Duna je prostě průměrná žánrovka, na které je především vidět, že do ní byl narvaný pořádný balík peněz, což je samozřejmě jen dobře, co se pak zápletky týče, ta mi přijde poměrně nekomplikovaná, z velké části možná i trochu tuctová, narvaná až po okraj intrikami, které tedy nejsou zatím úplně průhledné, ale že by přinesli nějaký nečekaný zvraty, to pochybuji, jinak mě zklamalo množství akce, které není moc a když k ní přeci jen dojde, tak příliš neohromí, atmosféra jinak ale očekávaně dominuje, té je těžko co vytýkat, s celkovým spádem je to pak jak na houpačce, ale momenty vyložené nudy se zde naštěstí nevyskytují, no a co se postav a obsazení týče, postavy nejsou zrovna moc složité a nápadité, a jejich herečtí představitelé, přestože jde o docela hvězdnou sestavu, tak nikdo z nich vyloženě nezaujme, či není jakkoliv výraznější, takže v tomto ohledu jsem upřímně zklamaný. Vzhledem k závěru je jinak jasné, že dvojka by nejspíš asi měla vzniknout, jelikož tu prakticky není žádná z dějových linií ukončena, takže sama o sobě by jen tato Duna představovala ryzí polotovar, každopádně pravdou je, že neusínat kvůli nedočkavosti mi vážně nehrozí, jelikož opakuji, čekal jsem horší výsledek, ale abych vyloženě někoho přesvědčoval, že tuto Dunu musí vidět, tak to jako fakt taky ne. ()

marrjaana

Upřímně, kniha mě nebavila, přišla mi zdlouhavá a nevyvážená. I přes to jsem si řekla, že na toto kouknu, že určitě vyhodí všechny zbytečnosti, přeci jen narvat Dunu do jednoho filmu bude chtít hodně osekat. A pak jsem se dozvěděla, že se zde dočkáme jen poloviny knížky a zase mě to nadšení přešlo, protože jestli z toho udělají dva filmy, tak mají hromadu prostoru pro ty nudné věci. Ovšem musím říci, že film hodně mile překvapil a já se oproti očekávání ani chvíli nenudila, i ty nejnudnější části filmu byly natočeny tak, že vlastně byly zábavné a vizuálně úchvatné. A já jsem opravdu nadšená a osobně si myslím, že toto je jeden z těch filmů, které jsou lepší než jejich knižní předloha. Ano, opravdu se mi film líbil daleko více než kniha. ()

vitekpe

Pribeh Duny je divny, ale musim uznat, ze tahle verze je (predevsim vizualne) moc povedene scifi. Jediny muj problem je Timothée Chalamet, na muj vkus prilis zženštily typ, ale to je ted moda... ()

Finskej

Hm. No, nečekal jsem, že budu nutně nadšen, ale taky to mohlo být o dost lepší. Je to sice chvílemi velmi hezký vizuál, ale jinak dost prázdný. Celkem zklamání. ()

FilmysMartym

Hype byl obrovskej a moje očekávání se naplnila! Špičkový obsazení, skvělá hra s barvami a celkově vizuál úplná pastva pro oči, záběry pouště byly prostě dokonalý. Příběh docela pěkně plynul, pár pěkných zvratů, některé postavy nedostaly úplně tolik prostoru, kolik bych si představoval, ale v pokračování se to určitě změní. Je zde i vidět, kde se Lucas (+spoustu dalších režisérů se svými filmy) lehce poinspiroval se Star Wars. Než vyjde Spider-Man: NWH, je tohle film roku, povinnost vidět Dunu v kině. 90% ()

ahateye

Takový velký teaser spíš.. left me wanting more! Krásně se na to koukalo, ale jak kdyby to nemělo vypilovaný rytmus (pun intended?) scén. Šlo to pevným krokem, ale nikde pořádné vrcholy, jen ty chvilkové. Asi prostě jen "První Část". Druhá Části dělej, chci tě, kurňa! (když už se Jodorowského verze nikdy neuskuteční =( )PS: (Při research jestli má 3d cenu jsem narazil na názor, že bylo 'flawless'. Po absolvování spíš doporučuji obyč verzi, nic zajímavého mi tam nepřišlo (možná to ale bylo jen Cinestar kvalitou) ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl