Duna

• Česko Duna (viac)

Triple H

Hybrid, ktorý na jednu stranu chce byť umelecký a osobitý a súčasne chce byť popcornom pre masy. Na jednu stranu chce byť úctivý k predlohe, na druhú stranu predlohu nevyhnutne musí trochu kastrovať, lebo jej detailnosť sa obsiahnuť vo filme nedá. Na jednu stranu chce byť v štylizácii odviazaný, na druhú chce tú divočinu čo najviac uzemňovať (napríklad headsety v helikoptérach mi prišli príhodné asi podobne ako keby tam Chalamet vytiahol iPhone). Na jednu stranu chce byť zapálene entuziastický z príležitosti preniesť do filmu ikonickú predlohu, tak ako sme to videli u Jacksona a Pána Prsteňov, a na druhú stranu chce byť "len" presnou a štýlovou ilustráciou obľúbenej knihy ako boli Potterovky. A vo výsledku je snaha o tento umelecko-komerčný balans taká opatrná, že film vlastne ťažko vyvolá silnejšiu reakciu a rovnako len opatrne a zľahka vyvolá emócie ako Pán Prsteňov či úprimné, príjemné pobavenie ako ľubovoľný Harry Potter.  Villeneuve sa skrátka natoľko sústredí na sedenie na dvoch stoličkách a aby sa mu polka rite nezošuchla ani z jednej, že si poriadne nesadol ani na jednu. Režisérov predchádzajúci Blade Runner 2049 fungoval preto, lebo sa nebál byť poriadne tým čo mal byť - esteticky a dizajnovo vyšperkovaným filozofickým podumaním o dystopickom svete a o tom čo to znamená byť umelo vytvorená bytosť, ktorá si uvedomuje samú seba a svoj vznik. Blade Runner skrátka išiel s kožou na trh, každému logicky nesadol a komerčne pohorel. Duna s kožou na trh rovnako nejde, lebo sa komerčného pohorenia (nutné povedať oprávnene) bojí, ale zároveň nechce komerciou byť naplno, lebo to tvorcom vzhľadom na predlohu (tiež oprávnene) príde povrchné a lacné. Táto dvojakosť sa dotýka aj hercov a postáv. Všetci sú dobrí, ale napríklad Chalamet vlastne nič veľmi zaujímavé nepredviedol hoci na to inak má (The King). Harkonnen, ktorý mohol byť komplexnou postavou, je len krôčik od toho aby bol démonický villain z bondovky krížený s Darthom Vaderom. Ja som z predlohy pred filmom stihol prečítať len pár desiatok strán, ale ako predobraz mi to stačilo na to, aby bolo jasné, že príbeh je klasická hero's journey akých sme videli už 1000 (tak si tipnem, že Paul na konci osedlá toho najväčšieho červa čo sa v púšti plazí podobne ako Jake Sully skrotil toho najväčšieho Toruka Maktara či ako sa volal ten červený vták v Avatarovi). Herbert tejto klasickej príbehovej kostre to niečo extra svoje a osobité pridal v detailoch, špecifickosti sveta, psychológii, politizovaní, priemyselnosti ťažby korenia, a pod. A táto pridaná hodnota odlišujúca knižnú Dunu od zvyšku vesmírnych opier tu jednoducho nie je dostatočne silná na to, aby filmovú Dunu odlíšila od ostatných príbehov s podobnou kostrou. A možno najväčší kameň úrazu? Ten film nemá šťavu a srdce. Všetko je chladné, odosobnené, a postavy ktoré srdcom byť môžu a asi majú ako napríklad Duncan Idaho, majú tak málo priestoru, že to na silnejší vzťah k nim nestačí. Toto bola Villeneuvova príležitosť predviesť, že dokáže dať jasný autorský rukopis aj niečomu epickému, podobne ako to kedysi zvládol Jackson. A nedá sa ani náhodou povedať, že by narazil, alebo zlyhal, ale nie je to úplne to pravé orechové a on to podľa mňa vie. Možno to lepšie nešlo, lebo Duna z princípu nie je len zábavná space opera a keby bola komplexnejšia, bolo by to pre bežného diváka asi ťažko stráviteľné. Paradoxne tento papierovo vrchol Villeneuvovej kariéry teda predsa len trochu zaostáva za tým čo vytvoril doteraz, lebo je tu najviac cítiť opatrnosť a snaha zavďačiť sa všetkým. Dá sa síce pochváliť, že hudba je pecka, herci sú presní a dobre obsadení, vizuál opulentný (hoci podľa mňa Deakins, ktorý nemohol stáť za kamerou pre iné povinnosti, by filmu veľmi pomohol) atď. Okolo tohto projektu ale možno aj sami tvorcovia a marketing vytvorili auru niečoho prestížneho a výnimočného, čo nalákalo výnimočný a prestížny kolektív za kamerou aj pred kamerou. Čiže tie najvyššie nároky na výsledok byť kladené asi majú, kladú ich na seba sami tvorcovia a týmto nárokom sa úplne nedostálo, hoci je jasné že nie preto, že by sa niekto nesnažil. Ale dvojka bude a v tej sa podľa mňa Villeneuve bude snažiť túto určitú opatrnosť prvého dielu vykompenzovať a s kožou na trh už ísť skúsi, lebo bude mať istotu že svoj príbeh dopovie, bez ohľadu na to či sa zaplatí alebo nie. Či ale potom z takejto dvojky a takejto jednotky vznikne niečo čo do seba pekne zapadne tak ako ten Pán Prsteňov, ku ktorému poniektorí Dunu prirovnávajú, je už druhá vec. A ako tak rozmýšľam, síce to je už asi príliš a je na to neskoro, ale pri takomto opatrnejšom rozjazde by asi celku prospelo keby Duna bola trilógia, ktorej prostredná časť po  opatrnom úvode všetko poriadne rozbehne, aby sa to potom emocionálne ukončilo v treťom dieli. Tri filmy by ale boli na producentov asi priveľký risk. P. S.: Začínam dumať čo je vlastne Villeneuvov režisérsky trademark. Každý výraznejší režisér nejaký má. Michael Bay má západy slnka, Ridley Scott pedantnú kompozíciu/obrazy/dizajn, Tarantino vypointované dialógy a popkultúrne odkazy a Nolan snahu o čo najcivilnejšie poňatie a navrstvený dej a hrátky s časom. A je to práve Nolan, ktorému Villeneuve v rozhovoroch vzdáva rešpekt a hold a pasuje ho za pomaly kráľa moderného komerčného a povedzme inteligentne uchopeného filmu. Neprekvapuje ma to, lebo na Villeneuvovi je snaha uzemňovať veci čo najviac v realite zrejmá a viem si predstaviť, že to je čistá inšpirácia Nolanom. Villeneuvov jemu vlastný trademark bude asi pomalé tempo a snaha o kompozične čo najsymetrickejšie zábery. A napriek tomuto mi príde, že Villeneuve nie je ani tak osobitý a svoj, ako si len šikovne požičiava to najlepšie čo môže od Nolana a Scotta a iných. Pretože ani teraz po už po šiestom hollywoodskom filme nemám pocit, že by som jeho štýl aj bez pomôcky rozpoznal či identifikoval podobne ako je pomerne jasne identifikovateľný štýl Nolana, Scotta, Baya, či X ďalších. Či to je mínus, alebo plus neviem, ale pri takto vysoko profilovom režisérovi veľmi špecifických projektov mi absencia niečoho výraznejšie autorského príde celkom pozoruhodná. () (menej) (viac)

jedna_vrana

Človek si po filme uvedomí, že ani nevie, vedľa koho sedel v kine. Nič viac od dobrého sci -fi neočakávam. Vizuálna stránka, až mi padala sánka! Obsadenie každej z hlavných postáv presne cielené, namierené a vypálené. Potešila prítomnosť Stellana Skarsgårda, aj Javiera Bardema. Timothée Chalamet zabezpečuje návštevnosť tisícok tínedžeriek. Teším sa na druhú časť. V tomto filme je premyslená každá sekunda deja a to je fascinujúce. ()

Cedr

Z knihy jsem si pamatoval pramálo, ale film vše připomněl lépe než by se vůbec slušelo. Villeneuve si po Blade Runnerovi ukousl další mohutné sousto a opět nezklamal. ()

eJacques

J*A*S*M mi mluví z duše... Jen doplním, že remake bude vždy srovnáván s originálem, a když Duna z roku 1984 od Davida Lynche je u mě za 5*, tak tohle musí být o 1* níže... Původní film za 2h pokryje celou knihu a popíše všechny podstatné intriky, plány, politiku, postavy a zákonitosti světa Duny... Tento remake za 2,5 hodiny pokryje jen polovinu knihy a pro diváky neznalé předlohy je to přesto guláš plný hádanek... Producenti chtěli Villeneuvea, tak dostali, co žádali - luxusní audiovizuál, tedy speciální efekty, kostýmy, triky, hudbu Hanse Zimmera, kameru, výpravu, make-up... Nedostali ale to podstatné - příběh... Duna má 5 důležitých entit - seřazeno podle moci, vlivu a bohatství: Kosmická Gilda, císař Shaddam IV. z rodu Corrino, velkorody zasedající v Landsraadu reprezentované zde rodem Atreidů a rodem Harkonnenů, a nakonec sesterstvo Bene Gesserit... Villeneuve zcela ignoruje první dvě, zato dává hodně prostoru Bene Gesserit, jehož členky jakoby domlouvají hlavní komplot, což není jejich role (narozdíl od programu genetického křížení rodů), přičemž ignoruje císaře jako šéfa komplotu a hlavní strůjce strategií obou rodů - mentata Thufira Hawata sloužícího Atreidům a twisted mentata Pitera de Vriese u Harkonennů... Namísto hodiny náboženství, poušti, osobních soubojů a předtuch se film mohl věnovat v součtu alespoň jednu minutu vysvětlování, kdo byl kdo, proč dělal tohle a jaktože se tam bojuje meči a ne pistolemi nebo lasery... ()

Honzek

Nová Duna je epická, perfektně obsazená, do detailu dotažená, skvěle zahraná a s velkou láskou natočená. Vypadá prostě nádherně a je nutnost ji vidět v kině. Zároveň se však jedná o velmi rozporuplné dílo protože nemá konec ani začátek a je to jen jedna kapitola která se vás bude snažit seznámit se světem a postavami a pak vás pošle domů čekat na další díl. Milovník této ságy bude nadšen, obyčejný divák se může silně nudit a nakonec odejít z filmu nasranej nebo dokonce znuděnej. Jakmile vyjdou všechny díly a celé to zaklapne do kupy, vyplní se hluchá místa a příběh se zakončí tak se zajisté hodnocení tohoto filmu zvýší. Do té doby bude spíše rozporuplný. Mě se líbil, byl to nádherný kinozážitek který mě naplnil jak už něco dlouho ne. Mám z téhle rozjeté ságy dobrý pocit a nemůžu se dočkat co bude dál. ()

Avathar

Pri sledovaní Duny som si tak uvedomil, ako dlho mi v kinách chýbal nejaký skutočne ambiciózny, dospelý a epický sci-fi film. Konečne žiadny blbý a infantilný humor a lacné nabiehanie masám, ale pevná a jasná vízia. Film postavený na skvelej a nezriedka poriadne temnej atmosfére, parádnych hercoch a výborne vykreslenom svete. Dokonalý audiovizuál je už pri Villeneuveovi jasná vec. Veľká spokojnosť. Film roku? Možno aj hej. ()

Trenslation

🎞☀️ DUNA = Dvouapůlhodinový velkolepý a vizuálně epesní teaser na druhý díl, který nikdo ještě neví jestli vůbec bude. Tak budeme doufat. 🐭 P.S. Myši, co se jim potí uši included. ()

Tosi

Nejsem fanoušek scifíček, ale takhle jsem dlouho nenakrmil voko. Vizuální lahůdka je slabý slovo a to, že příběh nebyl až tak akční, jsem jen kvitoval. ()

Struhy

Dostal jsem snad vše, co jsem chtěl. Možná i víc. Kdy naposled jsem měl takovou husinu v kině, nepamatuju. Zimmerova epická hudba to celý skvělý vizuálno jen podtrhuje a já mám na film chuť jít znova. The spice must flow! Těšing na dvojku. Bude! Musí! ()

Qitek

Tohle monstrum přivést na svět muselo být vyčerpávající. Audiovizuálně je to kolos. Dechberoucí a omamné. Denis Villeneuve stvořil svět, který vás vcucne do sebe a zhypnotizuje svou uhrančivostí. "Jazyk" vyprávění který nastaví na začátku po celou dobu drží pevně rukou mistra. Jde vidět, slyšet i cítit, že tento svět tvořil s velkou láskou a vášní. Jen škoda že postavy nedostali stejnou péči jako všechno co divák vidí a slyší. S lhostejností k osudům postav pak s narůstající stopáží začalo nadšení a okouzlení pomalu, ale jistě odpadat. Doufám, že v dalším pokračování začne některá z postav dýchat a dostane do těla i srdce. Problém jsem měl i u akčních kontaktních scén, nevím nakolik zato může PG -13, ale čert to vem. Prvotřídní sci-fi - to bez debat. Velkofilm formátu "masterclass" - bez debat. Avšak emočně příliš odtažitý a sterilní. 75% Chuť se sem někdy příště vrátit, mám minimální. ()

Lachtaan

Alespoň 3x obrovské wow! Viděl jsem v životě už nespočet vytříbených filmů, které mě posadily na zadek, ale vyrážet do kina na snímek, o kterém jsem věděl prakticky kulový a odcházel z něj s pocity, že tím zážitkem budu žít ještě další týden, jsou faktory, které Dunu činí něčím naprosto výjimečným. Nebudu daleko od pravdy, když prohlásím, že takovouhle euforii jsem na plátně nezažil od Hacksaw Ridge. Doufám, že svět vyslyší všudepřítomnou chválu, na Dunu vyrazí a dopomůže jí se stát novou sci-fi ságou. Má totiž ambice sesadit z trůnu velké značky jako Hvězdné války nebo Star Trek. Jsem opojen a dlouho mě neuslyšíte mluvit o ničem jiném! [viděno v Cinestar Plzeň 25.10.2021] ()

Mrkvič

Konečně Duna, která dobře vypadá. Vizuální stránka je top a jen lehce za ní se mírně krčí hudba. Tu Hans Zimmer použil dost podobnou svým posledním filmů (jednotlivé a často burácivé zvuky než nějaké déle trvající melodie). Herecké obsazení je prostě pecka. Jako čtenář knížky (která rozhodně má své mouchy a četl jsem až nedávno) musím ocenit všechny ty charismatické týpky v důležitých rolích (Rafan, Idaho, vévoda i Gurney). Bez přečtení knihy bych ale asi dost tápal. Všechno to magično kolem Bene Geseritek nebo že pomocníci vládců nebyli vysvětleni takřka vůbec, to neznalý divák hodně těžko stráví. Navíc jde o první část z... možná z mnoha? Takže těžké hodnotit. Každopádně hodně přesné převedení knihy na velké plátno, kdy aspoň z mého pohledu nechyběl nikdo a nic podstatné. na druhou stranu další díl bude o nezáživné části knihy, takže otázka, zda vůbec chodit na další část do kina. ()

viperDavid

Nemyslím si, že Dune přiláká mnoho diváků a ne mnoho ocení tu ryzost dobrého filmového řemesla. Ale mně to sedlo. Viděl jsem to v 4DX kině pro lepší prožitek a upřímně zas tak o moc to lepší asi nebylo. Ale zkusit se má vše. Bohužel pro mou dceru to bylo jako se dívat na 3 hodiny dlouhou reklamu na písek :) ()

Belbo

Rozvrkočený narativ první hodiny a zbytečné slow motiony nezachrání spád akce ani skvělý vizuál a po mnoha a mnoha letech skvělý Zimmerův podkres. Tolik kritizovaný Lynch byl i přes mrzačení studiem mnohem dospělejší. ()

Johnny.ARN

Už pri prvom trailery som si povedal, že toto nepotrebujem vidieť v kine. Pri druhom som si povedal, či toto vôbec potrebujem vidieť. No ale cesty osudu sú nevyspytateľné a videl som tom. Som veľmi rád že nie v kine. Nehorázna, nudná píčovina, odohrávajúca sa v púšti, kde všetky bojovky ste už videli v ukážkach, s desným škrekotom, čo Jarda Zimmer považuje za hudbu a s dejom tak plochým a prvoplánovým, že dovi dopo. Toto mal byť úvod k niečomu? Toto je origin? Načo dvojka? Ozaj, koho to reálne zaujíma, ako to bude pokračovať? Už z tejto časti je jasné, že zlo prehrá, síce s obtiažami, ale prehrá, že vedľajšie postavy, či niečo robia alebo nie, pokapú a z púšte bude raj. Ďakujem, ale takéto veľkodrísty nemusím. Len za ten vizuál, ktorý kamera pekne nasnímala chabé 2 z 5 ()

LUKICKK

Měl jsem pocit, že se vlastně nic nestalo, jako bych viděl tak půlku filmu, ale i tak popiči af, těším se na pokračování. ()

plechulka

Téměř dokonalé ztvárnění knihy, která patří mezi mé zásadní. Lynchova verze nebyla špatná, ale zásadně mi tam typově vadil Kyle MacLachlan - zatímco zde je obsazení (nejen) Paula přesné. Myslela bych si, že pro lidi neznalé předlohy, film bude trochu nepřehledný, ale ze zdejších recenzí ráda vidím, že jsem se mýlila. Už teď se těším na dvojku!!! ()

Ryuuhei

Upřímně, kdo tohle opravdu ocení? Počítám, že výhradně fanoušci knižní předlohy. Nečtu, Dunu jsem tedy taky nečetl a ani by mě to nelákalo. Pasé. Za mě film o ničem. Nebyl zábavný, naservíroval dějovou linku roztahanou na 3 hodiny a skončil tehdy, když to začalo být aspoň trochu zajímavé. Neberu některé dobře atmosféricky navozené situace, jako když se řítil červ na těžební stroj, to jsem napětím ani nedutal. Ale jinak? Duna prostě asi nebude pro mě, nebo nevím. Dle ohlasů jsem očekával něco výjimečného, sci-fi desetiletí a dostal jsem... no, hlavně hromady písku, předlouhých záběrů a nesympatického hlavního hrdinu. Tedy, nejen jeho, osud ostatních postav mi byl stejně lhostejný. Nevím, jestli stojím o to vůbec vidět další díl, není žádná motivace. Ne, že bych po dobu sledování umíral nudou, ale byl jsem celkem rád, že to po těch skoro 3 hodinách skončilo a já mohl jet zase domů. Ne, prostě nechápu, co na tomhle lidi vidí. ()

BROKEN_

Instantní klasika. Filmová událost roku je tady! Duna ukrývá v sobě rozmanitý svět, který jsem každou další minutou chtěl prozkoumávat a jako neznalec knihy, jsem se do toho každou další minutou zamilovával. Denis natočil další úžasnou filmovou podívanou a já ho díky tomuto počinu povyšuji na nejlepšího režiséra současnosti. Každý jeho film co jsem viděl mě dokázal strhnout, zaujmout a vždycky mám při jeho filmech pocit, že sleduji něco víc než jen obyčejný film. O hereckém obsazení není potřeba mluvit všichni podávají dokonalé výkony. Timothée Chalamet je na svůj věk neuvěřitelný a pokud si to nepokazí má před sebou velkou budoucnost. To nejkrásnější na celém filmu je samotná kinematografie. Kameraman Greig Fraser už ve svých předešlých filmech ukazoval, že opravdu umí, ale u Duny se zařadil mezi elitu. Nový Batman bude vypadat úžasně ( stačí se podívat na trailer ). Záběrování ve filmu je tak nádherné, že skoro každý záběr si můžete screenshotnout a hodit si ho na tapetu nebo na zeď. Zimmerova hudba je opravdu povedená a po delší době se Zimmer předvedl s něčím zajímavým. Měl jsme pocit, že ta hudba je jak z jiné planety. I přesto bych vytknul, že ten soundtrack nemá moc motivů a přišlo mi, že se Zimmer často opakoval. Ale i tak to na mě fungovalo. Soundtrack - Dream of Arrakis, Leaving Caladan, Armada, Premonition. Dále bych vytknul akci, která je za mě to nejslabší na celém filmu, především poslední souboj mě trochu vytrhl z toho filmu. Ve výsledku je Duna úžasnou filmovou podívanou, kterou si užijete jedině v kině. Doma už to tolik nevynikne, takže hanba všem, kteří to viděli doma. Já to viděl v kině a večer jsem si to pustil znova doma a nebylo to takové, jako když to sledujete v kině. Když začali hrát titulky, tak se přiznám seděl jsem ještě chvíli v kině a nechtělo se mi odcházet... chtěl jsem víc! Kvůli tomuhle miluju filmy! Těším se na pokračování. A teď si jdu přečíst knihu, chci se o Duně dozvědět další věci. Jsem zamilovanej. P.S. Můj nejlepší kino zážitek. Překonalo to u mě Blade Runnera 2049, taktéž od Denise. 9/10 ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl