Duna

• Česko Duna (viac)

Hem.m

Lepší jak knižní břečka, které nese stejnojmenný název. Film, stejně jako kniha, je zbytečně dlouhý. Jsou tu ale podstatné rozdíly. Můžeme se kochat pěkným vizuálem a poddajnou muzikou. Dokonce se přitom utlumí naprosto debilní příběhová linka již zmiňované předlohy. Stejně tak charakterová předloha upadá do pozadí, a díky Bohu za to. Uvidíme jestli bude druhý díl. Pokud ano, tak ten už snad bude našlapanější. ()

salisbury

Duna duní pískem prodírajícího se Olgoje Chorchoje a remake klasického díla v rukou režisérského esa Denise Villeneuvea je na světě. Filmový přepis papírem vonícího knižního zpracování od Franka Herberta získal nový kabát, který si bude asi žádat srovnání s již kultovním stejnojmenným dílem od Davida Lynche. Rozhodně Denis Villeneuve patří k mým oblíbeným režisérům a to předně za snímky Zmizení, Sicario, Příchozí či Blade Runner 2049. I tady v Duně zavalený písečnou bouří dokázal, že velké filmy prostě a jasně s přehledem natočit umí. Nádherný trikový vizuál, skvělý Zimmerův hudební doprovod a předně luxusní herecké obsazení. Velké ovace si určitě zaslouží Timothée Chalamet, který převzal otěže pouštního červa po Kyle McLachlanovi a zhostil se toho jak je jeho zvykem se ctí. Skvělý film, po němž zůstane pár zrnek písku vklíněných mezi zubní sklovinou, jenž neustále nutí o filmu přemýšlet. Jediná výtka k filmu je ta, že konce u něho není a jak již je psáno v úvodním kmitu titulků, jedná se o díl to první. Film v tom nejlepším končí a já doufám, že dojde i k natočení prvního pokračování, kde se doklopýtáme za cvrkotu přesypu pískových kuliček k žádanému konci, kterého je nutně třeba. ()

Marsik

Noo, tak tohle bylo ojedinělé. Myslím tím zejména to skloubení vtahující atmosféry, podmanivé hudby a neotřelého příběhu. Pro mě příběh určitě neotřelý byl, jelikož ságy jako Star Trek, Star Wars, atd., ke kterým je Duna přirovnávána, jsem nikdy neviděl. Sice škoda toho okatého otevřeného konce (citace Zendayi: "Tohle je jen začátek"), jak americké, no ale to je celkem nevýznamná vada na kráse tohoto zejména vizuálně pěkného dobrodružného snímku. Jsem zvědav, kam se momentální hodnocení 85% a 263. nejlepší film, posune. Za mě 82% (J) ()

PauloZ

Dvě a půl hodky výborné atmosféry podtržené excelentním vizuálem a epickou hudbou. Příběhově je to ale kostrbaté, lehce prázdné a emočně mě to vůbec nezasáhlo. Duna je slepenec vypiplaných záběrů, ale za tu stopáž jsme měli dostat plnohodnotný spektát a ne jen lahodný teaser pro part 2... 3.5* ()

ledzepfan

Má to drobné mušky (které vychází především z toho, že film nemůže dostatečně a plně převést vrstevnatost předlohy do formátu pohyblivých obrázků... a taky z toho, že film jako první polovina příběhu prostě na konci negraduje), ale v zásadě je to kulervoucí nářez ze kterého mrazí. Nevím teda jak moc to může ocenit někdo kdo je Dunou netknutý, ale kdo má tu knihu (potažmo knihy) rád (nebo jí/je čte namísto Bible), tomu prostě musí ukápnout slza nadšení. ()

spaceboyCZ

Miluju hudbu Hanse Zimmera. V každém soundtracku, co napsal, byl vždy slyšet jeho rukopis. Tady ne. Zimmer překonal sám sebe. Doslova. Scény díky jeho hudbě dostávají další rozměr, hudba je nedoplňuje, ona je jejich dokonalou a přirozenou součástí. ()

maddy

Sklamanie, bohužiaľ. A píše sa mi to tažko, pretože Villeneuve je po skvelých fimoch ako Arrival alebo Prisoners pre mňa jeden z najobľúbenejších súčasných režisérov a Duna bola môj najočakávanejší film roku 2021. Potvrdzuje sa pri nej však to, čo sme o Villeneuvom tušili už pár filmov dozadu a naplno sa prejavilo pri Blade Runner 2049. Je to priam úchvatný vizuálny režisér, ktorý dokáže tvoriť (po Nolanovi) tie vizuálne najpútavejšie filmy, ale v práci s postavami, príbehom, to už je horšie. A práve toto potrebovala Duna ako soľ, resp. korenie. Pri Blade Runner 2049 totiž mohol Villeneuve ešte výrazne čerpať z toho, že sa jednalo o pokračovanie klasiky, ktorú poznali mnohé generácie a tým pádom tak nejako automaticky ťažiť z prostredia, príbehu, postáv ktoré diváci poznali. V Dune mal však divákom nedotknutých knihou predstaviť úplne nový a značne komplikovaný svet a vybudovať vzťah k titulným postavám, aby vás ich osud zaujímal. Nepodarilo sa. Duna je napriek svojej vyše dva a pol hodinovej stopáži značne prázdny film, ktorý chce toho zároveň predstaviť až príliš (kvantum nových postáv, planét, novú terminológiu ktorú postavy neustále používajú a pod.), no zároveń sa dostavuje pocit, že okrem toho neustáleho predstavovania sveta sa ničomu inému nevenuje. Neraz som tak mal pocit, že toto by mohlo skvele fungovať ako seriál, bohužiaľ to nie úplne funguje ako samostatný film, ktorý hodinu a pol predstavuje svet v ktorom sa odohráva, aby sa nakoniec k ničomu nedopracoval a skončil v momente, kedy sa už KONEČNE má niečo diať. Prakticky tu tak chýba akékoľvek záverečné vyvrcholenie a jednoducho sa to utne bez toho, aby film niekam vygradoval, iba s prísľubom, že nabudúce už tú "gradáciu" ponúkne. Chápem, že Duna nikdy nemala byť žiadnym sci-fi akčným spektáklom a aj tú “akciu” toči Villeneuve vyslovene štýlom, že ju chce mať čo najskôr z krku (akčné scény sú možno tak dve a trvajú tak 5 minút). Dokonca oceňujem, že sa jedná o skutočne dospelý film a dospelú sci-fi, ktorá narozdiel od takých Star Wars (ktoré sa neskôr knižnou Dunou výrazne inšpirovali) neobsahuje žiaden humor, ani kúsok infantilnosti a skutočne sa zaoberá vyslovene tou “politikou” daného sveta, no zároveň je okresaná na také minimum, že tempo je tentoraz až príliš pomalé a samotný film vlastne v závere nestihne nič povedať, iba dať prísľub, že nabudúce to už bude “bomba”. To je však prístup, ktorý sa mne ako divákovi zásadne prieči už dlhé roky. Prečo mám dostať iba štvrtinu filmu a čakať na to “viac” ďalších XY rokov? Hlavne, keď sa toho v prípade Dune s najväčšou pravdepodobnosťou ani nedočkáme kvôli neoslnivím tržbám. Dáva mi to zmysel pri filmoch ako je Matrix Reloaded a Matrix Revolutions, kde už sú oba filmy natočené a do roka dostane divák všetko čo sľubuje predošlý film, ale takto? Sľubovať divákom niečo čo nedostanú je hollywoodske prekliatie prehnane ambicióznych tvorcov, ktorí v seba veria viac nežby sa žiadalo. Nemôžem sa zbaviť dojmu, že Duna mohla pokojne byť “bomba” už aj teraz. Stačilo skrátiť tie politické predstavovačky v prvej hodine a pol a obsedantne sa nezaoberať každým nezmyselným detailom z knihy. Hollywoodsky film totiž nie je seriál, kde môžete divákom sľubovať päť trojhodinových fimov … a následne ich nechať tápať hneď potom prvom a tŕpnuť, či vôbec dostanú pokračovanie. Mám pocit ako keby si Villeneuve tentoraz zmýlil formát, pretože s filmom sa pracuje úplne inak ako s niekoľko dielnym seriálom. Na jednej strane chápem, že sa chcel vypiplať s každým detailom a tak Duna ponúka dych berúci zážitok pre každého pravého filmového fanúšika, ktorý skutočne vynikne na veľkom plátne. Dychberúci vizuál, pompéznosť celého sveta, skvelé herecké výkony, aj vynikajúca hudba od Zimmera (ktorá však funguje výhradne s obrazom), ale čo z toho, keď ako diváci dostávame neúplne dielo. Duna totiž vyzerá ako keby ste si pustili prvých 5 epizód prvej sezóny Game of Thrones, ale už by vám nikto nepustil tie ďalšie. Určite by ste ocenili dialógy, postavy, predstavenie nového sveta, ale nikto by vám už nikdy neukázal drakov alebo ten trón z názvu. Nabudúce tak prosím plnohodnotný film nielen tú "formu" … alebo je jednoducho Duna fakt nesfilmovateľná kniha ako sa o nej už dlhé roky traduje. CELKOVO: 6/10 () (menej) (viac)

agentmiky

Jsem strašně rád, že jsem se po tak dlouhé době dostal do kina zrovna na Dunu, která fakticky to obří plátno vyžaduje! Knižní předlohu od Herberta ani snímek z roku 1984 neznám, takže na mé straně panovaly mírné obavy, abych si vůbec tuto událost mohl naplno užít. Ale naštěstí se snímek po většinu času snaží divákovi neznajícímu tento svět a mytologii vysvětlit vše do sebemenšího detailu (jasně, pár věcí mi i tak není naprosto jasných, ale to se nedá nic dělat). Ale přejděme tedy k tomu samotnému filmu. Po stránce audiovizuální se jedná o naprosto dechberoucí podívanou se vším všudy. Už dlouho jsem neviděl tak řemeslně dokonalý kinematografický produkt, z kterého vás zahřeje u srdíčka. Ty dílčí zápletky mě dost zaháčkovaly, z postav mi vyloženě nikdo nevadil (Momoa MvP, Skarsgaard coby Baron špičkový!). Zimmerova bombastická orchestrální hudba v pozadí tomu dodala ty správné grády. Možná tedy zamrzí otevřenější konec slibující našlapanější druhý díl, který ale nemusí v budoucnu bohužel vůbec přijít. Uvidíme, jak moc zisková Duna nakonec ve výsledku bude. Za mě to asi není úplně bezchybný film, na druhou stranu to nadmíru splnilo očekávání toho slibovaného podzimního promyšleného bijáku. A za to jsem rád. 8/10 Viděno v rámci ČSFD projekce v Cinestar Anděl ()

zdepapepa

HBO Max? Ne, díky. Tohle je lepší v kině. Navzdory malému množství záběrů na postavy z dálky je rozhodně vhodnější "stříbrné" plátno - víc vyniknou některé tmavší scény a velikost vesmírných lodí. Scénáristicky je vidět (a trochu se ve mně objevila lítost, že jsem se tomu tehdy nevěnoval) inspirace hrami Dune II a Dune 2000, bojuje a válčí se, co síly stačí. Stále mám v mírně živé paměti před rokem viděnou Dune Johna Harrisona - zde je to variace na totéž (co taky vymýšlet, když mají filmy stejnou předlohu), jen ještě více okleštěná. Hodně je to znát v tom, kdy příběh sotva začal (i přes na film úctyhodné dvě a půl hodiny), tak končí, což bylo avizováno na začátku filmu (Duna: Část první) a víceméně nikde jinde. Třeba se jednou konečně dočkáme nějakého toho seriálu, stačí se podívat na popularitu seriálů typu The Expanse nebo Game of Thrones. Casting v pořádku, předchozí adaptace měly také zvučná jména. Timothée Chalamet je sympaťák, uvěřitelnější než Alec Newman před 21 lety (ironicky v době natáčení jim oběma bylo zhruba 26 let), zbytek dobře sekunduje. Hudba typicky "Zimmerovská" - neruší, neurazí, dojem nezkazí, ale neutkvělo mi z ní v paměti nic. Prostředí krásné, efekty také, příběhově bohužel hlavně typická hero's journey bez nějakých hlubších politických machinací a podtextů, ty pravděpodobně zůstaly v předloze. ()

Adasin

Kdyby neohlásili pokračování, resp. druhou půlku, byla bych celkem naštvaná, protože příběh skončil tam, kde skončil a já nemám ráda, když příběh nedostane řádný konec. Zvlášť, když mě ten příběh i jako nečtenáře zaujal a navnadil si knihu přečíst. ----- Z trailerů mě zaujal pořádně asi až ten předposlední, který sliboval opravdu hodně věcí. Ve filmu je ale reálně tak půlka, přičemž mnohé záběry z trailerů jsou i tady, jenže i tady opět plní funkci upoutávky, akorát na druhou část, nejsou to z hlediska děje plnohodnotné scény, jen sny (snad chápete, co chci říct), flashforwardy, které  do konce filmu nepřijdou – na události v nich vyobrazené nedojde. Samozřejmě je tu i tak dost audiovizuálně opojných a epických scén, ale ten pocit, že tu něco chybí, že mi tvůrci stále něco dluží, přetrvává. Je to vlastně takový pocit nedotaženosti, vcelku typický pro první poloviny obdobně rozdělených filmů, kdy se tvůrci ještě krotí a to nejlepší přijde až v polovině druhé (snad). Taky je pak podle mě trochu škoda, že spoustu těch záběrů vypálili zbytečně takhle dopředu, trochu se bojím, aby jim něco zbylo i do traileru na druhou část. ----- Za vizuálně nejopojnější film posledních let bych novou Dunu osobně taky nepovažovala, nicméně ve srovnání s verzí z roku 1984 se jedná o obrovský pokrok a film je ideální vidět v kině. Možná o to víc mě mrzí, že není komplet. Jasné, pětihodinový film by lidi nerozdýchali, ale Duna zjevně víc prostoru potřebuje a já se neubráním myšlence, že seriál by byl v tomto ohledu skoro i lepší. ------- Ze zkušenosti s některými předchozími filmy režiséra jsem se bála, že i Duna bude mít až příliš pomalé tempo a nebude mi vůbec utíkat. Tady se moje obavy naštěstí nepotvrdily a sama se divím, že mi film tak rychle utekl. Podobně mi však utekla i původní adaptace z 80. let, takže si říkám, jestli za to nemůže sama o sobě zajímavá předloha spíš než režisér, který měl v tomto případě vyloženě štěstí (podobně jako David Benioff a B.D. Weiss než jim u Hry o trůny došly knížky). 8/10 ()

annanah

Čekal snad někdo něco menšího než film roku?? Sakra však Duna má všechny předpoklady k tomu být něčím víc. Ano, Je to dlouhé... Ano, je to hloubavé... Ano, není to Star Wars. Ale ten film je jako dokonalý mix toho jak má vypadat prolog k velkému a epickému příběhu. Prostě jen člověk nesmí čekat novou Marvelovku a přistoupit na hru režiséra, nicméně pokud je obeznámen s tvorbou Denise Villeneuvea, tak si dokáže představit jak přibližně se film bude táhnout, ale jak moc to bude stát za to. ()

kareen

Jako velký fanoušek knižní série bych uvítala všechny intriky, vedlejší linie a komplexnost světa Duny, ale jak nám ukázala už Lynchova adaptace, není to prostě reálné přání. Proto se Villeneuve rozumně rozhodl osekat příběh na základní kostru, vynechat všechny vnitřní monology postav, a zákonitosti světa Duny odbyl několika krátkými větami, vsunutými do děje. Je otázkou, kolik toho pochytil i nečtenář, ale vzhledem ke slušnému úspěchu filmu, to asi bylo ok. Jako pro fanouška, pro mě asi nebude žádná adaptace dost dokonalá, ale film se mi přesto líbil. Nejdříve ke kladům. Film má svižný děj, herecké výkony jsou top, jak členů vévodovy typově přesné suity (dokonce i Momoa tady válí, přinejmenším jako sympaťák), tak i všech ostatních (už se těším na větší prostor pro Bardema a Skarsgarda ve dvojce). Chalametův Paul je skvělý, ale největší dojem na mě udělala Rebecca Ferguson jako lady Jessica. Dalším velkým kladem je hudba Hanse Zimmera, který tady zároveň zastupuje atmosféru snímku a tak přecházím k prvnímu záporu a tím jsou snové sekvence a vize. Nevím jak to nejlépe vyjádřit, ale pro mě to prostě není dost mysteriózní, nesálala ke mně mystika Duny. Také by se v každé vizi nemusela objevovat Zendaya (nic proti ní). Pak je tu samotný Villeneuve. Samozřejmě jeho vizuální a estetické mistrovství je fenomenální a některé scény jsou prostě úžasné (scéna s gom džabárem a skříňkou je ikonická, miluji, jak Denis natočil okamžik, kdy si sestra Mohiamová s hrůzou uvědomí, že se jim Kwisatz Haderach vymknul z rukou). Villeneuveho estetika je však dvousečná zbraň. To, co mě uchvacuje u monumentálních záběrů lodí a pouště, mi trochu vadí u Fremenů, kteří jsou na můj vkus moc vycídění a čistí, chybí mi tu trochu víc „masa“. Na druhou stranu, pokud si tady někdo stěžuje na chladnější postavy, tak vězte, že to není chyba režiséra, Dunu miluji, ale Herbert je v knize často popisuje spíš jako figurky na šachovnici a myslím, že je Villeneuve i trochu polidštil. I přes některé výhrady jsem celkem nadšená a nehorázně se těším na druhý díl. ()

kobejn

Film studenej jak psí čumák. Když film nevyvolá emoce a od půlky se člověk dívá kolik ještě zbývá do konce, pak je něco špatně. Postavy jsou nemastné neslané, člověk nikomu nefandí a je mu vlastně jedno, co kdo a proč. Ta tolik haněná Lynchova Duna měla sice směšný triky, ale měla to, co tadle Duna nemá - ducha a duši. A ta příšerná hudba, která lezla po chvíli na nervy. ()

Praxis

Vizuál jak hovado, u kterýho mi upadla držka někam dolu. Jsem nečtenář předlohy. Vím jen opravdu hrubou předlohu, a proto jsem se rochnil v každém epickém výjevu i důležitých vysvětlovacích partiích. Přesto jsem v druhé části pouštních estakád trochu začal opadat a zasněnost, a filosofičnost už mě příliš pohlcovala. Ale rozhodně neházím hůl do písku. Tohle mě sakra obří potenciál jako pouštní červík. No nic, mám plán na dlouhé zimní večery. Přečíst si Dunu! 80'% ()

ArsenalEagle

Duna se dá popsat jednoduše, jde o audiovizuální porno. Výpravný příběh s hromadou zapamatovatelných (činy, jména jsou složitější) postav, jehož úkolem je jediná věc - připravit půdu pro Part Two, která by mohla být ještě akčnější, ještě velkolepější, ještě lepší. Očekával jsem hodně a z kina jsem rozhodně neodcházel neuspokojen, ba naopak. Dvě a půl hodiny utečou jak voda, protože hlušších míst tu je jak šafránu a navíc netrvají dlouho, film by klidně snesl o půl hodiny víc a nijak by mu to neublížilo. Jedinou stížnost mám na střídání temných a oslňujících scén, u kterých se moje zornice náležitě "zapotily". ()

Lukrecie

Příliš temné, depresivní, příliš vážné, málo ženské esence a energie a bohužel musím přiznat, že mě nudilo, tím pádem jsem nevydržela s koncentrací.... za mě nadhodnocené. Tak to jsem zhodnotila první půlku, která byla velmi slabá! Pak jako mávnutím kouzelného proutku druhá půlka naprosto skvělá. Začalo mě bavit až po hodině, což je na velmi dobrý film setsakra málo! Skoro jakoby to natočili 2 odlišní režiséři. 🤔🧐 Tudíž přidávám ještě jednu * a zvyšuji na 4*. Nejvíce bych vyzdvihla hlavního hrdinu a excelentní hudbu. "Strach je malá smrt přinášející naprosté vyhlazení." ()

nirvanafan

První půlhodina za mě byla hodně rozpačitá. Zatímco v knize se od prvních stránek vesele intrikaří, tady sledujeme převážně stojící a zírající postavy a neustále přistávající a vzlétající lodě. Jakmile se přesuneme na Arrakis, začíná to být konečně zábava. Knižní předlohy se to drží poměrně věrně s drobnými změnami, které mi ale nějak nevadily. A vlastně se to i bere stejně urputně vážně a je to přesně tak nabubřelé jako knižní Duna. Proto stejně jako Herbertovi nedokážu dát plné hodnocení, ale na druhou část se těším. ()

MikO_NR_1909

Ako neznalec beletristického štýlu Franka Herberta mi nejde nahliadať na Dunu inak ako na filmovú verziu. Z toho, čo som si ale všimol, môžem v pokoji konštatovať, že spôsob, ako sú naprogramované digitálne panorámy a široko rozvrstvená technicko-výpravná stránka, dosahuje maximálne parametre úrovne Jacksonovho Pána prsteňov či Šialeného Maxa: Fury Road s T. Hardym. Na to, ako ma unavuje donekonečna vidieť mikrosvety fiktívnych hrdinov komiksových pretlakov sa mi pre tentokrát nestalo, že mi zohli jamky z cynického úškrnku. Takisto Timothéé je skvelý, zžitý, z jeho mimiky človek dostane viac ako zo slov, ktoré prednesie z filmového scenára. Táto sága môže aj s pokračovaním nastaviť nové epicentrum globálneho masmediálneho kultu. Čo mi ale absentuje, je jednoznačne spirituálna hĺbka, ktorá sa môže dostaviť buď akousi barbarskou mytológiou (Barbar Conan s Arnoldom) alebo výraznými filozofickými vsuvkami (prípadne kombináciou oboch atribútov). Tým by svet Duny nabral na emocionálnej a intelektuálnej rozmanitosti a diskutovalo by sa viac o dômyselnosti a zmyselnosti tejto cesty, než na účinkujúcich a ich "osobný život". ()

GodComplex

Famozni zpracovani a precizni adaptace, prvni pulku jsem chrochtal blahem nad designem, kostymy, z hercu nejlepsi Oscar Isaac jako Leto Atreides. Ke konci uz to jednak ztraci tempo, ale hlavne nemam nervy cekat dalsi 2 roky na potencialni pokracovani. 8/10 ()

Jillen

Šíleně neživé, suché a nudné...na rok 2021. Chybí tomu Darth Vader, světelné mečem a Han Solo...pak by to bylo asi jako nová naděje kinematografie. Jeden hudební motiv a pár nádherných obrazů. Víc nic. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl