Duna

• Česko Duna (viac)

ASSEMBLEDSK

Než začnem s mojimi dojmami na Dunu, tak očakávajte, že film nie je pre každého a chápem ľudí, ktorým film nesedel alebo sa u neho nudili, to prakticky rešpektujem. Duna je veľmi nezvyčajný (v dobrom slova zmysle) BLOCKBUSTER, ktorý sa zďaleka nepribližuje ku MCU alebo DC (to v žiadnom prípade nečakajte), ale je o dosť serióznejší a ľudskejší. A teraz k mojim dojmom: Ja som sa do tohto filmu zamiloval! Dúfal som, že sa mi film bude veľmi páčiť, ale že až tak moc, to som očividne nečakal. Vizuálne = audiovizuálne p*rno, ktorému nie je nič čo vytknúť a za mňa vizuálne jeden z najkrajších filmov za posledných desať rokov! Timothée Chalamet ako Paul Atreides je dychberúci napr. scéna zo skrinkou je na prvý moment desivá, a to čo Timothée hrá a predvádza na plátne, ty vole!!! Hlavný záporák Baron, ktorého si zahral Stellan Skarsgard je neprijemne chladnokrvný a hrôzostrašný, a Rebecca Ferguson je tiež neskutočná. Soundtrack od Hansa Zimmera je mimozemsky založený a v niektorých momentov je hudba nezabudnuteľná a krásne sa hodí na každú scénu a zvyšuje atmosféru celého filmu, čo je obrovské plus. A keď film skončil, nemal som slov, cítil som sa ako v siedmom nebi. Film Duna je ideálny pre kino a nie pre streamovaciu platformu ako HBO MAX, preto Vám radím, choďte na to do kina a podporte to, prosím, chcem druhý diel! Spolu s Bohemian Rhapsody najlepší kino zážitok. Film roka! Videl som v kine Považan NMnV. 10/10. ()

TwoFace

— My planet Arrakis is so beautiful when the sun is low. Rolling over the sands, you can see Spice in the air. — Nejnovější filmové zpracování legendární Duny je vizuálně naprosto dokonalé dílo a příklad toho, jak má vypadat správná adaptace. Filmová sci-fi estetika dovedená k dokonalosti, jeden záběr hezčí než druhý, Zimmerova naprosto fenomenální a unikátní hudba (možná jeho nejlepší soundtrack vůbec) a herecké obsazení rovněž výborné (Timothée Chalamet jako Paul Atreides je naprosto bezchybný). Všechno, od hudby až po architekturu a technologii, působí cize a vzdáleně, ale zároveň velmi povědomě a uvěřitelně, jako skutečně pocházející z naší tisíce let daleké budoucnosti. Duna jakožto artový blockbuster opravdu působí a vypadá výjimečně. Což je v dnešní době skutečně téměř zázrak – jeden by čekal, že půjde o adaptaci velmi zjednodušenou, ale naštěstí tomu tak není. Jde o dospělé a seriózní filozofické sci-fi pro vyspělé diváky, které se svým stylem a výslednou originalitou zvysoka povyšuje nad všechny mainstreamové žánrové trendy. I když Villeneuvova Duna některé příběhové linky zkracuje či vypouští, a mnoho věcí a postav zjednodušuje, a jiné naopak přidává a dovysvětluje, stále se podařilo zachovat jistou komplexnost narativu a rovněž svojí atmosférou, snovostí a cize povědomou, přesto zvláštní estetikou dokonale zachycuje a přenáší legendární knihu a její svět na filmové plátno. Znalost knižní předlohy velmi doporučuji. Mnoho momentů a scén, především Paulovy vize, a vlastně celý film, mají na diváka úplně jiný dopad, když ví, jak se budě děj dále vyvíjet a jaký osud čeká jednotlivé postavy. Po prvním zhlédnutí jsem byl z filmu rozpačitý, jakmile jsem se ale ponořil do knih a zamiloval si je, naplno jsem si zamiloval i film. Největší výtku tak mám jako nedočkavý divák spíše jen k tomu, že film působí jako dlouhý úvod končící v momentě, kdy celý příběh vlastně pořádně začíná, čemuž explicitně dává za pravdu i samotný závěr. Druhá část prostě měla být natočena zároveň s první a jít tak do kin přesně po roce (stejně jako to bylo v případě filmového Pána prstenů). Vůbec ale nepochybuji o tom, že až Villeneuve za pár let svou plánovanou trilogii dotočí, stane se jeho filmová Duna stejně kultovní a oceňovanou adaptací jako již zmíněný Jacksonův Pán prstenů (po druhé části je zcela jasné, že ano). Koneckonců, Duna je pro sci-fi to, co je Pán prstenů pro fantasy, a už bylo načase, aby se jí dostalo kvalitního a vysoce oceňovaného filmového zpracování. Neuvěřitelně moc se těším na pokračování, na závěr druhého dílu a především na díl třetí a jeho dekonstrukci celé, diváky neznalými předlohy očekávané, hrdinovy cesty i převrácení mesiášského příběhu (už teď si dokážu živě představit, jak dechberoucně budou zajisté vypadat scény fremenského džihádu či scéna Muad'Dibova odchodu do pouště). Těch šest Oscarů je naprosto zasloužených. Z posledních let mě nenapadá žádný film, který by si je zasloužil více. — My road leads into the desert. I can see it. — ()

Klajnik

Když jsem se před čtyřmi lety dozvěděl, že Villeneuve po Blade Runnerovi 2049 zadaptuje Dunu, byl jsem tím zjištěním nadšen. Knihu jsem však přečetl 2x ještě před releasem filmu. Můj názor je tedy názorem člověka, který je velmi dobře obeznámený s předlohou. To však neznamená, že chci, aby se jí film držel co možná nejvíc v případě, kdy to nebude možné. Naopak je fajn mít dvě odlišná pojetí stejné látky (pokud jsou obě dobrá). Villeneuve se však snaží být věrný předloze, ale současně té snahy moc nedostává a proto odsuzuji tuto jeho adaptaci první půlky knihy jako nepříliš zdařilou: Největším kladem předlohy (potažmo ságy) je její tematický přesah a komplexnost fikčního světa. Je to rozvážné a pečlivě vybudované psaní se značným přesahem a sám Frank Herbert svou knihu věnoval ekologům všech dob. Přestože film uspěl finančně i divácky, jak se zdá z hodnocení, tak pozoruji, že mnohým se film líbil, ale moc nechápou, o co tam šlo a proč se dělo to, co se dělo - slýchávám dokonce názor, že se tam nic nestalo... Jak je tohle možné? Vždyť se toho ve filmu stalo hodně: Atreidi získali vládu nad Arrakisem, byli však zrazeni, svrženi a protagonistovi se podařilo úteci do pouště, kde navázal kontakt s místním lidem. Myslím, že lidé, kteří tvrdí, že se tam nic nedělo, nedokáží ideálně artikulovat své pocity. Nejde o to, že by se ve filmu nic nestalo. Jde o to, že není důvod, aby diváka zajímalo cokoliv z toho, co se ve filmu stalo. K žádné postavě divák citově nepřilne, protože je to celé takové uspěchané i poměrně odosobněné a většině dění nerozumí (za předpokladu, že není obeznámen s předlohou), takže  výsledek působí bezpředmětně - tedy jako kdyby se nic nedělo, ačkoliv dílo pojednává o velkých historických změnách celého fikčního světa, skrze něž se krystalizují témata, které jsou relevantní s ohledem na náš skutečný svět. ____PROČ SE DO FILMU NEDOSTALA HLOUBKA PŘEDLOHY? - Problém tkví ve dvou sférách: 1) V knize se často objevují dlouhé vnitřních monology různých postav, což se do filmového média nepřevádí snadno, protože filmařům bylo vtiskáváno "show dont tell", což je pravidlo, jehož není radno se křečovitě držet nedržet. Samozřejmě, že nikdo nestojí o expozici jako v Transformers 2. Samozřejmě, že dialogy mezi postavami mají působit přirozeně, čehož se docílí tím, že scénárista nenechá postavy explicitně říkat to, co divák potřebuje vědět, nýbrž to nechává v podtextu, protože explicitní vyřknutí působí uměle. Vnitřní monology přitom však mohou poskytnout postavám více hloubky, protože divák by viděl, jak si postavy přebírají různé podměty, případně jak se liší skutečný stav nitra od toho, jak se postava snaží působit na své okolí. 2) Herbertova Duna se bude težko adaptovat věrně kvůli svému obsahovému a tematickému rozsahu, ale jde to. Klíčové bylo rozdělit první Dunu do dvou filmů, ale fakt, že je první část příběhu zredukována do 2,5h stopáže, je možná největší vadou celého díla. Mělo to mít minimálně 3 hodiny, ač já bych nepohrdnul stopáží ještě delší. Extended verze trilogie Pána Prstenů nebo director's cut Tance s Vlky nám ukázaly, že to není o stopáži. Víme přitom, že materiálu bylo natočeno více. Z fotek z natáčení vím, že se natočily ony důležité pasáže, které se však do finálního střihu nedostaly, čímž výsledek působí uspěchaně a zmatečně pro neznalé. Je možné, že se tyto scény nepovedlo zpracovat dost dobře na to, aby film kvalitativně neshazovaly nebo režisérovi přišlo, že tím tempo filmu příliš rozředí. Tak jako tak to znamená, že něco musel vyříznout, protože selhal a ťť už měl jakkoli dobrý důvod, tak faktem zůstává, že tyto pasáže v ději smysluplně zaujímají své místo a ve filmu být měly. Já však předpokládám, že studio i režisér nejspíš dost nevěřili finančnímu úspěchu svého projektu a delší stopáž činí filmy pro některé diváky hůře stravitelným - případně je to odrazující element. Jestliže by film nevydělal (jako režisérův předchozí film, který mimochodem považuji za dokonalý), tak by se pokračování neuskutečnilo. Tenhle kompromis však způsobil, že vzniklo dílo, které je vlastně audiovizuálně opojné, ale jinak docela zbytečné. Kdyby Villeneuve vydal director's cut, šel bych snad s hodnocením výše, ale takhle... _____Film zkrátka není nejlepší médium, v němž vyprávět takovéto příběhy z bohatého fikčního světa plné politických intrik, plánů v plánech jiných plánů. Villeneuve sice vyloženě neselhal, ale jeho adaptace není dost dobrá. Kdybych však knihy nečetl (respektive četl, ale neměl je v živé paměti), tak bych tou látkou mohl být velmi snadno zaujat. Jak jsem však už předznamenával - má pozice je jiná, a tak jsem ve slabší formě dostával tentýž obsah, který již dobře znám. ____ Jak já bych si jen přál, aby ten film měl minimálně o půl hodiny více - aby se samotnému intrikaření, šíři světa, postavám i vykreslení se dostalo více prostoru. Rád bych, aby divák mohl lépe pochopit to, kdo jsou mentati, proč neexistují počítače, proč se bojuje meči, o co se snaží sesterstvo Bene Gesserit a co přesně se s Paulem stalo po útěku z paláce ve stanu v poušti, když umřel jeho otec... Rád bych, aby divák mohl lépe nahlídnout do povahy Barona Harkonnena, který je krutý, ale velmi inteligentní. Rád bych, aby se divákovi byla více přiblížena důležitost koření Melanž - nejvzácnější látky ve vesmíru. A rád bych také, aby byly lépe prokresleny silová odstupňování - imperiální zfanatizované vojsko cvičené na nehostinné planetě Salusa Secundus, jsou velmi tvrdými nepřáteli proti jakékoliv jiné armádě - s výjimkou Fremenů žijících na ještě nehostinnější planetě Arrakis, jíž se přezdívá "Duna". Fremeni přiznávají Sardaukarům bojové schopnosti natolik tím, když prohlašují, že se v boji vyrovnají jejich ženám - proto s nimi chce vévoda Leto na Arrakis navázat přátelské vztahy. Uznávám však, že snaha vykreslit tohle všechno klade na tvůrce vysoké nároky, které tito tvůrci nebyli schopni naplnit. Ač film vypadá krásně a zajisté uchvátit dokáže, tak uznávám i argument těch, kteří naříkají nad tím, že se jich film vůbec emocionálně nedotkl, což je dáno odstupem od postav. Duna může působit chladně, což je zvláštní vzhledem k tomu, na jakém místě se odehrává. Postavy se zde prakticky ani nepotí, přitom neúprosné horko je skvělým lightmotivem řady filmů (Camusův Cizinec, 12 Angry Men, Human Centipede 3...), kvůli němuž postavy často šílí, což by se hezky snášelo s nějakou svébytnější přestřelenou filmovou adaptací, o níž si předloha říká (a neříkám, že Jodorowskimu by se to povedlo). Jelikož je film potřebuje v omezeném čase předat velké množství informací, tak rychle přechází od nezbytně nutné informace k další nezbytně nutné informaci a není tedy čas, aby se postava chvilku zastavila a jen žila - aby film chvilku "dýchal": S postavami se však lze jen těžko sžít i z jiných důvodů: Žijí diametrálně odlišné životy od těch našich. Vztahovost mezi nimi není ani v knize nikdy dost citově pohlcující, ale vždy mě ty postavy zajímaly, protože byly figurkami na velké šachovnici, která mě zajímala a protože jejich činy posouvaly děj, který tematizoval problematiky, které mě zajímají. Ani v knize jsem se však nikdy k Paulovi nepřiblížil a nepoznal, co ho baví, čím pohrdá, jakým slastem se oddává, co vše ho inspiruje/motivuje a proč... Film by však mohl být intenzivnější a záživnější, kdyby právě na tento aspekt filmaři kladli větší důraz. Trošku se jim to povedlo v případě Duncana Idaho, který je v první knize prakticky bez osobnosti, ale Jason Momoa mu ji dal tím, jak živoucně postavu pojal - ačkoliv ani scénář se touto postavou tolik nezabývá. Pokud by se však scénář více zabýval postavami, mohlo by na nich divákovi záležet a mohl by třeba litovat jejich skonu. Zrada doktora Yueha působí velmi vyprázdněně. Chybí celá pasáž s Jessikou, kde se Yuehovi podaří setřást ze sebe její podezření. Ve filmu si ale divák má vystačit s tím, že baron má jeho ženu. Pokud bych měl ideální 4h adaptaci první půlky knihy, tak bych si představoval, že mocenský převrat na Arrakis se neodehraje v půlce filmu, ale třeba ve 2/3. Divákovi by byl dán mnohem větší built up, díky němuž by zvrat byl mnohem silnější. Ve filmu je to sice zajímavé, akční, ale nijak ho to nesemele. Celek tedy působí strojeně, uspěchaně, neprokresleně a emocionálně odtažitě. Nevyzní zde žádné myšlenky, příliš nevyzní ani Paulovo dospívání, nerezonují ani úmrtí... Kéž by Villeneuve věnoval čas jinému projektu, protože tohle, v takovéto podobě, vážně nemuselo být. Ukousl si velké sousto a byl nucen dělat kompromisy. Jeho Duna není dle mého měřítka ani uměním. Je to jenom formálně velmi poutavé. Kdybych do toho světa mohl vkročit s tímto filmem, byl bych jím pravděpodobně uchvácen, protože kinematograficky je to velmi působivé (ač některé CGI scény působí dost uměle). Já blbec však viděl každý trailer 10x, dokázal si přiřadit jednotlivé scény ke konkrétním pasážím z knihy, takže kromě toho, že jsem věděl, co bude následovat, jsem také věděl docela dobře, jak ty události budou vypadat, tudíž jsem se při druhé přislíbené projekci už dost nudil. Nedovedu se pak také zbavit pocitu, že je to v mnoha ohledech příliš tradiční. Chybí mi ozvláštňující hrátky s kamerou a střihem. Vzhledem k tomu, že koření je těžkej halucinogen, tak tu pro to prostor je, ale Villeneuveova vize byla zkrátka příliš umírněná a zemitá, což jde znát i na paletě barev. Mně to asi příliš nevyhovuje stejně jako rating PG-13. Snad proto, že předlohu znám relativně dobře, jsem chtěl, aby mi filmař poskytl něco autorštějšího. Villeneuveova Duna obsahově takřka nic neříká a designu lodí, kostýmů, kinematografie - tedy konkrétního tvůrčího vyobrazení látky jsem se nakochal dost ještě než film vyšel. () (menej) (viac)

Renfield

Velkolepý vizuál posledních filmů Denise Villeneuva dostává Dunou další rozměr. Spojení obrazových kompozic a zvuku či hudby Hanse Zimmera, která místy, v tom nejlepším smyslu slova, připomene Jóhanna Jóhannssona, je strhující. Může to být pouhá návštěva jedinečných světů, scéna záchrany, nebo naopak útoku, může to být vlastně cokoliv. Příběh má tentokrát čas, nespěchá, obzvlášť v jeho začátku dobře uvádí do světa Duny. Postav je tu samozřejmě spousta, čas by měl však být i na ně, jenže není. Cesta k nim je složitá, působí chladně, občas snad až nezajímavě, ani plejáda hvězdných jmen tohle nezachrání. Podobně jako v Lynchově verzi i zde nejvíce zaujal baron Harkonnen, doufám ve více prostoru příště... Protože že je tohle pouze takové nebývale atmosferické intro, to je prostě fakt. 85% ()

filipvrbik

Jako nejdřív musím napsat, že jsem knihu nečetl, ostatně jako obvykle - knížky čtu případně až po filmu... No a hned na to musím říct, že Denis Villenuve je opravdový génius - to, jak dokonale točí filmy po technické stránce je mimo mé chápání, trošku mi možná chyběla barevnost, ale to je právě to, nebylo to přebarvené cosi z marvelu, ale hezky temné, případně zase jasné veledílo... Spekuluje se, jestli bude dvojka, no to si dovolím doufat, že bude, protože - "This is Only the Beginning". O příběhu nebudu moc psát, protože ti, co to četli, to znají a ti , co to nečetli nebudu spoilovat, snad jen že Matrix lehce "okopíroval" čti plagiátoval hledání vyvoleného "The One".. Jinak doufám, že ve dvojce bude víc hi-tech více, protože má sci-fi duše to má ráda, a prostě tady bylo dost fantasy prvků - a Star Wars to taky trochu vykradlo - souhlasím s Verbalem, že to jsou Starwars o Trůny :-) .. Jinak bych taky pochválil super casting, protože řežisér bez herců by těžko něco zmohl (že bude Stellan Skarsgard tak vynikající padouch jsem nečekal a škoda jen malé role Jasona Mamoi). No a hudba Zimmera opět zaslouží absolutní absolutorium. Každopádně je potřeba to vidět v kině, je to kino film roku (ale doufám, že Matrix 4 bude ještě lepší) a nejen v technických kategoriích si to asi zaslouží spoustu Oscarů... Už nevím, jak bych to víc vychválil, asi si budu muset přečíst knížku a mrknout znova...Viděno v kině 2D (eng.) ...98% ()

Marius_ss

Toto nebol film, ale umelecký zážitok. Podobný, ako pred 50 rokmi Kubrickova Vesmírna odysea. Villeneuve to má ťažké, lebo jeho štýl sa nikdy nebude páčiť všetkým, na to sú jeho filmy príliš ťažké a filozofické pre priemerného diváka (a v tomto prípade je takáto aj predloha Franka Herberta). Postupne sa ale čoraz viac približuje k mainstreamu a Dunou sa mu priblížil zatiaľ najviac, no stále ostal verný svojmu štýlu. A výsledok je skvelý. Roky som nemal na jednom filme toľkokrát zimomriavky. Snáď každá druha scéna mala tak dokonale prepojený obraz a kameru so zvukmi a hudbou, že som len pozeral s otvorenou chlebárňou a po tele mi naskakovala husia koža pri tónoch (ďalšieho) fenomenálneho soundtracku majstra Hansa Zimmera. Scénu, kde červ požrie harvester, by som dokázal na veľkom plátne pozerať aj každý deň, do konca svojho života, a neomrzelo by ma to. Ešte by som rád vyzdvihol kostýmy, ktoré boli takmer dokonalé, zvlášť bojové obleky majú neskutočne pekný dizajn, rovnako boj zblízka (najmä TEN v Paulovej vidine) je dychberúci. A dychberúci je aj výkon Rebeccy Fergusson a Timothee Chamaleta, rovnako ako drvivej väčšiny hercov, ktorí však nedostali (pochopiteľne) toľko priestoru. Veľmi ma potešila aj Charlotte Rampling v úlohe Ctihodnej Matky, geniálne obsadená postava. Casting sa vskutku naozaj vydaril. Pre mňa osobne najlepší film videný v kine za posledné roky, a konečne film hodný tohto univerza. A to pre mňa ako človeka, ktorý s Dunou dá sa povedať vyrastal, je veľká vec. Bohužiaľ ma tento film jednu škvrnu, ktorá sa dá len ťažko prehliadnuť, a síce vedomá, politicky pretlačená zmena pohlavia a rasy jednej z najdôležitejšej postavy celého filmu, Doktora Lieta Kynesa. Ako keby film nemal dostatok rôznorodých postáv a silných žien aj bez toho... Smutné, ako sa šliape po odkaze velikánov minulosti. Herečka sama o seba bola v pohode ale žiaľ nezapadla k ostatným epickým spojeniam hercov-postáv a divák tak bol pre hlúposť okradnutý o ďalšiu pamätnú filmovú postavu, na ktorú by perfektne sedel herec typu Mads Mikkelsen, čo už... Našťastie, je to jediná a pre príbeh nie až tak podstatná zmena, aj keď... Chanina pamätná veta a celkovo jej (a Lietov) príbeh z kníh sú týmto úplne pošliapané - "Spája nás smrť našich otcov, Usúl" (Paul). A na záver len toľko - očakávam, že Duna ovládne (minimálne) technických Oscarov a vôbec by som sa nečudoval, ak by vyhrala aj toho najcennejšieho (ak sa teda zase nebude Akadémia viac zaoberať politikou, ako filmovým umením). Videné 23.10.2021 - IMAX. ()

zelvicka.

Je to těžký, ve dva'patnáctým jsem četl pokračování Duny (což si dohledám na svým vlastním blogu), a nevím, kdy jsem četl knižní předlohu Duny (který mimochodem vyšlo v roce 1965 - to jen jako info pro ty, kterým přijdou ornitoptéry nebo cokoliv jako trapnej nápad). Dodnes mi hlavou rezonuje věta "povídej mi o svém světě, kde voda padá z nebe". Viděl jsem Lynchovu Dunu, viděl jsem i seriál s Mirkem Táborským, nicméně dožil jsem se roku dva'dvacáteho-prvního, a je to lepší a lepší. Samozřejmě si počkám patřičný čas na to, než se v tom příběhu začne něco dít, ale příběh Franka Herberta nás má dozajista možnost naučit i trpělivosti. Protože jde především o trpělivost, než se ze skromného syna vévody malého rodu stane člověk, pro jehož jméno se budou v galaxii vraždit miliardy (sorry-not-sorry za spoiler, máte si přečíst knížku, měli jste na to 56 let). V každém případě obsazení naprostá pecka, jako čtenáři mi nevadí tempo a těším se na další díly. Mimochodem přidal bych speciální hvězdu za dudy během scén s rodem Atreidů, kterýžto mě přišly tak epický, že mi vstávaly chlupy pod kiltem. ()

Nethar

Konečně má i Duna řádné zpracování. Vizuálně paráda a jedna možná nespravedlivá hvězdička navíc za legendární předlohu. ()

geimz

Audiovizuálny spektákl, ktorým Villeneuve definitívne spečatil svoje miesto medzi režisérskymi majstrami súčasnosti. Zimmer tu predvádza svoje najatmosférickejšie melódie desaťročia (možno nie tak úderné ako v Inception, ale ešte o chlp pohlcujúcejšie) a v súlade s obrazovou nádherou, ktorá je divákovi kladená na obdiv takmer každú sekundu, vytvára nezabudnuteľný zážitok. Byť v kine sa naposledy naozaj oplatilo na Avatarovi, neskôr na Blade Runner 2049 (ehm) a teraz na Dune. Akokoľvek výkonné domáce kino ani TV s uhlopriečkou hoc aj cez 200 cm nedokáže priblížiť ten absolútne masívny pôžitok a opojenie z dokonalej filmárčiny, zažitý v kine. A áno, je to prvá časť a treba ísť do toho s tým, že príbeh sa uzavrie (?) až o dva roky. Ale to je jediná výtka, ktorú k filmu mám. ()

dan4815

Posledního půl roku byla Duna všude kolem mě, až jsem prožíval svou Saharskou noční můru... nebo spíše Gobijsou s přerostlým olgojem? Přiznám se, že přehršel zájmu o dílo  mi bylo protivné. Nejenom, že jsem to poslouchal ve videocastech o hrách, ale také všude jinde o filmech. Nebylo úniku. Sice miluji hry, koukám na kde jakou málo pixelovou kazetu, ale o Dunu jsem se v životě nezajímal. Jakožto člověk přírodou naspeedovaný a deformovaný ADHD jsem nebyl schopen vydržet u prózy, přitom fantazii mám skvělou, kapacita vystačí na výjev, kdy žena hraje počítačovou hru, přičemž ani jednou neřekla, že jí to sere. Joo, fantazie tu se mnou bude, až nás stařecká demence nerozdělí. Podlehl jsem okolnímu tlaku. Bez nějakého většího očekávání jsem usedl do pohodlné sedačky, která mi již v polovině připomínala má školní léta. Stůl byl z papíru, ale ta židle, ta musela být z dubu potaženým obsidiánem. Prvně mě vtáhl přenádherný vizuál a skvělá představa o budoucnosti. Netrvalo dlouho, a příběh, ač jsem nebyl obeznámen detaily celého světa, jsem hltal snad všemi smysly a litoval jsem, že mi nenechali to třetí oko. Užil bych si mnohem více. Nemohu vám zhodnotit knihu versus film, ale můžu říci, že rozhodně film ve mně zanechal silný dojem. Duna totiž rozumně dávkuje akci, skvělou hudbu, konverzace nebo zajímavé příběhové momenty. Akci nemám rád, musím však říci, že jsem si užíval nejenom velmi dlouhý začátek, který v mých očích krásně budoval tíživou atmosféru daleké budoucnosti, ale také pozdější akci. Bylo pro mě překvapivé, že akční části nebyly nereálné, nebyly plné klišé (až na to, že hlavní postavy zaujímaly obětavou roli), a že udržují zajímavé tempo. Oproti Star Wars je Duna dospělá verze příběhu vyprávějící o galaktických problémech. Co se týče hereckého obsazení, nemohu si stěžovat... heh, přítelkyně říkala, že hlavní postava připomínala mě před pár lety. Co se týče hudby, tak objektivně pochválím dobrou práci pana Zimmera, ale osobně jsem zklamán. Hudba není epická, sice mnohé skladby začnou epicky, ale je to ten typ soundtracku, který si jen tak pouštět nebudete. Jsem spokojený, nemohu posuzovat dílo jako celek, neboť nejsem seznámen s knihou ani s hrami, ale můžu říci lidem, kteří o Duně jenom slyšeli, že se vyplatí si najít čas na návštěvu kina. EDIT: Bylo k mému podivení, když se má malá myšlenka, proč v tak daleké budoucnosti používají analogové přístroje, zhmotnila odpověď - to proto, že AI se vzbouřila a tudíž nikdo už nevěří takovým technologiím. A není to jediná zásadní informace o kterou byl film ochuzen. Jisté je, že díky filmu se chystám na knihu. ()

Milky.

Absolutně nerozumím tomu obrovskému hypu kolem Duny. Knihu jsem nikdy nečetl, původní filmy jsem taky nikdy pořádně neviděl, ale na tomhle není absolutně nic, co bych hodnotil tak úžasně jak se nám předkládá. Celý film působil v podstatě jen jako představovací první díl nějakého seriálu a "to be continued". Gigantické lodě vypadaly pěkně, ale ze židle mě v dnešní době opravdu nezvedly. A hnusně nasvícené noční scény, kde utíkali před červem taky ne. Spíš mě tam štvalo spousta logických pitomostí. Vážkové helikoptéry mi jako strojaři dělaly vrásky na čele. A absolutně jsem nechápal, proč když už letěli vesmírem v obřích výsadkových lodích, proč nebyli schopní jim přivézt na Arrakis velké množství vody, když už chtěli poušťákům ukázat dobré úmysly, na své domovské planetě jí očividně bylo dost. Kde na planetě, kde skoro nic nežije vezmou 400 metroví červi potravu, to mi taky hlava nebere, navíc když jich tam žije tolik, že stačí chvilku poskakovat po písku a za 5 minut k vám nějaký hrabe, ale to je asi problém předlohy. Asi nejvíc debilní mi přišly osobní štíty, které byly očividně naprosto nepoužitelné a bylo jedno jestli je měl člověk vypnuté nebo zapnuté. Jejich jediná funkce bylo ukázat, kde je člověk zraněný, aby mohli udržet věkovou přístupnost 13 let a souboje měly šťávu. Za mě to teda vypadalo spíš trapně, jak si každý zapne štít, ale ten nakonec nepomůže vůbec ničemu. Nehledě na to, že rok 10 000, mezihvězdné cestování atd a všichni se mlátí mačetami, nožem a flusají po sobě šipky. Za mě úplně zbytečná blbost, kdyby to nenatočili, vůbec nic by se nestalo. ()

simply

Herbertovu ságu mám moc ráda, hlavně první 3 knihy, a proto samotnou Dunu nedokážu objektivně hodnotit. Líbila se mi i ne moc povedená verze Davida Lynche. U Denise Villeneuvea jsem se po předchozím uspávacím Blade Runnerovi adaptace celkem bála. Nicméně musím říct, že se s Dunou popasoval se ctí. Plátno kina snímku moc slušelo. Vizuální stránka byla nádherná, místy až podmanivá a hypnotická. Z postavy mi sedl nejvíc vévoda Leto a Duncan Idaho. Na druhou stranu jsem měla problém se samotným Paulem Atreidem, nemůžu si pomoct, ale pořád vidím před očima Kylea MacLachlana a taky mi nesedla Zendaya jako Chani. ()

Yardie

BOMBA!!! Od začátku do konce jsem to naprosto hltal a z kina odcházel uchvácen. Vynikající atmosféra, skvělá hudba, vizuál neskutečný, vše dohromady prostě skvost. Má to takové zvláštní tempo - pomalé rozhovory, komorní pojetí, netváří se to nějak velkolepě, monstrózně. Jakoby to bylo přirozené a "dělo se to za rohem". Hlavní hrdina mi od začátku seděl. Můžeme vidět zvraty, překvapení, svede nás to se stopy. Prostě to má všechno. Jsem nadšen a dlouho ve mě nějaký film nezanechal takový dojem. 6 hvězdiček. Howgh! ()

Morlok

Velmi úctyhodné zpracování úchvatné knižní předlohy Franka Herberta.   “The mystery of life isn’t a problem to solve, but a reality to experience.” ()

Garch

Dennis Villeneuve je mistr, mám rád všechny jeho filmy. Ale DUNA je pro mě NUDA. Kdo ujíždí na posledních sedmi Star Wars ji bude hodnotit asi výš. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl