Duna

• Česko Duna (viac)

Schyzartis

Naprosto omamný zážitek a zrození klasiky. Duna ve mně svým světem, opojnými obrazy, hudbou, a zkrátka vším vyvolala neskutečný pocit transu, ze kterého jsem neměl sebemenší chuť se probrat. Tady se prostě sešlo všechno. || 9/10 ()

trici

Nejlepší film, co jsem kdy viděl v kině. Za mě naprostá špička. Knihu jsem četl. Byl jsem skálopevně přesvědčený že ta kniha se nedá solidně zfilmovat a hle. Neskutečně se stalo realitou. Kloboucek za tento počin. ()

Drolit

Rovnou se přiznám, že jsem knižní předlohu nečetl, což je na jednu stranu možná dobře, protože se při hodnocení nebudu řídit dojmem z knihy, ale ze samotného filmu. Jelikož je Duna neskutečný mainstream, na který chodí všichni, musel jsem ji také dát šanci. Je to klasický scifi film, který cílovku určitě nezklame. Nic originálního, nic, co by mělo jakýkoliv přesah. Má to jednoduchý děj a nenašel jsme ve filmu nic, co by mě nějak výrazněji zasáhlo. Hned v úvodu jsem byl vhozen do zajímavého světa, který mi ale nebyl dostatečně představen, takže mě následné boje moc nezajímaly a postavám jsem neměl jak fandit, nenašli si ke mně vzhledem k mizerné chemii mezi nimi (kromě pár výjimek) cestu. Každopádně herce to mělo výborné, vizuál povedený a doprovodná hudba více než skvělá, krásně se hodila do prostředí děje. Za mě je to čistý průměr, na který nejspíš do druhého dílu úplně zapomenu a budu si film muset pustit ještě jednou. ()

lukas.pukas.

tak , necetl jsem knihu a zhlednul jako uplny panic , mno dostali jsme z meho pohledu dospele hvezdne valky, ktere maji hlavu a patu , a to je dobre . prestoze ze za mne vsechny herecke hvezdy si stam v 2,5h filmu strihli par minut , ale nevadi, zvuk a atmosfera je na vyssim levelu , vsechno to pusobi velkolepe a dava to smysl , jak jsem videl upoutavky tak sem si rikal , No jo no. zase jedna budoucnost kde se furt mydli nozemy a meci , ale tady to dava smysl . No proste film bude jeste dozravat a ma dobre naslapnuto na dalsi fenomen ala sw , jenom prosim moc prosim nepiserte to , alespon dalsi 2!dily ()

absurdian

Vizuální a audio orgie. Hodnocení si musím ještě promyslet. Jako znalec předlohy jsem v mnoha směrech čekal víc a v mnoha méně. P.S. Přečetl jsem si pár ohlasů a dostává mě tolikrát se opakující "kdo se má ve všech těch rodech vyznat". Rody jsou dva, pak je tam císař, jedna sekta a domorodci. Toť vše. Jako sorry, ale do pěti jsem uměl počítat už ve třech letech. ()

Bohaatstvo

Přiznám se dobrovolně, odešel jsem ze sálu za polovinou filmu. Sci-fi žánr nemusím, nechal jsem se ale zlákat vysokým hodnocením. Oceňuji však umělecké ztvárnění, kulisy a kostýmy jsou svojí jednoduchostí opravdu vydařené. Kolem a kolem, pro sci-fi nadšence je to na povinné shlédnutí, já mezi ně ale nepatřím. ()

jarkametelka

Duna je snimek,ktery budil taky docela velkou pozornost,tak jako novy Bond.Ale tak jako v me recenzi u Bonda,tak i u Duny musim napsat,ze se nejedna o nejaky filmovy zazrak.Prvni hodinka je zajimava a navnazuje na dalsi minuty.Ale postupem casu se zjistuje,ze snimek pomalu vyhasina,az na konci uplne vyhasne.Muze za to scenar,ktery neni nikterak originalni a ani dobre propracovany.Jeho kvalita pripomina spis nejakou televizni epizodu z nejakeho sci-fi serialu a ne kinofilm.Mozna,ze nektere serialove scenare jsou mnohem lepsi.Po zminene dobre prvni hodince se snimek stava klisovitym,bezduchym a nekdy bohuzel i predvidatelnym.Postavy nejsou moc dobre propracovane.Hlavne hlavni mlady hrdina by si zaslouzil vic propracovat a dat mu vice citu a lidskosti,ktera chybi vsem postavam.Je to skoda,protoze hrdina je sympaticky a tahne snimek.Ve filmu nejsou ani nejak zajimave akcni sceny.Par klisovitych souboju a utok plny vybuchu neni taky az tak atraktivni jak se ze zacatku tvaril.Co vsak dela film atraktivni je styl Villeneuva.Ten film pojal v jeho stylu,tedy bizarne,temne a chladne.Tomu odpovidaji saty a kulisy.Zpracovani po vizualni strance je dokonale a rezie Villeneuva je hlavne v prvni hodince takova jak ji zname-sledujeme to bez dechu.Ale se slabym scenarem neudela dobry film sebelepsi reziser.Neni tu prostor pro nejakou klasickou filmarskou zabavu,kde by se clovek pobavil,tak asi jako u Star Wars.Ale chapu,ze Villeneuve to chtel natocit podle sveho,ale film takove blockbusterove produkce by si zaslouzil vice zabavy,protoze lide se chodi do kina predevsim bavit.Ale podle konce tvurci zamysli pokracovani,ale to bude muset byt lepe propracovane,protoze se muze stat,ze to dopadne jako nedavno nektere sci-fi snimky,ktere svoji spatnou kvalitou pokracovani nenasly cestu k srdcim divakum.P.S.Fanosci Zendayi budou zklamani,protoze ta se objevi jen v par flashbacich a potom az zhruba 20min pred koncem. ()

Ondra.T

Pozor není to celá Duna, pouze začátek knihy bez jakéhokoli dějového zakončení. Nemyslím si, že je fair, když si něco kupuju a není mi řečeno, že nedostanu kompletní dílo. (podobně jako to bylo s Hobbitem a 50 Shades of Gray) ()

patient333

Jednoducho úžasné. Po dlhej, veľmi dlhej dobe sme sa dočkali dospelého, zaujímavými dialógmi nabitého, psycho-mystično scifi naloženého filmu, ktorý každým obrazom viac a viac zaujme. Casting perfektný, hudba podmaňujúca. Jasné pre niekoho mierne vláčne a s chýbajúcim vyvrcholením ale predpokladám že ďalší diel to naplno rozbehne a snáď so štedrejšou minutážou. ()

Jakubsa

Netuším kde se bere Hype tohoto filmu. Když už má být film dlouhý 2,5 hodiny s tím že je to úvodní díl kde se skoro nic nestane, tak by ty postavy mohli být alespoň trochu zajímavé. Každý má povídací flow která mne do děje fakt nevtáhla. Co mě naopak hodně pobavilo tak byl sound track. Při každém záběru na písečnou dunu se spustí taková písečná melodie u které jsem prostě musel vybouchnout smíchy … bohužel tyto momenty měli člověk dramaticky naladit. Alespoň že se tam občas objevil Jason Momoa, ten byl jeden z mála herců na které se dalo koukat. Jen doufám že mne nenapadne se koukat na následující díly. ()

Lada1962

Opět půjdu proti všem, ale tento film ve mně nezanechal jedinou stopu, jediný záchvěv toho, že by mě mělo zajímat, co bude dál. Se žádnou z postav se mi nepodařilo splynout, takže mi pak vlastně bylo jedno, že některé z nich umřeli... Abych to shrnul, nechápal jsem, odkud se tenhle film vzal a proč se na něj tak moc všichni těšili a po zhlédnutí musím konstatovat, že to stále nechápu. Alespoň jedno pozitivum film pro mě má, je to první film, u kterého jsem v kině usnul ;) ()

Iku75

Film jsem zatím neviděl bojím se stopáže a rovněž se bojím že to bude stejný jako Marvel filmy kterým se absolutně vyhýbám . Poradí mi zde někdo ? samozřejmě nechci rady od 15 letých který chodí na Marvel a hodnotí zde všechny filmy 5 hvězdami . ()

rooklet

Dvě a půl hodiny jsem čekal na nějaký děj nebo pointu, až u filmu naskočily závěrečné titulky a u mne otázka “o čem to sakra bylo”??!! Dvě a půl hodiny něčeho, co by se vešlo tak do hodiny. Dvě a půl hodiny jakýchsi náznaků budoucích vazeb, které nepřišly … jediné, co film splnil asi dobře bylo, že tam byl černoch, asi i Žid, Indián, běloch, Asiat, možná i Eskymák … a další možné lidské rasy … to je totiž dnes prvořadým úkolem…  nicméně chyběl mi tam vysloveně Slovan a Ugrofin ….. ani Cikána jsem nezaznamenal … ()

alienable

Úžasná monumentální podívaná, při který ale místama dost tlačí sedačka do zadku. Přišlo mi to jako tříhodinovej začátek něčeho, co by se mohlo odehrát za třetinu času. Teď mě asi skalní fandové budou kamenovat, ale knížku jsem nedočetla a Dunu z osmdesátek nedokoukala. Přesto se těšim na pokračování, bude-li nějaké. A musíme si říct - Oscar Isaac is the new George Clooney. ()

Anosompozer

Je to ako keď si pozveš krásnu vysokú brunetku s copom dozadu domov na večeru po ktorej bažiš už niekoľko mesiacov a ona ti nakoniec povie jasne prečo nie? Večer šlape ako má. Skvelé jedlo pitie atmoška hudba na jedničku všetko tip top. Dôjde aj na nejaké to pokurveničko non nude na gauči. No ale ty aj tak dobre vieš že hlavné predstavenie sa bude konať vedľa v budoary. Keď už konečne usúdiš že prišiel ten správny čas lebo kaťata už väčší tlak nevydržia, slečna sa odrazu postaví pekne poďakuje zavolá si tágo a zmizne ako židovská predkožka. No a tebe ostane len stoporena predstava dokonalého večera. Napriek tomu všetkému to bol skvele strávený čas takmer dokonalý ale vieš že pokial ťa ona nabudúce nepozve k sebe a nevytrtkáti otčenáša z hlavy tak to bolo k ničomu. ()

hrdlickat

Rozpolcenost z celého filmu. Vizuálně krásná podívaná, která mě strašně nudila a nebavila po celou dobu. Jako fanoušek Duny strašně trpím. Skvělí herci, ale divně zahrané, občas i srandovně přehrávané. Když si vzpomenu na Dunu 2000, která dějově vtáhla, přestože trikově připomínala filmy Karla Zemana, příběhově velmi bavila. ()

Sugest

Dal jsem Villeneuvevově Duně čtyři hvězdičky a dnes to jdu přepsat na pět. Původní čtyřku jsem jí dal, protože se znalostí knihy a Lynchovi verze už si člověk odškrtává děj a srovnává, což snižuje dojem z filmu. Jenže to je vlastně můj problém a né filmu. Film je působivé zpracování předlohy a Villeneuve odvedl sakra dobrou práci. ()

Rene.Artois

Musím zde Denisi Villeneuvovi vyseknout velkou poklonu. Na film jsem se poměrně dost (a poměrně dlouho) těšil, protože svět Duny mám ve veliké oblibě, je to pro mě osobně jeden z nejzásadnějších románů, jaké jsem ve svém životě četl. Zároveň jsem měl i jisté obavy, vycházející z téměř nemožné zfilmovatelnosti, podstatná část se odehrává ve vnitřních monolozích a děje, který by se dal snadno vyjádřit filmovými prostředky, román příliš velké množství neobsahuje. Nad tím vším trčel jako červený vykřičník obrovský průšvih Davida Lynche, v podobě jeho tristního pokusu o filmovou adaptaci. Nechtěl jsem jít do kina sám, příliš mnoho milovníků Duny ve svém okolí taky nemám, tak jsem vylákal svou sedmnáctiletou dceru. Měl jsem pochopitelně obavy, že bez znalosti předlohy se jí nepodaří do děje proniknout, tak jsem jí vylíčil základní reálie a vztahy, přičemž jsem se přesvědčil, jak nesnadný úkol to je. Film samotný rozplynul mé obavy téměř ihned. Atmosféra, vizualizace, casting, všechno se velmi přibližovalo tomu, jak jsem si prostředí a postavy vždycky sám představoval. Neskutečný rozdíl proti Lynchově pokusu, tam je z mého pohledu špatně téměř všechno. Dobře, ztvárnění Lieta Kynese afroamerickou herečkou jsem úplně nepochopil, vzhledem k tomu, že se jedná o otce jedné z hlavních postav, tedy Chani. Navíc nemám pocit, že vzhledem k existenci Bene Gesseritu by román trpěl kdovíjakým nedostatkem silných ženských postav. Villeneuve celkem šikovně upozadnil některé hůře vysvětlitelné linie (např. mentati), aby děj příliš neztratil tah. Velmi pěkně předvedl funkci obranných štítů, různé technické vymoženosti, zejména ornitoptéry jsou vynikající. Zhruba od poloviny filmu jsem se začal modlit, aby autor film ukončil zhruba v tom místě, kde to doopravdy udělal, protože převést celý děj do jednoho filmu by byla sebevražda. Těm, pro než to bylo největší zklamání, můžu vzkázat jediné- věřte, že je to tak opravdu lepší! Zpočátku jsem měl strach, jestli se dcera, neznaje předlohy, nezačne nudit, nebo ztrácet v ději a postavách, ale obavy se ukázaly jako liché, naopak ještě ten samý týden na film vzala i svého chlapce! V závěru bych se chtěl vyjádřit k recenzím typu- "Knihu jsem nečetl, film je zajímavý, ale dost temný a rozvláčný, spoustě reálií nerozumím, a navíc to ještě končí v půlce!" Zkuste prostě dát šanci knize! Já jsem to po zhlédnutí zajímavého filmu podle knižní předlohy mnohokrát udělal a málokdy jsem litoval;-) ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl