Duna

• Česko Duna (viac)

liquuid

Strhujici vizual podkopnuty dlouhymi nudnymi pasazemi. Kdo nezna predlohu, tak se ztraci jak v Zaklinaci. Pokud se na to nekdo planuje podivat, tak silne doporucuji full ford focus, jinak se ztratite a uz vas nikdo nenajde. Zendaya defaultne odporna, nicmene ostatni herecke zastoupeni funguje na jednicku. Předpokládám, že pokračování doplní mezery v souvislostech, které člověk nemusí po jedničce chápat a že bude druhý díl epičtější. 3,6/5 ()

Renie42

Neznám knižní předlohu, ale i tak mě to nezabránilo se podívat. Mám ráda sci-fi, jen tohle se mi nějak špatně vstřebávalo, nevím proč a taky mi neseděl ten hlavní hrdina, ale později mi už tak nějak přestal vadit. Nemůžu tvrdit, že je to špatné, jen asi  nejsem cílovka. ()

DeDanu

Ač jsem se ze všech sil snažila míti mysl otevřenou k inovativním přístupům, můj dojem z tohoto filmu je: velké nudné dunivé šeré nabubřelé nic. Tohle si Duna nezasloužila. ()

PlayEasy

U sledování tohoto monumentálního spektáklu jsme si připadali jako diváci vyspělejších Star Wars. Každičký záběr je ukázkou mistrovské filmařiny, každý tón Zimmerova soundtracku vyzařuje ojedinělou poetiku pouště a každá věta má svůj skrytý význam. Jakože na rozdíl od většiny bereme Denise jako "up and down" režiséra, Duna je jednoduše nádherná. U druhé části již s návštěvou kina nezaváháme! :) 90% ()

Kimkong

Velice vydařený úvod do světa duny. Popis frakcí. Kdo proti komu a proč. Zajímavý bojový styl. Kdy díky osobním šťítům se v roce 10000 midlí meči místo palných zbraní. Jen ten hlavní hrdina je až moc velký suverén. ()

Gamekeeper77

Skromně tvářící se snímek, kterej na diváka ničím nemachruje a už vůbec se nesnaží mu nějak vetřít do přízně je vážně neskutečná audiovizuální pecka, kde mi artovej styl sedí stejně jako perfektně zvolenej casting. Na dvojku musím do kina. 87%. ()

AlexUnited

Nemôžem si pomôcť, ale ja tieto fantasy príbehy o akomsi spasiteľovi (či mesiášovi) a o súperiacich rodoch či frakciách o nejakú nadvládu fakt nemusím. Už originál z roku 1984 bol dosť veľký prúser, čakal som (i na základe značne vyššieho hodnotenia) že v tomto prípade bude príbeh nejak vylepšený, napínavejší, ale nič také sa nekonalo. Darmo tu bude niekto písať o audio-vizuálnych orgiách - bez dobrého príbehu, zápletky, zaujímavých postáv a napätia sú mi tieto aspekty nanič. Nudil som sa takmer celý čas a iba čakal kedy bude koniec a vôbec ma nezaujíma čo bude v druhom dieli. ()

Filmfactorem

Tak na potřetí se konečně povedlo, a jak. Řemeslně je film dokonale natočený. Kamera, zvuk, CGI, hudba na jedničku. Jde o jeden z těch filmů, který byste měli vidět na velkém plátně v kině, protože doma budete mít z pouštní planety jen zlomkový zážitek. Adaptace pracovala s úctou k předloze, jen s drobnými změnami a nevím o fanouškovi z mého okolí, který by byl nespokojený. Řekl bych, že funguje dobře i jako uvedení do světa pro ty, co ho neznají. Pro mě byly nejlepší pasáže, kdy spolu s Paulem poznáváme pouštní planetu. Já jsem z filmu nadšený, ale můj doprovod řekl, že ten film je příliš dlouhý, aby se tam nic nestalo. Je to půlka knihy a film má pomalejší tempo, to je pravda, ale když se podívám na předchozí dvě filmové adaptace, tak je dobře, že si dávají na čas, na konec se to zúročí. Myslím, že klíčové je, jestli vás zajímá Herbertův svět. Pokud ano, film vám uteče a budete nadšení, pokud ne, ty tři hodiny pro vás můžou být velice dlouhé. ()

koty2201

Ako to povedať, aby ma nezožrali fanúšikovia či už kníh alebo tohto filmu. Keďže nepoznám predlohu a vôbec netuším, čo príde ďalej, tak to hodnotím trochu inak. Vo všeobecnosti takéto veľkolepé sci-fi, fantasy eposy nemusím. Veľmi záleží na tom, ako pútavo je to natočené a samotný príbeh ma musí zaujať a chytiť za srdce. Keby som to hodnotil ako komornejší úvod do niečoho epického a megalomanského, tak v tom prípade to bolo niečo úžasné. Fakt skvelý zážitok. Ale pokiaľ je toto vrchol toho, čo môžem od Duny čakať, tak ma to nechytilo tak veľmi ako ostatných, ktorí to vynášajú do nebies. Zo začiatku som sa trochu strácal v tom, že kto je kto, čo robí a prečo to robí, ale našťastie som sa v tom do polhodiny zorientoval. Napriek tomu tam nič nie je vysvetlené polopate, ale musíte sa nachvíľu zamyslieť. Dá sa to ale pochopiť, pretože ak je to komplexná knižná séria a lore ako je Pán Prsteňov, tak to nie je tak jednoduché pretaviť do filmu na 100% zrozumiteľným spôsobom.  Preto na mňa ten príbeh pôsobil takým ťažkopádnym dojmom. Zatiaľ čo som si niektoré momenty naplno užíval, dosť často som sa trochu nudil. Síce to má 2,5 hodinovú stopáž, ktorá mi ubehla rýchlo, lenže napriek tomu sa tam toho toľko veľa neudeje. Čiže nejde o to, že potrebujem humor, akciu a nejaký plytký blockbuster. Len skutočne sa tam nestane toho mnoho a občas sa to vlečie slimačím tempom. Postavy boli veľmi sympatické a nebolo ťažké si ich obľúbiť. Aj keď sa nejak extra do hĺbky so všetkými nezoznámite. Aspoň zatiaľ nie. Herci podali solídne výkony a užíval som si ich prejav. Mám však problém so Zendayou. Možno je to tým, že je mladá a neskúsená alebo scenárom, ale zdá sa mi ako keby všetko hrala svojským štýlom, lenže stále rovnako. Pôsobí ako odmeraná znudená teenegerka tu, v Spider-Manovi aj v Eufórii. A možno to je len môj blbý dojem. Každopádne je aj tak mojou filmovou crush :D  Po technickej stránke je Duna vynikajúca. O hudbe sa nemusíme ani baviť. Hans Zimmer nikdy nesklame a dokázal pumpovať emócie vďaka hudbe aj do tohto filmu. Vždy zloží niečo tak ikonické, že si vybavíte konkrétny film po prvých tónoch skladby. Vizuálne efekty sú nádherné, o dychberúcich záberoch nehovoriac. Nádherná práca s kamerou. Kostýmy sú vypiplané do najmenších detailov, ľahko rozpoznateľné. Výprava je tým najsilnejším prvkom a prostredia lahodia oku.  A tým by som to ukončil. Uvidím, aká bude dvojka. Rád sa nechám prekvapiť. Film môžem odporučiť, len nie každému. Pretože nie každému sadne na 100%, pretože ani u mňa k tomu nedošlo. ()

ratpile

2.5 hodiny trvající videoklip nebo bezprecedentní audiovizuální scifi námrd. Pořád se nemohu rozhodnout, zda jsem viděl chladný, sošný National Geographic nebo velký kino film, vyprávějící skutečně obrazem. Přikláním se spíše k druhé variantě. ()

Hawaj

Fakt pecka, temná galaktická mocenská hra impéria, která se přesune na planetu a pak se prudkým zvratem událostí a intrik přesune do komornějšího boje pár jedinců o život až to skončí v nepříjemné pustině s velmi smrtelnými nástrahami a s nesmiřitelnými rebely. Napětí je výborné, stejně jako vývoj událostí bez klišé, uvěřitelná vtahující psychologie postav, až po mysteriózní a naše smysly leptající záporáky a jejich prapodivné neuchopitelné bytí a rituály, jak z děsivýho snu plnýho přeludů. Když už ke konci dojde k boji jeden na jednoho, tak už se ta jedinečná tíživá epická atmosféra vytratí a začne to být takový obyčejnější, nemysteriózní a sem tam nějaké to okoukané předvídatelné klišé vystrčí růžek. Dobrej Chamalet, Momovy jsem fakt fandil, ale nelepší výkon měl Skarsgard, kterej mi zalejzal pod nehty a až do kořínků vlasů. Fuj. :) U Zendaye přece jenom trochu trvalo, než mi začala připadat nějak zajímavá, uvěřitelná a hlavně dějové důležitá postava. Škoda že rejža nemá cit pro měřítko. Přilítnout s armádou, s celou flotilou na obří plochu velikosti kilometrů čtverečních a pak nechat lidi ty kilometry pochodovat k sobě nebo k paláci je totální epochální kravina, která omráčí akorát pár velmi jednoduchých fandů games či komiksů s velmi nízkým intelektem. I na dnešních letištích je kdokoliv svážen autobusy nebo auty pár se metrů, ale v Duně ne, tam vládce s celým dvorem kráčí snad kilometry, aby se potkal s hostiteli a za nima se tání celý prérie šiků do nekonečna. Boha jeho, to je opravdu naivní nesmysl mimo lidské, logické a praktické měřítko. :-/// Lol. Další průser filmu a příběhu je, že když teda už někam přitrhnete s obří armádou, ukážete doslova kilometry čtvereční nastoupenejch pluků a vesmírnejch lodí, ale ve fázi bojů má divák pocit, že tam bojuje jen nějaká pidiarmáda s pár vojáky, pár stíhačkami a ty kilometry pluků i s galaktickejma bitevníkama najednou neexistujou. No wtf! Asi na ně rejža zapoměl nebo co? Vypadá to jako když se přestřihlo do jinýho filmu. To je hodně velká nelogičnost a nepoměr.V tomhle ohledu jsem od Denise očekával víc duchapřítomnosti, zvláště po zhlédnutí jeho filmu příchozí. / No nic, nesmírně se těším na 2 a klidně by to mohlo jít až do 6. pokračování. ;D ()

shade000

Dnes (09.02.2024) po druhý krát v kine a dal by som tomu kludne aj 7*. Denis Villeneuve pretvára dielo Franka Herberta na audiovizuálnu orgiu a nebojím sa tvrdiť, že máme pred sebou ďalší fenomén, podobne ako vznikli koncom 70 rokov Star Wars. Herecké obsadenie je brutálne a hudba od Zimmera fenomenálna. V tejto obnovenej premiére už boli aj scény z pokračovania, ktoré sa dostane do kín koncom mesiaca. Och a aby som nezabudol 6 Academy Awards v roku 2022 bolo oprávnených... ()

hrumsrt

Jen opravdu zřídka se stává, že uzříte film Duně rovnocenný. Látka, kterou se nepřiznaně inspiroval George Lucas, se dočkává už třetího pokusu o adaptování, když zatím žádný nedokázal divákovi poutavě a s úctou k předloze doručit, co si knižní svět z pera Franka Herberta zaslouží.. Za odlišným výsledkem a navrácením slávy slavnému světu, který paradoxně zatím nejlépe funguje v herních adaptacích, se Denis Villeneuve rozhodl, že musí svému oblíbenému dětskému příběhu vdechnout zaslouženou podobu a zkusit ho postavit, kam patří, vedle Hvězdných válek.. Kanadský režisér Denis Villeneuve patřící mezi aktuálně nejzajímavější režiséry už dokázal upoutat skvělým thrillerem Zmizení, či důstojně navázat na kultovního Blade Runnera, ale nakonec si jeho jméno budou diváci nejvíc pamatovat právě se značkou DUNA.. Příběh o pádu rodu Atreidů a jeho následném vzestupu, který má sehrát v osudech planety Arrakis tu nejvýznamnější roli. Další coming out of age, další hero's journey a přitom o tolik jiné než zbytek.. První Duna to nemá jednoduché, ostatně jak to u všech prvních vhledů do filmových světů bývá, když musí divákovi nejen dokázat, že má smysl se mu věnovat, ale především musí svět představit a předat mu základní informace, aniž by divák rozeznal, že ho zasypává fakty. A co tak může vypadat jako běžné politikaření, okamžitě dostává injekci v podobě odkrytí motivací postav. A že sem tam přihodí nějaký podivně znějící pojem. No to už tak v sci-fi filmu bývá - kdo chápal, co to je síla po skončení čtvrtých Star Wars... Daří se všechno, úvodní představení světa i jeho postav, které podtrhává nejlepší casting v moderní době. Vedle ostřílených hereckých bardů, jakými jsou Skarsgard, Bardem nebo Brolin, dostávají příležitost nastupující ikony nadcházejícího filmového světa v čele s Timothée Chalametem, jehož cestu nejen doporučuji sledovat, ale vsadím se, že jeho nepůjde ignorovat.. První Duna je do velké míry jen expozicí velkého nového světa, která skutečně moc akce nenabízí, ale s jakou lehkostí a podmanivostí divákovi ukazuje, co ho čeká, o co postavám jde, je stejně poutavé jako samotná akce. Musíte pochopit, kdo na planetě žije, aby jste se po ní mohli beze strachu rozhlížet. Musíte vstřebat, co zač je zmiňované koření a jakou cenu má pro zdejší obyvatele. A z toho rozklíčovat, kdo jsou podivně znějící označení, a proč jsou pro všechny tak důležité. Tohle vše dává vystupující konfliktu mezi rody Atreides a Harkonnen hloubku, s níž rozehrávaný konflikt dostává patřičný smysl a důležitost.. Audiovizuálně naprosto perfektní snímek, v němž každé písečné zrno hned s divákem, natož když se rozezní volání písečných červů. V žádném světě se nejde pohybovat bez lásky.. Nesmysl, jak dobře Duna působí napoprvé, a jak dokáže rezonovat znovu a znovu. Vždy si říkám v jakých filmových časem žiji. Nezažil jsem tu přelomovost Star wars, ani velkolepost Pána prstenů, ale můžu říct, že jsem byl svědkem reinkarnace světa koření a písečných červů.. Duna je jeden z nejlepších filmů všech dob a ukazuje dnešním divákům, jaké světy je možné ve filmech prozkoumávat, jen pokud vidíte Dunu, už jich zase tolik lepších nebude.. Teď už jen počkat, než si budu moc pouštět obě části příběhu jako jeden celek! /viděno v kině/ 100% () (menej) (viac)

mark9th

You know, there is a boredom....then you have second type of boredom. The one sucking out an energy out of your body. And there is the third type, which I don't wanna talk about and which precisely is Dune. 2/10 ()

Filmaris

Jedinečné sci-fi, ktoré som si dosť užil. Má to výbornú atmosféru, neskutočne údernú a skvelú hudbu a jedinečné vizuálne spracovanie, ktoré je na veľmi vysokej úrovni. Príbeh zahŕňa drámu, akciu, politiku a celkovo je to až na zopár momentov dobre vyvážené. Veľký podiel ma na tom aj skvelé herecké obsadenie a ich postavy, ktoré som si obľúbil. To všetko je krásne nasnímané a práve kvôli fascinujúcej kamere a celkovému štýlu dlhých a pomalších záberov ide o fantastický zážitok. Na svoju dĺžku to síce mohlo mať viac napätia a akcie no napriek tomu ide o nezabudnuteľné sci-fi, ktoré veľmi odporúčam. ()

Alex126

Pomalé tempo, které však vůbec nepocítíte. Hudba i vizuál jsou natolik famózní, že se již na začátku bál, že to skončí moc rychle. A skončilo. Po 155 minutách jsem chtěl ještě víc! Doufejme, že dvojka dostane zelenou. Naprosto geniální obsazení. Jediné, co mi vadilo, je natahování příběhu. Vytáhněme z toho maximum, že? Ala Hobbit. Stejně, 95% ()

OrtonJaime

Je to začátek příběhu. Úvod do tohoto rozsáhlého světa. Potřebujeme další díly abychom měli tento příběh kompletní. Doufám, že z toho bude fenomén. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl