Duna

• Česko Duna (viac)

Olík

Koukám na zdejší vysoké hodnocení a asi nebudu zcela objektivní. Tyhle rozvláčné sci-fi ságy opravdu nejsou nic pro mne. Uznávám, že vizuál podpořený hudbou Hanse Zimmera je topová záležitost, ale jak začne, tahle rasa chce tohle a tamta tohle a imeprium a bla bla bla, tak se mé vjemy přesouvají směrem pryč od obrazovky. Hvězdné války hrají o trůny a já se zřejmě dalších bojů již nebudu účastnit. ()

F.Sucre

Za mě dokonalost. Konečně něco nového, co dodává té současné – nudné – nuzné kinematografii trochu života do ochablých žil. Jen tak dál. ()

GOREGASM

V současnosti byste jen ztěží hledali režiséra, kterému by přídomek "velkolepý" patřil jednoznačněji než Denisi Villeneuvovi. A když se podíváte na jeho poslední pětiletku, tak si klade čím dál odvážnější cíle. Dunu bych mohl zrecenzovat téměř přes kopírák s jeho Blade Runnerem. Obrazový skvost doprovázený jedinečným Zimmerem, za kterým vidíte nejenom trikové kejkle, ale zejména neskutečně autentickou výpravu a bez výjimky odhodlané herce. Všichni jsou do toho ponořeni až po uši. Je to z toho setsakrametsky cítit, až někdy mrazí. Nicméně stejně jako u Blade Runnera tomu chybí vygradované emoce, které by diváka nenechaly jen esteticky vykostěného, ale vybílily by mu mozkovnu pocitově. Klimax to postrádá, a pokud ho Denis nedosáhne ve druhém partu, budu přes veškerou kvalitu nucen redukovat hodnocení o hvězdu dolů. 89% ()

panvasik

Za prvé, nikdy jsem nic z tohoto světa nečetl. Za druhé, nikdy jsem z toho světa nic neviděli a za třetí, nevěděl jsem vůbec nic a já šel do toho bez jakéhokoliv očekávání. Vlastně jsem si to pustil jenom, kvůli tomu, že už bylo na čase, protože dvojka už začíná klepat na dveře. Já to sledoval a 150 minut jsem nevěděl co se děje a vůbec ničemu nerozuměl, jenom jsem hltal každý záběr a fakt to bylo bravurní! Musím si o tom nejspíš něco zjistit, protože mi připadá, že si mohu tu dvojku spíš pustit později sám z pohodlí domova, což bych nerad. 7,5/10 ()

SkyCaptain

Krásný vizuál i docela zajímavý příběh, který ovšem v druhé polovině trochu ztrácí. Na ostatní puberťácký digibordel který zaplavuje kina každopádně kouká hezky z patra. ()

JohnnyKladno

Pro mě jeden z TOP 3 roku 2021. Moc mě to bavilo, i když o tom filmu se vlastně tolik napsat nedá. Je to epické rozehrání "hry", která mě velice nalákala na druhou část. Film vlastně nekončí, ale přestane, to může leckomu vadit. Mě ne 80% ()

domirovec

Denis Villeneuve. Co o tomhle chlapíkovi jenom napsat? Například, že je vynikající rejža? Jo, třeba to. Jeho prostě neskutečný Blade Runner 2049 mě ohromil nehorázně velkým způsobem, takže když teď vyšla ta druhá část jeho Duny, což je nejen kritiky velmi milovaný film, tak jsem se konečně rozhodl podívat na první díl. Stálo to za to? Ano. Bavilo mě to? Ano, i přesto, že pomalejší tempo mi někdy lehce dávalo zabrat, abych se pořád držel v ,,divácké kondici'' (??) a pořádně se soustředil (?!). Přičemž když už jsme u pomalejšího tempa, které mi mimochodem nijak zvlášť hodně nevadilo, tak co takhle příběh, líbil se ti, Domčo (to jsem já, mimochodem) - tak ano, líbil, velmi! Celé je to neskutečně promyšlené, fakt až na kost (?). Je to silně opulentně působící dílo, chvílemi působící až jako naprosté veledílo. Plný počet ale nedám, přece jenom jsem očekával něco.. no, lehounce jiného, ovšem vizuál, hudba, režie - top. Doufám, že druhá část bude na plný počet. Silnější 4/5. ()

maaan

„I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration. I will face my fear. I will permit it to pass over me and through me. And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path. Where the fear has gone there will be nothing. Only I will remain.“ ()

gazogazo

Je to epic. Míček letí a druhá polovina rozhodně, jak dopadne celek. Hudba - top. Vizuál a kamera - top. Herci - hodně dobrý. Budování světa taky top. Tak uvidíme dále! ()

Razzor_82

Duna potvrdila nálepku úchvatný a epický velkofilm roku. Nádherný audiovizuál a bohatý svět planety Arrakis kypí temnotou. Denis Villeneuve odmění trpělivé diváky po atmosféricky začátečním seznámení dospělou a hutnou akcí s propracovanými postavami. Do toho dechberoucí doprovodná hudba Hanse Zimmera, kdy skotské dudy v kombinaci bubnů doslova ježí chlupy na rukou. Herecké obsazení je špičkové a složení  Skarsgard,  Brolin, Momoa, Bardem a Ferguson sedí ve filmu precizně. Vzhledem ke složitosti předlohy je tohle opravdu mistrovská adaptace. Viděl v kině 10/10 ()

stanyslaw

božinku, doktor Kynes je zčistajasna doktorka a černoška. je možné, že tahle zjednodušená ilustrace zabaví lidi, co nečtou. s dunou to jinak má společné jen jména postav. ()

Grimlok

Já nevim, chce to bejt strašně velkolepý, na jednu stranu se to daří, ale na druhou stranu se tam toho stane strašně málo. Uvidíme jak na tom bude druhej díl, každopádně první znova vidět nepotřebuju. ()

ViktorS

Čo sa týka hudby, hercov, špeciálnych efektov a prostredia, tak je to veľmi dobrý film. Čo sa týka deju, tak film sa dobre rozbieha, len ja osobne som mal celý čas pocit, že sa stále LEN rozbieha a zrázu koniec. Nič zásadné sa tam neudeje. Predsa-len je to prvá časť, takže očakávam, že nám pokračovanie viac objasní určité veci. Som zvedavý kedy vyjde, no pokiaľ si udrží kvalitu, tak prvej časti dám isto plný počet hviezd. Tento film sa nám snaží hlavne načrtnúť fungovanie tohto univerza, ktoré pokiaľ sa rozbehne, tak z neho môže byť nová filmová séria typu “Star Wars“. No aj tak to zatiaľ vyzerá byť skutočne zaujímavé. Rôzne národy s rôznym spôsobom života sa musia deliť o planétu Arrakis, ktorá v sebe skrýva vzácne korenie, ale aj veľké nebezpečenstvo, na ktoré som sa pred pozretím filmu najviac tešil. ()

Haide

Och. Přesně takhle jsem si to představovala. Neskutečně příjemné vizuální pohlazení po duši! Jediné, co zkazilo dojem byl pán, který po konci filmu začal hlasitě vykřikovat, že to byla nuda, nic se tam nestalo a ať si přečteme knížky. Nejsem si jistá, jestli onen pán knížky četl, ale pokud ano, velmi zásadně mu unikla pointa. Já jsem naopak otrávená z toho, jak se v posledních letech do filmů cpe akce už v první minutě, jenom aby tam mladý divák, který neudrží déle pozornost, náhodou neusnul... Z mého pohledu film obsáhl přesně to, co měl. Nemusí být vždy ohňostroje. Naopak pomalejší tempo, nenásilné vysvětlení prostředí a mytologie, budování atmosféry + foreshadowing a neskutečně krásný vizuál jsou přesně to, v co jsem doufala! ()

dudunecek

“Začátek je doba, kdy je potřeba pečlivě dbát o co nejpřesnější rovnováhu. To ví každá sestra z Bene Gesseritu." Ačkoliv jsem čekal, že mě ten film odpálí asi mnohem do vyšších sfér, musím uznat, že tenhle film, je přesně důvod, proč nejen rád stále chodím do kina, ale i proč mám rád filmy. Nemá cenu sáhodlouze vysvětlovat, co všechno je na Duně tak skvělé, protože bych tady byl dlouho, a vím, že nemáte rádi dlouhé texty, takže vypíchnu jen pár bodů: 1) Rozměr. Velikost toho filmu je patrná snad ze všeho. Denis Villeneuve (režisér) umí strašně dobře pracovat s perspektivami. Vidíme např. lidské charaktery pohybovat se vedle MEGAobrovských lodí, které pak letí kolem ještě třeba 50x větší lodě prolétavají. Všechno je v tomhle filmu tak masivní, že opravdu máte pocit, že jste někde úplně jinde a úplně jindy. Navíc ten design toho všeho na vás hází tak strašně cizí atmosféru, že jste na těch 160 minut součástí toho světa. 2) Zvuk. To, co předvádí Hans Zimmer v tomhle filmu, se úplně v pohodě může řadit mezi ty nejlepší soundtracky ever. Není to "prvoplánově" epický jako např. Inception, nebo Gladiátor, ale ta jeho strašně různorodá kompozice všemožných vokálů, nástrojů a technik neskutečně dobře podtrhává každou jedinou scénu. Hans se do světa Duny zamilovat totiž tolik, že nevydal pouze jeden soundtrack, ale rovnou 3 alba! Pominu-li hudbu, tak i celkový střih zvuků, ať jde o zvuk štítů, lodí, parakompasu, Hlasu (moudří ví), nebo pokřiků, je asi nejzajímavější stránkou celého filmu. Pokud tady Duna nedostane Oskara, tak jsou členové akademie asi fakt úplně hluší, nebo úplně v prdeli. 3) Vystavění světa. Přestože jsem do kina šel jako jediný se znalostí předlohy, a ostatní přátele byli Dunou takřka nepolíbeni, troufnu si říct, že na konci filmu všichni věděli a chápali všechno co měli. Ona není prdel během 150 minut vysvětlit takhle složitej a novej svět, představit postavy a odvyprávět s tim všim nějakej dobrej příběh. Dávkování informací je naprosto v pohodě. Věci, které nejsou pro současný příběh potřeba jsou z adaptace úplně šktrnuté. Divák fakt nemusí vědět, co je CHOAM, kdo je Irulán a proč Yueh. Jen je zkrátka fakt potřeba u toho dávat pozor. Informace, třeba i klíčová je tam vyřčena třeba jen jednou. Takže pro ty z vás, co se bojí, že to vůbec neznáte a proto na to nejdete: Běžte na to do kina, budete z toho nejen úplně vodvaření, ale zároveň poznáte novej, skvělej svět,kterej pochopíte a zamilujete si ho. 4. Je to skvělá adaptace. Tohle je spíš pro fanoušky knihy. Uměním není jen to, do puntíku zreplikovat to, co je v knížce a narvat do filmu. Je potřeba taky některé věci vynechat a upravit tak, aby to bylo stravitelnější. Kniha je z 60. let, a některé věci jsou zkrátka v tom textu mimo. Postavy mluví jak v Shakespearovi, všichni jsou na sebe paranoidní a každá postavy je nejen vážná jak prdel, ale zároveň docela nezábavná a bez duše. Ve filmu se povedlo zanechat význam, ale změnit např. charakter Jasona Momoy, aby to bylo "modernější" Paul je v knize fakt takovej divnej quiet kid, co je sice hrozně cool, ale fetovat koření do baru byste s ním asi chtít nechtěli. Chalamet ho sice jen lehce, ale polidšťuje a díky tomu, mu nechcete každou scénu něco hodit do pití, aby s ním byla aspoň nějaká prdel. Ještě bych chtěl neznalé Denis Villeneuvea a filmu jako takového připravit a varovat: 1) Nejsou to noví Strážci Galaxie, Star Wars nebo ani Pán Prstenů. Tohle je pomalé, hloubavě scifi drama, kde je prostor spíše pro svět a postavy, než pro akci. Připravte se, že to asi nebude pro všechny z vás, ale také na to, že pro nekteré z vás, to bude první setkání s tímhle krásným světem, ale i s trošku nemainstremovou stránkou filmu. Můj brácha, kterej je spíše ten nenáročnější divák, který si užívá marvelovky, Too hot to handle a Ricka a Mortyho, byl třeba úplně odjebanej a teď ten film miluje a má ho jako jeden z nejlepších filmů co viděl. 2) Je to první část. Takže ten film nemá "dokončený" příběh. Jedná se o adaptaci první půlky první knihy. Druhý díl na 90% bude, ale musí se na to chodit do kina, aby se v téhle težké pocovidové době vyplatilo. Závěrem jen obrovský apel: Běžte na to do toho nejlepšího kina, které máte v okolí. Nejlépe IMAX. Film je už teď na torrentech normálně ke stažení, jen prosím, nedělejte to. Nejen, že díky těmhle pirátům se nemusí nutně odklepnout dvojka, ale hlavně fakt přijdete o část toho spektakulárního zážitku. Čím větší plátno, čím hlasitější repráky, tím lépe. Viděno 2x v Cinema City Ústí nad Labem a v Praze IMAXu na Floře. "This is only the beginning" () (menej) (viac)

aR3Zz

Skvělá vizuální podívaná, velkolepá, striktně se držící předlohy. A to je dobře. Prvnímu dílu se dá jen těžko něco vytknout. Kromě právě tohoto faktu samotného - je to "jen" první díl, tedy úvod trilogie, kde se toho dějově zas tak moc nestane. Takže se z toho mála snažil režisér vytřískat maximum, vše působí megalomansky a jak jsem psal výše, moc hezky se na to kouká. Jen mě prostě film jako takový neuspokojil, není zkrátka samonosný a podle mě ho budu moci plně docenit, až bude trilogie kompletní. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl