Verejní nepriatelia

• Česko Veřejní nepřátelé (viac)
USA / Japonsko, 2009, 140 min

Píše sa rok 1933 a hospodárska kríza v Spojených štátoch trvá už štvrtý rok. Z väzenia v Indiane utečie banda bankových lupičov. Na čele s Johnom Dillingerom (Johnny Depp) vyčíňajú v Chicagu. V priebehu niekoľkých minút dokážu kompletne vykradnúť každú banku, pričom polícia je na nich krátka. V tridsiatych rokoch minulého storočia vzniká FBI a mladý riaditeľ J. Edgar Hoover (Billy Crudup) má veľké ambície vytvoriť moderný úrad plný mladých dravých profesionálov. Za šéfa pobočky v Chicagu vymenuje agenta Melvina Purvisa (Christian Bale), ktorého veľkou túžbou je dostať Dillingera aj s jeho kumpánmi. Dillinger si s ním však iba pohráva. Purvis presvedčí Hoovera, aby do jeho tímu povolal aj skúsených starších agentov, inak nemá šancu. John Dillinger sa zamiluje do mladej Billie Frechetteovej (Marion Cotillardová). Keď po zatknutí musí pred súd, najme si toho najlepšieho advokáta, ktorý zariadi, aby ho neodviezli do inej väznice. Dillingerovi sa opäť podarí utiecť a znova vykráda banky. Purvis svoj boj nevzdáva a stále sa ho snaží nájsť. Je mu jasné, že to nebude ľahké. Dillingerovi je v Chicagu už trochu tesno a so svojimi kumpánmi vyčíňa aj v iných mestách. FBI je im však na stope. Keď pri lúpeži postrelia jedného z bandy, Purvis krutým spôsobom získa od umierajúceho informácie, kde sa Dillinger schováva. Pripraví veľkú akciu, aby ho dostal. Dôjde k obrovskej prestrelke a prenasledovaniu v autách, muži umierajú na oboch stranách. John Dillinger je jediný z partie, kto prežije. Purvis je presvedčený, že jedného dňa sa do Chicaga vráti, pretože tam žije dievča, ktoré miluje. Lenže Dillingerovi je jasné, že Purvis ju veľmi dobre stráži... (TV JOJ)

tibenskym

Najviac sa mi páčila tá atmosféra, navodená geniálnymi kulisami, použitými autami, zbraňami, odevmi. V takomto štýle by mala byť raz sfilmovaná hra Mafia. :-) ()

moviesfan

Depp & Bale je pro mě velmi kvalitní obsazení, které nezklamalo. Ne že by mě film nějak nadchl, to ani zdaleka. Ničím ale neurazil a natočen byl také vkusně. Klidně bych si ho dokázal představit o 20 minut kratší, ale to je stejně jedno. Převážně spokojenost. ()

JohnCZ

Mezi gangsterskými filmy Public Enemies určitě tahá spíše za ten kratší konec. Chtě nechtě jsem se u toho docela nudil. Postavy mi k srdci moc nepřirostly, roztřesená digitální kamera byla spíše otravná než inovativní a do toho navíc ta všudypřítomná tma a ne moc zvládnuté nasvícení scény, kdy často bylo dění na obrazovce dost špatně vidět. Režijně je to ale jinak ukočírované dobře a herecká sestava to táhne hodně nahoru. ()

M.Macho

Veřejní nepřátelé jsou doslova "radostí z filmu" - pouze už tím, jak precizní jsou. Mann vytváří naprosto nový druh, poddruh, či jak to pojmenovat mafiánských filmů, jejich pověstná chladná surovost vyniká díky vizuální stylizaci mnohem víc a chlaněji. Zároveň nejde o film o vychladlý, který by nudil - je to výtenčná, napínavá gangsterka, kde má divák radost pozorovat Deppovo zvrhlé umění a Baleovo šachové smýkání. Dokonalé v každém detailu!!! ()

Skrk

Depp se může snažit jak chce, ale film nemůže celý utáhnout sám. A John Dillinger by si zasloužil lepší zpracování než je tato nemastná nezajímavost ....a ne takto smyšlený! ()

Expendable

Je to dost dobrá gangsterka založená na skutečných událostí. Čekal jsem od toho mnohem mín a nakonec se z toho vyvinul kvalitní film se skvělým scénářem.Johny Deep se do role Dilingera úplně hodí a Christian Bale jako kriminalista Pervis, který mu jde ustavičně po krku. Z filmu se mi líbila nejvíc ta hláška jak Deep říká-jeho smrt vás musí neustále budit pane Pervisi (Bale) a co budí vás pane Dilinger? (Deep) cafe.Z akce se mi asi nejvíce líbala ta jak se Dilinger dostal z basy to bylo dost dobré, ale zase ta bludná kamera, pak ta přestřelka v lese, kde postřelili Dilingerova kamaráda a nakonec ta v té chatce, kde na něj Bale s policajty počíhal.Abych řekl pravdu tak mi na konci bylo Dilingera líto, sice jeho způsoby byly brutální, ale způsoby kriminalistů, při výslechu jeho přítelkyně nebyly o nic lepší.80% ()

joehot

Zhruba o třicet minut delší film, než by bývalo bylo záhodno. Většina postav (kromě Dillingera samotného) je plochá jako hrudník Keiry Knightley, můj "oblíbenec" Christian Bale mi zase mohl píti krev a digitální kamery se, pane Manne, pro takové retro prostě a jednoduše nehodí (narozdíl třeba od Collateral) a scénář funguje na principu "teď jsme měli hodně slov, dáme tam nějakou přestřelku". Nejlepší scény? 1. Závěr v kině - přesně takto filmy ovlivňují lidskou psychiku. 2. Smrt Channinga Tatuma. :) ()

Marek1991

Priemerná gangsterka z obdobia prvej veľkej hospodárskej krízy, ktorej obsadenie je veľmi zaujímavé, dejom to však nejak nezaujme. Opäť to má to známe hranie sa s tým, že ešte toto a ešte toto a potom utečieme ďaleko preč do tepla, nakoniec sa to takmer nikdy nestane, opäť je tu mnoho prestreliek, ale výnimočnosť tohto diela je podľa mňa malá. Potešila ma pôvabná Cotillard, menej už podľa mňa nevýrazný Bale, no taktiež minutáž bola dosť prešvihnutá. Je to podľa mňa podobné dielo ako napríklad Zem bez zákona, či Lovci gangstrov, ale keby som vám k tomu priradil film Cesta do zatratenia, tak by asi väčšina z vás vybrala práve ten film, lebo gangsterky posledných rokov sú dosť na jedno kopyto. Tých Američanov nejak ten Dillinger fascinuje, už tretí film o ňom a to sa niektoré zaujímavé veci ani nesfilmovali. Stále je to však odpútavanie pozornosti od toho, ako museli ľudia vtedy žiť, kŕmia nás tu roky iba mafiánskou tematikou, najmä čo sa týka Chicaga, Al Caponeho pozná snáď každý filmový divák, no život ľudí vtedy mi poriadne zatiaľ priblížil len film Druhá šanca. Možno ho radšej nikdy nemali zabiť, možno by už dnes FBI nebola a nepáchala toľko škôd. Nevadí, nezabralo to na mňa ako film, pozerať sa to ale dá, tak možno nabudúce, ak ešte budem mať chuť si dačo podobné pozrieť. ()

corpsy

Snáď každé políčko filmu, obsahuje hviezdnu alebo aspoň trochu známu hereckú tvár. Niečo, čo sa riešilo hlavne v zlatom veku Hollywoodu, teda v dobe v ktorej sa odohráva aj film samotný. Lenže, atmošku sa prepašovať nepodarilo. A práve to, spolu s trošku nedotiahnutým scenárom, je hlavným problémom ináč dosť vydareného filmu. Akcia, melodráma...ako pred 80timi rokmi, len bez tej správnej nálady. ()

Cubinho

Na Veřejné Nepřátelé jsem se původně hodně těšil. Přece jen Mann a Depp měli být zárukou kvality. O to více jsem tímto snímkem zklamán. Pokud mi je při gangstarce úplně jedno, jak hlavní hrdina dopadne, tak na ní bude asi něco špatně. Film ve mně opravdu nedokázal vzbudit žádné emoce. Mann se soustředil jen na akci a nějaká psychika postav mu byla ukradená. Důkazem je vykreslení vztahu mezi Dillingerem a tou jeho slečnou. Špatné. Když k tomu přidáte tradičně toporného Bale (omlouvám se jeho fanouškům - a vidím, že jich je dost - já ho opravdu jako kvalitního herce nepovažuji), vychází vám z toho slabý průměr. Kladem jsou některé přestřelky - zvlášť ta po posledním vyloupení banky stojí za to. P.S. Film jsem viděl s opravdu, ale opravdu příšerným dabingem. Deppa bych nadaboval líp i já. Jo a ještě jedna taková připomínka - ve skutečnosti zradila Dillingera právě jeho holka, která s ním do toho kina šla. 4,5/10 ()

liquido26

Pěkně natočené, skvělá atmosféra 30. let. No a ta tolik kritizovaná digitální kamera mi vůbec nevadila. O dvacet minut míň a bylo by to fakt super. ()

Haluzz

Úměrné pokračování Heat a Miami vice co se filmařiny, nikoliv kvality týče. Mann 1. omezuje rádoby-nahodilé hudební manýry z MV a Collateralu, vystačí si s dobovou hudbou nebo atmosfreickými vybrnkávačkami 2. Přítelkyně/žena je tu po MV jen jedna, a to na straně padouchově, čímž mění( nezůstává mimo dění) jeho zaběhnutý ustanovený řád věcí, obdobně jako u De Nira v Heat. 3.Hrátky s digitálem jsou častější a ještě viditelnější, čímž dává Mann najevo, že nejde o stylovou podívanou z hlediska visuálu a úmyslně shazuje elegantní dobu 30. let ( která mohla být vykreslena perfektně detailně a se vší parádou) do rozmazaně-zrnitého TV looku. Ale i pokud si to divák uvědomí, stále je vidět, že některé scény( close-up záběry na obličej, vykrádačky) tím trpí na úkor jiných( Insomniovsky mrazivá přestřelka v lese, efektní Bale střílející z jedoucího Fordu) . 4. Vykreslení charakterů se soustředí jen na ústřední duo( resp. duo+milenka) , přičemž Dillingerovi se dostává větší pozornosti i náklonosti režiséra( Bale svázán jediným posláním- bránění v rozvíjení sympatií z divákovy strany), stejně jako u dobové populace. Ostatní ( níže v zločinecké/zákonodárné hierarchii) jsou určeni minimálně, na základě protivnických stran a jejich postavení v nich, ale jako celek ( banditi x federálové) mají mnoho společných prvků. Dobově přesné, ale časově náročné( v dobrém i špatném slova smyslu) . ()

Pishin

Kdyby byl celý film tak silný,jako finále a scéna na stanici dám za 5*. Kdyby rozklepaná kamera nezabíjela některé záběry a neochuzovala nás tímto o dobové efeky a kulisy dám za 5*. Kdyby děj filmu nebyl tak plochý a stále se neopakovaly sekvence vězení-banka-naháněni-vězení-banka-naháněni dám za 5*. Kdyby Bale nehuhlal-nechroptěl-nešišlal dám za 5*. Kdyby se tam tak zběsile nestřídaly postavy ve kterých se človek ztrácel dám za 5*. A kdybych si po sobe nepřečetl tady ty všechny výtky mohlo to být za 4*. :-) ()

F.man

No upřímně, jsem velmi nemile překvapen. Že Mann, Depp a Bale dají dokupy 140 minutové nic by mě nenapadlo ani v nejhorším snu. Scénář je skoro úplně o ničem, digitál v gangsterce je úlet úplně maximální, Bale zase jede jeden a ten samý výraz.... Snad jediné z čeho mohlo mé srdce plesat a díyk čemu jsem Veřejné nepřátelé přestál do konce, je herectví Deppa, který to dává celé "jakž-takž" dohromady. Takže něco mezi 2-3 hvězdy, ale za to jaké jména jsou u pod TÍMHLE podepsání, dávám za dvě. Bye-bye, blackbird. ()

draculca

Neuvěřitelně zdlouhavý film vpodstatě o ničem naplněný hloupými dialogy a nepřehlednýma přestřelkama. Na druhou stranu hudba byla famózní a Johny Depp spolu s Christianem Balem dodávali filmu alespoň nějaké charisma. ()

salisbury

Slušně odvedená práce Michaela Manna s výtečným charismaticky vražedným Johnny Deppem a neméně excelentním Christianem Balem za doprovodu něžně roztomilé francouzské krásy v podání Marion Cotillard, která svůj silný herecký otisk zanechala v historii kinematografie jako úžasná Edith Piaf. ()

seeker23

Popravdě mi přijde trochu nesmyslné srovnávat s Heatem, Veřejní nepřátelé jsou ve skutečnosti v mnohém podobnější Miami Vice, oba filmy mnohem víc staví na náznacích, na vyprávění obrazem, na nejednoznačnosti. Tento snímek je navíc z principu postaven na míjení se Balea s Deppem, s tím, že patří nejen k naprosto opačným hereckým typům, ale i do odlišných světů, počátky moderní ameriky reprezentované přísným a přesným Balem, mužem jednoho pohledu a naproti tomu Depp, který je sám o sobě esenciální hvězdou, byť je to zároveň člověk, který se celý život bránil tomu být idolem teenagerů, tu působí jako romantizovaný bandita ze starých časů připomínající něco mezi Robinem Hoodem a rockovou hvězdou. Je jiný než organizované policejní složky i než pragmatická a discpilinovaná mafie, která právě v té době začla policii intenzivně uplácet. Síla tohohle filmu je hlavně v napětí mezi dvěma světy a mezi moderním stylem vyprávění, kdy pátravá digitální kamera ve velkých detailech na postavách a jejich gestech ulpívá s mnohdy opojným účinkem, ze kterého nás občas vytrhne scéna zabíraná z jeřábu, vyvolávající nostalgii a fungující podobně jako meditativní předěly v Miami Vice, v nichž hraje hlavní roli otevřený prostor, a dopravní prostředky, které jej brázdí. A podobné je i napětí mezi tím, nakolik se snímek vrací k předcopollovským gangsterkám 30. let a v čem je naopak velmi současný. 90 % ()

spaceboyCZ

Bohuzel zklamani :(. Vykon Deppa pouze lehce nadrprumerny, Bale tam vubec nedostal prostor se predvest, casto me stvala radoby akcni/dokumentarni kamera (takova ta, kdy kameraman bezi s hercem, takze to ma dodat dojem autenticity, zel k takovemu filmu se to vubec nehodi), hudebni podkres jako by vykradl veskere posledni filmove trhaky (aspon ze ty dobove pisnicky staly za to)...proste cekal jsem od toho mnohem vic...za me slabych 6/10... ()

Kryton

Ach ta kamera. Mann bohužel svojí milovanou digitální kamerou vytvořil velký TV film. Díky digitální kameře Veřejní nepřátelé vypadají jako o trochu dražší TV film co se týče výpravy. V akčních scénách za tmy je dokonce neskutečně roztřesená a chaotická ve stylu "běžíme s ruční kamerou v ruce po lese". Na druhou stranu Mann vytvořil parádní scény při bankovních loupežích, utěcích z vězení anebo na konci. Bohužel na mě ani v jednom záběru nedýchla atmosféra 30.let jako třeba v Palmových Neúplatných. Bale a jeho postava je na plátně sotva 20 minut. Rozhodně nevyčnívá (snad první film kde mě neuchvátil) a myslím si, že ani nemusel hrát ve Veřejných nepřátelích. Veřejní nepřátelé jsou jedině o Dillingerovi a to je prostě sympaťák, kterému i do konce držíte palce. Depp opět předvádí perfektní výkon. Pro mě tedy krapet zklamaní hlavně díky kameře a chaosu při pohybu s ní. Jak by asi film vypadal, kdyby si vzal Mann klasickou kameru a zabíral scény širokoúhle jako v nelítostném souboji. Tedy filmu, kterému se místy Veřejní nepřátelé podobají. Bohužel však postradají silnější souboje Bale/Depp, silnější vtažení do té doby a především již proklamovaná kamera a důraz na udržení jí v ruce. ()

ledzepfan

Heat o 60let dříve?=NE=Pač Depp není geniální De Niro(a zde se bůhvíjak nepřetrhnul)..Bale rozhodně není brillantní Al Pacino(i když je jeho výkon dost seriózní,tak nedostává dost prostoru)..A Mann ze strachu aby se neopakoval(nebo pod tíhou stáří-kdo ví?)zvolil vypravěčský styl, kostrbatý jako pád ze schodů........Romantické lince jsem nevěřil jediný polibek...Motivace postav se pro mne stávala občas nečitelnou hádankou....vedlejší postavy tu byly jaksi navíc....přestřelky byly syrové a realistické ale také dost nepřehledné a svou formou,nehodící se ke zbytku filmu....Prostě-jsem dost dobře nepochopil,co tím vším chtěl Michael Mann říci.........................I tak mi ale posledních 15minut řádně pocuchalo nervy :D ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (viac)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (viac)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (viac)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (viac)