Príbeh jednej z najkontroverznejších, ale aj najodvážnejších žien Anglicka 18. storočia, vojvodkyne Georgiany z Devonshire (Keira Knightley). Na svoju dobu bola veľmi pokrokovou ženou, vynikala ako hostiteľka, ovplyvňovala politiku, ale aj vzbudzovala pobúrenie svojou hráčskou vášňou a milostnými aférami. Na ich začiatku však stálo nešťastné manželstvo s chladným vojvodom z Devonshiru, ktorý nemal pochopenie pre svoju mladú manželku, ktorá mu nedokázala dať syna. (RTVS)

Dagoussek

Keira na mě vždy působila chladně, žádná empatie a na vévodkyni moc vychrtle. Vlastně celý film působil studeně, nikoho si neoblíbíte a nikomu nefandíte. Čas běží, nikdo nestárne, jen účesy a krásné kostýmy se dle doby mění, což asi jediný plus. ()

jenik71

Podivné praktiky a vztahy panovaly v 18. století na tom dvoře... Myslel jsem si, že uvidím něco běžného ze snobského života šlechty. Úvodní minuty tomu nasvědčují. Ale od momentu, kdy se Georgiana úzce spřátelí s mladou Bess, nabere příběh na zajímavosti a udrží si ho až do samotného konce. Keira Knightley zahrála vévodkyni s přehledem, stejně tak výborně Ralph Fiennes ztvárnil roli jejího manžela. I když na mě jeho postava působila téměř odporně, musím uznat, že zahrát takové role je také umění. Příjemně mě překvapila Hayley Atwell, kterou jsem do této chvíle vůbec neznal a také její projev si rozhodně zaslouží pochvalu. Divím se sám sobě, že se mi tenhle film vlastně líbil. A to jak dějově, tak kostýmy a vůbec výprava. Vyjádřeno v procentech bych to viděl tak na 80. ()

Pecival

Historických kostýmních dramat se asi nikdy nenabažím, zvláště když budou natočeny s takto skvělými herci. Že je Keiry na karibské matlanice škoda je jasné delší dobu a zde to jenom dokazuje. Rapl Fiennes jako ne zlý, ale zcela bezcitný vévoda taktéž nemá chybu. Přestože jeho uhrančivé charisma od Wuthering Heights mírně kleslo (a role je samozřejmě trochu jiná), stálé působí velmi zvláštním šarmem. Mírně neobjektivních pět. ()

Anez

"Přijeli jsme do Bathu, abychom unikli Londýnu a celý Londýn přijel do Bathu. Někdo se mě otázal, co že je to za peří, co mám na sobě. Člověku jsou známy pouze dva exempláře tohoto ptáka. Jeden pochopitelně skončil na mé hlavě a o tom druhém se říká, že usiluje o úřad ve straně Toyrů." ()

milancecil

Vskutku nádherné filmové dílo s pozoruhodnou výpravou, s uchvacující přehlídkou kostýmů, dílo s dramatickým, hluboce emotivním příběhem o mimořádné ženě, o významné historické postavě, o vévodkyně Georgianě z Devonshiru, v naprosto excelentním hereckém podání Keiry Knightley, hrající roli kultivované, inteligentní, společensky vlivné a angažované ženy, v postavě skutečně vynikají její výborné herecké schopnosti, hraje přesvědčivě pokrokově myslící a jednající aristokratku, jež není ve svém manželství šťastná a stále více strádá vedle omezeného, emočně chladného muže, opravdu odpudivě ztvárněného výborným Ralphem Fiennesem, ona citově živoří, chybí jí jeho porozumění, láska, je pro něj jen tou smluvně zavázanou personou, jež si má co nejdříve splnit svoji hlavní povinnost, porodit vévodovi syna, zdravého dědice, pokračovatele jeho rodu, přitom očekává, že vůči němu bude vždy loajální, veskrze tolerantní, zůstane mu povolnou a stále věrnou bytostí, přesně podle tehdejších obecných představ o životě příkladné manželky, Georgiana má však své vlastní odvážné představy o šťastnějším a naplněném životě ženy, nevzdává se jich, ale naráží na manželovu stupňující se nemilosrdnou neústupnost, postupně si uvědomuje za jak bezmezně krutého a vypočítavého člověka byla provdána. Zajímavý komentář : Fridecka ()

fruitbueno

Krásné kostýmy, mrazivě decentní výkon Ralpha (místy jsem měla potřebu řvát nad tím, co pronášel a prováděl, jednoznačně jediná postava, která mi hnala adrenalin do žil!!!), Keiřiny monstrózní účesy a děsně příjemná (pro mě zcela neznámá, tím pádem nově objevená) Hayley Atwell. Prima biják na sobotu odpoledne :-) ()

Houda666

Celkom priemerný historický film ... nesklamal, no ani ničím neohúril. Vykresľuje síce pomerne pútavo nerovnosť medzi mužmi a ženami v 18tom storočí, no snímok obsahuje príliš veľa ničnehovoriacich miest. Možno sa mal režisér viac zamerať na vnútorný boj vojvodkyne Georgiany (poslušnosť a rezignácia vs. láska a sloboda). Hodnotenie: 70% ()

Rousse

Po kostýmní stránce úžasné, leč ve mně zanechávající prázdné místo. Vychrtlá Keira mi do role moc neseděla a tak nějak jsem se neustále nemohla dopátrat toho, PROČ byla vévodkyně tak vyjímečná. Protože párkrát řekla něco, co bylo na její dobu příliš pokrokové? Protože byly na světě 2 kusy ptáků a jeden skončil u ní na hlavě? No, vzhledem k tomu, že jsem se nedopátrala, nemůžu film označit za vyjímečný. ()

Mr.Jackass

Bál jsem se příběhu, ale zbytečně Kheira opět dokonalá jak po vizuální tak herecké části, smutný psychologický film o ženě, která nemá možnost výběru své budoucnosti a vlastně přes různé peripetie zůstává celý život nešťasnou..rozhodně však film stojí za shlédnutí.. ()

skinny

Na milostný historický film mi to přišlo moc dlouhé a místy nudné, Keiře to v historických kostýmech moc sluší ale v tomhle případě to je tak všechno, jak již zde bylo napsané, připomíná mi porcelánovou panenku, jediný Ralph podal skvélý herecký výkon. ()

MaMitti

Bída (na takovou kostýmní výpravu...), plochost, bezbarvost, bez chuti a bez zápachu. Vlastně celkem normální červená knihovna, která mě zklamala, protože jsem čekala prokreslenější příběh. ()

coscarelli

Velmi prekvapive osviezenie v podobe tohto megakostymneho aristokratickeho pozlatka. Pribehovo fajn, neuspal, navnadil a potesil. Prinutil ma zamysliet sa nad sebou a polozit si otazku: Si to vlastne este Ty Luky? V minulosti by som sa do podobnych zalezitosti nenamocil. Velmi mi padlo do oka a srdca vymalovanie doby, etikety, moralky a dostojnosti, nepohrdajuc vplyvom R.alpha Fiennesa na moje emocne komory a v neposlednom rade nadherne vynotovana a citlivo premotivovana hudba z brka R. Portman, ktora ako injekcna striekacka s citom prenika do zil. Jedina vycitka je v ksichte hlavnej predstavitelky, vedel by som si predstavit tam niekoho ineho, aspon by mi tak neskriabala rohovky . Neviem kto je Saul Dibb, ale viem ze dokazal s prehladom vyvencit vsetky aspekty "romantickeho" autentitizmu v zivotopisnom obale isto nadpriemernej a funkcnej kolonady. Film, kde sa stale nieco deje zaujme (aspon trocha) aj nepriatela feministicky ladenych snimkov. ()

sedm.1

Vévodkyně je dobové romantické drama, které sice disponuje slušnou výpravou, bohatým množstvím výrazných kostýmů a zajímavými postavami, navíc obsazenými skvělými herci, samozřejmě v čele s charismatickým Ralphem Fiennesem a opět nádhernou Keirou Knightley, jenže co je to všechno platné, když to má tak plochou a nezajímavou zápletku, které chybí prakticky vše, co by film udělalo poutavějším a zábavnějším. Chybí tomu jakékoliv opravdu působivé, dramaticky vyšponované scény, nějaké momenty překvapení, nemá to prakticky žádný spád, dějově se to pak celé točí prakticky pořád dokola, co se pak emocí týče, ty lze považovat za absolutně nefunkční, dialogy nemají šťávu, vztahy mezi jednotlivými postavami též nemají tu potřebnou jiskru, a vzhledem k tomu, že se jedná o historickou podívanou, tak nemohu odpustit ani absenci atmosféry, která tyto filmy de facto dělá. Zkrátka ne každý osud je zcela vhodný pro vznik filmu, a skutečně mi nepřijde, že právě život této vévodkyně nabízí natolik záživnou, či jinak zajímavou látku, aby tomu tak bylo. Do jakkoliv zábavné podívané má zkrátka Vévodkyně poměrně daleko, na druhou stranu, minimálně ve vizuálním pojetí určitě nezklame, tudíž úplně jí zavrhnout rozhodně nemohu a minimálně kvůli miloučké Keiře ani nechci. ()

DavidS.

Další kostýmní drama s Keirou Knightley. Bohužel bez emocí. Ty zůstaly jen na stránkách scénáře, ale na plátno se je režisérovi převést nepodařilo. Mezi postavami nefunguje žádná chemie, žádný pocit osudovosti. Ploché, dvojrozměrné, bez náboje... ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (viac)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky

23.02.2009

Snad jen jednoho většího překvapení jsme se dočkali při vyhlašování Oscarů za rok 2008 v hlavních kategoriích: nejlepším hercem v hlavní roli se nestal Mickey Rourke za Wrestlera, ale Sean Penn za… (viac)