Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

Tomik00

Viděl jsem pána prstenů a tak jsem shlédl i hobita. Musím říci, že byl snímek moc natahovaný. Přeci jen děj je nudný a ničím nezajímavý. Zaujme to jen skalní fanoušky. Jestli budete moci, dejte přednost knižnímu zpracování a na tenhle filmový, digitální epos raději zapomeňte! ()

Monika22

Na LOTRa to sice nemá, ale 2. polovina filmu se mu pomalu začínala přibližovat. Možná je to ale můj problém, jelikož tíhnu k Frodovi a Hobit je o Bilbovi... ()

bonovox

Skvelý návrat do stredozeme. Trilógia Pán prsteňov je dokonalosť samo o sebe a verím, že aj táto trilógia sa bude vnímať s odstupom času ako další mílnik filmu. Jackson je proste Pán filmár a príbehy zo stredozeme proste miluje a je to cítiť z každého políčka filmu. Už sa teším na pokračovanie... ()

fininka

Trochu už tvůrci nevědí jaké udělat scény. Že tam je Gandalf jsem ráda, ale opakuje se spousta akcí, jako pomoc od ptáků a další... Ubírá na originalitě, ale je dobré, že na "pokračování" vybrali příběh Bilba, který se stal před Frodovou cestou a že se tam aspon promítne nález prstenu a od toho se odvíjející děj v Pánovi prstenů. ()

paddy35

Dovolím si srovnání s Pánem Prstenů - přeci jen mají oba příběhy hodně společného. Vzhledem k jeho předchůdci je Hobit pro mě jen akční slátanina, kde je velmi výrazně utlumen jakkýkoliv příběh, přidány velkolepé efekty a spousty (pro mě nesmyslné a přeplácané) akce. Byl bych raději, kdyby byl z Hobita pouze jeden celovečerní film (max. dva), kde by shrnuli příběh a pro tolik akce by nezbylo místo. Přeci jen se pořád dívat, jak na hlavní hrdiny někdo útočí (či oni sami útočí) nebo se někde propadnou a zápasí s přírodními živly, mě prostě nebaví. Navíc mi z filmu nedýchá ta pravá fantasy atmosféra, kterou ve mě vyvolával Pán Prstenů. Neříkám, že film je propadák. Ten, kdo nezná Pána Prstenů (jestli někdo takový vůbec existuje) či se pohybuje jen okrajově ve fantasy žánru, bude z filmu unešen. Ale když se nad tím zamyslím, rozhodně by filmu více prospěl rozvinutější příběh a méně (mnohdy nesmyslné) akce. Film navíc nenabízí žádné velké emoce, či vztahy mezi postavami, takže se vlastně pořádně nedozvíme jejich charaktery a vlastnosti. ()

Vostok

nebylo to špatný na začátek trilogie nb jak se to píše:_D řekněme že to na mě působilo vlažně místy moc pěkný a chvilkama prostě normalní pánoprstenovina :-D ale jinak celkově dobrej film a pokud je 2jka eště lepčí tak to aspon omlouvá jedničku protože ta to musela nějak začít no prostě dobrej film ale mylsím že 2jka bude lepší a 3jka? tvl zase čekat celej posranej rok nejspíš zase až do prosince jako na dvojku :-( nesnáším to čekání:-D ()

Maraboy

Tak jsme opět ve středozemi a co nám to přineslo ...... ? No jsem rád že jsem se tam opět vrátil , ALE ..... ! Zatím jsem knižní předlohu ještě bohužel nečetl,ale budu hodnotit co jsem doposud viděl a to je trilogie LOTR. Takže mám tendence srovnávat a proč taky ne že ?!....,zatím co mě LOTR bral dech od prvního dílu zde se to asi říct nedá a proč ? Protože zde je pro mě něco "navíc" a nějak to nefunguje ,nevadí mě když se příběh natahuje ba naopak když je příběh dobrý ,ale tady je spoustu věcí podle mě zbytečně jinak. A chápu ty co Petera Jacksona hodnotí že je Hobit roztahán do 3 dílů , protože jsem si zvykl na jeho styl ve kterém byl LOTR natočen a tohle je obrat o 90° já osobně si myslím že toho stylu se měl držet . A co je tam podle mě zbytečně navíc "písničky,rozhovory postav které v trilogii LOTR nemluví,spousty trpaslíků"...... K těm písničkám né že by samy o sobě byly špatné jen se mě tam prostě nehodí , pak mluvící zlobři ? na co, kčemu ..... A nakonec zkopírované pasáže z LOTRa . Nasazení prstenu na prst při pádu Bilba v jeskyni s Gullumem , přivolání Orlů ( i když pro mě nejlepší scéna ) No tedy když to celkově shrnu jsem rád že jsou zpět i z pár těma chybama . Dávám 3/5 bylo to tedy dobré ,ale né zdaleka tak jako LOTR , doufám že druhý díl HOBITA líbivě překvapí. ()

MarsAttack

Trochu mi to připomíná všechny 3 a 4 různých smrtonosných zbrání, pastí a vetřelců, jen s tím rozdílem, že tady zůstal stejný režísér a ten si točí pořád to svoje. Nikdy už se dosáhne toho co s LOTR, to byl precedens, který u spousty z nás znamenal zamáčknout slzu když to skončilo a proto očekávání při sdělení, že to bude pokračovat, teda vrátíme se v čase zpět, bylo obrovské. Nezklamal, ale ... Finální hodnocení dám až to celé skončí. Ale závěrem - klobouk dolů - Peter je prostě dítě, které si plní své sny a mnohým z nás. ()

LencaN

Aneb jak Bilbo k dobrodružství přišel. Ve zkratce - krásný Hobitín, super večeře s trpaslíky, vtipná jízda na poníkovi...nechutní skřeti i s ještě nechutnějším králem 'Lalokem Velikým' a démonickým bílým Azogem a Vrrky, ladní elfové s nadpozemskou Galadriel, rozkošní ježečci a zajíci čaroděje Radagasta Hnědého, hádanky s Glumem, který je jak roztomilý, tak podlý a odpudivý, natvrdlí zlobři, souboj kamenných obrů (který mi připomínal Transformery), atd. Byl to povedený úvod do celé 'problematiky' Hobita i Pána prstenů. Akorát mi tady Gandalf přijde trochu málo akční. Chci tím říct, že jako čaroděj toho moc nepředvedl. Nicméně Neočekávaná cesta byla dle Jacksonova standardu úžasnou podívanou, která si zaslouží velké plátno, protože tenhle film si budeme pamatovat napořád, stejně jako když jste viděli třeba Titanic :) Hudba, zvlášť ten song, který Thorin začal zpívat u krbu a následně i ostatní je až nemravně krásný a nakažlivý. A co mi vždy bere u Jacksona dech jsou scenérie, ty záběry krajiny, ať skutečné nebo počítačové upravené, jsou wow. ()

gpx

Jestli se vám líbila trilogie Lord of the rings, pak není co řešit - tohle je prostě "must see" záležitost. A to i přesto, že místy je film až příliš explicitní a některé bojové sekvence jsou už trochu moc ve stylu hack and slash. ()

Muf911

Splnil očekávání, ale nepřekvapil. Megavýprava, krásné záběry na Hobitín, na Roklinku, na skřetí důl, perfektně namaskované příšerky. Prostě variace na Pána prstenů, nic nového. A co si z filmu zapamatuju? Nemocnýho CGI ježečka, ten byl superroztomilej. A děj? Nejdřív trpaslíci vyžerou hobitovi spižírnu, ten pak s nima putuje směr jejich bývalé sídlo, osamocená hora. A cestou se staví u elfů a pomlátí se se skřety na ohyzdných vrrcích. Naštěstí je ale zachrání obrovští orli, kupodivu klaďasové. Pokračování příště, tři hoďky pryč. ()

Hilly

Řekněme, že Tolkien svou knižní předlohou nasadil velmi vysokou laťku. Avšak do té doby, než se rozhodl jeho veledíla přenést na filmové plátno Peter Jackson. V případě prvního hobita vypráví takřka souběžně s knihou, avšak překvapily mne signifikantní rozdíly i nepatrné modifikace děje, kupříkladu nenávist trpaslíků vůči elfům byla ve filmu zakořeněna faktem, že je nepodpořili v boji, v knize jen proto, že si z nich s oblibou utahovali. A též jsem byl potěšen, jakým způsobem byly jisté dialogy vylepšeny, kupříkladu rozšíření Gandalfova vyprávění výroky: "To jste si právě vymyslel!!!....Inu, každá dobrá příhoda si zaslouží drobné vylepšení". A vezmu-li tento fakt v potaz, právě ta drobná korekce nabírá kvalitu. Navíc, každý čtenář má do určité míry omezenou fantazii, ale když jsem zahlédl všechny ty kouzelné barvy, malebné krajiny, pohádkové postavy, trpasličí síně a zvěř, musím uznat, že mysl tvůrců tohoto filmu je opravdu "fantastická". Co se stane, když se skvělé literární dílo dostane do rukou Peterovi Jacksonovi? Naprosto úžasný film od špičkových hereckých výkonů, přes efekty až poutavý děj. Díky za připomenutí stěžejních prvků šťastného dětství, které přetrvává i v dospělosti. ()

Simi96

Zpět do Středozemě! Jednoznačně říkám, že návrat se opravdu vydařil. Starý dobrý Gandalf nezklamal a Bilba Pytlíka si také hned oblíbíte, tak jako celou bandu trpaslíků. Hudba je naprosto skvělá a záběry, na které jsme byli zvyklí z Pána prstenů, také nechybí. Co se týče děje, ten je velmi podobný knižní předloze a spolu s občasnými flashbacky mu to jen a jen prospívá. ()

jiricek86

Film Hobit: I. vzbuzoval velká očekávání po známé trilogii Pán Prstenů. Výsledkem se ale stala plytká neslaná nemastná filmová mazanice bez příběhu, bez gradace, bez pořádné zápletky. Tento film nese pochybení ze strany autorů/filmového štábu hlavně po stránce: charakterů postav, dějové linie, pochybných filmových triků, které by se dalo očekávat, že filmové studio už dokonale zná, opak je pravdou. Postavy jsou slabé, nezajímavé, příběh nelogický až nesmyslný. Tak krušné chvíle jsem v kině už hodně dlouho nezažil. Gandalf, postava kterou každý naprosto dokonale zná; kam se vytratil ten charakter, kouzelnictví, šprýmy, lyšáctví, mágova skrytá síla..nic. Elrond, no budiž, ale jakoby stratil na vznešenosti..nezdá se vám? no a Bilbo-(mladší)..jedna katastrofa za druhou..takováhle postava přece nemůže utáhnout celej příběh, ani náhodou..A konec? Jakoby zlo vítězilo nad dobrem bez větší námahy..jakoby se příběh dostal do rukou vedlejších postav a strany zla. O tajemství není vůbec řeč, ani další vznešenější filmařské nástroje a postupy zde nemáme šanci najít. Film je špatný. Film je špatný už od svého začátku, kdy si možná myslíte, že se snad bude opakovat zápletka ze Společenstva Prstenu, což je naprosto skandální! .. ()

Erico

Nuda, poprvé se mi stalo že jsem v kině na 15 minut usnul. Přitom má film všechno co bych od fantasy chtěl - krásné prostředí, dokonalá hudba, pořádní trpaslíci co se s ničim nemažou, čaroděj, boje, elfové, drak... Nevim zda to je Tolkienem nebo Jacksonem, ale tentokrát mě to prostě jako celek nudilo. Po druhým shlídnutí doma (poprvé v Imaxu), mi to přišlo ještě horší. ()

scattered

Vizuálne orgie v Stredozemi s príbehom pútavým predovšetkým vďaka majstrovstvu Tolkienovho rozprávania, ktoré je tu pretavené v remeselne skvele odvedený film. Rozdelenie útlej knižky na tri monumentálne veľkofilmy nie je s komerčného hľadiska ničím prekvapujúcim, no filmu ako takému veľmi uškodilo... Človek by až zaplakal. Takéto niečo môže ukočírovať jedine Jackson a že sa mu to aj podarilo. Výprava je ohromná, rozprávanie obrazom Peterovi išlo vždy najlepšie. Hobit ako blockbuster obstojí na výbornú, ako nasledovník pravdepodobne najlepšej trilógie aká kedy pristála na veľkých plátnach ale zaostáva a to aj napriek tomu, že je to v mnohých ohľadoch (opäť) majstrovský kus filmárčiny. Našťastie je tu Howard Shore a jeden z najlepších soundtrackov posledných rokov. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021