Life on Mars

Krimi / Dráma / Mysteriózny
Veľká Británia, (2006–2007), 16 h (Minutáž: 60 min)

Hudba:

Edmund Butt

John Simm, Philip Glenister, Liz White, Dean Andrews, Joanne Froggatt, Archie Panjabi, Lee Ingleby, Stephanie Jacobsen, William Matheson, Kevin McNally (viac)

DCI Sam Tyler (John Simm) je schopný manchesterský kriminalista. Při pronásledování podezřelého se dostane do těžké dopravní nehody a upadne do bezvědomí. Tyler se probírá zmatený, s nejasnými vzpomínkami a s hrůzou zjišťuje, že se nachází v roce 1973. Už není DCI, ale pouze inspektor, a zrovna byl přeložen na jiné manchesterské policejní oddělení. Zde se potkává s další ústřední postavou seriálu, svým šéfem, DCI Genem Huntem (Philip Glenister). Hunt neboli "Guv" je typem drsného pouličního policajta, tedy přesným opakem "moderního" Sama Tylera. Sam netuší, proč se ocitl v 70. letech. Je snad v komatu a žije v nějakém zvláštním snu? Nebo cestoval časem do minulosti? Bude na to muset přijít, jinak se nedokáže vrátit zpět. Ale o čem LIFE ON MARS doopravdy je? Je o prolnutí současnosti a minulosti. Na jedné straně Sam Tyler, policista 21. století, znalý moderních vyšetřovacích postupů. Na druhé Gene Hunter, starý dobrý pouliční polda, který z vás klidně vymlátí duši, aby dostal svou odpověď. Současnost i minulost v kvalitní krimi s mírným nádechem tajemna, to je LIFE ON MARS. Zatím byly natočeny dvě série po osmi epizodách. LOM je také vítězem BAFTY a několika mezinárodních cen. (Sowa)

strangercz

Výborný seriál s neotřepaným námětem. Pokud vás už nudí všechny ty Kriminálky a podobný seriály tady najde to pravý. Výslechy se vedou typem "Pokud nebudeš mluvit dostaneš přes držku" a další perly tady padají v každé druhé větě. Finální díl tomu všemu nasazuje korunu. Sem zvědavý co s tím udělají Američané. Upřímně se dost bojím ()

warrenur

Zo zvedavosti obchadzam starsie, ale vysoko hodnotene serialy. Obcas niektore ako divak "zhltnem" napriek pokrocilemu "zubu casu". Zial, pri tomto kusku stacilo 16 rokov a pride mi, ako by som zapol bezny tuctovy krimi-serial spred x-rokov poobede v TV. Slabota a cajicek. Po prvej epizode nechavam lezat ladom. ()

Axident

Jsem u třetího dílu druhé série, na konci první už jsem začal chladnout, ale teď už jsem zase nadšen a mám vše, co jsem potřeboval - typicky BBC precizní provedení, skvělý a hlavně skvěle využitý nápad, super týpci a herecké výkony a krásná angličtina, jo, pět jak vyšitejch! (Po všech dílech: na pěti rozhodně setrvávám!) ()

vojo

Krimi seriál, ktorý by bol aj bez svojej "sci-fi" zápletky výborný. Takto sa však dostal ešte o niekoľko levelov vyššie. Nuž Angličania vedia vždy príjemne prekvapiť. Šéf inšpektor Gene Hunt je neprekonateľný whiskou poháňaný hláškostroj. ()

Puddle

Sedmdesátky představující hranici mezi dvěma světy a excelentní John Simm (ta BAFTA měla být jeho!), který zuby nehty bojuje, ale zároveň pochybuje o tom, kam skutečně patří. A dívenka z televize, blikající žárovky, všechny ty dvojsmyslné věty... Lehce mysteriózní, místy až noirová atmosféra představuje mezi seriály skutečně něco skvostného a neviděného, což platí i o úchvatném zakončení, kde se potvrzuje stará pravda, že skončit se má v nejlepším. ()

mala_kea

Přesně jak při uvodních titulkách říká Sam : " Je to jako probudit se na jiné planetě "..Já se tak opravdu cítil, všechno ve mě evokovalo chtíč vidět víc a zároven strach o své hrdiny. Škoda, že kriminální scenérie jsou "typickou" záležitostí a většinou ničím nepřekvapí. Těch 16 dílů je však dobře stravitelných. DCI Hunt rulez. ()

solid

Jedinečný seriálový zážitek bez chyby či slabšího místa. Myšlenkový a filosofický maglajz, který mi to v hlavě při sledování dělalo a který skončil až posledním dílem byl ukončen včas a se ctí. A toho se většina amerických seriálů nedočká. ()

Raziel_cz

Důkaz, že i kriminálka může být zajímavě zpracovaná, skvěle obsazená a zasazená, brát se s nadhledem a zároveň být neskonale cool. A přitom jde vlastně o příběh jednoho hrdiny. I když... Gene Hunt si Life on Mars právem krade pro sebe. K tomu výborně zvolená hudba. Atmosféra sedmdesátek na diváka doslova dýchá a metody filmových policajtů té doby jsou zrekonstruovány na výbornou. Jednoduše: CSI my ass. ()

Heroine

Zábavný, vtipný, a originální krimi seriál, s výraznou atmosférou, a výbornou hudbou. Nemůžu dát plné hodnocení, protože některé epizody mi přijdou vyloženě jen do počtu, a někdy mi přijde DCI Gene Hunt jako sprostý chlap, za hranicí humoru, ale to jsou jen chvilky. Mně byl sympatický Tyler, jeho postavení outsidera ve společnosti jemu velice vzdálené. Skvělý mi přijde i John Simm v hlavní roli, ale i zbytek obsazení je výborný. A (pozor SPOILER) co se týká poslední epizody, za mne by klidně mohla končit výbornou scénou na střeše, za doprovodu výborné písničky Life On Mars od Davida Bowieho, a nemusel už tam být ten poněkud sentimentální dodatek. I tak ale působivé, originální, chytré. ()

Eluin

Výborný britský seriál s typickým humorem, zajímavými detektivními zápletkam okořeněnými jistou dávkou mystična, ale hlavně s vynikající hudbou a pozoruhodně hořkosladkým koncem. ()

Orina

Velmi solidní detektivka s hlavní postavou Samem Tylerem, který je občas (vlastně hodně často) zastíněn Genem Huntem. Sem tam nějaké díly trochu pokulhávají, ale to je asi normální. Co mě ale naprosto dostalo a nevěděla jsem, je fakt, že policisté v UK nenosí zbraně nebo jenom velmi zřídka. Čas od času tedy zákonitě nastanou situace, které jsou docela směšné, protože by šly vyřešit jednoduše - kulkou vhodně umístěnou do nebo vedle padoucha. P.S. také jste byli zvědaví na paní Colombovou....ééé vlastně Huntovou? :) ()

fraktal

I přestože miluju produkci BBC (britský akcent, promyšlená kamera, solidní herci a absence podbízivých "vtípků"), tento seriál mne prostě nechytl. Krom neustálého opakování stejných schémat, situací a klišé stále dokola, všechny postavy (snad možná krom hlavní) jsou karikaturami, stěží dvourozměrnými. A ty scénáře - zápletky byly vždy naprosto průhledné (detektivka snad až ve stylu "vrah je zahradník)... Škoda. ()

arkie

Videl som len prvý diel, takže možno svoje mienenie ešte poopravím. Nápad je super, postavy zaujímavé, dej asi ťažko predvídateľný. Problém je len v tom, že scenárista sa bohato vyžíva v policajnom slangu danej doby, takže keď otvorí hubu niekto iný než John Simm, tak som mimo. Keď to nejaký borec preloží do cz/sk titulkov, tak to bude super. :) ()

Brady

Naprosto geniální seriál, který mne tak uchvátil, že začínám závidět lidem, co éru 70. let opravdu zažili. Tedy alespoň těm na západ od železné opony. John Simm v hlavní roli opravdu připomíná typického, vysoce postaveného policistu, jenž je zvyklý na kvalitní oblek a dokonale nalinkované služební postupy. DCI Hunt v podání Philipa Glenistera je zase prototypem drsného policisty, který vše řeší pěstí a zbraní. Přesto seriál vůbec nepůsobí lacině a díky dějové linii v pozadí příběhu (Samův návrat v čase) je navíc příjemně zvláštní a zajímavý. Nejvíce jsem si užíval okamžiky, kdy Sam svým přístupem exaktního vyšetřování vyvádí z míry tvrďáka Hunta. Je doslova vidět, jak se ti dva navzájem ovlivňují a postupem času přijímají vlastnosti toho druhého. Dalším plusem je fakt, že většina řešených případů přímo souvisí se Samovou minulostí nebo dokonce s funkcemi jeho komatického těla. Pomyslnou třešničkou na dortu je úžasně krásná "anglická" angličtina. Pánové překladatelé . . . smekám před vámi ! :-) ()

Shakaar

Prostě skvělý seriál. Dlouho jsem váhal jestli se na to mám kouknout, ale nakonec nelituji. Celkem 16 epizod je napěchovno slušnou kriminální zápletkou, a uvahami co je skutečné, co ne. První řada nebo miniserie se zabývá čistou snahou Sama kde se nachází, druhá na to navazuje ale příběh je trochu drsnější. Není to zkrátka obyčejná detektivka jak ji známe. Zaujalo mě hlavně prostředí kde Gen Hunt (Philip Glenister) prosazuje svou 'verzi' zákona a standartní postupy zde neplatí i přes to, že řeší případy, které běžně vydíme z mnohých kriminálních seriálů. Prostě vše vhůru nohama. Drsnější stránku seriálu vydím v tom, že ne všechny případy končí zcela dobře. Co se týče rozpoznání reality, jsem trochu zklamán. Sice divák po celou dobu trochu tuší kde se Sam Tyler (John Simm) nachází, ale propojenost s realitou jsem čekal trochu větší. Tak trochu mě zklamal konec seriálu, který nechal mnoho nezodpovězených otázek. Nebudu je prozrazovat, protože tím bych prozradil děj, jen řeknu že nedopadne tak jak by si mnozí představovali, teda řekl bych že nebyl zcela dotažen. Ovšem možná je to tím že po celou dobu seriál tímto způsobem mlžil a jak jinak zakončit tuhle dvouřadou miniserii než jak po celou dobu se vyjímal. Celkově vzato je to ale jediná vada, která ani nevadí, protože ani Twin Peaks nekončil zcela ukončeně. 5* bez debat a velmi doporučuji. ()

nwx odpad!

Tak se mi zdá, že kdo viděl jako první anglickou verzi, upřednostňuje anglickou. Kdo viděl americkou jako první, tak americkou. Americké verzi, ve vašich očích, sráží body také fakt, že je to remake. Já zatím anglickou neviděl, začal jsem tou americkou. Já mám vždy u amerických verzí pocit větší filmovosti, rozmáchlosti, emocí a také prostředí mě více baví, jelikož Amerika holt vypadá jinak, než Evropa. Možná ta anglická verze je opravdu dějově lepší, ale ta malost, uprděnost, levnost, co z evropských filmů vyzařuje, mě prostě nesedí a nejsem chopen ji překonat. Když si vedle sebe položím fotky z obou LIFE ON MARS seriálů, atmosféra sedmdesátek jednoznačně teče z americké verze, anglická vypadá papundeklově. A to jsou jen fotky. Ale šanci mu určitě dám. Co se jinak týče této americké verze, líbí se mi maximálně, i když to není kdovíjaký scénáristický klenot. V čem je unikátní je právě atmosféra 70. let v USA, včetně lokací, aut, oblečení, hudby (Starsky a Hutch je ale lepší;). New York byl v 70. letech mnohem drsnější, než celá Anglie. Proto tam také drsní policajti bezvadně seknou a kontrast tehdy a dnes funguje lépe. Jinak, možná jen obrazu nemuseli dávat až takový barevný nádech, raději bych viděl vše přirozeně barevné (tak jako na zdejších fotkách ze seriálu), než tónované, ale chápu umělecké ambice mít dobový look. Zajímavé je, že verze vysílaná na Prima Cool má tento dobový look až přepálený, rozlité přepálené barvy. Ale to nějak domrvili na Primě, protože anglicky mluvený originál vypadá obrazově lépe. A Harvey Keitel snad nestárne, exceluje! Ááále co, dám plný počet - oblíbil jsem si tu partičku natolik, že i když jsem ten seriál již dokoukal, strašně moc mi budou chybět. Druhá sezóna by se vymyslet dala, stačilo by prohlásit posledních pár vesmírných minut první sezóny za sen, a jelo by se dál. Kéž by! PS: Tak, čerstvě jsem viděl anglickou verzi - první díl - tragédie! To absolutně nejde srovnat! Anglická verze vypadá, jako by ji točila děcka vhs kamerou, a ten amatérismus! Prostředí minulosti se skoro neliší od budoucnosti! Odporní nevýrazní herci, móda, auta, zvuk okolí žádný, zatímco v americkém originálu úžasné ruchy. Ani dějově nic extra. Proboha ta anglická verze vypadá jako demo oproti vypilované americké! Ani výběr soundtracku nemá na amíky. Na to se fakt nedá dívat, v porovnání s US. Je mi líto. ()