V tieni

• Česko Ve stínu (viac)

V bývalém Československu 50. let se odehrává napínavý kriminální příběh, který ve svém důsledku zasáhne do osobních osudů aktérů i jejich blízkých. Kapitán Hakl (Ivan Trojan) vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke (Sebastian Koch), policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem, než Haklovi napovídá instinkt zkušeného kriminalisty. Na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování. Může jediný spravedlivý obstát v boji s dobře propojenou sítí komunistické policie? Protivník je silný a Hakl se brzy přesvědčuje, že věřit nelze nikomu a ničemu. Každý má svůj stín minulosti, své slabé místo, které dokáže z obětí udělat viníky a z viníků hrdiny. (oficiálny text distribútora)

Maq

Před pěti lety jsem k filmu Grandhotel napsal na adresu Davida Ondříčka, že umí pracoval lépe s věcmi než s lidmi. A ono to docela sedí i na jeho následující celovečerní pokus. --- Ten film mohl mít styl jako noir detektivka. Kdyby bylo ve výsledku pět Židů mrtvých a všichni kolem poblití, byla by to jednak věrohodnější, jednak účinnější obžaloba systému. Takhle je z toho jakýsi hybrid, který mi ve všech ohledech připadá jaksi nedotažený. A hlavní hrdina, milující otec a manžel, spáchá doslova sebevraždu... to mi nesedí. --- Po technické stránce jsem naopak spokojený. Nevím proč naši režiséři tak rádi píší scénáře; až na výjimky bych jim doporučil, aby toho nechali a nabídli práci skutečným spisovatelům. Že bychom je neměli? Ani žádná vhodná adaptace se nenajde? No potom... potom jsme, vážení, vprdeli... ()

Philcze

Rozhodně nadprůměr, na české poměry dokonce vyšší nadprůměr, ale když Epstein nedá dohromady kriminálku jejíž průběh by v jakémkoliv ohledu dokázal překvapit, tak pak není z čeho stavět, když se v poslední půlhodince odehrává souboj s "větším zlem". Herci parádní (dokonce i rehabilitovaný Štěpnička, který na stará kolena už i vypadá jako Harrison Ford), hudba fajnová, ale Ondříčkova režie je možná až moc nenápadná. Jako dobová kostýmní krimi dobré, trůn spasitele českého filmu však zůstává nadále volný. Recenze zde. 65% ()

stration

Hrozně jsem se těšil, připravoval jsem se na geniální herecké výkony, hutnou atmosféru a depresivní konec. V podstatě všechno jsem dostal, ale mé očekávání bylo asi příliš veliké. Nebyl jsem ohromen, přikován ke křeslu. Všechno sedělo, ale pocit ve mně (teda až na to, že komunisti jsou svině, byli a vždycky budou) je víceméně chladný. ()

veronikav

Hodně silné a působivé drama .... Pokud se díky tomu nezapomene co komunisti uměli -bezva. Úplně můj žánr to není, přesto jsem celou dobu nehnutě zírala :) ()

Thomassi

Nepamatuji se, že bych se tak moc těšil na nějaký český film. A napíši to narovinu, očekávání bylo obrovské. O to to měl film složitější mě přesvětčit. Ale David Ondříček to dokázal! Film Ve stínu je na naše poměry evropský snímek. Bere si to nejlepší hlavně z německé tvorby. Příběh je dokonale vypiplán, se spoustou napínavých scén. Úžasně působí prostředí ve filmu. Lokace, kostými i chování jednotlivých postav, vše podává realistický pohled na tehdejší dobu. Dobu, která nebyla ani v nejmenším snadná. Život ve strachu, život ve stínu, úhlavní téma, které je zde přesvědčivé ve všech ohledech. No a herci? Ivan Trojan bezkonkurenčně ve své nejlepší roli. Z dalších předvedl své herectví třeba Sebastian Koch nebo Jiří Štěpnička. Za mě jednoznačně nejlepší české krimi za posledních několik let. ()

MATADOR

Na české poměry po dlouhé době koukatelná záležitost s podmanivou atmosférou roku 1953 a příjemným hereckým obsazením v čele s vynikajícím Ivanem Trojanem. ()

YURAyura

5/10 Hmmm, tak tomu rikam promarnena sance. Krimi ktere neni krimi, ale diky neustalemu otravnemu opakovani politickou krimi - asi by ji chteli tvurci poustet v ramci predvolebniho boje. Mimochdem politicka prislusnost kapitana Nema nebyla take celkem citelna. Dost me otravilo pouziti barevnych filtru majicich evokovat patinu "starosti" prostredi i pritomnost stale novych znamych tvari v kazdem druhem zaberu. Film byl natocen jako kalkul uspet v zahranici, coz mu nevytykam - je asi fajn, ze nekdo premysli i takto, ale diky sve polovicatosti asi uspechy moc sklizet nebude. Skoda investovalo se do nej hodne. ()

Helo

Já sice na český film jako takový pořád nadávám a hořekuji, že naši nedokážou nikdy natočit nic pořádného. Pravdou však je, že i přesto u nás vzniknou 1-2 minimálně slušné filmy ročně. A tenhle patří k tomu nejlepšímu za posledních několik let. ()

major.warren

Viděno vícekrát: Za mě je to poctivé naplnění žánru s přidanou hodnotou. Ondříček ovládá řemeslo jako málokdo jiný v českém filmovém žebříčku. Scénář je přesný, dobře vystavěný, jednání a vývoj postav jsou zde motivované i věrně stavěné, leč dramatický děj občas sklouzne až na příliš tenkou hranu konstruktu. Trojan v hlavní roli detektiva Hakla je bezchybný, skvěle mu sekunduje i Jiří Štěpnička v roli policejního plukovníka, ale exceluje zejména hrdinův německý protihráč Sebastian Koch v roli majora Zenkeho. ()

salalala

Jen houšť a větší kapky. Musím se přiznat bez mučení, že Ve stínu mě hodně dostalo a nestydím se za to. Tohle je film, který u nás do jisté míry pořád chybí - reflektuje hrůzy minulého režimu bez nadsázky a laciných vtípků, z postav se nestávají karikatury a mají za sebou poměrně propracovanou psychologii. Ondříček dokázal vytvořit opravdu skvělou (místy až hodně noirovou) a bezvýchodnou atmosféru padesátých let, z níž rozhodně není dobře po těle. I ony reálie mi přišly docela důvěryhodné a neměl jsem problém uvěřit, že jsme skutečně v oné děsivé době. Taktéž minimalistický a výborný Trojan, kterého výtečně doplňuje Sebastian Koch, to umocňují ještě víc. Ona kriminální zápletka není tak intenzivní a zásadní, jak to možná na první pohled vypadá, takže o detektivku v klasickém slova smyslu nejde. Osobně mi malinko vadil konec, který působí hodně šroubovaně a smířlivěji, než by se bývalo hodilo. To, že Trojanova postava působí svým chováním lehce nereálně, jsem tvůrcům odpustil, protože mě vskutku po většinu stopáže dostávali. Já jsem opravdu nadšen a pro mě dosud český film roku 2012, ač se možná ocitnu v menšině. 80% ()

FilmFan24

Ve stínu Bábovřesek a jiných vysmátých filmových hrůz z našich luhů a hájů je tady temná kriminálka odehrávající se v depresivní době padesátýh let minulého století. Zaujme především práce s kamerou, dobovou výpravou a především hereckými výkony. Škoda jen, že asi spousta materiálu zůstala ve střižně. Trochu víc stopáže by rozhodně nebylo na škodu. Vedle Hořícího keře s produkce HBO další počin, který se hrabe v naší minulosti... ()

dom156

Po delší době český film, který člověka fakt zaujme a chytne za srdce. Je to velmi poutavé a s tím , že děj plynule ubíhá a Trojan v hlavní roli je velká nadstavba. Film připomíná velmi zlou dobu 50 let a což je dobře, na toto období se lehce zapomíná a řeší se hlavně druhá světová válka. Já byl velmi spokojen a na českou kinematografii je to velmi vysoká nadstavba. ()

willow666

Opravdu povedený film. Ale není to jenom Trojan (to je Bůh!), není to jenom Ondříček. Je to ta hrozná, tísnivá atmosféra a to, že tahle doba v týhle zemi opravdu někdy existovala. ()

kajas

Ondříček, Trojan a Muchow, tahle spolupráce prostě nemohla dopadnout špatně. Premiéru filmu doprovázela docela masivní kampaň (a nepamatuji si, kdy naposledy něčemu Mirka Spáčilová vpálila 90 %), takže byla moje očekávání logicky hodně vysoká. Atmosféra na vás začne působit už v prvních minutách, v některých momentech celé kino nedýchalo a při závěrečných titulcích byste v sále uslyšeli spadnout špendlík. Některé skutečnosti ovšem nebyly divákovi osvětleny, takže tu pátou hvězdičku si ještě schovám. Doufám ale, že se "Ve stínu" do toho boje o zlatou sošku nakonec dostane. Po druhé projekci bez rozmýšlení zvyšuji. Fantastické. ()

L_O_U_S

Začnu pozitivy. Film výborně funguje v atmosférické rovině a byť se na používání filtrů občas dívám skrz prsty, v tomhle případě nemám výtek. Výprava je rovněž skvělá, depresivní Praha padesátých let má své kouzlo (přestože se filmovalo v Polsku) a ve spojení se všemi těmi oprýskanými zdmi a starými tramvajemi se scénáři daří lépe budovat pocit strachu. Největším negativem je samotná detektivní zápletka a (aspoň z mého pohledu) zjevná snaha scénáře podat ji v "západním" střihu, takže - následují spoilery - tady máme šéfa kriminálky, který namísto toho, aby si na špinavou práci najal nějakého profesionálního hrdlořeza, chodí přepadávat transporty peněz osobně a sám shazuje své komplice z mostu pod kola vlaku. Můj celkový dojem z filmu je však vesměs kladný, už jen proto, že jsem po delší době viděl dobrý český film a že se filmaři přesunuli do let poválečných, protože určitě nejsem sám, kdo se těch osobních dramat z doby druhé světové války už přejedl. (755.) ()

Dont

Na české poměry solidní kriminálka s šedivou "totalitní" atmosférou, ale vzhledem k ohlasům byla moje očekávání ještě o něco vyšší. Ivan Trojan v podobné roli jako v Hořícím keři, schopný policejní vyšetřovatel odmítající obvyklé praktiky estébáků a vymezující se (nejen tím) vůči tehdejšímu režimu. Jeho herecký projev byl jako obvykle "na úrovni", zdatně mu sekundoval německý kolega Sebastian Koch, ale na vyšší hodnocení tomu něco chybělo. Zřejmě více emocí a taky lepší scénárista. ()

Foma

Nejde bejt pořád na český filmy přísnější než na ty cizí a neustále je podhodnocovat. Takže jsem tenhle možná lehce nadhodnotil, ale rád, protože stojí za to. Chvílema jsem měl i pocit, že tohle snad ani neni českej film. Určitě svojí formou, zpracováním, atmosférou a vším možným dalším překročil hranice ašsko-moravský kotliny a to dost. Ondříček se zřejmě učí u táty :-). Kdyby to mělo voiceover, tak je to skvělej noir. Je to určitě stejně tak dobrý jako ten rakouskej film o výrobcích falešných peněz za války (Ďáblova dílna). Jo, a v dnešní době, která se v rámci politický korektnosti, bankovní nekorektnosti a dalších blbostí nenápadně totalitarizuje, jsou takovýhle filmy potřeba. ()

vegetol.mp

Snaživá a ve výsledku levná antikomunistická agitka, kterou zachraňuje skvělé řemeslné zpracování. Herecky i filmařsky precizní, i když je pravdou, že to co je v čechách vrcholem řemesla, je v Americe slušný televizní film pro HBO. Scenáristicky už to tak slavné není. Celý příběh působí vykonstruovaně a některé zvraty doslova stupidně. Jak musí být zloděj tupý, aby si místo loupeže psal na krabičku od nábojů? To jako vážně? O scéně v níž hrdinův syn recituje komunistickou básničku raději nemluvit. Tenhle film je prostě neohrabaná stupidní propaganda, i když zábavná. Totálně promarněná šance. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (viac)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

23.03.2013

Je libo dobovou kriminálku s prvky konspiračního polit-thrilleru? Se špičkovým obsazením? Odehrávající se v Sovětském svazu ještě za Stalina? Zdá se, že Ve stínu dostane z Hollywoodu tučnou… (viac)