Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

oje

Kvalitně natočená, dramatická a dle očekávání poutává cesta skupinky homo gulagus. Dějově je film perfektně roložený. Tak akorát odhaluje strasti života v pracovním táboře i jednotlivé části jejich dlouhého výletu, který je přes zdánlivou monotónnost díky různosti prostředí pestřejší, než by se čekalo. Možná se snímek mohl trochu víc vyžít v detailech. Třeba samotný útěk nebo náročné získávání potravy si přímo říkalo o naturální scény, které bohužel chyběly. Výsledek je tak stravitelný pro široké publikum. I tak ale s přehledem vysoké nároky splňuje, a to i obsazením, hlavně nečekaně skvělým Farrellem v roli ruského zlodějíčka. Podobným dramatem je Bílé peklo. Alternativa: As Far As My Feet Will Carry Me, Rescue Dawn. ()

teutates

Někdy za dobré slovo anebo dobrý skutek v rámci režimu dostal jednotlivec nebo skupina jednotlivců krásny poukaz do ruské severské přírody. Byla to taková odměna za činy pro dobro strany. Ruská příroda je vskutku krásná a jako borci to měli jak jinak all inclusive +. Co čert nechtěl, skupina štastlivcu... náhodně vybraná žrebem (los) dostala od hlavniho atašé výlet v rámci říše, vskutku krásná podívaná. Tenhle režim má ještě dneska hodně příznivců na některých územích a nedivím se jim, kdo by nechtěl krásný výlet do horské přírody... booože, proč?! Jo a málem bych zapomněl, poukaz zahrnuje množství rekreačních a animačních programů. 6-7/10 ()

Okara

Uchvacující uprchlický příběh podle skutečné události z jednoho z nejhroznějších míst, co na zemi byly. Výborně zvolení nedobrovolní vězni gulagu na útěku se svými rozdílnými charaktery, vyvolávající mnoho sporů, utíkající nádherně natočenou panenskou krajinou od Sibiře po Indii. Colin Farell opět potvrdil svůj um ve ztvárnění mé zde nejoblíbenější postavy Valky. Doporučuji vytvořit krásný kontrast po zhlédnutí Útěku z Alcatrazu. 80% ()

Ant

Survivor ze života. Atmosféru má film výbornou a všechnu tu špínu, vši a puchýře jsem cítila skoro až u sebe v obýváku. Jim Sturgess mě svým výkonem uhranul hned v první scéně, až jsem dočista zapomněla, že ve filmu hraje i takový Farrell. Kdyby byl celý film o něm, vůbec by to nebylo na škodu. Děj ze začátku cesty skáče příliš rychle vpřed, ale pak se tempo ustálí a film pozvolna plyne a nenudí. Ale co se celku týče, tak Weir opět dostál svému jménu. ()

predators

Šíleně dlouhé! Skoro jsem si připadal, jako bych šel celou tu cestu s nimi. Samozřejmě to byl asi účel, ale neměl bych být z toho znechucený. Navíc jsem čekal nějaké větší vzrůšo, napětí nebo akci. Nic z toho se nedostavilo, jen umírnání hlady a žízní, zima, teplo, zima a teplo. A to jsme naštěstí byli ušetřeni toho, že Himaláje prošli za dvě minuty. Takže tedy, herecké výkony byly bez debat vynikající a hlavně obdivuhodné, za což taky vděčíme kostymérům a maskérům a vůbec všem, co se starali o autentičnost. Skvělá práce. Ono vlastně dobové zasazení vyšlo na jedničku! Sníh mám rád, takže tato pasáž byla super! Dobrý počin, jen ta délka... 70% ()

nascendi

Prejsť deklarovaných 6500 km to nie je žiaden pochod Praha - Prčice. Predovšetkým neverím, že sa také niečo udialo, aj keď to ten Poliak vydáva za svoje pamäti. Možno pri tom putovaní prišiel o časť pamäte alebo si ako takmer každý upravil memoáre podľa svojho gusta. A keď sa napriek tomu už niekto odhodlal nakrútiť podľa toho útekovo-cestopisný film mal sa viac snažiť, aby príbeh a herci boli uveriteľní. To bolo iba vo vzácnych chvíľach. Inak som videl iba dobre živených hercov ako idú a idú a idú. Týždne a týždne. V nie najlepšie hodnotenom filme Na ostrie noža bolo ukázané, čo všetko musia ľudia podniknúť, aby sa v divočine udržali nažive. A tu nič. Raz ukradnú vlkom ich korisť, inokedy si upečú losa v bahennom zábale (patrí sa keď majú novú spoločníčku), potom hada. Človek na to pozerá a neverí vlastným očiam. Najprv sa brodia polmetrovým snehom v snehovej búrke, o nejakú tisícku kilometrov sa pečú na púšti, aby vtedy keď už majú najhoršie za sebou, sa vydajú prekročiť Himaláje. Tam to už ani režisér nezvládol a Himaláje odflákol pekelným tempom. Nedávno som videl film Kora o cyklistickom putovaní do Lhasy. Tomu sa dalo uveriť a aj istým spôsobom ho obdivovať, ale tento film, ako už avizujem počtom hviezdičiek, nemusel byť vôbec nakrútený. A ak áno, tak určite nie Američanmi. ()

Ratemus

Nesrovnával bych to rozhodně s Bílím peklem. Podle mě jeden z nejlepších filmů roku. Nádherná výprava, nádherné scenérie, výborní herci a kulervoucí hudba, celkově odvedená práce. Film dokazuje, jak těžká byla tenkrát doba. Nedokážu si představit svou reakci, kdybych přešel přes poušť Gobi a zjistil, že komouši jsou už i v Mongolksu, ale oni si řekli, hm tak jdeme zpátky, přes Himaláje, já bych se na to z vysoka vys.al. Saoirse v nejlepší formě, ta herečka má před sebou budoucnost. ()

Tomco

Na môj vkus až moc hluchých a poslabších miest, miestami veľmi fajn, miestami divný strih a nevhodná zmena deja.. Na to, že z námetu sa dalo vytrieskať niečo nadštandardné, je to len chabý priemer, čo neuškodí, ale ani sa nevryje výraznejšie do pamäti.. Škoda! 60% ()

Slarque

Jsou to tentokrát slabší čtyři hvězdičky, což ve filmografii Petera Weira znamená podprůměr. Pěší road movie natočené podle vymyšlené skutečné události představuje klasický dobrodružný film. Z hlavních hrdinů je zajímavější jen pouhá čtveřice, u které je to dáno spíš jejich hereckými představiteli, než jejich výraznější oporou ve scénáři. Takže tu máme charismatického Eda Harrise, talentovaného Jima Sturgesse, vděčnou roli plně využívajícího Colina Farrella a mladou Saoirse Ronan, která to všechno trochu prozáří. Kamera dělá čest jednomu z producentů (National Geographic) a výborná je i hudba. ()

Bachy

Nevím, proč nedám plný počet. Nevíte to vy? Já jsem byl opravdu velmi příjemně překvapen. A ještě nikdy jsem v csfd komentáři nenapsal slovo 'casting', takže to zkusím tentokráte. Výborný casting! Vážně, o herce jsem se tady malinko bál. Co tam dělá ten Farrell? Ed Harris na to ještě má? Ronan je skvělá. Teda...to je jediné, co jsem věděl. Ale Harris na to opravdu má a Farrell je neuvěřitelnej. Jedině u Skarsgarda jsem neustále čekal, kdy někomu vrazí kudlu do zad nebo vyjede po Ronan. Ale ono se není, co divit. Ten kluk si rolí ve filmu Zlo pořádně zavařil. Vím, že ohromnou část mého dojmu dělá to, že jsem nečekal vůbec nic a pouze doufal v překvapení. Možná za to může doposud malinko chudší letošní nabídka kin, ale to je úplně jedno. Hlavní je, že The Way Back dojem zanechal. A dlouho jsem přemýšlel i o té poslendí hvězdě. Zatím to nechám takhle. ()

Rocky62

Několik scén působivých, ovšem jako celek mě Way Back emotivně minul. Kombinace poetických scén s těmi naturalistickými nějak nefunguje a z tohoto hlediska má film trochu tříštivý dopad na diváka. Jednoznačně chybí příprava na útěk a vypilování charakterů. Zaujme snad jen potrhlý C. Farrell a syrový Ed Harris. Přírodní scenérie zručně nasnímané (Gobi, Tibet), ovšem přesto je snímek pro mě pouze filmařsky uhlazenou směsicí odfláklé dobrodružné výpravy konané hrstkou nepříliš přesvědčivých uprchlíků. Zkrátka nic překvapivého, z čeho bych si musel sednout na prdel. ()

iamek

Filmy o putování mám rád takže jsem od The way back čekal hodně. Obzvlášť když za kamerou stal Peter Weir. The way back není špatným filmem, ale bohužel tragická druhá polovina sráží snímek do průměru a v druhé polovině vám nezbývá než to nějak přetrpět. Řemeslné zpracování filmu zvládli tvůrci dobře, vytknul bych snad jen skokový střih. ()

Chrustyn

Peter Weir je obdivuhodný režisér nenápadných ale poutavých snímků, které jsou však vyprávěním velmi pomalé a divák musí mít na jeho snímky klidnou hlavu a čas. "Útěk ze Sibiře" je stejný ale oproti "Master and Commander" pro mě není tak působivý a zábavný a ve výsledku mi jeho zdlouhavost připadala škodlivá než zajímavá. I přes dobrý námět a režii a skvělé herce mi film nesedl a nevím jestli to bylo tématem nebo špatným rozpoložením mé osoby. ()

ainny

Nejdřív mi byla zima, pak mě bolely nohy, potom jsem byla sežraná od komárů a zas mě bolely nohy. Taky mi bylo vedro, pořád mě bolely nohy, měla jsem hlad a ty mrchy nohy už jsem měla úplně ošoupaný až k pérdeli... A to je asi tak všechno. Nějak mě to na rozdíl od Bílého pekla výrazně nezaujalo. ()

klerik

Príliš učesané. Náznaky kontroverznosti sú zabité v zárodku. Každopádne atmosféra, nemohúcosť či bezradnosť hrdinov je podaná dobre (občas som mal nutkanie im podať aspoň pohár vody :-)). Prišlo mi to však len ako klasické putovacie dobrodružstvo, ake sme mali možnosť vydieť napríkla aj v ŠPECIÁLNEJ JEDNOTKE... ()

Jirka_Šč

Dobrý film, u kterého nelituji lístků do kina. Solidně natočený příběh cesty ze sovětského gulagu do Indie. Přesto není bez chyb. Mám pocit, že filmu by prospělo vyrovnanější herecké obsazení. Colina Farrella považuji za nejvýraznější postuvu, po něm Eda Harrise, ještě po něm Saoirse Ronan - která má výhodu, že je jediná žena v mužském kolektivu (na druhou stranu ani v ženském kolektivu by se zřejmě neztratila). Pro mě neznámý Jim Sturgess má proto jasný hendikep, pokud má hrát Janusze - ústřední postavu příběhu. Nemám pocit, že stíhá a cítím určitý nesoulad. Ode mne 76%. ■ Drobný nedostatek ve filmu: Larva, kterou jedna z postav vyhrabe na Sibiři v lese ze země (a sní ji), se fakticky na Sibiři vyskytovat nemůže. Jedná se o potemníka brazilského (Zophobas morio), který žije pouze ve střední a Jižní Americe. Kdysi jsem o něm psal blog: http://scobak.blog.sme.sk/c/137944/Zophobas-aneb-Jedinec-ktery-prezil-plcha-foto.html ()

mcb

National Geographic uvádí...Útěk ze Sibiře. Film bez dramatickým momentů, filmařského šarmu, natahující rutinní okamžiky, zkracující ty podstatné. Cesta několikatisícikilometrovým peklem není ani tak nehostinná a úderná, jak by měla být, k tomu se Peter Weir ani nesnaží nějak hlouběji načrtnout jednotlivé charaktery, jen je banálně nechává procházet bolestnými fyzickými zážitky a zbanalizovanými dějinami. Některé záběry jsou sice epické, ale k opravdovým epickým dramatům se tahle light verze boje o přežití jistě nezařadí. Ať jsou skutečné události silnější nebo ne. 6/10 ()

VenDulin85

Úvodem bych předeslala, že to není můj klasický šálek kávy. Ne že bych neexperimentovala (dokladem jsou horory nejrůznějšího typu, dramata, atd...), ale tématika strastiplné cesty ze Sibiře na jih do Indie zkrátka nevystihovala to, po čem moje srdce prahne :-). Nicméně musím připustit, že mě film plně a naprosto vtáhnul, přestože jsem na začátku byla překvapená: "A to už jako utíkají? Vždyť je musí chytit a budou mít po srandě.." Líbily se mi všechny postavy, jak charakterově, tak hercovatě, s Edem Harrisem bych šla od Severního pólu k Jižnímu a Jim Sturgess exceloval. V příběhu je vše jak má být, nic se nepřehání. Cítila jsem s nimi, když radostně došli k hranicím Ruska a Mongolska a tam zakrátko poznali, že komunismus je téměř všude a že budou muset jít ještě dál.. Pro to všechno dávám 5*. ()

heyda

Námět to byl výborný, pro mě jak stvořený. Ale nadšený nejsem. Způsob zpracování se mi nelíbil, bylo tam moc záběrů bez hudby, bez napětí a bez dialogů. Sice masky byly fantastický, zubožený Harris neměl chybu, jenže zpracování celkem nudilo. Klidně mohlo být o pár minut víc záběrů ze sibiřského koncentráku a z Indie, na úkor zdlouhavých záběrů z cesty. ()

jojinecko

Film, ktorý má silný námet a silného režiséra. Mňa to prestalo baviť približne vtedy, kedy to vzdal aj Colin Farell (tým nechcem povedať, že bol pre mňa kľúčovou postavou). Weir dokáže priblížiť psychológiu a osudy, tentokrát je výsledok trochu rozpačitý. Bolo to až tak uchodené, že by som prípadnú dlhšiu stopáž asi už nerozchodil... ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)