Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Romeroo

Poctivá filmařina, na kterou se baví dívat po celou dobu filmu, škoda, že po půlce filmu přicházejí nudnější pasáže a celkem předvídatelné...systém umíráme, umře jeden, přijde zázrak maličko zklamal...konec jako z Titanicu, brnkající na city...velmi dobrý film, kterému ale k 5 hvězdičkám něco málo chybí...já jsem zapomněl na Colina Farrela a jeho nožík, Coline pobavil jsi mě.... ()

Dinsberg

Pro takový námět jsou dvě hodiny zoufale málo. Ani k jedné postavě jsem si bohužel nevytvořil žádný strach. Možná proto se objevila postava Ireny. Proto jsem se radši soustředil na samotnou cestu, na které se uprchlíci snaží přežít mráz Sibiře i horko pouště Gobi. Šlo z toho rozhodně vymačkat víc. ()

Havala

Neobyčejně silný příběh který byl téměř mistrovsky nafilmován. Colin Farrell a Ed Harris excelovali. To co oni prožili si člověk ani představit nedokáže. ()

Ludo444

Film bez strhujúceho deja, ktorý sa na nič nehrá a až na pár výnimiek ani zbytočne nemoralizuje. Väčšinou necháva diváka aby si utvoril názor sám, aj keď v závere je jasne naznačené čo sa nám autori snažia povedať. ()

borohub

Mě se to líbilo, je pravda že začátek stál za vyliž prdel, ale pak se to rozjelo a vyklubal se z toho velmi povedený zážitek. Je pravdu, že je velký nepoměr v některých "lokací"(nebo jak to nazvat), na poušti jsou třeba 30 minut filmového času a celé Himaláje mají prochozený za 2 minuty. No to je ale jedno. Prostě musím dát 5 hvězd.. ()

MatyTM

Asi nejlepší film s prostředí ruské sibiře který jsem viděl.Je hezky zpracovaný.Celý film jsem se bavil skoro vůbec v něm nejsou nudné scény,což je u filmů neobvyklé.Nevím možná je to jen můj osobní dojem.Útěk ze sibiře je plný dobrodružství ale nelíbil se mi na něm konec, který byl na mně moc rychlý, zkrátka zakončení mohlo být lepší... ()

kirmakX6on

první polovina ujde.... Okamžikem, kdy se ovšem pustili do přechodu mongolské pouště jsem věděl, že zbytek bude chujovina a taky že byl. Vždyť je to absurdní nesmysl, aby několik lidí bez vody a jídla si jen tak přešlo pár tisíc km pustinou....a zastavili se jednou v oáze, na kterou náhodně narazí...a jednou zabili a snědli hada. To jako vážně? Kouknu na wikinu a je tam samozřejmě napsáno, že ten příběh si Slawomir Rawicz vycucal z prstu... Odhlédnu-li od této nesmyslnosti, druhá polovina, na rozdíl od první, není ani zajímavá ani napínavá ani zábavná...prostě nudná a člověk jen kouká jak furt jen šlapou a pak leží a pak zase šlapou. První polovina je tak na horší 4*, druhá tak na lepší 1*, takže celkově je to nerozhodně mezi 2-3*...vzhledem k tomu, že tam není žádná hezká herečka a vzhledem k tomu, že příběh je neukončenej (není nijak řečeno, co pak se s nimi dělo v Indii - indicky neuměli...jak žili, co dělali?)...a vzhledem k totálně stupidnímu konci ((((SPOILER tak on čtyřicet let čeká na pád komunismu a pak jde překvapit svou starou ženu jo ...a ta se tváří tak vykuleně, jako kdyby o něm nevěděla. Takže to ji ani neposlal dopis nic, jo...čtyřicet let čekal, ona samozřejmě též 40 let nic nedělala, bez rodiny, bez manžela, ve stejném bytě, klíč na stejným místě jako před 40 lety.... a pak za ní přijel a teď se jakože shledali po 40 letech....no tyve to je fakt "silnej příběh" (ironie) ...)))) ...tak dávám 2*. Celkově: 35%. ()

Barghest

Peter Weir natočil po Master & Commander další pravověrnou dobrodružnou podívanou a opět uspěl na celé čáře. Podařilo se mu natočit napínavý snímek s plnokrevnými, sympatickými postavami, kterým člověk prostě musí fandit. Každý jejich krok mě bolel s nimi, cítila jsem všechny ty kilometry s nimi, když měli žízeň, měla jsem ji taky, a když klesali na duchu, křičela jsem na ně, ať se to neopovažují vzdát. Palec nahoru za Gustafa Skarsgårda. Ten chlap je prostě frajer (asi to mají v rodině), veliký sympaťák a veliký talent. 9/10 ()

Eruzione

Něco mezi 3 a 4 hvězdami. Je škoda, že se z tak atraktivního tematu nepodařilo scénáristům a režisérům vymačkat víc, ke konci bylo navíc několik hlušších momentů, Sturgess ale nezklamal. ()

helrohir

Útek zo Sibíri je podľa môjho názoru dosť nevyvážený film. Začiatok filmu odohrávajúci sa v gulagu dokáže človeka navnadiť, hlavné postavy sú dostatočne predstavené, ale dosť ma mrzí, že režisér vynechal scénu úteku, ktorá mohla byť jednou z najsilnejších scén filmu. Prvá polovica filmu ma ešte stále baví, najmä vďaka prítomnosti postavy Colina Farrella, ale po prejdední sovietskej hranice sa film mení na nekonečnú slučku pochodov a táborení s postupným ubúdaním niektorých postáv, ktoré ma však až na smrť dievčiny nedokázali vôbec emocinálne zasiahnuť. Napriek pomalému priebehu filmu sa mi záver zdal, naopak, trochu urýchlený, keďže sme mali možnosť vidieť len zopár dôležitých dátumov a následne je z ničoho nič koniec. Ale aby som nebol len negatívny, okrem spomínaného úvodu a Colina Farrella musím pochávliť aj režisérov zmysel pre autentickosť, krásne kamerové zábery na prírodu a niektoré dramatické momenty. Peter Weir je rozhodne výborný režisér, ale niekedy dokáže svoje filmy naplniť až príliš veľkou nudou. 60%. ()

Greendell

Přidávám se k ostatním, příroda Sibiře fakt pěkná, až z ní mrazí :-) ale jinak trochu odfláknutý to jak zdrhli, a potom jak jdou jdou a pořád jdou (a přitom postupně vymíraj) bylo na mě moc zdlouhavý. Jinak Colin byl výbornej, jen jsem nečekal, že to tak brzo zabalí. P.s. Pokud se jim to opravdu povedlo takhle celý projít až do Indie, tak je to až neuvěřitelný a zaslouží si to respekt. Já sám bych zhebnul tak nejdýl hodinu po tom, co bych zdrhnul z toho tábora :-D ()

Guran

Zprvu skvělé herecké obsazení a jejich výkony. Snímek o útěku z nejhoršího vězení na světě. Dění v Gulagu zde je jenom na začátku, prvních desítek minut, potom už začíná útěk našich hrdinů. Škoda, čekal jsem, že se filmaři víc zapojí do bíijcího ruského vězení. Pak ten útěk byl tak rychle natočen. Respektivě - střih, alarm, ruské hlídky něco blábolí a další střih a jsme v lese, kde naši hrdinové už lapaj po dechu. Tohle se mi zdálo hodně urychlené. filmaři se vlastně soustředili jenom na jejich dlouhou cestu. Děj má spád a zvraty, herci hrají, kamerové záběry tvoří výbornou atmosféru. Ze snímku jsem byl mírně potěšen. Pěkný film o lidskosti a říši zla. ()

Jehan

Nemá smysl si brousit ostrovtip znalce filmů právě v tomto případě. Tento film je zjevně holdem lidem, kteří přežili gulag, utekli z něj, přežili či nepřežili cestu ke svobodě. Je to film o síle vůle a schopnosti přežít, ať to bylo přežití jakékoliv. Poctivá snaha něco předat tomu, kdo bude ochoten to přijmout. ()

subic

Film s velmi hezkou a působivou výpravou. Než jsem se rozkoukal, tak utekli, ani vlastně pořádně už nevím jak. Pak přijde série docela vleklých scén, i když hezkých na pohled. Nedám víc, protože tohle není film, na který se budu znovu těšit, až ho zase někdy v telce zopáknou. ()

Hawaj

Trochu nečekaně zjistíme, že na nějaký psychoilogický rozkrytí postav a jejich osudů v trýznivé atmosféře gulagu na rozdíl od jinejch podobnejch filmů není moc času protože je potřeba hone honem se vydat na útěk aby se to vůbec stihlo. Je to prostě vzatý trochu z rychlíku, ale na ten flák země co překonali se nelze ani divit. A všichni co maj rádi Rusko a komouše tak si můžou snít svůj naivní sen dál. Tadle říše zla nemá ráda své děti ani nikoho jinýho a nějakej vejlet hobitů je proti tomudle jen veselá trpajzličí procházka. Jedinej Colin Farrell hraje výborně. ()

Ondrasecek

Film je založený na skutečných událostech z roku 1940 – Útěk skupinky vězňů ze Sibiře, tehdejšího vězení Gulagu. Hojně čerpá z atmosféry míst (např. jezero Bajkal, poušť Gobi, Himaláje), solidních hereckých výkonů (třeba Colin Farrell byl skvělej!) a samozřejmě dramatických scén. Film je bezpochyby poctivým filmařským počinem, ovšem je tu i pár ale. Například délka filmu přes dvě hodiny je na film s tímto prostým scénářem až příliš, zvláště ve večerních hodinách je to spíš účinné uspávadlo. Scény mi přišly místy jaksi zdlouhavé a nudné, chyběla zde jiskra. Chápu, že natočit film na toto téma musí být asi náročné (teda předlohu neznám), ale jsem přesvědčen, že šel Útěk ze Sibiře jistě udělat divácky atraktivnějším. 60% ()

DassemUltor

Musím se přiznat, že když jsem viděl trailer, čekal jsem mnohem víc. Lákalo mě na tom hned několik věcí. Zaprvé to bylo téma samotné. Mám rád tyto epické dobrodružné příběhy. Pokud je to navíc doplněno historií, bojem proti komárům a hláškou došel jsem pěšky ze Sibiře až někam do Indie, tak to mi skoro stála větev. Dále mám velmi rád Colina. Film však moje epické očekávání nesplnil. Jako dá se na to dívat, ale je to celkem nuda. Nevyužitááááá příležitost. Uvažoval jsem o ještě nižším hodnocení.____ Osobně by se mi líbil film s takovýmto námětem: Parta zajatých německých vojáků, která necítila nějak velikou oddanost ideálům Třetí říše, pouze byla naverbována, by se snažila probojovat si cestu skrz SSSR zpět do svého Vaterlandu kdesi v meandrech řeky Rýn. Hodně krve, žádná láska, vysoký individuální vojenský skill a tak podobně. Vyzývám vás uživatele ČSFD - Složte se a natočte to! ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)