Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Illy

Obrazově poutavé, Farrell válí, ale příliš roztahané a některé scény končí v nejlepším. Jako kdyby panovala obava že film budou sledovat jen kardiaci kteří se nesmí rozrušovat. Škoda, víc adrenalinu by filmu slušelo! ()

M1k9

Brilantní líčení příběhu lidí s odvahou i vytrvalostí. Dobrodružné i klidné, vyčerpávající a úmorné putování. Stále blíže ke svobodě. Nesmírně uvěřitelné, vylepšené ač osekané od knižní předlohy. K nakousnutí. 6/10 ()

RomanHyde

Tohle se opravu nepovedlo. Tak silný námět, tak silný potenciál, královský rozpočet, "hvězdné" herecké obsazení a výjde z toho naprosto impotentní snímek, který je více dobrodružný a cestopisný, než dramatický. A to se prosím jedná o skutečný příběh útěků skupiny vězňů ze sibiřského gulagu, kteří se zachrání až po 4000 mílích pěší tůry skrz Sibiř, poušť Gobi, Himaláje , Tibet a bez jakékoliv výbavy.. Tomu říkám silný potenciál, k vytvoření slušného dramatu. Začátek snímku, vykreslení atmosféry v gulagu či práce v dole ještě jde. Tam se plánuje a vytváří skupinka budoucích uprchlíků. Potom se však, pro mne zcela nelogicky, střihem dostáváme až za ostnaté dráty, kdy jsou již uprchlíci na útěku a je tak naprosto vynechána pasáž samotného útěku a visí nad ní jen velký otazník. Pokud chtěl režisér popsat hlavně strastiplnou cestu, měl tedy vynechat i samotný pobyt v gulagu a vyřešit to pár vysvětlujícím titulky. Takhle se bohužel divák cíti ochuzen. Poté se tedy konečně vydáváme spolu s hrdiny na velmi dlouhou pouť. Hrdinové se lehce profilují, mají mezi sebou i "padoucha" Colina Farrella, který přehrává tak neskutečným způsobem, že by to snad bylo i na vyhazov z přijímaček FAMU. Ten se naštěstí v druhé půlce filmu se skupinou dobrovolně loučí a tak můžeme držet palce těm "správným", kdybychom ovšem byli snímkem pohlceni. Režisér opět volí razantní střih a tak kromě pár delších scén u Bajkalu, nebo na poušti, skupinka dorazí například k Himalájím, střih a rázem je v Tibetu. Tohle se stane v závěru několikrát a já osobně nabyl dojmu, že buď dochází rozpočet nebo už to snad nebavilo ani režiséra. Diváci se nervózně vrtí již od půlky filmu a koukají na hodinky a přejí si, aby už tam došli. Ano s touhle úlevou jsme odcházeli z kina z "dramatu", které bylo věnováno samotným hrdinům. No snad se toho nedožili.. Tohle opravdové životní drama si zaslouží úplně jiné zpracování!! ()

panmroz

jako obvykle skvěle nedůvěryhodný Mark Strong. Jinak příjemně cestopisné putování věčně nespokojenejch uprchlíků ("moc zima","moc vedro","moc žízeň","moc tma",...). Zajímavé je, že očividně hubnul pouze Ed Harris. Naopak Jim Sturgess mi připadal, jakože spíše nějaká ta kila nabírá - možná mu to nejde - zhubnout - to se totiž lidem stává. Dojemný oldschool (takové ty rozvážné švenky po panoramatu, hudba, kde ji člověk čeká, atd.) s použitím filmové řeči, nikterak novátorsky, ale stejně - je to fajn, když třeba ty postavy sem tam mlčí a vypráví se záběrováním, střihovou skladbou, hudbou a tak vůbec. ()

Raimok

Útěk ze Sibiře jsem viděl v jednom vesnickém kině na dovolené v Jizerských horách a možná tahle zvláštní návštěva dodala zážitku z tohoto filmu grády, protože na dovolené se do kina přece nechodí. Prostě mě to bavilo od začátku až do konce, herci byli perfektní (hlavně Harris a Farrel), příběh podle skutečné události k neuvěření. S kamarády spoludiváky jsme o tom mluvili ještě týdny po dovolené - dostalo nás to všechny. 90 % ()

majo_svk

Útek zo Sibíri je skutočným putovaním za vysnívanou (pre nás bežnou) slobodou. Tak ako Nemci mali svoje koncentračné tábory, Rusi mali svoje gulagy, v ktorých prichádzali o svoju slobodu a často aj o život mnohí nevinní ľudia. Boli to kruté a neľudské miesta, na ktoré nikdy nezabudnú tí, ktorí z nich utiekli alebo ich akokoľvek prežili. Skutočné a drsné vyprávanie plné dramatickosti tu však akosi chýba. Samotný útek z väzenia, ktorý by mal byť tou najnapínavejšou časťou filmu, zobrazený ani nie je. Celý úvod je bez patričnej atmosféry a autenticity. Pre znalých divákov dejín, neprináša nič nové a nečakané. Neskoršie náročné a vyčerpávajúce putovanie takmer cez polku sveta, cez hory, kamene, jazerá, rieky a púšť už prináša istý posun k lepšiemu. Spoznávame jednotlivé charaktery postáv, otvárajú sa nám myšlienky, pracujú city a emócie, cítime atmosféru, držíme palce. Je obdivuhodné (a pre tých, čo nezažili asi nepredstaviteľné), čo všetko spoločne dokáže hŕstka odhodlaných a vytrvalých ľudí pre slobodu a prežitie. Niektoré strastiplné, emotívne a silné scény človeku zostanú v pamäti asi naveky. Celý film ako taký, žiaľ, vyšumí z hlavy veľmi rýchlo a to je škoda. Nádherné prírodné scenérie, skvelá kamera a príjemná hudba však pohladí zmysli. Nečakajte preto a pozrite si ho. Ja som bol s filmom aj druhý deň po zhliadnutí spokojný. PS: Nečakajte žiadnu akciu a prehnanú dynamickosť. Je veľmi podobný filmu Biele peklo. ()

Mafyn

Colin Farrell umí prostě zahrát úžasné gaunery, aby mu to nezůstalo :-). Dovedu si představit, že na takové dlouhé a strastiplné cestě si naši hrdinové prožili daleko šílenější hrůzy, než nám dokázal režisér a štáb poskytnout. Ale i to co nám bylo tímto filmem sděleno, stačí na to, abychom si zčásti udělali obrázek o tom, čeho všeho byli komunisti schopni a co dokáže udělat obyčejný člověk, aby se jim vymanil. ()

jilda

Kniha, podle které je film natočen je smyšlená, druhá věc je to, že je to natočené americkým stylem, přihlouplé dialogy tomu také nepomáhají. Věřím, že pokud by byl film natočen Němci, nebo Rusy, byl by věrohodnější. Chyby však vyvažuje pěkná kamera a lokace natáčení. Třešničkou je Farell a Harris. ()

Pitrsss

Čtyři hvězdy především za vynikající herecké výkony většiny zúčastněných a za, (alespoň pro mě), naprosto nádherné až koulervoucí záběry různorodé krajiny a nekonečnou pouť hlavních hrdinů skrz ní. Natočit něco takhle rozsáhlého jistě není žádná sranda a z tohodle prostě smrdí na sto honů kus kvalitní filmařiny. Na rozdíl od většiny ostatních uživatelů mi faktické vynechání scény útěku z gulagu vůbec nevadilo, ba naopak. Většina režisérů by z toho udělala půl hodinovou akční scénu, natočenou z čisíce úhlů kamer. Já se bez toho dokázal s klidem obejít. Co ale tvůrcům neodpustím, je chabé zobrazení té trýznivé části cesty přes Sibiř. Zasloužilo by si to natočit mnohem krutěji a řádně se zaměřit na to utrpení uprchlíků. Další facku bych dal střihačovi za přetáhlé stopáže určitých částí, především několika pitomých dialogů při cestě přes poušť. Celkově bych si dokázal představit finální stopáž o dvacet minut kratší...Přes to všechno se ale dle mého jedná o nadprůměrnou podívanou, u které divák může vypnout mozek a pouze se nechat vést tou epochální cestou. 75% ()

Kroupa

Nemůžu si pomoct, ten film mi nejen pripadal strhující, ale dokonce velmi historicky a věcně věrný. S těmi, kdo byli nespokojeni s pojetím gulagů musím tak trochu soucíti, jelikož mi jich je líto. Celkem bych rád věděl, kde viděli lepší zobrazení reality gulagu. Všichni herci bez vyjímky jsou přesvědčiví a celkové pojetí je velmi decentní. Nesnaží se o opulentní scény a nevyužívá pathosu a teatrálnosti, ačkoli si to látka téměř žádá. Weir jako vždy dává přednost obrazovému vyjádření myšlenek a citů před přímým vyjádřením, za což jsem mu nehynoucně vděčen tím více, čím více vládne v soudobé kinematografii doslovnost. Pokud někdo považuje postavu Eda Harrise za oslí můstek, jak umístit do filmu amerického herce, který není s to ani předstírat jakýkoli východoevropský přízvuk, nechť je mým příspěvkem osvícen. Během tzv. Velké deprese odešlo do SSSR za prací až několik tisíc amerických občanů, a to nejen levicových intelektuálů, ale především dělníků a řemeslníků (bylo jich tolik, že založili dokonce oficiální baseballovou ligu), které lákala garance pracovního místa a relativně velkorysá sociální politika stalinského Svazu - například dotované bydlení, zdarma státní jesle a mateřské školky atd. Během čistek v letech 1937-39 prakticky všichni skončili buď na popravišti nebo v gulagu. ()

Olczyk

Jakýkoli film, jenž pojednává o útĕku je vždy hodně zajímavý. U tohoto snímku tomu rozhodně není jinak a po celou dobu je velmi dramatický a napínavý. ()

nessbeal

Krásny film, skvelý príbeh, dobre spracované, osudy spoja všeliakých ľudí dokopy, putovanie za slobodou, trpké sklamania, o to krajšie výhry. Cesta cez studené Rusko, vyprahlé a suché Mongolsko, cez Tibet až do prekrásnej Indie. Ďalej spád udalostí, ktoré zmenili svet a nádherný návrat domov... ()

katalog

Poněkud mě zklamal začátek kde jsem čekal delší dění v táboře s tím i seznámení se s postavami a jejich příběhy. Podobně dopadl i útěk který měl být semínkem pro celý strom příběhu...naštěstí se vše vynahradilo slušným příběhem s dostatečnou řádkou zápletek, konkurenční Bílé peklo se mi tedy líbilo více ale o to více cením že tento příběh není jen levná kopie původního námětu. ()

^Rain^

At uz je film podle skutecne udalosti, nebo je vymysleny, ja si ho skvele uzil. Je pravda, ze jsem od nej cekal trochu vic, hlavne co se tyce vyvoje postav, ale i tak jsem se ani na chvilku nenudil. Scenerie nadherna, Ed Harris a Gobi vyborne. So weit die Füße tragen si uz moc nepamatuju, ale brzo znovu mrknu, at muzu srovnavat. Film presne podle meho gusta, 4* za film a jedna navrch za hudbu. ()

KOZEL84

Film láká režisérem,obsazením,výpravou a celkově tématem útěku z gulagu,jenže všem těmto lákadlům chybí jen kousek aby došli na pokraj zklamání.Nechci říct,že by to byl vyloženě průser (bez prominutí),ale já od toho čekal asi víc.Určitě sem nečekal,že se bude jen chodit a střídat jedno shit vegetační pásmo za druhým.Kupodivu mě ale tenhle špacír zase tak nenudil.Celou dobu mě rušily trapné přízvuky,které asi měli přidat na autenticitě,ale měli úplně opačný účinek (aspon' Harris se z toho vyvlekl).K Saoirse Ronan bych dodal,že k dokonalé korektnosti,tam ještě chyběl černoch,indián,eskymák a cigoš (někdo z těch poláků byl určitě žid).No a Farrell to je kapitola sama o sobě.To co tu předváděl bylo trapné,směšné (rozhodně ne vtipné!) a z toho pokraje zklamání suveréně zhučel a bude padat ještě minimálně zítra.Já ani nevěděl,že takhle blbě může někdo hrát (Bullseye překonán).Slabé čtyři ale dám. ()

dawe787

Pěkný film, ale myslím si, že kdyby věnovali více materiálu a detailů samotnému "útěku" z lágru a ubrali trošku z mongolské pouště, tak by to prospělo. Každopádně pěkné dílo a kdo se nenabažil, tak doporučuji naprosto skvělé Bílé peklo! ()

End3R

Při sledování tohoto filmu jsem si vzpomněl na Kevina Smithe, který se tolik oháněl, že Pán Prstenů není nic víc než zas.... nej film o zas....ný turistice. viz. http://www.youtube.com/watch?v=tRWmPTrJEz0. Kevin Smith by u tohole filmu tak třikrát usnul, dvacekrát nevěřícně zvolal: "WHAT THE F*%ˇK", a pak by film vypnul ještě předtím, než se hrdinům podaří vylézt ze Sibiřských lesů, tedy nekdě ve čtvrtině jejich cesty. Ale tahkle: film je natočen celkem dobře, krajina krásná, dokonce tak, že film by mohl nést podtitul Attenboroughova dokumentu 'fascinující proměny přírody' - ledově bílá Sibiř, kde tu lesy mají postříbřené špičky a z jejich nitra se ozývá vytí vlků se mění do rudého Mongolska, které křižují občasné nájezdy bojovníků, a pak poušť...nekonečná monotónnost písečných dun a až v nedohlednu se někde tyčí jen zpola tušené Himaláje. Weirovi se možná chtěně, možné nechtěně podařilo přenést něco z té šíleně dlouhé, namáhavé a monotónní pouti do divákovy mysli.Takže i já jsem chvílemi pociťoval, že je film šíleně dlouhý, namáhavý na sledování, a monotónní. ()

piranha

Na začátku stálo velké očekávání. Když se na scéně objevil Colin Farrell, doslova mě zahřálo u srdce. Ale to bylo bohužel to poslední, co mě za celé dvě hodiny potěšilo. Občas bylo obtížné postřehnout klíčové okamžiky ne delší než mrknutí oka (a mám podezření, že jsem se párkrát skutečně strefila a mrkla, protože jsem je tam prostě nenašla). A trošku podezírám filmaře, že si po sestříhání spletli odpadní záběry s těmi, které chtěli do filmu dát. Kdybych to měla shrnout, tak hlavní hrdinové pořád šli, šli a šli s hereckým talentem zabaleným do kabátů z gulagu. Za celou dobu se ani jednou nezatvářili tak, že by nám ho chtěli ukázat. Cestou někoho přibrali a o někoho přišli. A pozor, nechyběly žádné klíčové komponenty správného putovního filmu: hlad, pronásledování, žízeň!, fata morgana, písečná bouře!, hlad a žízeň a člověk prosící o to, aby ho na cestě nechali. A velmi mě naštvalo rozloučení s nejzábavnějším členem výpravy u mongonské hranice! Podtrženo sečteno, za Colina přidávam další hvězdičku. EDIT 2018: Nebylo to úplně tak strašný, jaký mi to připadalo před sedmi lety. Zvyšuju na 3 hvězdičky. Colin měl skvělou roli. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)