Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

kebom

Snímka pre (slušne povedané) americkú menej informovanú spoločnosť, z ktorej získa zúžený a značne skreslený obraz o sovietskych gulagoch. Žiadna výpovedná hodnota, žiadne dejinné presnosti či zmysel pre detail. Namiesto toho hrdinské kecy dobre najedených nie veľmi špinavých ľudí, ktorí neschudnú ani kilogram po mesiace trvajúcich strastiplých cestách. Akurát čo sa tu vyhrali maskéri. Jediné, čo oceňujem, je vcelku pekná hudba. Ale to by bolo asi tak všetko a tu už i tak bolo všetko (negatívne a žiaľ musím súhlasiť) povedané, takže ja len pridám jednu vec: Na začiatku filmu, teda už v gulagu, naberajú väzňom akúsi brečku naberačkou z nerezovej ocele. Bavíme sa o roku 1940 o všivavom väzení na Sibíri dakde na konci sveta... Trefný detail celej kvality filmu. ()

aLPaC

Škoda možná až zbytečně zdlouhavé mongolské pouště a vynechání Himaláje. Himaláj si určitě zasloužila minimálně 30 minutovou stopáž, ale a nejspíš byl vyčerpán rozpočet, přeci jen natáčení v horách je určitě náročnější než v Maroku. Jinak výborný film s vytříbenými hereckými výkony. ()

KM Phoenix

Chvílema mi přišlo jako kdybych sledoval televizní zpracování nějaké verneovky. Ale ani v těch horších zpracováních verneovek se většinou nežongluje se zeměpisem. Takže tady veselá internacionální skupinka přejde poušť Gobi aby narazila na překvapivě zachovanou Velkou čínskou zeď a tou prolezla do Tibetu. Hmm taky vám tu něco nesedí? A to je čistě faktografická výhrada vůči tomuto snímku. Pak člověk musí přetrpět dialogy, které by člověk strpěl ještě u toho Verna možná Maye, ale tady je to už trošku moc. Z hlavních postav jsem nejvíce očekával od Harrise, avšak jediné co je na něm zajímavé sledovat je jak je postupně vysušenější a vysušenější, což je na stopáž filmu poněkud málo. Oproti tomu mne docela příjemně překvapil Colin Farrell a jeho ztvárnění postavy potetovaného kriminálníka. Tato postava je tam jako jediná aspoň trochu uvěřitelná. Škoda jen že zmizí ještě před polovinou snímku. Celkově nemohu dát víc než dvě hvězdy, jedna za přírodu a druhá za Farrella. ()

el.zapikano

Perfektný Colin Farrell v úlohe sovietského vraha a gamblera s tetovaním Stalina a Lenina na hrudi. Príjemné ale miestami zdĺhavé putovanie utečencov z gulagu. 70% ()

Marys

Veľmi nenadchlo. Príbeh je dosť zotrvačne pôsobiaci a aj keď ho nemožno brať na ľahkú váhu, nepôsobí veľmi filmovo. Zároveň hudba, strih, venovanie sa jednotlivým scénam z môjho pohľadu dosť nevhodne volené, takisto záver mi úplne nesadol. Taký ani dokument, ani dráma, ani dobrodružstvo, dokonca ani ich prienik. Skôr niečo, čo pobehuje okolo. Nehovorím, že na zahodenie, no sú lepšie filmy s podobnou tematikou. ()

Dr Lizal

Pěkné krajinky, sympatičtí herci a drsný skutečný příběh. Vyobrazení této poutě mi však přišlo moc zlehčené. Víc bych je nechal potrápit v bolesti a hladu, takhle mi přišlo, že to měli nějak moc snadné. Čekal bych víc problémů, víc starostí, víc beznaděje. Ale takové (válečné) příběhy, kdy lidé dokázali přežít nemožné a bojovat za život mám rád tudíž pod 4* nejdu. ()

peto580

ten dojímavý koniec skoro spôsobil ešte jednu hviezdu na viac. Ale celý film bol nejaký vleklý jak sa vraví na môj vkus si tam hodne trebalo domýšľať bez toho aby to bolo povedané alebo čo i len trošku načrtnuté. ()

Santino7

Film ako taký logicky stavia predovšetkým na pútavej a efektnej vizuálnej stránke, ktorá sa jednoznačne dá považovať za jeho hlavné pozitívum. V tomto smere si filmári (či už Peter Weir ako režisér, Russell Boyd ako hlavný kameraman atď) svoju prácu odviedli vážne poctivo, tie lokácie úteku sa im podarilo zachytiť skutočne na výbornú - i keď pravda je taká, že gulag bol umelo vytvorený čisto iba kvôli natáčaniu (v životnej veľkosti), sibírske scény sa z pochopiteľných dôvodov netočili na Sibíri (prostredie bulharských hôr však bolo tak či tak fajn, mne ako laikovi to bolo viacmenej jedno), no a pasáž z mongolských púští sa točila na púštiach v Maroku. Istý si síce nie som, no myslím si, že aspoň Tibet zostal Tibetom a India Indiou, hoci človek nikdy nevie... Ale späť k filmu, konkrétne k obsahovej stránke, ktorá si tej chvály zaslúži o poznanie menej, bola totižto dosť odfláknutá, respektíve nezvládnutá. Či už v rámci chaotickej úvodnej polhodiny, kde som absolútne netušil, kto je kto - istotou boli iba "tajomný Američan" v podaní Eda Harrisa a intelektom jednoduchší ruský kriminálnik Collin Farrell s vytetovaným duom Lenin/Stalin na hrudi :-)) .. Čo sa týka ostatných postáv, tak v tých som mal z času na čas zmätok, občas som si plietol dokonca aj ústredného Poliaka Janusza (Jim Sturgess) a to pre scenáristu (ale ani režiséra) rozhodne nie je dobrá vizitka. Ale okej, ten rozpačitý úvod som nejak prekúsol, absenciu samotného úteku z gulagu taktiež (horko-ťažko!), no a potom už to bolo o čosi lepšie. Či nie? Ťažko povedať, pretože miestami ma tá zdĺhavosť začínala aj nudiť, niektoré scény boli priam zbytočné, na nevydržanie. Zachraňovala to iba tá oku lahodiaca výprava a taký nejaký obrovský pokoj, ktorý z toho celého vyžaroval. Nič to však nemení na tom, že tam bola úplná absencia napätia, aspoň štipka by neuškodila, škoda. Keď si to tak celé ešte raz zhrniem, hlavné pozitívum vidím vo výprave, skvelo spracovanom závere (tie dobové zábery o najhlavnejších udalostiach spätých s komunizmom v Európe boli skvelé) a nejakej tej už spomínanej oddychovej nôte filmu. No a naopak hlavné negatíva sú podľa mňa úplne chaotický úvod (po útek z gulagu), plytkosť a nezaujímavosť jednotlivých postáv (vynikal iba ak Colin Farrell a jeho občasné odľahčenia atmosféry) a v neposlednom rade tiež vysoko prepálená stopáž (ono dve hodinky by boli fajn, keby boli lepšie využité a nevyskytlo by sa tam toľko hluchých miest). Ak si chcete užiť tento film, potrebujete k tomu podľa mňa silnú dávku trpezlivosti a tiež veľkú záľubu v dobrodružných (cestovných) snímkoch, inak je dosť možné, že to pre vás bude jedno obrovské trápenie. Ja osobne sa radím niekam zhruba uprostred, až taký prúser to zas nebol, avšak naopak ani žiaden majsterštyk. Proste taký priemer, kde hlavné súčiastky sú do veľkej miery nevyvážené, skutočne obrovský kontrast medzi vizuálnou a obsahovou stránkou. 3/5 ()

laepus

Parádní film s nádhernými lokacemi (Sibiř, Tibet, Bajkal, Mongolsko, Himaláj...), dobře zvoleným časem vyprávění i silným hereckým obsazením. Je jasně, že to úplně přesně neodpovídá historickým okolnostem, ale na takových 90% rozhodně ano, což je na americký historický film více než dost. ()

Sochorisko

Emotivní dobrodružný film nastiňující podmínky z ruských gulagů. Mnoho silných scén, omrzliny, úmrtí, střílení vězňů. Pokud nemáte náladu na pochmurný snímek, zvolte něco jiného, protože tento film vás opravdu dostane a vy budete mít opravdový strach z následného vývoje. Ačkoli to má "jenom" něco přes 2 hodiny, zdá se mi, jako by jejich utrpení bylo nekonečné. Sice by to mělo být přesně obráceně a také se za to stydím ale po této podívané si jistě přečtu knižní předlohu... ()

geimz

Útek zo Sibíri je bezpochyby kvalitný film, ktorého však najväčší problém spočíva v obsiahlosti látky. Tá cesta cez Sibír, mongolskú púšť, Tibet, Himaláje až do Indie sa nedá vtesnať do dvojhodinového filmu tak, aby pôsobil konzistentne. A teda tak ani nepôsobí. Niektoré silné scény striedajú slabšie, rovnako sa aj prostredia menia prirýchlo a divák je svedkom vyseknutých častí cesty, pričom prechod cez Himaláje je vynechaný už úplne. Napriek všetkej kritike však herci držia tento film pokope, a na zábery tej veľkolepej prírody je radosť sa pozerať. Slabšie štyri hviezdy. ()

filipvrbik

Docela smutný a krutý film, bohužel příběh je dopředu zcela jasný. I tak se na to dá celkem dívat-úmrtnost je ovšem děsivá, má to daleko k Hollywoodským Happy endům....70% ()

mira007

Film o několika vězních, kterým šéfuje Ed Harris, kteří údajně utekli v roce 1940 z ruského sibiřského gulagu až do Indie podle skutečného příběhu polského důstojníka. Nevěrohodné a filmově nezáživné. ()

Spacecore

Takováto tragická dramata čas od času člověk potřebuje. Tenhle film neměl (závažnější) chybu. Silný příběh, precizní režie, výborné herecké výkony. A emoce to šťavilo aniž by člověka vyloženě film drásal. Líbí se mi, že byl celý film soustředěný spíše na přežití v divočině, než na samotné přežití v gulagu. Must see film. ()

Klajnik

Potenciál je opravdu vysoký, ale výsledek velkou bídou. Má to své momenty - většinou šlo o nějaké drobnosti, které nastiňují poměry v táboře nebo tvrdost té cesty - ale stále to není dost. Stále to působí příliš zkratkovitě a plytce, tudíž těchto pár detailů neprohloubí onen celek, který je jinak táhlý, nudný, na postavách nezáleželo, protože jejich vztahy nemají dostatečný vývoj, tudíž se charaktery takřka nevykrystalují a diváka tato oblast nevtáhne. Přitom na postavách to skoro vždy stojí. Závěrem jsem pak už nic necítil. Bylo mi jedno, že to postavy zvládly. To samo mluví o hlubokém tvůrčím selhání. Takovej Revenant je mnohem jednodušší (absence politické roviny, méně postav), ale celý obsah je zpracován tak dokonale, že to diváka vtáhne. Pokud by Útěk ze Sibiře byl technicky roven technické úrovni Revenantu a současně byl obsahově tak silný jako Motýlek (myšleno: Jako výborná adaptace té skvělé knihy, která má podobné motivy, jako mohl mít tenhle film, jen kdyby byl lepší. Ty už existující adaptace Motýlka však dost dobré nejsou. Ta stará je příšerná, ta nová ujde, ale stále nenaplňuje potenciál své předlohy.) Rád bych viděl výbornou adaptaci Motýlka i výborný Útěk ze Sibiře, které by měly mnoho společného (život a poměry v táboře, touha po svobodě, těžkosti na cestě, pevná přátelství, krize víry?...) a to celé na špičkové technické úrovni Revenanta, která vtáhne a nepustí. Když totiž vidím takovou práci, přijde mi, že tvůrce se pro látku nikterak nenadchnul a pak nechápu, proč ji vůbec točil. Je to příliš povrchni, zkratkovité, prázdné, sterilně a staticky natočené. Nijak to ke mně nepromlouvalo, přitom pro to byly vysoké předpoklady. ()

kubyno

Na začátku tempo nastartuje výborná část v gulagu - tedy "výborná" - než se nadějeme, hlavní hrdinové už utekli... A to je velká škoda, toho se mohlo využít a udělat to trošku zajímavěji, trošku to rozvést. Jinak samotná cesta už je víceméně podána v klasickém stylu - nic moc nepřekvapí. Je tam ovšem mnoho scén, které vyrazí dech a zaujmou a kromě toho se můžeme kochat nádhernými záběry panensky krásné přírody. Masky jsou tu jedna z nejlépe zvládnutých věcí, občas je to takový extrém, že je těžko uvěřitelné, že lidé můžou takhle přežít atd. Jenže i přes to vykreslené utrpení a vědomí, že příběh je sepsán podle skutečných událostí, ve mně film nezanechal moc emocionálních vzpomínek, jak to u podobných filmů bývá. Takže určitě hodně lepší 3* (a nezapomeňme na nezapomenutelného Colina). ()

Lachvos

Nečekejte záři vizuálních efektů, škálu citových výlevů, množství hrdinských činů, ptž tenhle film je prostě realisticky natočen...Dramata na pokraji vyčerpání při snaze dosáhnout svého cíle nikdy nepatřili u diváků mezi masově očekávané, ale když se něco udělá poctivě, je to poznat. Všichni herci ze skupiny "poutníků" podávají skvělé výkony, které jen podporují atmosféru, scénář i exteriéry.. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)