Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Teabag

Na jedné straně působivý námět, na straně druhé hrozně povrchní zpracování. Moc velká škoda, protože ten příběh by si opravdu zasloužil víc. Buď o hodinu delší stopáž (Weir by ale asi nedokázal udržet už tak dost pomalé tempo) nebo ještě lépe přeskočit některou z etap a víc se zaměřit na ty zbývající. Ale abych jenom nekritizoval: Sturgess mě přesvědči, že umí hrát, i když jsem v něm občas pořád viděl Juda z Across The Universe. Harris a Farrell odvedli oba dobrý výkon (Farrella jsem dokonce po chvíli úplně nenáviděl, což je vzhledem k charakteru jeho postavy dobře :-). ()

Hanes88

Tento film na mě udělal opravdu dojem. Velice realisticky natočenu a pointa filmu byla nakonec pěkně dokončena. Bylo zde hodně neznámých herců, ale všichni včetně Eda Harrise a Colina Farrella zahráli skvěle. Vícekrát se už na to pravděpodobně nepodívám, ale na jedno podívání to má své kouzlo. 75%. ()

Matematicka

Souhlasím s mnohými, že nejde o ideální film. Příběh není asi nejvhodnější pro filmové zpracování (těším se proto také na četbu knihy, kde by to nemělo vadit), ale dost silný a lidský. Podle mého názoru v něm neschází ani velké téma - a to pouť hlavního hrdiny za svou manželkou, kterou chce ujistit o tom, že jí odpustil. Toť opravdové hrdinství. Díky tomuto filmu jsem také poznala kus světa i příběhy několika hrdinů rozličných národností, nejvýraznější byl samozřejmě hlavní hrdina - Polák. Zaujal mě i vliv, který měla na celou skupinu Irena, když se k ní přidala. Velice zajímavě a decentně tak film vypovídá i o rozdílnosti mezi mužem a ženou v praxi :-) Zajímavé komentáře: Aidan, Radek99, Isherwood, Beastmaster4, POMO. ()

TERRORDROME

Tento útek z gulagu môže pripadať strhujúci snáď jedine priemerne vymletým američanom ktorí veria v Supermana, ale inak je to bieda. Banda otrhaných šlapákov proste dve hodiny šlape a prejde xtisíc kilomerov cez celý kontinent v jedných väzenských topánkach a kabáte. Prejsť cez sibír nie je nijako zvlášť náročné, občas sa vyskytne nejaký problém typu dotieravých komárov, ale tých spoľahlivo odpudí bližšie nešpecifikovaný veniec od miestnych buranov. To že hrdinovia došli do mongolska zistia keď narazia na bránu s nápisom "víta vás mongolská socialistická republika". Sakra, takže mongoli sú tiež komunisti, no neva prejdeme cez púšť a Himaláje až do Indie kde nie sú žiadny bolševici len samí usmiaty hare krišnovia. Pochod púšťou sa tiež dá zvládnuť, stačí len jeden pečený had, pár glgov vody v oáze a až na trošku piesku v topánke ste v poho. Fakt, ani len neschudnete, maximálne vás ošľahá vietor. No a zdolať Himaláje v zime je už tak detsky jednoduché, že sa tomu ani neoplatí venovať pozornosť a preto to vyrieši strih po ktorom sa usmiaty pútnici objavia rovno v Karilande kde ich víta celá delegácia. A ten indický colník to dokonale zabil - "ukážte mi pasy", oni na to - "nemáme" a on na to - "nevadí". Do riti tak ona to celé bola nakoniec asi komédia! Dobrodružná dráma? Hovno, šlapacia nuda kde niekoľko postavičiek proste kráča rôzne sa meniacimi prírodnými kulisami, občas niečo zjedia a občas niekto natiahne brká aby bolo aspoň trochu poznať že to nie je dovolenková túra ale útek z pekla. Všetko čo zaváňa nejakou akciou je natvrdo strihnuté aby náhodou neubudlo z monotónneho chodenia a filozofických dialógov pri večernom ohníku. Pekne suché a hnusne na city hrajúce rádoby dobrodružstvo kde keď trestanci z gulagu narazia v lese na dievča tak ich vôbec nenapadne znásilniť ju, ba ani len očami vyzliekať, také sú to charaktery! Dokonca aj ten ultradrsný vrahúň v podaní Colina Farrela čo má na prsiach vytetovaného Lenina a Stalina. No a na záver sa dozvieme pár zásadných historických postrehov ako napr. že v 89-tom padol komunizmus. A to som sa na ten film celkom tešil. Nasrať, jedna hviezda je práve za Colinovho rusáckeho mukla. ()

bloodcountes

Z tohohle filmu jsem byla opravdu na pokraji smrti (nudou). Jak dlouhé, jak ubíjející....jde se a jde... jde.....pořád jde.....asi to byl záměr, že mě to vtáhlo, ale upřímně řečeno do týhle dloooouhý, nekonečný a ubíjející reality jsem se ani vtělit nechtěla. Chtěla jsem vidět, VIDĚT, jak se vypořádávají chlapi, hrdinové a zoufalci s útěkem, ale ne abych si to vyzkoušela na vlastní kůži. Přes to vcítění jsem ale zároveň cítila celkem zřetelnou nudu, jak to bylo pořád tak jednotvárný. Ano, myslím, že asi přesně takový by to ve reálu bylo - nic extra vzrušujícího, jen strach za krkem a stovky kilometrů před sebou...aou...I když to teď píšu, začíná se mě zmocňovat takový zvláštní pocit zvláštního druhu nelibosti...Z kina jsem vylezla otupělá a unuděná, což je po tom, co jsem naspala, divný, ale je to tak. ()

angloumene

Síla útěku ze Sibiře spočívá zejména ve velice skromném zpracování. Ačkoliv příběh sám o sobě vyloženě svádí k ztvárnění kýčovité cesty za svobodou, autoři ho pojali ze zcela jiného úhlu. Soustředí se především na psychologii jednotlivých postav a jejich vývoj během boje o přežití. Překážky na cestu jim klade samotná příroda, ať už v podobě mrazu nebo nekončící pouště. Kromě toho se zde (celkem pochopitelně) objevují nádherné záběry na krajinu. Myslím, že tohle dílko by nemělo uniknout žádnému milovníkovi cestopisných filmů. ()

Prochy38

Velmi, velmi silný zážitek. Filmek jsem viděl brzy po snímku Bílé peklo, tak jsem měl dva dost podobné filmy v kuse a chtě nechtě musím srovnávat... Ale je zase pravda, že krom zasazení do historických souvislostí, a tak nějak té úplně stěžejší myšlenky, se filmy liší skoro ve všem... Dost pomáhá moc dobře zvolená herecká sestava. Nadšení, potěšení, ... Film, který mi naprosto sedl a jsem opravdu spokojen. ()

Paldiny

Film niečím zvláštny. V hlavnej roli príroda čo v troch podobenstvách kráča ruka v ruke s uprchlíkmi z ruských gulagov. Sprevádza ich zasneženou Sibírou, piesočnou púšťou cez zradné Himaláje až do vytúženého cieľa s názvom India. Weir ako mu je vlastné zvolil netradičný spôsob rozprávania a vyjadruje sa prostredníctvom obrazov. Postavy tak spolu utekajú, prežívajú, ale vedú rozhovory len minimálne. Aké také pojítko tu predstavuje mladé Poľské dievča čo aspoň z časti rozviaže jazyk zdržanlivému pánskemu osadenstvu. Najvýraznejšie charaktery tu predstavuje podozrievavý Harris, ďalej sympaťák a dobráčisko Sturgess čo sa túži vrátiť k žene aká ho zradila a magor Farell s vytetovaným Stalinom na hrudi. Ostatní sú si podobní a viac-menej do počtu. Hudba pracuje prevažne s jedným výraznejším motívom a všetko ostatné je podriadené nevyspytateľnej prírode čo núti siahnuť po posledných zvyškoch síl. Samotný film rovnako nie je prechádzkou po parku, v mojom prípade som ho lepšie docenil na druhýkrát, pričom po prvom zhliadnutí mi v nej prekážalo pomalšie tempo a prekvapujúci odchod jednej z postáv čo sa v polovičke filmu rozhodla bez výraznejšieho vysvetlenia opustiť smečku. Ale má byť toto rozhodnutie špatné len preto, lebo je netradičné? Útek zo Sibíri je presne taká, netypická dobrodružná cesta čo ponúkne viac tým, ktorí sa jej plne odovzdajú. A dá sa absolvovať aj opakovane, teda od gauča z obývačky. ()

DannyBoy80

Parádní, mám rad tyto filmy, kde je vidět mnoho z přírody i nezdolný duch člověka. Parádní je i konstalace naprosto různorodých typů, kteří zdrhnou z káznice. Farrell i Harris hodně slušně. Líbilo. ()

Patrik256

ocenenie: Oscar 2010 - nominácie: masky // Rozpočet_ 30 milionov dolarov // Tržby _ 20.3 miliona dolarov // Tržby v ČR* _ 854 846 Kč (17 kin) ()

.baris.

Tenhle film je důkazem toho, že jde natočit dobrý a realistický film i bez toho, abych nutně musela šokovat a ukázat úplně všechno. Je mi jasný, že v gulagu i mimo něj se člověk mohl setkat i s výrazně horšími situacemi, ale atmosféra v The Way Back byla sama o sobě všeříkající a mně to takhle ve zkratce či náznacích stačilo. Nemusim být šokovaná a zhnusená za každou cenu. Mnohem víc oceňuju, jaký prostor dostal celek ve smyslu vykreslení atmosféry a doby, jedinec a jeho pocity a psychika, vztahy mezi uprchlíky... The Way Back je zdánlivě klidný a neakční, ale v detailech silný snímek. Oproti tolik vychvalovanému (a za mě slabě průměrnému) Revenantu je tohle pro mě úplně jinde, balzám na duši. Nádherná příroda a hudba, která hraje tam, kde hrát má, a mlčí tam, kde má být ticho, už je jen bonus navíc. ()

Spacecore

Takováto tragická dramata čas od času člověk potřebuje. Tenhle film neměl (závažnější) chybu. Silný příběh, precizní režie, výborné herecké výkony. A emoce to šťavilo aniž by člověka vyloženě film drásal. Líbí se mi, že byl celý film soustředěný spíše na přežití v divočině, než na samotné přežití v gulagu. Must see film. ()

Movie Gourmet

Americké drama The Way Back (Útěk ze Sibiře / Cesta zpět) pojednává o skupince vězňů, kterým se podaří uniknout z ruského gulagu a vydávají se na cestu dlouhou 4000 mil! Putují drsnou a nehostinnou krajinou směrem na jih k jezeru Bajkal, přes poušť až do Tibetu a někteří ještě dále přes Himálaje až do Indie k čajovníkovým plantáží na úpatí velehor, kde děj končí. Dobře zobrazen vliv klimatických podmínek na cestovatele, počínaje drsnou sibiřskou zimu v jehličnaté tajze, přes útrapy díky mrakům komárů a konče pekelným vedrem na poušti, kde trpí z nedostatku vody,jídla díky oteklým nohám celkovému tělesnému vyčerpání pod spalujícím sluncem. Jejich fyzické proporce nejsou na takovou cestu s minimálním proviantem konstruované. Výborný herecký výkon Colina Farrella a Eda Harrise a žádné zbytečné dějové odbočky. Po útěku z nelidských podmínek, které panovaly v gulagu, pouze cesta na jih a útrapy s ní spojené. ()

Pafl

"Hurá, Mongolsko!" "Ne, počkej - tady je taky komunismus!" "Aha, tak to je škoda, tak to musíme přejít pěšky celý Mongolsko přes Čínu až do Tibetu." "Tak jo." (...) "Hurá, Tibet! Tady je taky komunismus?" "Ne, tady je buddhismus. To jsou ti legrační dědové s bubínkama. Tady můžeme zůstat." "A nepůjdem radši v zimě přes Himaláje do Indie?" "Tak jo, můžem." (... atd.). Pokud si Peter Weir a jeho parta představujou útěk z lágru takhle, tak mají štěstí, že se narodili ve svobodné zemi. Jestli znáte úžasné Weirovy filmy ze 70.let a nechcete si zkazit chuť, tak si tuhle omalovánku klidně odpusťte. ()

Mikino00

Peter Weir jen dokazuje, že filmy stále točit umí a měl by dostávat více příležitostí, Bál jsem se přílišné amerikanizace, ale ta se nekonala a hlavně Colin Farrell jako by se na Sibiři narodil. ()

Oyer

Miluju tenhle druh filmů. Do toho ta silná zbraň: natočeno dle skutečné události. Jedním dechem! Můžete se těšit nejen na Colina Farrela, ale třeba i na brilantní herecký výkon Eda Harrise. Uprchlíkům ze sibiřského lágru tvoří nástrahy nejen drsná Sibiř, ale také poušť Gobi, která je nad síli některých z hrdinů. Parádní snímek plný lidského odhodlání, vůle a překonat sebe samotného. Trošku podobný film Bílému peklu, jen o chloupek nižší kategorie. Na rozdíl od Bílého pekla jsem tu v závěru postrádal takové to pravé dojmutí diváka. ()

Ricky_CZ

Za tu nechutnou angličtinu bych někoho nakopal... Nedokázal jsem to překousnout po celé 2 hodiny., čímž se mi film neměl moc šancí zalíbit... Možná někdy dostane druhou šanci... Třeba až budu hluchý a senilní... ()

conery1

Konečne mi nebol trápny Colinov herecký prejav. Možno preto, že toho Rusa ani hrať nemusel. Film bol ako hojdačka - raz hore, raz dolu. Ale to, čo dokázali vtedy Tí ( schválne s veľkým T ) ľudia ma opäť presviadča o tom, že ľudské hranice možností proste neexistujú. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)