Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Laxik

Sturgess a spol. šli a šli a šli a sem tam u toho i utíkali. Ne, vážně, nečekejte nějaký naháněčky, rvačky, morální selhání nebo dokonce přestřelky. Tady se chodí víc, než v Pánovi prstenů a Forrestu Gumpovi dohromady. Jenže tady se jen chodí. Od severu k jihu, žádné zbytečné zastávky nebo odbočky. Jen od Severu k Jihu. Bravo. ()

Macejko

Že je film od začiatku do konca v podstate iba sledom scénok s naozaj diskutabilnou nadväznosťou, by som ešte nejako prežrel, koniec koncov príbeh o takom dlhom putovaní sa skratkovitosti vyhnúť jednoducho nemôže. Ale že je po väčšinu času absolútne nesugestívny (do kože hrdinov a ich útrap som sa dokázal vcítiť naozaj iba párkrát) a že obsahuje iba jednu scénu, ktorá sa ma emocionálne dotkla, je veru neodpustiteľné. Výprava je úchvatná a herci sú fajn, Útek zo Sibíri je však aj napriek tomu veľmi premárnenou šancou na naozaj strhujúcu pecku. ()

erased

Mráz, hlad, vedra, žízeň, pochod, pochod a pochod. 6500 km dlouhá cesta poutníka svobody Slawomira Rawicza ale není ani o jednom. Elitní herecký ansámbl, dechberoucí výprava i hudba a osvědčená režie Petera Weira totiž vypráví příběh o naději v beznaději, štěstí v neštěstí a absolutní svobodě. I pakliže je celý příběh pouze výplod bujné fantazie, jeho síla tím na ničem neztrácí. Cesta zpět je film možná ve výsledku sentimentální a třeba i prvoplánový, ale především je vzdáním holdu sibiřským, historií zapomenutým statistikám a nezdolné vůli po svobodě. Filmu nakonec chybí pouze stopáž. Pokud by existovala prodloužená, klidně i pětihodinová verze, opakované zobrazující strasti i výhry Rawiczovy družiny v plném detailu a bez nucených zkratek, výsledný dojem mohl být ještě silnější. ()

Orlau32

Představovala jsem si, že to bude více napínavé. Ale člověk musí obdivovat tu vytrvalost, touhu dostat se ven z gulagu, byť by to stálo život. Film je to nádherný, ikdyž se točil v Bulharsku (nikoliv na Sibiři), to by dle slov režiséra tehdy nešlo. Poušť nebyla v Mongolsku, ale v Maroku. To vůbec nevadilo, bylo to natočeno brilantně. Co mě myslím nejvíce dojalo, že Colin Farrell hrál tady odporného zabijáka. Nikdo je nepronásledoval, přesto někteří nedošli, zabijela je příroda, únava, hlad a zoufalství. Ed Harris byl jako vždy vynikající, málomluvný, ale přesto jste mu věřili každý pohyb, každé gesto. Nevím, proč jsem si jej stále představovala jako ve filmu : Nepřítel před branami. Byl perfektní, jenom mu chyběla ta německá uniforma....tentokrát hrál v té mezinárodní směsi Američana, zřejmě diplomata, který Rusům (KGB) zřejmě nebyl vhod. ()

vorheese

Cestománie bez jídla a vody. Přiznávám, že hodnotím vysoko hlavně kvůli přírodním scenériím. S příběhem už to tak valné není. ()

SarumanKo

Nadpriemerný film s obrovským potenciálom. Dokážem si živo predstaviť, že by mohol presne zapadnúť do mojej škatuľky "dokonalých filmových zážitkov". Mal na to ohromný (verím, že aspoň z časti pravdivý) námet, precízne herecké výkony, sugestívnu špinu a utrpenie hrdinov a veľmi zodpovedný a zručný režijný prístup. Kazí to jediná, avšak veľmi podstatná vec - scenár, ktorý je veľmi nevhodne a mnohokrát prehnane zjednodušený a skratkovitý v neodpustiteľných momentoch - samotný útek z gulagu, úmrtie niektorých postáv, atď. Radšej by som si pozrel kvalitnejšie prerozprávanú trojhodinovú púť v pokľudnom weirovskom tempe, ktoré by ma umorilo k ešte presvedčivejšiemu prežitiu deja, než tento nedomyslený dvojhodinový (no stále dobrý) zlepenec. (7/10) ()

blackrain

Lidský duch je opravdu nezdolný. Vůbec si neumím představit, že by mohl někdo projít ze Sibiře do Indie. To mi zdravý rozum odmítá brát. Od snímku tohoto ražení jsem očekávala, že bude drsnější a napínavější. Bohužel tu není žádná scéna, která by diváka přišroubovala do křesla a nedala by u vydechnout. Přece jenom se taková pouť nekoná každý den. Herecké obsazení se povedlo. ()

kaylin

Ten příběh zní jako stvořený pro filmové plátno. Z jednoho sibiřského gulagu se rozhodne utéct skupina vězňů různých národností. Před sebou mají stovky, možná tisíce mil nehostinné krajiny. Ledová Sibiř, nehostinná poušť Gobi, ohromné štíty Himalájí. Nevybavení, bez pořádného jídla, které by vydrželo déle, nemocní a podlomení se vydávají na neskutečnou cestu. Je jasné, že nepřežijí všichni. Vlastně hned od začátku víme, že přežijí pouze tři. Jak nám říká úvod, pouze tři lidé přešli hory a dostaly se na svobodu. ano, příběh je natočen podle skutečné události. Je to jedno z těch lidských silných dramat, kdy jedinec dokázal to, co by se nikdo jiný, kdo by nebyl v tak zoufalé situaci, nikdy neodvážil. Ne za takových podmínek. Je to velkolepé ve své malosti. Jenže Peter Weir (Truman Show nebo Master & Commander: Odvrácená strana světa) si většinou dává dost načas, než natočí něco nového, ale většinou to pak stojí za to. Ani v tomhle případě nestřelil úplně vedle, ale myslím si, že putování strádajících mužů a jedné dívky by bylo možné natočit ještě o něco drsněji, aby se na diváka více přenesla nemožnost celé poutě, skutečnost, že prostě všichni nedojdou, že všichni vědí, že někdo z nich ještě umře. Takhle jsou zde nádherné záběry na úžasné přírodní scenérie, hraje se na city, ale šlo by to přece jen udělat méně patetické a ještě o něco více lidsky. Nutno říct, že toho patosu zase není tolik. Mohlo ho být o hodně víc. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/08/warrior-x-ms-1-sibir-5x-rychle-zbesile.html ()

slunicko2

Kindness. That can kill you here. 1) Jen málokdy se mohu téměř stoprocentně ztotožnit jak s pětihvězdičkovými komentáři, tak s těmi, co filmu dávají odpad či jednu hvězdičku. Toto je ten případ. Moje výsledné tři hvězdičky nejsou tedy výrazem jalovosti či průměrnosti snímku, ale právě kombinací obou extrémních postojů, které orwellovsky doublethinkově zastávám současně._____ 2) Skvělá je především idea, její dobové zasazení, i knižní předloha. Skvělý je 34letý Colin Farrell (mukl Valentin zvaný Valka), jehož expresivní herectví jsem si opravdu vychutnával. Osobitý 66letý režisér a spoluscénárista Peter Weir (připomeňme si jeho Společnost mrtvých básníků) dbal o autenticitu, a tak gulag působil opravdově mj. i díky správné ruštině i celkové atmosféře. Postavy jsou uvěřitelné a divák si k nim brzy najde cestu._____ 3) Zdůrazňování, že příběh byl natočen podle skutečné události, však film hodně potápí. Ona "skutečná" událost probíhala zřejmě dost odlišně. K tomu sám režisér: There was enough for me to say that three men had come out of the Himalayas, and that's how I dedicate my film, to these unknown survivors. And then I proceed with essentially a fictional film._____ 4) Američanskost čouhá z filmu jako sláma z bot. Kdo jiný nechá hrdiny utéci z lágru v roce 1941, aby pak na sovětsko-mongolské hranici s překvapením zjistili, že v Mongolsku rovněž vládnou komunisté (již od let 1921 - 1924, dodávám pro současné absolventy českých škol)? Závěrečné "vysvětlující" titulky i setkání raději ponechávám bez komentáře._____ 5) Spoiler. Symbolickým vyjádřením zmiňovaného kašírování je i filmaři oblíbená marocká oáza Erfoud u alžírských hranic či okolí bulharské vesnice Vakarel (JZ od Sofie). Pak je tu podivný útěk z gulagu, nejasné setkání s vlky, absence vnitřních konfliktů ve skupině, pozoruhodně nedůvěryhodný přechod pouště. Přechod Himalájí pro jistotu zcela chybí._____ 6) A nesmím se zapomenout zmínit o velmi nepříjemném střihu. ()

movieband

"V lágru byla smrt pro někoho vysvobozením. - Tak proč ses nezabil? - Přežití je forma vzdoru. Že žiju, je můj trest. " Útěk ze Sibiře je drsný film o odvaze, síle odhodlání, ale hlavně o síle naděje člověka. Herecké výkony (hlavně Eda Harrise, Saoirse Ronan a Jima Sturgesse) jsou výborné a výprava s hudbou je monumentální. Weir divákovi ukazuje, že tím nejnebezpečnějším vůči člověku není v tomhle případě člověk samotný, ale příroda, která je krutá a nekompromisní. Obával jsem se, že mě film moc bavit nebude, když sem četl děj a viděl délku filmu. Naopak mě film hodně zaujal a moc se mi líbil. Část na poušti Gobi je drsná, ale podle mě trochu roztáhlá. Pro mě je to vcelku překvapení, protože jsem nečekal, že by mě film tak chytnul. To se jednou zase podařilo koupit film. 85% ()

Desperado

Filmy založené na skutočných udalostiach sú vždy lákavé, a keď sa jedná o udalosti relatívne tak tabuizované, akými boli pracovné tábory za Stalinizmu, sú o to viac. Weir si však bol toho vedomý a celý Rawitzov publikovaný príbeh stvárňuje ako enormnú ľudskú túžbu po slobode a nie ako zajatecký film o pomeroch v gulagoch. Avšak tu môj režisérsky obľúbenec nedokázal úplne potvrdiť svoju povesť tvorcu silných témat a výborného rozprávača. Teda, silné téma ano, ale prevedenie už menej. Čo však neznamená, že Weir natočil zlý film, naopak, svoj rukopis ani tu nezaprie. Obávam sa však, že došlo k akejsi scenáristickej amputácii, nakoľko film je najsilnejší vo svojom prostrednom dejstve. Úvod z gulagu mi prišiel veľmi frázovitý a len ako povinné predstavovanie ústredných postáv, kde navyše práve jeho odfláknutím trpeli niektoré dôležité postavy, ktoré by si zaslúžili lepšiu psychologickú hĺbku. Nožničky zrejme pracovali aj v závere, ktorý pôsobil veľmi uponáhľane, a teda filmu by paradoxne pomohlo takých 15-20 minút naviac. Na druhej strane, v porovnaní s gýčovitým Annaudovým Sedem rokov v Tibete vychádza Útek zo Sibíra predsa len uveriteľnejšie a vážnejšie. Hercom nemožno nič vyčítať, každý si odviedol svoju prácu, mrzí ma však spomenuté nedostatočné vykreslenie mnohých postáv (v podstate zbytočná ženská postava inak dobrej a zreteľne dospievajúcej Ronan) , kde patrí aj Sturgessov Janusz (Rawitz). Nepochopil som za celé dve hodiny dôvod jeho vodcovstva tejto utečeneckej výpravy. Vzhľadom k renomé režiséra, ktorý nikdy nenatočil (a zrejme ani nenatočí) nieto zlý ale ani len priemerný film, však Útek radím v jeho filmografii za slabší, čo neznamená, že priemerný. Aj za túto okázalú filmovú mágiu v dnešnej kinematografickej sterilite treba byť vďačný. Slabšie 4 frčky a nostalgické spomienky na báječné a nezabudnuteľné Weirove predchádzajúce kúsky. ()

Damiel

65 % - Po technické stránce krásně nasnímané. Příběh by ale zasloužil více hlubších emocí, dramatičnost trochu klouže po povrchu... ()

Rosalinda

Celkem dobré pokoukání, ale za ten konec bych šlapala po kameře a trhala scénář. Nešla tam jen napsat strohá věta, že ten a ten dělal to a to, aby se v roce tom a tom setkal s tou a tou? Málem mi to vyrvalo jednu hvězdu z hodnocení... ()

Thomassi

Útěk ze Sibiře je film stvořený pro dokonalý obraz. Já si to tak užil a napíši zde jedno: krása. Chystal jsem se na něj dlouho, ale dostal se k němu až teď. No a kdybych čekal ještě dýl, přišel bych o nádhernou podívanou. Skutečný příběh útěku lidí několika národností z ruského zajetí počátkem druhé světové války hodně připomíná starší Bílé peklo. Pro mě bylo celé to putování velkolepé, Peter Weir si dal hodně záležet na záběrech drsné, ale zároveň krásné přírody. A v tomto případě to dělá polovinu filmu. Samozřejmě celkem realisticky vykresluje jednotlivé charaktery postav, které jsou, ať už původem nebo duševně, rozdílné. Nechybí ani dojemný konec. Ač se může zdát nepředstavitelný, pravdou je, že vrátit se do vlasti po padesáti letech za svojí ženou, to chce ohromný obdiv, když to dříve kvůli železné oponě nešlo. Jediné, co mi přišlo celkem odfláknuté, byl samotný útěk z tábora a přechod přes Himaláje, který mohl být namísto poměrně dlouhé stopáži věnované pouštnímu utrpení, delší a detailnější. Ale ani to mi nezkazí dojem, že Útěk ze Sibiře je krásný film o odvaze, utrpení a odporu proti zlu., který tu dlouho nebyl. 90%. ()

m@rz

Něco tomu k dokonalosti přece jen chybělo. Už jen vynechané některé důležité scény (třeba útěk z vězení - najednou jsou prostě venku, apod.). Taky trochu víc interakce s prostředím a rozbor historie jednotlivých postav - takto si musel divák sám postavit obrázek pouze z psychického stavu a chování. Ale na film podle skutečné události to není vůbec špatné :) ()

JohnMiller

Na jar (2014) som brigádoval na stavbe. S majstrom ktorému som pomáhal som sa celé dni o niečom rozprával no a keď došlo na filmy, 2 dlhé dni mi rozprával o tomto kúsku... Hovoril mi aký je to skvelí film podľa skutočnej predlohy a kniha je tiež úžasná.... No ako čas plynul zabudol som na to až som na to natrafil v TV. .. A hľa pozerám film ktorý som v živote nevidel a poznám jeho obsah naspamäť a viem čo sa bude diať. Sranda.. Ale k takej to skvelej predlohy by som mal som mal nejaké výhrady.. Niektoré pasáže mi prišli chladne skrátené (napríklad samotný útek s tábora) a iné zasa boli až priveľmi rozťahané (posledné kilometre v Mongolsku) ale aj tak si myslím že to bolo nakrútené dobre. Produkcia bola skvelá, prostredie vyzeralo realisticky či už v zasnežených lesoch alebo vo vyprahnutej púšti. Mal som pocit ako by som prechádzal krajinu s nimi. Živelné a ubíjajúce ale niečo mi tam chýbalo... Úplne ma zarmútil nedokončený sfláknutý koniec. ()

grogodil

Úmorné dve hodinky. Weir tú nekonečnú púť preniesol na diváka naozaj verne, pohľad na krvavé otlaky v topánkach bez najmenšieho zaváhania postavám uveríte, avšak iba preto, že nič viac, než strohé a monotónne ubíjajúce putovanie vám film neukáže. Takmer veškeré emócie, alebo nebodaj pokus o nejaký dynamickejší moment je ufiknutý až skoro záškodníckou prácou strihača. Preskočiť strihom pol hodinu plánovaný útek z gulagu sa ešte s počudovaním dá prehltnúť, no keď po hodine a pol vďaka drastickému strihu takmer nespozorujete smrť jednej z hlavných postáv (je nás 5 - strih - a sme štyria), to už vyslovene naserie. Menej času tráviť vo vzduchu pri snímaní krajiniek a viac sa venovať na zemi tej zmorenej skupinke s fantastickým Ferrellom v čele. ()

TominoLa

Dle hodnocení a co jsem slyšel jsem měl menší obavy. Ty se, ale po pár minutách filmu vytratily. Petr Weir je výborný režisér a i v tomhle případě to potvrdil. I, když se tam toho zrovna moc neděje tak rozhodně vůbec nenudí. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)