Dvoudílný televizní scénář Lucie a Josefa Konášových je působivým a dramatickým příběhem lásky, hrdinství i slabosti. Odehrává se ve dnech, kdy šlo našemu národu opravdu o vše, v období protektorátu. Ačkoliv příběh začíná téměř idylicky, na sklonku roku 1941, předčasnou oslavou Silvestra, s falešným zdáním, že vše je stále v pořádku, a dvě krásné mladé ženy, přítelkyně a obdivovatelky tehdejších filmových hvězd, jako byly Adina Mandlová i Nataša Gollová, jsou středem společnosti, právě v tuto chvíli nedaleko odtud, v zasněženém lese, seskočili padákem tři mladí muži: Bartoš, Potůček a Valčík....
Příchod parašutistů, vyslaných z Anglie, kteří se v Pardubicích objeví, znamená zásadní zlom v dosavadním životě obou žen i v životě jejich manželů. Do nebezpečných akcí, které mají parašutistům pomoci splnit zadaný úkol se zapojí nejen ony, jejich manželé, ale i řada dalších osob kolem nich. Přes to všechno však Hana ani Táňa nezapomínají na svou touhu uplatnit se u filmu, touží po krásných šatech a nemohou přehlédnout mužský šarm a svádění Alfréda Bartoše, jednoho z parašutistů. Přátelství obou dívek začne dostávat povážlivé trhliny. Spolu s tím se přiostřuje i nebezpečí odhalení celé této pardubické skupiny. Němcům se podařilo zachytit několik stop, a jedna z nich vede k Valčíkovi, který se skrývá pod falešným jménem coby vrchní v pardubickém hotelu Veselka. Všichni si začnou uvědomovat vážnost situace. Mistrné propojení ryze soukromých, intimních vztahů jednajících postav s historickými událostmi, které, ať zúčastnění chtěli nebo ne, zasáhly do všech lidských osudů, je nesporným kladem obou autorů.
Příběh se sice odehrává ve velmi krátkém časovém úseku, ale je v něm jakoby v kostce postižena široká škála proměn lidských charakterů, od zcela malých selhání až po ta nejzávažnější. Ale jde v něm současně i o obdivuhodné a mnohdy nečekané důkazy odvahy, statečnosti a obětavosti. Je to i příběh o zkoušce, které je vystaveno přátelství, dosud považované za nejpevnější...
Díky tomu, že se autoři zamýšlejí nad touto dobou právě z tohoto hlediska, přes komplikované a nejednoznačné vztahy a postoje vylíčených postav, vznikl text, který se stal skvělým podkladem pro silný a divácky atraktivní televizní film, jehož působivost a dramatičnost ještě zvýraznila režie Jiřího Stracha a obsazení obou hlavních postav Tatianou Vilhelmovou a Klárou Issovou. V neméně důležitých a skvěle zahraných rolích se setkáte i s Jiřím Dvořákem, Davidem Švehlíkem, Ivanem Trojanem, Miroslavem Táborským, Alešem Hámou, Matějem Hádkem, Viktorem Preissem a dalšími. (oficiálny text distribútora)

Kámen

Myslím, že jedna hvězda je až dost už kvůli několika věcem - 1. atmosféra protektorátu nulová - vypadalo to dost odfláknutě, 2. šklebící se Dvořák jak v nějaké telenovele (navíc s rolí nadrženýho blba), 3. o samotné akci ani prd, ale spodního prádla tam bylo vidět, jak v pornofilmu, 4. i když relativně kvalitní herci, já jim to prostě nevěřil ani minutu a jediný, komu občas ano, tak to byl Trojan. A to je opravdu málo. Sám se divím, že jsem dal vůbec jednu hvězdu , asi proto, že mám rád české válečné filmy a každý pokus ocením a ta jedna hvězda je opravdu s hodně odřenejma ušima. ()

mira007

Opravdu jeden z nejlepších filmů co vznikl v posledních letech, škoda, že jen do televize a s tak omezeným rozpočtem, než by si toto téma zasloužilo. Skvělí herci, scénář kamera. Přesto se mi zdá neuctivé, že postava hrdiny bartoše byla vykreslena bohužel jen do scén sukničkaření, ačkoliv pokud si kdo prostuduje jeho zpravodajsou činnost a úspěchy, tak to byl jeden z největších vojenských hrdinů naší země. Pokud se na film podívá někdo, kdo má ponětí o historii tohoto tématu, tak ocení jako já že všichni hrdinové byli vykresleni jako lidé i se svými nešvary, ale pokud se na to podívá člověk s omezenými znalostmi, tak spadne někam do pocitu, že ti hrdinové ze Západního světa opravdu pasují do pozice, které je dehonestovala komunistická propaganda. PS: Pro mne je tento film více vypovídající o dané době než velkofilm Lidice ... PS2 po pěti letech - dávám pět hvězd, protože díky tomuto filmu jsem se začal zajímat o historii paraskupin a přečetl od té doby asi dvacet knih na toto téma. ()

Tominecek

Ocenění ELSA 2007 (4x) v kategorii "Původní domácí televizní dramatická tvorba - pořad, režie, scénář (Lucie a Josef Konášovi) a herečka (Klára Issová)", udělená Českou filmovou a televizní akademií. ()

waits

Tak jsem si poctivě připravil výhrady k odklonům od historických faktů ve ztvarnění , načež jsem zjistil, ze je už vypsal KRYSA SPK. Tak tedy jen doplnim: vysadek SIlver A byl jednim z pocinu valky, na ktery muze byt cesky narod hrdy, vsichni jeji ucastnici prokazali odvahu a cest. Je skvele, ze si media posledni dobou vsimaji lidi, kteri si to zaslouzi ( rozhlasove programy Radia Ceska a Post Bellum Hrdinove, dokumenty Horakova, Pika atd na CT aj). A vlastne nejen media viz nedavne odkryti pomniku Gabcikovi a Kubisovi v Kobylisich. ()

Illy

Výborný TV film který nám trošku připomene že i velcí hrdinové jsou jen lidé a nejsou bez chyb. A nic není jen černé a bílé. ()

Andresito

Nespravedlnost, nespravedlnost. Proč se některé české filmy typu Pánská jízda nebo Vy nám taky, šéfe mohou dostat do kina a Operace Silver A se musí spokojit jen s televizí. Herci podávají jedny ze svých nejlepších výkonů, film má atmosféru, poutavý děj, výbornou kameru, Jiří Strach opět vytáhl. Gratuluji, jen tak dál. 80% ()

WinstonS

Jeden z největších hrdinů protinacistického odboje Alfréd Bartoš byl nezodpovědný opilec a děvkař, jemuž nezáleželo na ostatních Češích a svým podřízeným vyhrožoval, že je zastřelí. Kdyby tohle natočili komunisté v roce 1953, tak budiž, ale opravdu musel režisér Strach kvůli své snaze o dodání diváky atraktivního milostného motivu klesnout takhle hluboko?Přitom herecké výkony i obsazení jsou vynikající a kdyby postavy neměly svůj historický předobraz, asi bych byl v hodnocení podstatně příznivější. Jenže tahle černobílá dehonestace Bartoše je mi dost odporná. ()

ypres.bass

Nedoceněné dílo české kinematografie poslednch let. Občas se tam sice objevujou nějaké hluché místa nebo nesouvislosti, ale v globále je to velmi dobré dílo. ()

Horak

Tak nevím jestli čím dál tím nováčtější tvorba ČT už předělala i mě, tak že jsem byl s tímto dvoudílným historickým filmem poměrně spokojen. Dočkáme se sice silně romantizujíci podoby odboje, kdy se o odboji vtipkuje na ulici, hodně se souloží a hlavně hodně kecá. Možná je to solidními hereckými výkony, které strhávají příběh do vážnější roviny. Zajímavý a jak jinak hodně kritický pohled nabídl Vladimír Just v Týdnu, cituji: "Zpracování postavy Bartoše budí dojem, že ho londýnské ústředí vyslalo do protektorátu hlavně proto, aby souložil." Celkově bych autory pochválil, dílo se jim podařilo a ČT konečně předvedla, že se v její produkci od doby výborného seriálu Tři králové může ještě objevit poměrně kvalitně zpracované odbojářské téma. ()

rounen

Film hodnotím nadmíru kladně... jeden z nejlepších českých válečných dramat v poslední době... herecké výkony byly super.... // já osobně bych odbojář být nemohl, protože být v určité skupině lidí je fakt risk... jeden z nás, třeba z 50ti lidí práskne jednoho člověka, a už to pak jede jak řetězec... nebo gestapo stačí když dostane jednoho z nás, a je konec, opět to postupně schytají všichni pak... nejlepší je plánovat sám nějakou akci... každý za sebe... když chytnou jednoho, tak je v tom sám, a nikoho nestáhne sebou.... ()

Mlle

Absolutní rezignace na dobovou realitu jazyka v dialozích trochu frustruje, zejména u Táni Wilhelmové, která coby dáma z lepší společnosti mluví s vlastní služkou jak s kamarádkou z klubu nad ránem na konci 20tého století (ééé na začátku věty a podobně). Projev Táni Wilhelmové obecně výrazně snižuje celkový dojem, pro roli ženy s dobrým vychováním z lépe postavené měšťanské rodiny se prostě vůbec nehodí a Táňa W. není tak dobrá herečka, aby se dokázala překonat. To je velký režisérský laps. Řada herců i zde recituje dialogy jak naučenou básničku, to je bohužel v Čechách těžko obejitelný fenomén, z něhož ale pro účel filmu Jiří Strach vytřískal myslím maximum. Vynikajícím výkonem září Klára Issová, obvykle profesionální Ivan Trojan zde však nepůsobí přesvědčivě. Líbí se mi snaha Jiřího Stracha o pohled na český odboj bez růžových brýlí, výzva k diskuzi o atentátu na Heydricha i pokus smést ze stolu naškrobenou představu heroických českých odbojářů vyškolených v precizních a neomylných anglických školách. Ta ovšem mohla nabýt herecky trochu přirozenější formy, i když i hůře zahrané postavy jsou scénářem psychologicky dobře rozpracované (Bartoš v podání Jiřího Dvořáka). ()

Bozvav

Velmi dobře udělaná záležitost, která díky skvělé režii, autetickému vizuálu a především díky vynikající hereckým výkonům je perlou mezi filmy obdobného ražení. Zvolený úhel pohledu na hrdiny Operace Silver A, jakožto na lidi, kteří mají také své slabosti a chyby je do jisté míry originální a hlavně osvěžující. Za mne naprostá spokojenost. ()

Eluin

Chápu, že pro mnoho lidí tento film může být takový dosti silný políček do tváře. Hrdinové tu jsou znázorněni i se svými negativními vlastnostmi. Nicméně pokud mohu soudit dle svých skromných vědomostí o této události, tak autoři (až na nějaké drobnosti) mnoho navíc nepřimysleli.... Na české poměry velky dobře a svižně natočený film, který má vynikající kameru. ()

agassi68

Prvá časť dosť nevýrazná, druhá o dosť dynamickejšia. Aby to bolo pozerateľné a divácky príťažlivé, musí tam byť z každého rožku trošku, čo síce chápem ale nekvitujem. Že film rozpútal diskusiu o oprávnenosti dotknúť sa hrdinov aj z negatívnej strany je len dobre. A po tom čo český film po rade úspechov začal smerovať nadol, bolo toto dielo zdvihnutím padnutej zástavy. ()

DHDV

Možná televizní film ale hodně režisérů by si tento film mělo pustit než do kin vypustí tu svou „propracovanou tvorbu“! ()

korok

Noch ein! Prosit!......Noch ein! Prosit!......Noch ein! Prosit! K téhle scéně, kdy si nalívají jednu štamprli za druhou (a to byl asi jediný moment ve filmu, kdy jsem se i zasmál, přestože se jedná o film s vážnou tématikou) mi nedá abych se nevyjádřil. Dle mého názoru je totiž poněkud, stejně jako v mnoha jiných filmech, pofiderně natočená, co se výrazu ve tvářích pijících mužů týče. Ti chlapi tam po třetí, čtvrté velké štamperli nějaké tvrdé břečky, kterou do sebe nalijou bez zapíjení asi během dvou minut, mají ve tváři výraz, jako by pili čaj s medem. Už je vidím ve skutečnosti, jak křiví hubou po druhé půlce :-) Jinak samozřejmě skvělé drama, kterému nemám co jiného vytknout. ()

brumbrum

Dost dobre spravene; pani zlati, tie stetky a ich parasutista-opelovac, Freda Bartos, ma fakt hodne seru: skoci si tam z neba, akoze na speci akciu oficir, revolver, vysielacka a tak, no a az do konca filmu striela len spermiami.. nevedno, co ho nuti parit sa v kazdej domacnosti, ale stastlivo zmrvi manzelstvo svojim zachrancom. Ked mu hned neda krajsia Hanka, da mu druha, Tana. Ta ho po vyspasovani sa rychlo omrzi, a tak skusa tu krajsiu, nez podlahne jeho slizkemu ksichtu. Keby ich nestopli fasuni (inak akoze fakt hnusne spravene tie svine), tak pretiahne napokon aj ju a zdrhnu spolu do Svajcu. A kto na to cele doplati? Seriozak Franta Hladik vsak-ano (Ivan Trojan nesklamal ani tento raz), jediny chlap, co mal gule na mieste, kym mu ich hajzli nemecki neurvali, a zena Tana si ho ani prinajmensom nevazi, a svoju pozitivnu naklonnost k uchylovi s padakom dava najavo tym, ze ho suka kde sa zadari. Druhy pozitivny sympatak, Vasek Kroupa, je sice mensi frajer, ale aspon ho ma jeho Hanka rada, teda aspon spociatku, kym oplodnovac Freda pili Tanu, nez prejde na Hanka. No hruza. Co si mozno z filmu vziat: nesrat sa do politiky a nekurvit sa - a ked to robia ludia naokolo, tak makat prec, kym ho nerozmlatia na sracku a nevysypu z okna. Film uktvel, ale akoze dost hnusny; davam 4*. ()