Novoobjavená planéta Pandora je mierumilovné miesto s obyvateľstvom Na´vi, žijúcim v súlade s čarokrásnou vegetáciou planéty. Posádka vyslaná zo Zeme na svojej prieskumnej misii objaví na Pandore aj veľmi cenný minerál, ktorý by mal na Zemi nevyčísliteľnú hodnotu. Pobyt na Pandore je však pre človeka možný až po vytvorení genetického dvojníka, hybrida avatara, ktorý, môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. To má fluoreskujúcu modrú pokožku a dosahuje trojmetrovú výšku. Na náročnú misiu vyberú okrem iných aj Jakea Sullyho (Sam Worthington), bývalého námorníka, ktorý zostal po svojej poslednej misii paralyzovaný od pása nadol. A práve šanca opäť chodiť ho nadchla natoľko, aby sa do programu Avatar prihlásil. Po pristátí na Pandore sú členovia prieskumnej misie ohromení úžasnou rozmanitosťou miestnej vegetácie. Stromy dosahujú výšku mrakodrapov a svetielkujúci prales je plný nádherných tvorov, aké ešte nikdy nevideli, ale aj hrozných prehistorických predátorov. To je však iba zrnko prekvapenia, ktoré na posádku čaká. Aj keď sa zdá, že po počiatočnej nedôvere miestnych obyvateľov sa posádke podarilo adaptovať a získať aj priestor pre diplomatickú misiu, Pandorčania sa rozhodne nehodlajú nechať kolonizovať. Čoskoro príde k tvrdému boju... Jake, ktorý sa postupne s Pandorčanmi zblížil a celkom ho očarila princezná Neytiri (Zoe Saldanaová), teraz stojí pred zásadným rozhodnutím. Za koho bude bojovať vo finálnej bitke, ktorá má rozhodnúť o osude a vývoji celého sveta? (TV JOJ)

Krouťák

Dlouho jsem Avatarovi odolával.. Jelikož jsem se ale pomalu chystal na oscarovou noc a hlavní duel se měl odehrávat právě mezi Avatarem a dalším neméně povedeným snímkem, chtěl jsem vidět oba filmy ještě PŘED udílením cen filmové akademie, abych si o výsledcích mohl udělat nějaký obrázek, takže... Cameron je u mě PAN režisér, získal si mě (stejně jako miliony a miliony dalších) většinou svých výtvorů. Po 3D projekci v Imaxu musim tvrdit totéž, co naprostá většina diváků. Avatar je určitě vizuelně skvostná podívaná - pozn. 3D kino jsem navštívil po 2. v životě, tzn. nemám moc s čím srovnávat, ale po příběhové stránce už je to o hodně slabší. Dál mě samozřejmě šíleně otravoval český dabing, což můžu těžko vyčítat tvůrcům, takže jsem se to nakonec rozhodl při hodnocení ignorovat. Avatar je velkofilm se vším všudy a i když jsem měl trošku problém s tím příběhem, bavil jsem se a to hodně 80%. Zatím mi ale bohužel uniká důvod té všeobecné hysterie, která toto dílo doprovází od samého počátku - ruku na srdce, zas tak dokonalý to vážně není ;-). ()

Radko

Po dvoch rokoch som si pozrel Avatara znovu. A aj keď orol, ako symbol nádeje Indiánov, že svet sa niekedy prikloní k vnímaniu celistvosti organizmov už dávno odletel a nikdy sa nevrátil, vo svete takýchto filmov a im príbuzných kníh sa občas semienko nádeje zahniezdi. S postupom veku Cameron odhodil balast aby dal najavo podstatu. Podstatu o potrebe rešpektu k tomu, čo nikomu nepatrí a predsa si niečo tak umelé ako štát na to vymyslelo pojem: vlastníctvo. Pôdy, nerastov, vodných zdrojov. Nabalila sa nato spústa balastu, obdobne ako kritík na tento film. Toto nie je silikónová dáma, toto je silikónová bomba. Neodstrelí síce menticídou zblbnuté myslenie, ale prinesie aspoň to, čo mnoho filmárov zabudlo: schopnosť rozprávať zaujímavý príbeh, upútanie prostým dobrodružstvom s posolstvom. To, že vyznieva naivne ma nezaujíma, pre mňa je prírodný aspekt prioritný a zvysoka tiež kašlem na akési aktuálne politické asociácie. Osobne sú mi akíkoľvek politici ukradnutí a ich dôležitosť je objektívne okrajovejšia než prostý pohľad na slimáka sliziaceho si svoju cestičku lesnou prťou. ()

akisha

James Cameron chtěl posunout hranice, připravit oslnivý vizuální zážitek a naprosto nás jím odrovnat (a taky na tom hodně vydělat). Netočil druhou Sofiinu volbu nebo 12 rozhněvaných mužů. Nikdo přece nečekal, že film bude zároveň hlubokomyslným filozofickým poselstvím (od toho tady je Malick). U mě teda zabodoval na 100%. Protože sledovat Avatar je prostě požitek, jako dezert. Vadil mi jen přehnanej důraz na toho zlouna, protože fakt nemusel mít ty trapný bad-ass hlášky, jizvy po ksichtě a páchat takový hříchy, abysme ho nenáviděli. Pak taky to konečný zúčtování s ním mi přišlo krapet "over the top", nejdřív ve vzduchu, pak v mecha-obleku, pak bez obleku, no aspoň že nedošlo na šerm... ()

Falko

BAFTA Awards - 2: Vyprava / Vizualne Efekty + 6 nominacii: Najlepsi film / Rezia / Strih / Kamera / Zvuk / Hudba _________ Pre mna ako fanusika fantasy filmov sa tento film dostal na samy vrchol najlepsich fantasy filmov vsetkych cias. Nadherny, farebny, vizualny 3D zazitok ma fascinoval asi rovnako, ako mnohych uzivatelov CSFD, takze sa nechcem opakovat. Scenar mi vyhovel, pribeh bol krasny, nepotrebujem ziadne prekvapive momenty, aj hudba Jamesa Hornera sa velmi hodila do filmu, avsak melodicky to uz nebolo tak nadherne, ako STATOCNE SRDCE (1995) alebo TITANIC (1997). James Cameron natocil film, na ktory do smrti nezabudnem a to uz je co povedat, preto sa uz dnes nemozem dockat na pokracovania Avatara. Zatial este neznamy, ale sympaticky australsky herec Sam Worthington sa objavil vo stvrtom TERMINATOROVI SALVATION (2009), kde si zahral pomerne velku ulohu Marcusa Wrighta po boku Christiana Balea. Navrat spoluprace Sigourney Weaver s Cameronom ma velmi potesila, pretoze som ju uz dlho nevidel v kvalitnom filme, s Cameronom spolupracovala na pokracovani VOTRELCOV (1986) a taktiez ma potesila aj uloha Michelle Rodriguez. Nechcem zabudnut ani na skveleho hlavneho zaporaka Stephena Langa, vdaka ktoremu bol film este lepsim. Zatial som Avatar videl 2 krat v 3D kine a musim podotknut, ze druhy zazitok bol este väcsi. Nemecky dabing sa mi zdal byt kvalitny, ale urcite ho chcem niekedy vidiet aj v originale. Avatar bol nominovany na Oscara aj za najlepsi film roka, avsak v konkurencii zvitazila vojnova drama od Kathryn Bigelow SMRT CAKA VSADE (2009). Aj reziser James Cameron bol nominovany za najlepsieho rezisera, avsak Oscara za najlepsiu reziu si prevzala opät Kathryn Bigelow za SMRT CAKA VSADE. ______ Sam Worthington - (Jake Sully) +++ Zoe Saldana - (Neytiri) +++ Sigourney Weaver - (Dr. Grace Augustine) +++ Stephen Lang - (Plukovník Miles Quaritch) +++ Michelle Rodriguez - (Trudy Chacon) +++ Giovanni Ribisi - (Parker Selfridge) +++ Joel Moore - (Norm Spellman) +++ Wes Studi - (Eytukan) +++ Produkcia: James Cameron, Jon Landau +++ (Videl v 3D kine 29.12.2009) +++ ()

Tyler

Pohádka, od které jsem preventivně nic nečekal, a ani jsem nic výjimečného nedostal. Což je fakt, který stojí v příkrém kontrastu s většinovými nadšenými kritikami a názory. Ale "Avatar" není prvním a určitě nebude ani posledním filmem, u kterého půjde můj pohled mimo hlavní proud... Dvě a půl hodiny lineární předvídatelné zábavy, u které bych (upřímně řečeno) ve svých dvanácti hýkal nadšením, mi dokázaly, že skutečně dobrý film vtáhne a nepustí a žádné 3D a opulentní trikové záběry k tomu nepotřebuje. A platí to samozřejmě i naopak. Propracované vizuální ztvárnění "Avatara" totiž jen zdůrazňuje nemastný neslaný dojem z příběhu postrádajícího hlubší pohled a především jakékoliv EMOCE. Z filmu se tak stává pouhá přehlídka pěkných obrázků (pominu-li, že dost věcí na Pandoře mou první signální soustavu stejně neoslovilo), doprovázená tu více, tu méně klišovitými dialogy a hláškami... Nebudu to protahovat - jestli tohle má být revoluce, která udá trend nové kinematografii, ušetřím peníze za vstupné. A budu pečlivěji studovat nabídku klubových kin. P.S.: Taky vás baví představa "duchovního spojení s přírodou" pomocí USB kabelu? P.P.S.: Zapamatujte si to konečně všichni - kdo má největšího ptáka, ten boduje :). ()

viperblade

Je tomu přesně 12 let, co James nechal znovu potopit jednu nejmenovanou loď. A vzbudil masové šílenství, které nebralo konce. Přes tržby (dodnes nepřekonáno, mimochodem) až po 11 zlatých plešounů. Byl jsem hodně zvědavý, kdy se zase do něčeho pustí. A pak jsem se dozvěděl o Avatarovi. A nastali měsíce úmorného čekání, nejen na film samotný, ale i na trailer (ano, pamatuju si 21. srpna, jak jsem byl šťastný, když jsem zhlédl první trailer) či nějaké obrázky z filmu. A trailer sliboval parádní jízdu. Dnes, po 3D projekci, můžu potvrdit, že trailer nelhal. James je perfekcionista, to se pozná na každém záběru, na každé rostlince, na každém zvířeti. I když musím přiznat, že jsem čekal revoluci v 3D a ono to bylo jinak, než jsem myslel. Totiž, nečekejte, že na vás budou lítat všelijaké věci, protože o tomhle to není. Je to o tom, že Na´vi vypadají tak realisticky, že několikrát mi z toho přejel mráz po zádech. Fakt že jo. Honičky přes Pandoru, scény létaní, boje… To vše posunuje hranice filmových možností, ty samé, které určil Cameron už několikrát. Vzpomeňme si na Terminátora 2 nebo již zmiňovaný Titanic. Prostě a jednoduše, James to má furt v paži. Dokázal tuhle parádičku ukočírovat s naprostým přehledem. Když jsem vyšel z kina, marně jsem přemýšlel, jestli jsem v roce 2009 viděl lepší film. Možná, že viděl, ale teď si nevzpomenu, protože duchem jsem ještě na Pandoře. V nádherném, novém světě. P. S. Český dabing zpočátku trhá uši, pak si zvyknete. Naštěstí, není zas TAK špatný, jak jsem čekal. P. S. 2. Ekologický podtext mi vůbec nevadil. P. S. 3. Vím, že se to tady bude opakovat v každém druhém komentáři, ale musím to napsat. FILM ROKU 2009! ()

castor

Fenomén zvaný James Cameron nás vzal do světa, který lze těžko vyjádřit slovy. Pocahontas v modrém je dokonalou ukázkou toho, co nedokázali jiní (Zemeckis jest exemplárním příkladem). Precizním marketingem navíc slavný Kanaďan vrátil do kin masy lidí, kteří naposledy obdobně šíleli před dlouhými dvanácti lety u katastrofické romantiky z pera stejného tvůrce. Jiskrně barevné obrázky nám suverénní Cameron předkládá takřka od prvních minut a necelé tři hodiny nás kolébá kompaktní podívanou (přiznám se, že právě během prvních několika desítek minut jsem byl v dosti velkých rozpacích – ty se naštěstí záhy rozplynuly – a spíš pozoroval rozdíl s brýlemi/bez nich – holt, moje první 3D). To bylo zhruba tak. Nepoučitelné lidstvo vyčerpalo veškeré zdroje na Zemi, a proto posílá na mírumilovnou planetu Pandoru speciální jednotku vědců a vojáků. Ti mají všemi možnými způsoby převzít pod svou kontrolu ložiska horniny zvané Unobtanium, z které se dají vytřískat obrovské peníze. Vědci proto vyvinuli DNA z části lidské a z části domorodých obyvatel Na’vi. Volný pobyt na Pandoře je totiž pro člověka možný pouze s dýchacím přístrojem nebo po vytvoření právě genetického dvojníka, Avatara. Celý projekt má přinést navázání kontaktu s modrými obyvateli, kteří žijí podle úplně jiných priorit. Vědcům ale na záda dýchá armáda, která má za úkol v případě neúspěšných námluv jediné: použít násilí. Nikdo z přítomných však nečekal, že se ochrnutému mariňákovi Jakeovi podaří dostat ke kmeni Omaticaya tak blízko a dokonce okouzlit náčelníkovu dceru Neytiri. Záhy se v něm však probudí něco, co zelené mozky rozhodně nepotěší. Tak.. musel jsem si to kapánek urovnat, každopádně příběh není primárně tím, o co pětapadesátiletému Cameronovi šlo. Roky se připravoval na filmovou revoluci, která teď vyplula na svět v celé své (nejen) modré kráse. Množství atypických bytostí, zvířat, rostlin, míst, kombinací, tvarů, strojů – to prostě ve filmovém světě nemá obdoby. Celé vizuální pojetí snímku je daleko za hranicemi, které nikdy nikdo nepřekročil. Divák si samozřejmě uvědomuje digitální původ obyvatel Pandory, ale to vůbec nevadí. Pozitiv je spousta. Výborný poměr emocí (mezidruhové vyznání lásky vůbec nepůsobí klišovitě, ba naopak), skvělá kamera, střih, výprava, ohlušující hudba Jamese Hornera a i herecké výkony, které v podobně laděných megalomanských projektech dosahují spíš záporných hodnot. Jenže stále zajímavější Sam Worthington, ostřílená Ripleyová Sigourney Weaver nebo svoji roli si věru užívající Giovanni Ribisi stojí bezpochyby za pozornost. Nejvíc ale potěší mezi producenty stále vyhledávanější Zoe Saldana, která své postavě vtiskla neuvěřitelnou dávku půvabu. Z její Neytiri navíc cáká sex-appeal plným proudem a vůbec nezáleží na tom, zda-li máte rádi modrou. Vedle toho neskrývaný boj za deštné pralesy, za život v symbióze s přírodou.. a tak dále, a tak dále. Co mnohdy ovšem zamrzí je mírná nedůvěryhodnost a neprokreslenost mentality kmene nebo fakt, že můžeme v mělké story odškrtávat ze seznamu provařená schémata, která jsme ale tak trochu čekali. Holt, když je naopak někdo umí nabalit na nepřeberný tok fantazie, tak je to v kapse. Možná právě proto se obávám, kde bude Avatar za pár let, kdy jeho technickou vypiplanost řada filmů překoná. Protože třeba druhý Terminátor měl vedle převratných triků i něco navíc (hlubokou myšlenku, syrovost, emoce i přes chladnou stylizaci, humor, vizi atp.). Uvidíme.. Každopádně ke Cameronovi, vizionáři s neskutečnou dávkou kreativity a paletou nápadů, budu mít vždycky obrovskou úctu!! PS: Tak to funguje i o dekádu (2021) později. Těším se na pokračování. () (menej) (viac)

Don Jebal

Rozpočet: 230 000 000 $ Otvárací Víkend: 77 025 481 $ (v 3 452 Kinách) Tržby USA: 760 507 625 $ Tržby Celosvetovo: 2 782 275 172 $ Marketingová kampaň: 230 000 000 $ Pre mňa to bolo sklamanie, v kine som bol celkom očarený efektami a technickou stránkou, no bohu žiaľ aj sklamaný scenárom, ktorý je až moc čítateľný a predvídateľný. Po druhom zhliadnutí sa len potvrdzujú moje prvé dojmy a kašlem na to že je to technicky brilantné, film ma musí v prvom rade baviť a nielen očarovať technickou stránkou. ()

ClintEastwood

Moderní sci-fi verze Tance s vlky. Boom, který byl v roce 2009 kvůli Avataru po celém světě rozpoután, je naprosto oprávněný. Technicky i emocionálně se totiž tento snímek řadí mezi absolutní špičku a bude ho v budoucnu velmi složité překonat. Při jeho sledování si budete připadat, jako, když si vezmete nějakou drogu a vydáte se do jiného světa. James Cameron je inovativní Bůh, jehož představivost nezná hranic. Po tolika letech, kdy Avatar chystal - vyslal do světa omračující sci-fi, která bude minimálně v následují dekádě měřítkem kvality ostatních zástupců tohoto žánru a mně už odteď budou všechny ostatní filmy připadat tak nějak všední. P.S. Po více než pěti letech jsem si dopřál opakovanou projekci (tentokrát na Blu-ray) a musím potvrdit, že další filmová revoluce byla skutečně započata. Mám novou lásku (a nemyslím tím jen herečku Zoe Saldana). ()

Rogue

Old Shatterhand ožívá v modrém dokumentu National Geographic a klišé střídá klišé. Zlý mariňák, věty o dobrém srdci, šablonovité charaktery a absolutně předvídatelný děj... ale! Vidět Sigourney na plátně v tílku je neskutečné potěšení a všechno je tak krásně modré a světélkující, že nelze nepodlehnout. Ekologická agitka není tak žhavá - gaia princip je přirozenou součástí světa a rozhodně není agresivní, hlášky Stephena Langa jsou v angličtině neskutečně cool a tahání za ocásek je roztomilé. Všichni herci jsou super, Neytiri je nádherná, modrá Sigourney stříhá ušima a ta živá kouří. Skokové přibližovačky kamerou už jsem neviděla léta (no dobře, ve Star Treku je jich požehnaně), PG13 ničemu nevadí, závěrečná bitva je geniální a videoherní koncepce příběhu (rychlá expozice, poznávání cizího prostředí, učení se za asistence domorodé postavy, zapojení se do příběhu, stávání se hrdinou, záchrana světa) není zápor. Uvědomuju si, že je to celé hlavně o tom světélkujícím pozlátku a je mi to jedno, sežrala jsem to se vším všudy a chci zpátky (a spousta ostatních taky, miliarda padne v pohodě, dávám tomu tři týdny. A nejradši bych se s někým vsadila, že avatar předjede i titanic). Cameron stvořil bezchybný blockbuster, který nedokáže zabít ani dabing. Na Cameronově popcornovém epickém dobrodružství však není podstatné to, že posouvá technologii vpřed, ale to, že posouvá diváka vzad. Je mi zase dvanáct a v potemnělém kinosále si při útoku na hvězdu smrti slintám do popcornu. Letošní rok je prostě ve znamení třímetrových modrých věcí (ať už jde o Na'vi nebo Manhattanův penis). 2D funguje perfektně. Dokonalost je modrá. I have a girlfriend and she is so blue. Edit: počtvrté a pořád nemám subjektivně co vytknout. (sázka proběhla, pivo bylo zaplaceno) ()

Rex Mundi

James Cameron ma uniesol na Pandoru a vrátil ma až na druhý deň ráno. Celú noc sa mi snívalo o svetielkujúcej pandorskej džungli. A bolo to nádherné :-) Že je to klišoidná story o Pocahontas zasadená len o pár tisíc svetelných rokov ďalej? No a čo? Veď taká je väčšina filmov, dokola omieľajú tie isté motívy aj riešenia. To ešte nehovorí nič o tom, prečo nás jedna verzia rovnakej omáčky očarí a iná nie - na to máme každý iné meradlá. ()

MM_Ramone

Nech zaznejú fanfáry a rozvinie sa červený koberec, pretože prichádza majstro James Cameron. Po niekoľko ročnej odmlke ponúka divákom ďaľší kinohit. Mimoriadne nadaný perfekcionalista s citom pre dynamickú, pohlcujúcu réžiu znova posúva možnosti filmárskeho vyjadrenia do vyššieho levelu. "Avatar" je neskutočný vizuálny zážitok, ktorý mi doslova vyrazil dych. Je to jeden z tých filmov, ktoré sa natrvalo zapíšu do dejín kinematografie. Animátorsky progresívne, dokonalé dielo. ***** ()

D.Moore

Tak vám nevím. Avatar mě v kině zklamal, přidělil jsem mu tři hvězdy, napsal jsem komentář ve stylu "nádherně udělané, ale o ničem" a byl klid. Dodnes. DVD edice mě totiž donutila změnit názor. Proč? Netuším. Možná to bylo tím, že mě tentokrát nerušilo 3D a že akční scény (útěk před zvířetem, závěrečný supersouboj) nebyly tolik nepřehledné. Možná za to mohl i originál zvuk, titulky a to, že Sam Worthington je se svým původním hlasem o dost smypatičtější. A možná to koneckonců způsobil i fakt, že ačkoliv jsem viděl o 20 minut delší verzi, nenudila mě ani na okamžik. Navíc když v ní dostala více prostoru Sigourney Weaver a filmu přibyl dobrý "Blade-runner-style" úvod. Zkrátka musím říct - druhá šance pro Avatara se vyplatila. Po technické stránce bezchybný snímek sice příběhově pochopitelně pokulhávat nepřestal, klišé je pořád klišé, ale na to jsem byl už připravený. I ten Hornerův soundtrack mám čím dál raději. Vzhůru na bonusy. ()

Dan9K

Asi nesdílím všeobecné nadšení, i když je mi to opravdu moc líto. Na ten film jsem šel hlavně jako na vizuální nádheru a té se mi dostalo, i když nejhůř podle mého dopadly hlavní postavy divochů, kteří na mě působily umělým dojmem, narozdíl od všech ostatních zvířátek (asi kvůli člověčímu vzhledu divochů). Dokonce i po stránce příběhové je to celkem slušné (a velmi tradiční), nebo je to možná tím, že mám pro taková prostředí slabost. Na Avataru mi ale nesedly ty častopřítomné akčňácké a ostatně i romantické klišoidní a přiblblé kecy a sem tam ono patetické burcování. Říkal jsem si, jestli to má ten film za potřebí. Rovněž fakt, že se jedná o zcela jiný svět, který by měl jakoby působit úplně cize a přitom se jedná o obyčejnou džungli, jejíž obyvatelé jsou jen jakousi variací na pozemská stvoření dob současných i těch druhohorních. Nepochopil jsem to líbání, nevím, jestli je to naučila Ripleyová, ale pravděpodobnost, že by se modrásci líbali stejně jako my, je rozhodně menší než jedna ku deseti na dvanáctou. Moc se mi líbilo, jak byla první půlka utopická, to se ve sci-fi moc nevídá, o to míň mě pak bavilo tlačení diváka do polohy, ve které má nenávidět lidi. Nic proti idee jako takové, právě naopak, ale nějak moc to tlačilo na pilu, aby se postavili na stranu divochů úplně všichni. Akční závěr mě taky příliš nestrhnul. Vztah k postavám nenastal lautr žádný. Na hudbě se mi líbilo, že ačkoliv se nejedná o nijak odvážnou práci, aspoň se snažila o pestrost a nějaká témata, i když jsou plytká. Co se týče 3D, ze začátku mi přišlo takové přehnané, "víc 3D než v reálu", říkal jsem si, asi to pak umírnili, nebo jsem si zvykl. Jestli se stane Avatar filmovou klasikou, je úplně možné, ačkoliv mu v tom moc nefandím. Je to snímek, který nejlépe působí ve chvíli, kdy se na něj díváte, zpětně už vůbec nic nenabízí. Revoluční počin po stránce jakékoliv jiné než vizuální to rozhodně není. Spíš se jedná o takové filmové RPG, kterému buď podlehnete a všechny věci, které byste jinak zkritizovali, odpustíte, nebo se na to holt díváte střízlivýma očima. Já jsem dopadl někde na půl cesty, během sledování jsem se snažil odpouštět, zpětně to ale vidím bohužel hodně střížlivě a musím říct, že spoustu těch odpadů naprosto chápu a jsou tu opravdu dobře zdůvodněny. ()

kulyk

Tý voe, to je barevný. A ty zviřátka, roztomilý. Ono přirovnání k pokakahontas však bohužel sedí. Což nijak neubírá na sledovatelnosti. Celá famílie si najde to své. Dětičky by si chtěli sjet skluzajdu na dráčku, maminka shlédne to milostné pnutí, tatínek zase sjede pohledem maminku a řekne si, že ona taková dvoumetrová ušatá modrá příšera by vlastně byla vítanou alternativou, děda s babčou zahlédnou předobraz ráje (nebo pekla, podle toho jaký mají vztah k volné přírodě). No neprovlhčil jsem si z toho prádlo, zkouknu znovu asi až se svým potomkem v době, kdy rozezná rozdíl mezi prasetem a zásuvkou......Ále, seru na to. Včera jsem viděl omylem zase, a za ty farbičky navyšuju na čtyři. ()

Niktorius

Pandora Matar aneb potěšení < rozkoš < extáze < orgasmus < Avatar. P.S: To je ale zajímavé, kolik máme po světě "levičáků trpících bílou vinou" :-P ()

troufalka

Na film se dívaly moje děti (9 a 11 let) jako na pohádku. A ona to vlastně taková pohádka je, krásná barevná s vizuálními efekty. Jenže příběh nám silně pokulhává. O tom, jak si někdo z jiného světa/odlišné kultury našel svého milého na exotickém místě, to už jsme měli v Planetě opic nebo v Tanci s vlky. Tady navíc chybělo vykreslení hlavních postav. Jakoby se tvůrci zaměřily na obal a zapoměli dát něco dovnitř! Avatar je krásná duhová bulina - fascinovaně na ni zíráš, ale stejně po chvíli praskne a nezbude z ní nic. . . . Oblíbenost tohoto filmu je poselství pro současné filmaře: "Takové filmy chceme, takové fimy točte!! Musí to být hodně barevné a třpytivé, rychle se to hýbat, chceme na to koukat s otevřenou pusou aspoň tři hodiny, jedno kolik to stojí, příběh ani myšlenku to mít nemusí, ale musí v tom hrát známí herci a hlavně nám k tomu natočte hodně pokračování!!" ()

freddy

Přiznám se, že patřím k té velmi malé hrstce lidí, které nechalo šílenství kolem filmu Avatar ledově klidnými a kteří neměli potřebu ho nějak vyhledávat. Prostě jsem si pohodlně počkal, až Avatar přijde za mnou, což se stalo dnes večer, kdy měl na HBO svou českou televizní premiéru. A to jsem ještě do poslední chvíle zvažoval, zda si zapnout právě tento film, protože přece jen žánry, do nichž je film zařazen, nemám příliš v lásce. Nakonec jsem se na film ze zvědavosti podíval, a co jsem viděl, na to jsem nebyl absolutně připraven. Tenhle film mě doslova vtáhl do děje už od prvních minut, a s postupujícím časem jsem si ho užíval stále víc, až už jsem téměř nemohl odtrhnout od televizoru svůj zrak. Tohle byla jízda, tohle byl úžasný filmový zážitek, se kterým se nesetkávám příiš často, naposledy mě takhle zaujal film Rolanda Emmericha s názvem 2012. Celou dobu to byla jedna úžasná pohádka, jeden úžasný příběh, na který asi hned tak nezapomenu a který mi zůstane v mé mysli uvězněn na hodně dlouhou dobu. A vůbec nevadí, že jsem to neviděl v kině ve 3D formátu, i na tom čtyřicetipalcovém televizoru jsem si to dokázal maximálně užít. A že je film tak trochu ekologickou agitkou a že děj je předvídatelný a klišovitý, to zde vůbec nehodlám rozebírat a řešit. Ani na okamžik jsem se nenudil, film jsem si po celou dobu užíval a má očekávání byla mnohonásobně překonána. Tady není nad čím váhat. Tenhle film si zasluhuje maximální hodnocení, neboli je to za 100 % (pět hvězd). ()

Spooner

Když někdo umí, ta umí a neporazí ho ani dvanáctiletá pauza. Během této dekády se mnoho režiséru pokoušelo natočit epickou podívanou s "revolučními" digitálními triky. Některým se vedlo lépe a některým hůře, ale to je teďka stejně jedno, protože "král světa" se vrátil a s těmito filmy si utřel zadek. Avatar je totiž ten nejepičtější film od Pána Prstenů a Star Wars: Epizoda III je oproti němu malý komorní film. Po technické stránce je to totiž dokonalost. Revoluce to teda není, protože všechno co je zde už jsme prostě někde viděli, ale ne v tak dokonale vypiplané podobě. Naviové (nebo jak se to píše) totiž opravdu vypadají jak skuteční a poprvé se dá o digitálních postavách opravdu říct, že opravdu hrají (Glum a Sonny prominou). 3D efekt tady působí nenuceně, nelítají tady na vás auta a šroubováky jako v laciných hororech, ale o to víc vás do sebe vtáhne. Zvláště ty scény na Pandoře jsou ohromující. Nespočet zvířat a rostlin a celá planeta mě natolik omámila, že bych se tam hned nastěhoval. Příběhově to možná není žádné terno a každému, kdo viděl pár podobných filmů bude po chvilce jasné co se bude dít. Díky výborným postavám to ale vůbec nevadí a hlavnímu hrdinovi v podání čím dál lepšího Sama Worthingtona budete fandit od začátku do konce. Ostatní herci hrají taky výborně. Sigourney Weaver předvádí svůj nejlepší výkon od Ripleyové a Stephen Lang útočí na post Christopha Waltze z Panchartů o nejlepšího záporáka roku. Jenom škoda, že velmi sympatická Michelle Rodriguez měla na můj vkus málo prostoru. Abych ale jenom nepěl ódy, tak Hornerova hudba si moc chvály nezaslouží. Pár zajímavých melodií se zde najde, ale většinou jde jenom o vykrádání sebe sama a člověk si místy řiká, kde už sakra tuhle melodii slyšel. Taky té ekologické agitky tam mohlo trošku méně, ale na tu já jsem alergický ve filmu obecně, takže je to pouze můj problém. Jinak ale nemám co bych tomu vytknul. Cameron natočil do nejmenšího detailu promakaný film plný emocí,akce a dechberoucí technologie, kterou asi jen tak někdo nepřekoná. P.S.: Dabing je celkem snesitelný, nic kvůli čemu bych si trhal uši. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (viac)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (viac)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)