Novoobjavená planéta Pandora je mierumilovné miesto s obyvateľstvom Na´vi, žijúcim v súlade s čarokrásnou vegetáciou planéty. Posádka vyslaná zo Zeme na svojej prieskumnej misii objaví na Pandore aj veľmi cenný minerál, ktorý by mal na Zemi nevyčísliteľnú hodnotu. Pobyt na Pandore je však pre človeka možný až po vytvorení genetického dvojníka, hybrida avatara, ktorý, môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. To má fluoreskujúcu modrú pokožku a dosahuje trojmetrovú výšku. Na náročnú misiu vyberú okrem iných aj Jakea Sullyho (Sam Worthington), bývalého námorníka, ktorý zostal po svojej poslednej misii paralyzovaný od pása nadol. A práve šanca opäť chodiť ho nadchla natoľko, aby sa do programu Avatar prihlásil. Po pristátí na Pandore sú členovia prieskumnej misie ohromení úžasnou rozmanitosťou miestnej vegetácie. Stromy dosahujú výšku mrakodrapov a svetielkujúci prales je plný nádherných tvorov, aké ešte nikdy nevideli, ale aj hrozných prehistorických predátorov. To je však iba zrnko prekvapenia, ktoré na posádku čaká. Aj keď sa zdá, že po počiatočnej nedôvere miestnych obyvateľov sa posádke podarilo adaptovať a získať aj priestor pre diplomatickú misiu, Pandorčania sa rozhodne nehodlajú nechať kolonizovať. Čoskoro príde k tvrdému boju... Jake, ktorý sa postupne s Pandorčanmi zblížil a celkom ho očarila princezná Neytiri (Zoe Saldanaová), teraz stojí pred zásadným rozhodnutím. Za koho bude bojovať vo finálnej bitke, ktorá má rozhodnúť o osude a vývoji celého sveta? (TV JOJ)

TaNya_

Můžu se na něj podívat i klidně dvakrát hned po sobě - a ne že bych to nezkoušela - a ani tak mě neomrzí. Lidi říkají film roku, já říkám aspoň desetiletí. Nejúžasnější dobrodružství, u kterého si pokaždé přeju, aby ještě nekončilo. 100% ♥ ()

Cara.17

„Když jsem ležel tam ve veteránský nemocnici a v mým životě zela velká díra, začalo se mi zdát o lítání. Byl jsem volnej… dřív nebo pozdějc se ale musíte probudit.“ … Proč mám pocit, že v tu chvíli jsem naopak já začala snít? Protože Avatar JE splněným snem. Obsahuje všechno, co člověk od filmu chce a očekává – překrásné scenérie, úžasnou hudbu, dobrodružství, akci, napětí, romantiku, obdivuhodné herecké výkony, působivý příběh a důležité poselství („Silní ničí slabé a nikomu to nevadí.“). Krom toho všeho dosáhl přelomu ve vizuálních efektech a 3D projekce byla skvělým a nezapomenutelným zážitkem. Hřejivý pocit z naprosté spokojenosti mě provázel celou cestu z kina a do všech možných myšlenek a emocí, které se mi honily hlavou, mi vířila také vděčnost a dík všem, kteří se na tvorbě této perly filmového průmyslu podíleli a především pak režisérovi. Díky Jamesi, že jste dokázal dát fantazii a snům nový rozměr. (… I pray in my heart that this dream never ends …) ()

Petike

Avatrt. Veľké prázdne nič, postavené z háld miliárdkrát videných klišé, nulovej predstavivosti a "fotorealisticky" pastelkového digibordelu. Skysnutá a splesnetá torta so zhnitou čerešničkou na vrchu, a junkfoodovo vábivou cukríkovou polevou na povrchu. Filmy tohto typu dávajú celému science fiction žánru, v kinematografii i mimo nej, zlé meno. Obidvaja potenciálni mužskí "protagonisti" (počítam aj plukovníka) z tohto počinu vychádzajú biedne-prebiedne, s ich priemerno-generickými ksichtami, nulovými osobnosťami a mimoriadne pokryteckým správaním. Ale kašľať na nejaký scenár, logiku a charakterizáciu. Hlavne, že strýčko Kubo nenechá nič na náhodu, čo sa finančno-zárobkovej stránky celého počinu týka. A dozrie na to, aby si každý pubertiak od 10 do 99 rokov cvrkol do spodnej bielizne pri pohľade na n-tý vrtuľník a tryskáč ovešaný komiksovými guľometmi a nahlúplo hláškujúcimi mariňákmi. Cameron je v podstate budovateľský filmár, digitepec cameronovského realizmu. Ak sa mu to raz zunuje v Holom Úde, môže ísť nakrúcať budovateľské veľkofilmy pre báťušku Putina a jeho samodebilnie, teda pardón, samoderžavje. //// Zaujímavé komentáre: navel ()

Gardis

Citlivý a nádherný film s jemným nádechem romantiky. Nejlepší film všech dob, nmohu se dočkat dalších filmů a pokračování. ()

IvonaK

Viděla jsem ho dvakrát. James Cameron byl velmi kreativní a měl zajímavé myšlenkové pochody, že ho napadlo do filmu nasadit takové figury. Určitě je to mnohem originálnější než aby tam byli obyčejní lidé. :-) Ale obsahově to není můj šálek kávy. Když tento film byl velkým trhákem, tak v kině sedělo dětí jako smetí, což si myslím že tento film zrovna není pro děti. Ale to už je věc druhá. ()

MarkysDeSade odpad!

Víte, už za mého života existoval brainwashing, ale dělalo se to tak, že vás připoutali násilím do křesla, spoutali vás (tuhle fázi jsem měl v Bastile nejradši), hodili vám na ksicht hadr a pak na vás lili vodu. Za nás to ovšem byla forma mučení, kterou většina lidí, až na výjimky jako byla má maličkost, nechtěla podstupovat. A dnes s překvapení zírám: lidi za obdobné mučení platí, podstupují ho dobrovolně a ještě se jim to líbí- pravda: mokrej hadr se proměnil v modrý nevkus. Běda tomu, kdo o mně ještě někdy prohlásí, že jsem sado-masochista! ()

Scraffy

Moc nadhodnotený film podľa mňa. Toto musel Cameron vymyslieť hneď potom alebo počas toho, ako si šľahol lajnu LSD (ak sa teda lajna dáva, kedže ja to neberiem). Efekty sú parádne o tom niet pochýb, len akosi moc "blikajúce" a celkovo mi to pripadá strašne zmätkové. Nejaký abstraktný jedinci z toho ale určte zošaleli a uhonili sa k smrti. ()

tlesk

Vůbec jediný film, který mnohdy naprosto zbytečné 3D využil doslova a do písmene "do mrtě." Nepamatuji si více uchvacující zážitek, než ten, jakým byla návštěva Avatara. Tohle je film, který prostě nejde jinak, než vidět na velkém plátně. Svět Pandory je naprosto pohlcující. Tečka. Víc prostě nepotřebuji. Kašlat na to, že je to vlastně dějový mashup Pocahontas a střetu kolonizátorů s indiány. Tak vizuálně podmanivou, pohlcující a jednoduše i v rámci akce nádhernou a dynamickou podívanou jsem snad ještě neviděl. James Cameron je prostě filmový bůh, vizionář a já se těším na další části, které snad už krucinál brzo dovalí do kin. ()

papilon395

Dodnes si vybavuji pocit nadšení a úžasu, když jsme šli prvně na tohle 3D. Fantastická fauna a flora na Pandoře i promyšlený příběh boje o záchranu v přetechnizovaném světě si našly nadšený ohlas u všech diváků. Podle mě toto zjevení už nemůžou překonat chystaná pokračování. ()

PaRi

Dech beroucí vizuál, který ovšem slouží k tisíckrát viděnému příběhu v jiných kulisách. Tohle si prostě podruhé nepustím, kdežto 2001: Vesmírnou odyseu můžu vidět znovu a znovu. ()

papadoce

Modrá Pocahontas Jamesa Camerona bola svižná, zábavná a nápaditá. Síce som doposiaľ nepochopil ako to funguje, prečo pilotka vrtuľníku je v Pandore ako človek a ostatní tam idú v podobe avatarov, ale táto fantasy mi je sympatickou. Hlavná zásluha patrí najmä Zoe v role Pocahontas a jej dokonalému materinskému jazyku. No nielen tomu, každý jej pohyb, zvuk, reč tela, to proste nejde sa nezamilovať. Toto mi učarovalo úplne najviac. Inak, nikdy mi nebude jasné prečo sa pomerne aktívny a skutočne úspešný režisér odmlčal (samozrejme ak si to nezistím cez gúgeľ, načo som ale lenivý) na tak dlhú dobu, ale ak by sa vrátil práve s Avatarmi a pri dnešných technických možnostiach, mohlo by sa jednať o fantasy desaťročia. Ale späť, najpútavejšie časti filmu boli tie, kde sa Samo učil životu na Pandore, ale vizuálne orgie časti bojovej boli tiež rozhodne prvotriedne. James dokázal pred dvanástimi rokmi také veci, aké by mu mnoho rejžov závidelo aj dnes. Dnešné pozretie som si vychutnal s väčšou chuťou a lepším zážitkom po všetkých stránkach, než tomu bolo pred viac ako dekádou, ale zamilovanosť do modrej Zoe ostala na tom istom leveli. Myslím, že pri prvej projekcii ma práve akcia nepresvedčila. Nevadí, každý robí chyby. Mením teda svoju štvorku na krutoprísnych päť. PS: Je to náhoda, alebo obraz sveta, že sa najkrajšia baba zamilovala do chlapa s najväčším “vtákom”? Na začiatku nepísali, že je to based on true story 😉, ale fakt s vtákom som si pred dvanástimi rokmi taktiež nevšimol. To budú tie životné skúsenosti. Do toho modrí. ()

pushover

Vykradená mayovka s mega porcí CGI. Jsem zvědav jestli se v dalších pokračováních objeví Sam Hawkins (jestli se nepletu, hihihi). ()

LdaVinci

Dnes konečně viděno v kině na opakovaném promítání po 13 letech, kdy film poprvé spatřil světlo světa. Tehdy jsem ještě nebyl tak zaritý filmový fanoušek a do kina jsem nechodil, takže teď jsem mohl vidět to slavné revoluční 3D. Normálně na 3D nechodím, ale tady musím uznat, že to bylo úchvatný. Co se týče filmu samotného, já Avatara prostě miluju a za mě precizně zpracované dílo s epickým soundtrackem a je mi jedno, že příběh moc nevybočuje velkou originalitou. Zkrátka to na mě funguje a je to pecka. Jinak jako bonus, že jsem sledoval v kině 13 let starý film, byl po titulkách puštěn kousíček ze dvojky. ()

milwaukee

Postupem času ze čtyř na tři. Při prvním shlédnutí to docela šlo, ale při druhém jsem film v půlce típnul. Už to bylo o ničem. Efekty dobrý, ale jinak nic, co by zaujalo. ()

hrumsrt

Avatar, film který změnil moderní kinematografii. Neuvěřitelný, že je tomu už celých 13 let a konečně se nám letos tahle filmová značka vrací se sequelem. James Cameron je fantastický režisér, ale podle mě i stejně tak dobrý scénárista. Většina Vám poví, že srovnávat tyhle jeho dvě dovednosti je nebe a peklo, že zkrátka ty jeho příběhy jsou vesměs to stejné pořád dokola. A já v jistém ohledu musím souhlasit, jsou to příběhy o podobně zatracených existencích, kteří ale nakonec svým pohledem na věc jsou ti jediní správní. James Cameron dal filmu tolik famózních příběhů, tolik věčných archetypů. Jde o obrovského perfekcionistu, který si za cenu skutečné vytříbenosti vybírá obrovskou časovou daň. Tehdy byl Avatar úplně všude, mluvili o něm všichni a celé rodinné klany si ho nenechávaly ujít v kině. Já se k němu dostal až o trošku později vypáleného na DVD. Ten koncept mě úplně uhranul. Celá první půle stavící převážně na expozici, je božská! Miluji ty střípky a pomrknutí na Cameronovi starší kousky. Jakým způsobem pracuje na každém setkání s rasou Na'vi, jak ukazuje ten jejich svět. Yes, tohle miluji! I když některé záběry v džungli působí někdy trošku mázle, tak jinak všechno kolem je propracováno excelentně, že by i některé dnešní CGI mohlo závidět. Kolik života je v každém záběru, jak geniální hudební motivy pod vším jsou.. Filmařsky je to i po letech bravurní a ty akční zpomalovačky, ty jsou pořád něco fantastického. Příběhově je to malinko naivní a vlastně by mě zajímala verze, kdy Jake a ostatní opravdu přesvědčují kmen o stěhovaní. Třeba tu romanci mám rád, na tohle mě užije. Jejich vzájemný pohledy do baravných oči, kde každá žilka dýchá, prodáno! Jake Sully je geniální postava do podobného typu filmu, takový ten nepolíbený pozorovatel, skrze kterého si vše více užívá i divák a někdy ty jeho hlášky jsou prostě kultovní! Je to jak pouť po nějakém zábavním parku, vážně expozice je tu masivní. A když už příběh nakonec nějak postoupí, jde tempo už dost rychle. I když se to snaží působit na emoce, tak jak jde o nějaký smutnější oblouk, mě se to téměř nedotýká. Má to několik až pohádkových rysů, ale vždycky si obhájí příběh několika vskutku květnatými myšlenkami. Nevím, co nám v prosinci "vodní Avatar" nadělí, ale Cameron to s vodou umí, tady bychom měli být v těch nejlepších rukách. Jen si nejsem jistý, jestli Avatar je teda kultovní film, anebo si jen šikovně propojili pár silných a líbivých témat.. 90% ()

HERGImanCZ

Je Avatar vážně tak dobrý? Avatar... Film, o kterém jste v roce 2009 nemohli neslyšet. Upoutávky běžely v televizi, rozebírali ho v rádiích, mluvili o tom vaši kamarádi. Pro mnohé to byl technický zázrak, pro jiné silně nadhodnocení Šmoulové či sci-fi kopie Pocahontas. Mně bylo tehdy 13 a už to, že mou nejoblíbenější částí byla tehdy hláška „chčijou nám všem na hlavu a ani se to nesnaží vydávat za déšť“ z úst Sigourney Weaver, poměrně vypovídá, že jsem nebyl náročným divákem. Takže jsem dodnes žil v podstatě bez jasného názoru, čím Avatar tehdy byl. A když se po třinácti letech znovu vrátil do kin, nedalo mi to a šel jsem to bez předsudků s myslí čistou jako vyprané ponožky zjistit. Podle samotného Camerona je totiž právě návštěva kina tím správným způsobem, jak si snímek vychutnat. A jsem neskutečně rád, že jsem to udělal. Divil jsem se, jak to během úvodního přistání na Pandoře postupně v hlavě všechno naskočilo. Všechny postavy, ač vychází z běžných archetypů, se mi v tu chvíli vybavily, což jen ukazuje, jak silným filmem Avatar je. Když už jsme u toho, je to zároveň dokonalá ukázka, jak James Cameron dokáže s jednotlivými šablonami charakterů pracovat. Už jen samotný Jake Sully, jehož příběh o lásce k Neytiri, která je v podstatě nepřítelem, je v základu v podobné variaci postavou tolika dalších filmů, že byste to na prstech rukou nespočítali. Ale Cameron mu přidal jeden detail, který příběh obohatí hned o několika vrstev. Jake nemůže chodit. Tato vlastnost nejenže přidá Jakovi nadšení, že může pomocí svého avatara stát na nohou, zároveň ale posílí i druhou stranu vah, kde za shromáždění informací může získat schopnost chodit i ve svém reálném těle. A je to detail, ale Jakovo rozhodnutí a postavení se proti Quaritchovi, který mu ty nohy slíbil, je o to odvážnější a emočně silnější. A i právě zmíněný Quaritch je vybudován tak, že je vám už předem jasné, aniž byste ho před samotným finále viděli v jakékoliv akci, že zabít ho bude pekelně těžké. Mohl bych povídat o všech postavách, ale myslím, že jsem už dostatečně naznačil, že si Cameron zkrátka dal záležet, a tak vypíchnu už jen tu nejlepší. Mou nejoblíbenější postavou je samotná Neytiri a Zoe Saldana si svým výkonem bere většinu scén pro sebe. Dokáže totiž dokonale skloubit půvab a krásu s její divokostí, kdy místy působí opravdu až jako zvíře. To si jde samozřejmě ruku v ruce s vizuálem a CGI. A u této kapitoly musím říct, že je mi špatně z toho, když vidím, co chrlí ven třeba Marvel v posledním roce. U Avatara je vidět ten čas, ta práce, ta snaha a ta chuť vytvořit něco unikátního. Práce s kamerou, close upy, správně využitý slow motion, dokonale padnoucí hudba, všude je taková pečlivost, která prospívá nejen akci, ale hlavně emocím. Z těch postav je cítit, co prožívají, a máte zkrátka pocit, že jste tam s nimi. To vše je zasazeno do prostředí, které působí neskutečně živě a funkčně. Příkladem ať je opět úvodní scéna při přistání, kde chodí roboti a přesouvá se náklad. Už tady můžete totiž vidět v kole jednoho z vozidel obrovské šípy, což nádherně ukazuje, že se to RDA nejde s domorodými Na’vi úplně snadno. V pandorské přírodě pak můžete vidět nejen zvířata, ale i zajímavé rostliny, které zdejšímu propojenému ekosystému dodávají zase další vrstvu. Slyšel jsem argument, že žádní ti tvorové vlastně nejsou tak unikátní a jsou vesměs odvození od našich reálných tvorů. A ano, to uznávám. Ale řekněte mi, když pominu geniální design Vetřelce, kde najdete tvory, které nejsou našim zvířatům podobní? To bychom pak museli odsoudit drtivou většinu i těch nejkultovnějších sci-fi, na něž nikdo nedá dopustit. Avatar je zkrátka jedním z Cameronových klenotů. Pokud vám příběh přijde slabší či příliš 90kový, ač je dle mého zabalen do unikátního zasazení s novými nápady, budiž. Nikdo ale Avatarovi nemůže upřít tu práci, kreativitu a preciznost, se kterou je nám naservírován, a já jsem neskutečně zvědavý, co nám přinesou kolik vydělají pokračování. () (menej) (viac)

RAFT

Režisér Cameron a po dosti dlouhé době natočil film i když on si to může dovolit tak, to co vytvořil tady tohle asi žádný jiný film nepřekoná. Vše přebil ce filmu. Film ani  po těch  několik let neomrzí.Sem zvědav jestli bude druhý díl lepší a překoná nové rekordy v historii kina. Za mě 90% ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (viac)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (viac)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)