Píše se rok 1607 a začíná průkopnické období nově příchozích obyvatelů Ameriky. Skupina britských dobrodruhů včetně chamtivého guvernéra společnosti Virginia, Johna Ratcliffa a pohledného námořního kapitána Johna Smitha připlouvá do Nového Světa na lodi "Susan Constant" s úmyslem dobývat zlato a další poklady. V té době krásná mladá indiánská princezna Pocahontas, dcera náčelníka Powhatana, přemýšlí o svém poslání v životě. Sní o tom, co se skrývá "hned za tou řekou". Měla by se provdat za Kocouma, drsného válečníka, kterého pro ni vybral její otec, nebo ji připraví osud něco jiného ? Pocahontas si pro odpověď přichází do "Kouzelného lesa", kde udílí svoje rady Babička Vrba, čtyřista let starý mystický duch, sídlící ve starém stromě. Pocahontas získává také podporu od svých dvou lesních kamarádů - rozpustilého mývala Meeko a divokého kolibříka Flita. Britští průkopníci hned po svém příjezdu plní Rateliffovy rozkazy a dobývají zlato, zanechávajíce za sebou rozsáhlé škody a zdevastovanou zem. John Smith se setkává s Pocahontas. Přestože zpočátku mají mezi sebou konflikty, jeden druhého přitahují a on díky jí poznává svět, který nepoznal nikdy předtím. Pocahontas ho poučí, že každý kámen, strom a každá živá bytost má svého živého ducha a vysvětluje mu, jak "malovat se všemi barvami větru". V kontrastu s přátelstvím mezi Smithem a Pocahontas se vztahy mezi Brity a domorodými Američany dostanou do kritického stádia, kdy každým dnem stoupá strach a nenávist. Indiáni zajmou Smitha a odsoudí ho k trestu smrti. Pocahontas statečně nasadí svůj vlastní život, když se vrhne mezi kata a Smitha a prohlásí, že napřed musí zabít ji. Smith ji později vrátí její oběť, zachrání ji od britské střely, ale je raněn. V mohutném a dojemném finále se on a Pocahontas musí rozloučit, vědí však, že jejich duchové budou navždycky spjati na cestě, která nikdy nekončí. (oficiálny text distribútora)

vyfuk

Ach jo. No tak já nevím. Někdy se hold nedaří. Někdy až moc. Pocahontas není nic co bysme doteď neviděli. Velice jednoduše se tento film tratí v celkovém měřítku. Není ničím zajímavý, nemá dobrý příběh a ani není vtipný. Teoreticky je to jako Kráska a zvíře akorát v masovějším měřítku. Rozhodně ne moje gusto. Za pár měsíců i zapomenu, že jsem to někdy viděl. ()

Ryuuhei

Čekal jsem od této klasiky mnohem víc. Nejvíc mě znepokojila naivita, jakou jinak vážný konflikt dvou odlišných civilizací oplýval. Že láska zvítězí nad vším, i lidskou chamtivostí a bojechtivostí? Ano, v pohádkách určitě, ale ani v nich by to nemělo být ve stylu, že se jedna z důležitých postav zamyslí a pak řekne „fajn, tak teda bojovat nebudeme, síla vonných květů a smutné oříškové oči hlavní hrdinky mi bohatě stačily ke změně názoru“. Stejně, jako jsem nechápal, proč hrdinka dokáže mluvit plynně anglicky a ke konci se to samé týkalo i náčelníka, jenž promlouval i k nepřátelské straně angličanů. Nešlo snad o izolovaný kmen, který by si měl striktně držet to své a neoplývat superschopnostmi naučit se jakoukoliv řeč do pár vteřin? Vyobrazení už tak narušeného tématu postrádalo navíc mnoho důležitých emocí a o záchraně ve formě alespoň dobrého humoru se taky nedá mluvit. Komediální dvojice mývala a kolibříka působila jako pěst na oko, navíc extrémně dětinsky. Byla tu vyloženě jen jako snaha o odlehčení a zaujetí mladšího diváka, ale na průběh děje neměla takřka žádný vliv, akorát zbytečně kazila i to minimum, co snímek mohl nabídnout. Z toho dobrého určitě nezapomenu na scénu setkání Johna a Pocahontas, výtečně vyobrazená scéna, která mě dokázala správně strhnout. (A kvůli otravné zvířecí dvojici brzy i vytrhnout.) Nicméně jsem tentokrát dost zklamán, podle mě jde o slabší Disneyovku, která zdaleka nepředvedla to, co mohlo kontroverzní téma kolonizace slibovat. ()

JohnnyD

Talent animátorov je nesporný a to či už ide o postavy (Pocahontas je nádherná a svojim minimalizmom pripomína Snehulienku) alebo o scenériu (čarokrásna štylizácia do ružovej), ale ten scenár je proste problematický. Prekresliť genocídu pôvodného obyvateľstva a únos Pocahontas, ktorá neskôr umrela ako 21 ročná, na romantickú rozprávku o tolerancii a spolupráci, nie je ničím iným ako (hoc nechceným) revizionizmom vtĺkaným do hláv detí. Ak chcelo Disney vyrozprávať príbeh o Indiánoch, mali si vymyslieť pôvodný príbeh. Asi najrozporuplnejšia disneyovka. ()

novoten

Moje oblíbená zlatá Disneyovka. Spousta osobních či etických dilemat, dospívání ve vyhrocených podmínkách a hlavně srdceryvná love story. To všechno na pozadí kontaktu s přírodou, ať už ve formě zvířat, stromů či duchů. Největším plusem je ale nenásilné poselství o tom, že na obou stranách jsou chybující lidé. A Menkenova hudba ve mně to dychtivé dítě vždycky znovu probudí. ()

zette

Strasne kycovite a nudne. Myslel jsem si, ze britove budou daleko vice devastovat uzemi indianu a jejich stret s nimi bude hlavni udalosti. Misto toho vidime skotaceni Pocahontas a kapitana za zvuku romanticke hudby... Myval a kolibrik se mi tam taky moc nehodili. Jedine, cemu skutecne tleskam je animace a ladne pohyby samotne Pocahontas, fakt kocka:-)! ()

• V raných fázach vývoja príbehu mala Pocahontas pôvodne mať matku, pretože Disney bol unavený z absencie matky vo všetkých ich filmoch. Avšak po rozsiahlom výskume zistili, že náčelník Powhatan vytvoril spojenectvo s blízkym kmeňom a splodil dieťa s mladou ženou z tohto kmeňa, čo viedlo k tomu, že Pocahontas svoju matku veľmi často nevidela. (Pat.Ko)
  • Animátori pracujúci na filme ho považovali za jeden z najťažších filmov, ktoré kedy boli vyrobené štúdiom. Komplexné farebné scény, hranaté tvary a výrazy tváre znamenali, že sa film vyrábal 5 rokov. Tvrdá práca sa však vyplatila. Samotná Pocahontas je teraz často označovaná ako jedna z najkrajších a najrealistickejších animovaných postáv v Disneyho kritériách, najmä jej plynulé pohyby sa stali znakom rotoskopie (animačná technika). (Lulu13)
  • Pôvodne mal Guvernéra Ratcliffa nadabovať Richard White, ale tvorcovia sa obávali, že diváci by počuli jeho charakteristický hlas a spojili ho s postavou Gastona z filmu Kráska a zviera (1991). Preto ho nahradil David Ogden Stiers, ktorý tiež prepožičal hlas Ratcliffovmu služobníkovi Wigginsovi. Náhodou, Stiers bol tiež členom obsadenia filmu Kráska a zviera, kde nadaboval postavu Cogswortha - Hodinového stroja. (Pat.Ko)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Disney posílá do kin letadla a velký mráz

Disney posílá do kin letadla a velký mráz

24.12.2012

Vánoce bez pohádky? Nebojte, máme pro vás hned dvě. I když jedna z nich bude vlastně letní hit. Možná. Studio Disney původně chtělo uvést Planes, spin-off k pixarovských Autům, rovnou na DVD a blu… (viac)