Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

Chrustyn

Stylový animák ukazující, že i takové filmy mohou být určeny převážně pro dospělé. Bohužel film není tak zajímavý jak by se na první pohled mohlo zdát a nepomůže ani fakt, že se na něm podílel i Tim Burton. Vizuální stránka je poměrně atraktivní ale v obrovské konkurenci přeci jen zaostává a i přes takřka nepřetržitou akci nedokáže film přes jednoduchý až nicotný příběh tolik zaujmout a strhnout a popravdě jsem si celou dobu říkal, že by mu více slušela podoba počítačové hry. Film ve své velice krátké stopáži nestíhá jakkoliv představit nebo vyvíjet postavy, které tak jsou pouhými figurkami a to nejen kvůli svému vzhledu. A bohužel ani ty akční scény na které se film tolik zaměřuje nedokáží i přes svou efektnost zaujmout. Přes kladné první dojmy docela zklamání. ()

dopitak

Terminátor křížený Matrixem pro děti, ale co tam proboha dělá Gedžitka? Neoslovila mě animace, příběh ani akce. Zbytečný pokus. ()

klerik

Od Burtona a Bekmambetova sme tu určite už mali slabšie kusy (ABRAHAM LINCOLN), ale aj tomuto čosi chýba. Deviatka ponúka krásny vizuál, skvelé prostredie, drsné škrty medzi postavami. Lenže samotná zápletka je tak maximálne na 20 minútový kraťas. Nevravím, že tvorcovia sa nesnažia absenciu príbehu vynahradiť akciou a atmosférou - pár detí bude mať po zhliadnutí určite nočné mory - ale ak už originálny animák, radšej asi uprednostním del Tororvu KNIHU ŽIVOTA... V jednotlivostiach úžasné, v celkovom výsledku "len" na úrovni ROBOTOV... ()

bassator

Pro mne absolutní dokonalost v rámci animovaného filmu. Překrásná animace, chytlavý trochu nadpřirozený příběh, sympatičtí hrdinové (i záporáci)... - 2010 - 2x - 95% ()

Yardak

Atmosféra a vizuál dělají z filmu opravdu zajímavý animák. Škoda, že příběh byl tak jednoduchý. Krátká verze měla v sobě určitě ještě více potenciálu než bylo ve snímku ukázáno. Slabší 4. Vrátí se devítka, aby nám ukázala, jak bude vypadat budoucnost? :-) ()

mcb

9 měl být atypicky pojatý postapokaliptický animák, který se stoprocentně vykašle na dětské publikum a naservíruje nám nekompromisní atmosféru, tajemno a akční řežbu. Aspoň takové byly nároky tohoto "upgradeu" krátkého filmu 9 z roku 2005. Tam bylo na velmi malém prostoru efektně rozehráno něco, co bychom chtěli vidět pokračovat. V podstatě by se dalo říct, že na celovečerním poli je už film méně "efektní". Nemyslím pochmurně stylizovaným vizuálem a temným podtónem, jež je u animáků docela nevídaný, ale stojí a padá na příběhu. Ten je prosťounký až hanba, jež v sobě skrývá morální poselství a doslova videoherní "dostaň se z místa A do místa B a znič C" a svou chabou kostrou nedokáže utáhnout celou stopáž, která sice čítá pouhopouhých 79 minut, ale vám bude připadat jak téměř dvouhodinová. Málo akčních scén s originálními monstry, mnoho otázek a flashbacků a celkovou scénaristickou nedotaženost neutáhnou ani sympatičtí malí hrdinové, kteří mohli klidně být rozpohybováni v mnohem epičtějším světě. Škoda, že jedou jenom na půl plynu. ()

Stanislaus

Opravdu velké a milé překvapení v podobě sedmdesátiminutového nenáročného animáku, na jehož produkci se podílel mistr Tim Burton a jeho vliv na podobu filmu je na první pohled (teda podle mě) vidět. Originální a přitom tak obyčejné téma války, které bylo však přeneseno do animovaného světa - čím dál více si vážím těch animáků, které se nebojí předvést svoji temnou stránku (zde válka a vraždící stroje). Animace je jednoduchá, nic vyumělkovaného a nic co by nějak urazilo. Hudba Dannyho Elfmana je nepřeslechnutelná a tvůrci s výběrem skladatele rozhodně nešlápli vedle. Jedinou trhlinkou na jinak dokonalém celku je snad scénář, ikdyž u filmů tohoto typu bych to ani nevytahoval na povrch. Zkrátka jsem velmi potěšen a zážitky opojen a tudíž dávám krásné 4*. ()

honajz

Nějaké duchovní poselství by mi vadilo ze všeho nejmíň. Mně spíš vadí, že je to prostě obyčejná adventura, počítačová hra, kde se ani nemůžu zapojit a s pajduláčky před zlými stroji skákat po střechách já. ()

iwigirl

Jeden z mála filmů, u kterých lituji, že zde máme pouze 5 hvězdiček... Navzdory jednoduchému příběhu jsem se celou dobu kochala dokonalou grafickou stránkou, která skutečně nemá obdoby a s nadšením jsem kvitovala fakt, že film neobsahuje žádné stupidní morální poselství, jak tomu v "kreslených" filmech nezřídka bývá. Za mě tedy mimo hodnocení 7 hvězdiček z 5. ()

Pítrs85

Název: 9. Rok vydání: 2009. Délka: 79 min. Počet herců: 9. Cool, ale bohužel tady veškerá originalita (když pominu tu retro animaci) končí. Ten příběh je klišé pln až běda. Sice se snaží o nějaké poselství, ale předat ho divákovi se mu moc nedaří, navíc jsem měl velký problém sympatizovat s těma lichožroutama, ač jsou sebevíc ňuňu. Na druhou stranu je Devítka fajn protipól všem těm omalovánkám od Pixaru (o Disney nemluvě). Ale čekal jsem víc. ()

Xeelee odpad!

Číslo 9, aneb jak se panáček oprostil od intelektu a dal se cestou víry. To jediný, co na tomhle filmu za něco stojí, je původní nápad a animace. Scénář je opravdu nedotaženej (být to hranej film, tak po něm neštěkne ani pes), přináší spoustu otázek (obsahuje spoilery), týkajících se logiky příběhu, a za ideologickou rovinu by si někdo zasloužil pár facek. Charaktery postav jsou naprosto plochý, nijak se nevyvíjí (kromě přerodu Devítky) a děj se odvíjí podle nalinkovanýho schématu, i když spousta scén, který maj děj posunout, působí naprosto nevěrohodně. JFL to vystihnul naprosto přesně, když psal o křesťanský agitce o čistotě lidský duše, jež zaručuje spasení, a intelektu, kterej přináší smrt a zmar. Z toho by jeden zvracel. Takhle znechucenej jsem nebyl ani u Spielbergovy Války světů. ()

HellFire

Originální kraťas roztažený na plochu 79 minut, který zabíjí špatný scénář. Přesto se mi zdálo, že všechny události jsou jaksi rychlé. ()

SOLOM.

Devítka je prostě téměř dokonalost sama. Nádherná animace, velice zdařilé vizuální efekty a především výborná atmosféra = to jsou největší klady tohoto snímku. Akce, střídá napětí, některé scény dokáží i někoho rozplakat, ale rozhodně se budou všichni bavit. O trošku horší je malá kolísavost, kdy se sem tam objeví na place nuda. Proto nemůžu dát plný počet. ()

SLOTH

neprislo mi to zas tak originalni ty roboti vypadali jak z matrixu a dejove to taky nebylo buhvi jak dobry. ale nektere sceny byly uchazejici ()

MeanWhile

Na tenhle animák jsem se těšil a dostal jsem to, co jsem očekával. Bylo to hodně pěkný, až možná více pro dospělé než pro děti, protože ty si nějaké ty obnovy duše ještě tolik nepředstaví. Ale to je jen tak ze začátku komentu. Jinak po vizuální stránce to byla vážně bomba. A postavičky ? No to byla paráda, takhle vymyšlený postavy v podobě "zipů", ty mě fakt dostali a strašně se mi líbili. Po stránce příběhové to bylo taky dobrý. Takže celkově dávám 4 hvězdičky, protože to byl animák dobrej, ikdyž ne nejlepší. ()

Sprite

Ani jsem se nedodíval do konce. Postapokalyptický svět mi přišel celkem zajímavý, ale když potom přišlo zkombinování druhé světové války + nějací "roboti" přišlo mi to divné. ()