Twentieth Century Fox, Blue Sky Studios a oscarový režisér Chris Wedge, ktorý preniesol milióny divákov do pradávnych čias v trháku Doba ľadová, práve spoločnými silami vytvorili úžasný svet Robotov, svet, ktorý obývajú výhradne svojrázni roboti. Podobne ako Doba ľadová sú i Roboti filmom plným humoru, čarovných obrázkov a pozitívnych hodnôt. Rodney Copperbottom, s hlasom Ľubomíra Bukového, žije v malom meste a má obrovský talent na vynaliezanie viac či menej uveriteľných vecí. Životné podmienky ospalého malomesta mu ale zväzujú ruky. Spoločne s otcom (čo je umývačka riadu - stačí mu otvoriť hrudník a napchať dovnútra špinavé taniere) pracuje v miestnej reštaurácii a neustále sníva o veľkom dobrodružstve.

Vyzbrojený jedinečnou vynachádzavosťou, vydá sa Rodney jedného dňa na cestu do Robot City, aby sa tu stretol so svojím idolom, veľkým vynálezcom Bigweldem (hlas Mela Brookse). Bigweld, najväčší symbol Robot City, strávil celý život vymýšľaním lepších životných podmienok pre svojich robotích spoluobčanov. Keď ale Rodney dorazí do Robot City, zistí, že život v meste nie je tak ideálny, ako očakával, a že jeho výprava bude asi oveľa dramatickejšia, ako čakal.

Počas prieskumnej cesty po tejto metropole sa Rodney zoznámi s Rusties, skupinkou pouličných robotích povaľačov , ktorí sa vyznajú. A to nie len v meste. Fester (hlas Robina Williamse) jeden z Rusties sa okamžite stane najlepším Rodneyho priateľom a dokonca dovolí svojej malej sestre Piper (hlas Amandy Bynes), aby vstúpila do ich party. V obrovskom Robot City tak Rodney nájde nový domov.

Rodney tiež stretne Cappy (hlas Halle Berry), manažérku spoločnosti Big Weld Industries, ktorá sa do Rodneyho okamžite zamiluje, pretože mu je v mnohých ohľadoch podobná. Okrem priateľských ale Rodney stretáva aj nepriateľské postavy, ktoré sa mu snažia zahatať plán na nájdenie strateného Bigwelda a záchranu Robot City. Výsledkom je nadčasová a zábavná rozprávka, ktorá posúva hranice animačnej zručnosti a zároveň privádza na svet nové postavičky, ktoré budete milovať pre ich humor a povahu. Roboti vás proste zahrejú na srdci a dokážu, že každý robot môže žiariť bez ohľadu na to, z čoho je vyrobený. (oficiálny text distribútora)

mozkomor

Na robotickém světě si tvůrci dali opravdu záležet, je propracovaný do nejmenších detailů až z toho přechází zrak, ale na vše ostatní se jaksi vykašlali. Příběh je sestaven z těch nejprovařenějších klišé animovaných filmů a bez jediné známky invence, stejně tak postavy, obšlehnuté podle mnohokrát viděných šablon, jsou v lepším případě nezajímavé, v horším pak vyloženě otravné ("rodiče" hlavního hrdiny). Ve výsledku to je pro mě čistý průměn, který nakonec zaokrouhluji nahoru především za několik podařených akčních a scém a za hlášku "It's fusion of jazz and funk. it's called junk!" ()

monolog

Co se týká děje, není to žádná velká krása. Prostě jen boj za dobro a utiskované většiny, proti zlu tyranických jedinců. Ale ta spousta nápadů ve zpracování města, postavení robotů a vůbec všechny ty maličkosti, na to muselo bouchnout mnoho scénáristických mozků, než to dali dohromady. I když to obvykle nedělám, tak tady hodnotím hlavně zpracování, protože jinak to je jen průměrnej film a nebýt tak hezky vytvořenej, zapadl by dřív, než by vůbec vyšel na DVD. ()

Djkoma

Čekal jsem horší podívanou od tvůrců Ice age. Roboti jsou však čistě průměrní, ale velmi podobní Době ledové. Taky je zde jedna malá postavička, která způsobuje nejvíce humorných scén. V IA veverka byla skoro jediný tažný kůn, ale v robotech jich je několik. Postavičky jsou roztomilé. Červená plechovka mě trochu přípomíná jednoho z bratrů Marxů, ale to je asi náhoda. Příběh je jednuduchý a dětem se jistě bude barevný svět velmi líbit. Škoda zbytečnéh zdlouhavosti a pochybného scénáře. ()

TroiMae

Když jsem to viděl poprvé v kině, bavil jsem se, ale ztratilo to svůj lesk. Jsou tam vtipné momenty a gagy, byť je to jinak plné dětských klišé. Ale hlavně s odstupem času trpím takovou nějakou cis/heteronormativitu a divím se, že je možné to do animáku pro děti tak prát. Tolik komických (zesměšňujících) scén založených na misgenderování a výměně jinak genderově stereotypně binárních (částí) těl, že to přinejmenším hraničí s transfobií. Cílí to na naše obavy a stud z míchání těchto binarit (kdo by nosil jako klk oblečení po sestřenici). Ale kdo ví, třeba to může být i povzbuzující a inspirativní pro (trans a genderově nekonformní) děti. Že je možné zdědit místo oblečení, kus těla po sestřenici. ()

BloodyVamp

Roboti jsou velice slušnou zábavou pro celou rodinu. A nadmíru pestrou svým živoucím světem. Ano, rozhodně je na co se dívat, majestátní Robot City, všechny ty skvělé upgrady, a svižná akce. Roboti mají sympatické postavy, skvělé hlášky, ale taky na mě moc jednoduchý a přímočarý předvídatelný příběh. Co zamrzí, jsou úlitby dětskému publiku. Hudba Johna Powella rozhodně není nikterak originální, ale potěší svým veselým, svižným feelingem. Nicméně to kladné převažuje. Slabší 4 *. ()

• Snímek je inspirován tvorbou amerického spisovatele a ilustrátora Williama Joyce, jehož kniha „Rolie Polie Olie“ se odehrává také ve světě plném robotů a vznikl podle ní animovaný seriál Rolie Polie Olie (od r. 1988). (imro)
  • Zpěvačka Sarah Connor nazpívala hit "From Zero to Hero", který zazní v německé verzi filmu. (Gyorgy)

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?

03.11.2008

Sam Raimi je zpátky. Tobey Maguire je zpátky. Kirsten Dunst je zpátky. James Vanderbilt je z kola ven. Scénáristu Zodiaca, který pracoval na první verzi scénáře, nahradil David Lindsay-Abaire. A to… (viac)