Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

Disk

Dost nevyrovnaný film. Ano, vizuální stránka je sice skvělá, jenže mi dost připomínala korejskou Zkázu Ecobanu. Takže nakonec se nějaké velké překvapení nekonalo, bohužel. Příběh je velmi jednoduchý a používá tradiční vyprávěcí struktury, kde se míchá oběť pro dobro všech, odvaha hlavního hrdiny a láska k jeho milé. K tomu používá křesťanských motivů, jako je nesmrtelnost duše. Velkým plusem jsou akční scény, hudba a la Danny Elfman a výborné herecké obsazení. 6-7/10 ()

Deimos

KINO/// Obsazení 5/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +především zdařilé akční scény, neokoukané falloutovské prostředí, trailery, charaktery postav -chtělo to více hudby, určitě to mohlo být delší, přesto to občas i nudí/// Nebudu skrývat mírné rozpaky nad filmem o kterém jsem byl rozhodlej, že na něj půjdu už před rokem, kdy se objevil pod jednoudchým názvem "9". Později po zhlédnutí nadupaného traileru, nebylo pochyb o tom, že tohle by mohla být revoluce nebo alespoň dosud nevyděný filmový zážitek. Nic z toho však není pravda, jedná se o prostý animáč. Je jen temnější, drsnější a odehrávájící se v netradičním prostředí alternativní (asi) minulosti. Ovšem při srovnání s jakýmkoliv animovaným filmem tento nedosahuje jeho kvalit po obsahové stránce. Kromě toho že jiné filmy ohromý svojí grafikou a animací (což platí i u tohoto), tak zárověn nadchnou svým příběhem a obsahem. Kdyžto Číslo 9 mi spíše příjde (a řeknu to hodně slušně) jako jednohubka na jedno zkouknutí na DVD./// Celkem 64%/// ()

Rosaviva

Postapokalyptický film o hadrových panáčcích s čísly. Na jednu stranu mě to občas dokázalo vtáhnout do děje, ale na druhou stranu jsem si naprosto jistá, že bych se na to už nepustila znova. Jen teda moc nedokážu pochopit proč "devítka" strkala tu věc do tý druhý věci a tím to celé začal, kdybych něco takovýho našla na zemi tak bych se to teda rozhodně nepokoušela nikam zapojovat. Ale je fakt, že kdyby to neudělal tak by film skončil po půl hodině. 3* ()

Ruut

Promakané? áno. Působyvé? áno. Povrchní? áno. Příliš moralizující? áno. že si předchozí text odporuje? áno, a je to škoda. ()

HAL

Potenciál má Číslo 9 obrovský, ale využívá ho minimálně... a ze všeho nejvíc tak připomíná počítačovou hru, ať už svým nesmírně zajímavým, avšak silně zjednodušenýn prostředím, arkádovostí a akčností většiny scén, či přístupem "něco se děje proto, aby se něco dělo". Což nemusí být nutně úplně špatně, ale z kategorie inteligentně infantilní a pohlcujícího steampunkového fantasy-postapa se tak propadáme do kategorie klasických zábavných animáků pro děti (ovšem s tím že tento tak docela pro děti není). Ovšem ať už k němu přistupujeme z jakékoli strany, nic neomluví brutálně osekanou stopáž, ve které evidentně chybí odvyprávět asi půlhodina děje, aby alespoň trochu přestal postrádat kontinuitu... a pro to aby bylo vysvětleno vše důležité o prostředí, postavách a pozadí příběhu i s nabízejícím se myšlenkovým rozvedením, tak by film potřeboval zhruba ještě další hodinu navíc. Jinak řečeno, hloubka filmu je v něm spíše tušená, než viděná... a to je obrovská škoda. 6/10 ()

Anderton

Velmi pekný vizuál netradične temného animovaného filmu je jeho najväčšia devíza. Scenár je jednoduchý, príliš nevysvetluje celý ten tajuplný svet okolo a predovšetkým je vo finále bezzubý, bez výraznejšej pointy. Možno ak pribudnú ďalšie časti, sa do toho budeme môcť viac ponoriť a režisér bude mať väčšiu zručnosť. Inak originálne je to iba v rámci animovanej tvorby, film kopíruje vo veľkom množstvo predchodcov. ()

Carol Pifková

Trošku ma to sklamalo, ten koniec sa mi zdal akosi prirýchlo. Ale dávam 3 lebo inak to bolo veľmi pekné a krásne zobrazený "starý" svet. Pekná animácia. ()

Frajer42

Post apokalyptické snímky a vůbec scénáře mám hrozně rád. Tento se mi nejprve zdál také slušný. Než jsem se nad ním pokusil hlouběji zamyslet. V podstatě nenabízí žádnou super zajímavou vizi budoucnosti, či alespoň malinko smysluplnou. Tím narážím hlavně na to, proč by byl osud další existence života vložen do rukou devíti panenkám. Veškerý úspěch snímku, pokud nějaký je, je ukryt v tom, že je lidem zkrátka blízké pozorovat, jak by to na naši planetě mohlo vypadat, kdyby... Ten nápad s hadrovými panáčky je zajímavý do okamžiku, než jich spatříte všech 9 a už se nebudete mít na koho dalšího těšit. Mimochodem, každý reprezentuje určitý typ člověka. Až se mi chce napsat, určitý lidský stereotyp, přičemž se nacházíme v krizové situaci, kdy lidé/panáčci musí jednat. Celé to není závratně chytré či poučné. Podobný příběh už jsem měl možnost vidět ve 101 verzích, které se v konečném důsledku moc nelišily. A animace na vás v dnešní době dojem také už jistě neudělá. Vesměs post apokalyptický stereotyp aneb 50 odstínů hnědé. Když se nad tím tedy zamyslíte, tak tento snímek už toho dnes v nabídce až tolik nemá. Nicméně, příběh je lehce napínavý, takže nudou u snímku určitě neumřete. Vybudovat si sympatie k některé z postaviček není snadné. Mně osobně se to nepodařilo. Špetku originality snímku upřít nemohu (na hadrové panáčky si z jiného podobně orientovaného snímku nevzpomínám), ale vším jsem proplul, bohužel, zcela bez emocí. To bych označil asi zásadním problémem. Zabaví, ale nenadchne. Lepší 2 hvězdy. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film jsem dostal od uživatele FFilipCZ. ()

stilgar1

Velká slova z úst Tima Burtona a dalších vyhnala očekávání lidí do nebeských výšin. O to více lidé budou z kina vycházet zklamaní, až zjistí, že nejde o nich tak originálního, jak bylo slibováno. Spíše jen o nudnou a stereotypní podívanou, při které se nestačíte divit, jak se ten čas pomalu vleče. Nebýt technicky hezkého provedení, nejspíš bych v kině příliš dlouho nevydržel. ()

AppleCore

Jak jsem tak nad tím během sledování přemýšlel zjistil jsem, že je to skoro stejný jako Terminátor. Vážně. Jen se to odehrává v době, co Skynet nakopal lidstvu zadek a jakýsi pan vědec vdechnul život několika týpkům z hadru, aby svět od "Skynetu" vyčistili a mohli zachovat svojí vlastní existenci a tím i poslední život na Zemi. Ale srovnávat to s tím nechci. Film má perfektní atmosféru, která je ale od původního kraťasu dost snížená. Disponuje výbornou akcí za doprovodu perfektní hudby a dokonce i dabing, kterýho jsem se bál (původně jsou panáčci z hadru bez hlasivek) je v pohodě. Stopáž byla taky bez problému, i když bych se vůbec nebál alespoň půl hodiny přidat. Po tragický třetí Době z ledu jsem si příjemně spravil chuť. ()

AllShallFall

Předchozí krátkometrážní film 9 je vynikajícím lákadlem na tento povedený film. Akorát v delším pokračování mi chyběla ta apokalyptická atmosféra a ten depresivní pocit z prostředí. O malinký stupínek si režisér pohoršil. Ale i přesto to osloví velkou míru diváku, kteří nepohrdají animovanými filmy. Koneckonců, animovaných panáků už je na scéně dostatek, tak je těžké vytvořit něco, co opět diváky osloví. Já osobně si cením toho nápadu, kde do role hlavního hrdiny dosadil tvůrce hadrovou panenku, na první pohled velice milou a sympatickou, do depresivního prostředí země zdevastované válkou. To katapultuje Číslo 9 na vysokou úroveň. Do budoucna se budu těšit na pokračovaní, pokud nějaké bude. A budu pevně doufat ve více napínavý a více atmosférický příběh. 80% ()

swamp

Kvalit původního kraťasu celovečerák nedosahuje, přesto se jedná o velmi příjemný přírůstek, který by si žádný fanda animovaných filmů pro dospělejší publikum neměl nechat ujít.. a může na něj bez obav vzít i své ratolesti. ()

teutates

Rozhodne by som klamal ak by som tvrdil, že ma tento snímok nevtiahol do deja a nesledoval som ho s údivom ako malý chlapec... rozhodne! Mne sa to páčilo a nenudilo. 8/10 ()

Ant

Skvělý animák, který vůbec nepůsobí jako animák. A to mě, nepřítele pixarovek i nepixarovek, potěšilo nejvíc. Má to zajímavý příběh, na kterém se sice nezapře Burtona ruka, ale i přesto si zachoval vlastní znaky. Celkově si ho více užije spíše dospělý než dítě, na to jen tam až moc odrovnaných postaviček. Každopádně hodně kvalitní zážitek s temnou atmosférou. ()

predators

Rychle! Rychle! A všechno, co se kolem "devítky" točí... Začněme hodnocením. Po jeho dopsání bych totiž mohl ještě jednu hvězdičku ubrat, protože na mě začínají doléhat neduhy onoho Number 9. Tím největším, tedy spíše nejkratším, je čas, který byl našemu "plyšákovi" dán. Těch necelých 80 minut je žalostně málo, hlavně co se nějakého vcítění týká. Takže tím bych vlastně citoval i druhý a tedy i poslední nedostatek. Postavičky mi prostě k srdci nepřirostly. Ikdyž je to možná tím, že tam teď pro ně není místo... :-) I přes všechny výše zmíněné nedostatky se jedná o vynikající, především po akční a grafické stránce dokonalý animák s až bizarními nápady... 70% ()

Slartibarkfast

Nemastné neslané. Čekal jsem víc. Z celkové myšlenky šlo vytřískat mnohem lepší dílo, ale v polovině filmu se už pomalu začnete nudit a ke konci už koukáte na hodinky. Neříkám, že je vyloženě průměrný, jen že nesplnil mé očekávání. Nějak bych čekal něco lepšího od filmu, kde si můžete dovolit cokoli. Pro děti příliš dospělé a pro dospělé příliš dětinské. Chycené za nesprávný konec, tak bych to zhodnotil. 65% ()

nash.

Postapo animák jehož roztomilí hrdinové v boji o přežití postupně umírají? Nečekal jsem, že to bude tak nekompromisní. K tomu perfektní výtvarné pojetí postav i retro-kyberpunkového světa, úžasná atmosféra, neobvyklá barevná paleta, spousta drobných nápadů a souboje s roboty mají drajv, který by mu mohl záviděl leckterý akční blockuster. Paráda. ()

Slarque

Skvělé postavy, originální vizuální stránka, ale ten příběh zase nějak výborný není. Ale na americkou animovanou sci-fi, která není pro děti, je to až překvapivě dobré (70%). ()

iamek

Po krátkometrážním snímku, který byl předchůdce celovečeráku jsem čekal trošku více. Akce na animák se dočkame v neuvěřitelném množství a animace jsou také bravůrní. Jenže snímek se celou doba i přes krátkou stopáž táhne a v kině jsem měl problém udržet oči otevřené. ()