Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

petrfox

Hodně zjednodušený scénář (a na můj vkus hodně krátkou stopáž) zachraňuje vizuální provedení, které je nadmíru povedené... ***1/2 ()

sona123

Čekala jsem víc. Víc akce, víc důvtipu, víc novosti. Ale pak mi došlo, že T. Burton sice film co-produkoval, ale nenatočil. Přesto ano, animace byla úžasná (ve stylu Koralíny), uteklo to rychle, jen mi přišlo, že co scéna, co krůček dál, to kopie (ani ne narážka) všeho předešlého (na cokoliv si vzpomenete - Pán prstenů, Já, legenda, Predátor, Robocop atd., ani mě nebavilo vzpomínat si). Ano, chyběla mi originalita, která byla přítomna pouze po vizuální, nikoliv obsahové stránce. ()

Phorbo

Ta influence Tima Burtona je šíleně znatelná. Ale jde vidět, že jí tam není tolik, co by asi bylo potřeba. Což je škoda, film měl potencionál, ale zdá se mi to jako jedna příšerná krátká nuda. ()

laepus

Nejlepší animáč, co jsem kdy viděl! (A že jsem jich viděl...) Už samotná výchozí pozice (rozuměj neexistují lidé) neumožňuje toto téma natočit jinak než animovanou formou a bez lidí. Ale přitom je v tom filmu toho lidského tolik, že se tomu žádný jiný (nejen animovaný!) film nevyrovná. Ty malé šité figurky jsou víc lidi, než ti "primáti", co na Zemi vládnou právě teď. Když k tomu připočítáte úžasnou vizuální stránku, skvělou hudbu a vynikající výběr herců... zůstanete u obrazovky sedět s otevřenou pusou od začátku do konce. Bude vám jasné, že to nemůžou všichni přežít, přesto budete neskutečně napjatí, jak to celé dopadne... Opravdu vynikající film, který mohu jen a jen doporučit! ()

Martin_W

Nepodařený animák, sice s hezkou animací, ale co na plat. 79 minut plné nudy a sledování času, kdy už se konečně začně něco zajímavého dít, či kdy už "9" skončí. I přes to si kraťas se stejným názvem od stejného režiséra pustím. 36% ()

simply

Vizuálně dokonalé, ikdyž je to hodně podobné Koralíně. Nevím proč, ale líbilo se mi to víc než Koralína...at' už dějem, atmosférou... ()

Pompaj

Fantasticky zpracovaný animovaný film. Hned od začátku jsem byl omráčený dusivou a originálním ztvárnění světa po apokalypse. Scénář byl doslova děravý, jak cedník, postavičky si chodili z bodu A do bodu B a pak C, pak se vrátime do bodu A... Ale nic z toho neubírá na tom, že toto byl povedený animovaný film. Doporučuji 88%. ()

Marys

Ako kraťas to mohlo byť dosť dobré, no celovečeráku niečo veľmi chýbalo. Niečo zaujímavé, energické, vypointované, či aspoň vtipné. Napriek tomu, že mal 9 len niečo cez hodinu a spočiatku sa javil celkom zaujímavo s peknou a precíznou animáciou, zviezol sa do dosť veľkej nudy. ()

peto580

niečo tak pekné som hádam ešte asi nevidel. Atmosféra 5*, hudba 5*, animácia 10*, a to vykreslenie postapokalyptického sveta jedna báseň toto. A trošku jednoduchší príbeh nemôže skaziť plnú bodovú nádielku. ()

ArthasKarfa

Strhující post-apokalyptický film, který vás zavede do válkou zničeného světa, už léta potom co dopadla poslední bomba v doprovodu malých hadrových panáčků, kterým je v patách nelítostný stroj. Kdo měl tu čest se sérií Fallout, nadchne ho krásně zpracovaný zničený svět, stejně jako třetí věk všech technologií a animace. Pevně věřím, že tento film neuchvátí jen děti a jejich představivost, ale zaujme i dospělého diváka. Všem milovníkům post-apokalyptického žánru vřele doporučuji. ()

Renfield

I když se Číslo 9 se svým příběhem pere, jeho fantastické vizuální pojetí a prakticky nepřetržitá akce si bez něj vystačí. Samozřejmě to má k ideálu daleko, ten svět je plný zajímavých detailů, strojů a možností vůbec, zkrátka by si zasloužil něco řádně propracovaného. Podobné je i to s hlavním hrdinou, Devítka se stále chová nelogicky, napáchá víc škody než užitku, přesto je tím "spasitelem"... vážně k zamyšlení. Naštěstí ono páchání škody má za následek již zmíněnou akci, která je bez výjimky fantastická, vždy navíc podpořená výborným soundtrackem. To se potom příběh jednoduše zavře do truhly a nechá se unášet, což mi v tomto případě těsně stačilo. 70% ()

martalini

Atmosféra z Ackerova kraťáku sice filmu nechybí, ale protažení stopáže mu spíš uškodilo a udělalo z něj nevyváženej mix skvělejch akčních a atmosférickejch/mysteriózních sekvencí a nemastnýho neslanýho nudnýho moc ošklivě vysvětlujícího zbytku podkreslenýho (ne vždy tak okatou a poměrně stravitelnou) nábožensko-morálně-eticko-zelenou agitkou ()

Nekgro

Temný postapokalyptický svět připomínající hrůzy 2.sv. války a v něm "žijící" loutky, z nichž každá má svůj jedinečný charakter. Spousta akce proti bezduchým strojům, zamyšlení nad nesmrtelností duše. I takový může být animovaný film... ()