Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

draggo

Zajímavé prostředí, sympatické postavičky (když jsem je viděl na posterech tak jsem si říkal fuj, ale ve filmu se mi moc líbily), a v některých chvílích celkem slušný emocionální náboj. Rozhodně tomu ale nelze upřít určitou "zvláštnost", tenle animák je zkrátka jiný než ostatní a mě se to líbilo. Též chválím povedenou hudbu. Vzhledem k délce se ani nedal očekávat více propracovaný příběh, takže jsem byl celkem i spokojen. A ti hadroví panáčci mi i celkem přirostli k srdci. Myslím ale že mohlo být méně akčních scén, které mi občas přišly krapet stejné. A výraznější finále by taky bodlo. Jinak ale celkem spokojenost. /viděno na DVD: 70% a 4*/ ()

hous.enka

Animovaný postapokalyptický film Číslo 9 vypráví o světě, ve kterém se věda obrátila proti lidem (většina motivů je schodná s nacismem). Číslo devět se ocitá v malém společenství podobných figurek, jako je on sám, v čele s číslem jedna, které se neliší od celosvětové (?) diktatury strojů. Když devítka aktivuje hlavního robota, dostanou události rychlých spád... Musím říct, že mi tenhle sci-fi hororový typ animáku dost sedl. Nejen že je to celé napínavé, ale má to i dobrou myšlenku (vzpoura strojů, společenství hadráčků) a hodně se povedla i animace. Dost bylo Shreků, chci chytré animáky. PS: Sjíždění se magnetem se mi teda dost líbilo. ()

keddy79

Hezké ztvárnění, ale čeho? Interpretace č. 1: rozum (intelekt) vs. srdce (humanity). Ale bitva mezi záhadně rozkouskovanou duší a x-chapadlovým monstrem zvaným intelekt? A o co, že to bojují? O to zda přežije srdce, nebo rozum? Asi blbost, že... Dobře, Číslo 9 nelze brát zas až tak vážně. A dostáváme se k interpretaci č. 2: jde o nepříliš záživnou ani originální pohádku, o které je lepší nepřemýšlet. Ale k čemu tam tedy jsou kecy jako : "jsme části jeho duše." Docházím k jedinému závěru: Číslo 9 je kýč jak bič. ()

depony

Jednu chvíli jsem měl dojem, že sleduji Animatrix. Nic jsem od tohoto animáku nečekal. Ostatně to nedělám nikdy, protože zklamání z pohádky bývá větší než zklamání ze srdcedrásajícího dramatu. A mile mne překvapila jistým způsobem nápaditá a místy předpokládatelná dějová linie. A netvrďte mi, že vás Dvojčata, bláznivý 6 nebo sympatická 7 prostě nedostali. A robotické potvory vytvořené "Mozkem" měly grády :) ()

Paxxx.cz

Povedený animák, který mě zaujal hlavně myšlenkou a povedeným koncem. Za zmínku také stojí svět s post apo nádechem a skvělá atmosféra...85%. ()

verbst

Znovu a opět zvítězila forma nad obsahem. A verbst odcházel spokojen. Velmi spokojen. I když to nebylo bezchybné, tak nášup bych si určitě dal. 80% P.S.: Perfektní casting, snad netřeba zmiňovat ;) ()

Alqarin

Celkem fajn podívaná, která ale celá staví pouze na originálním provedení a zmáknuté akci, ovšem něco hlubšího či komplikovanějšího aby člověk pohledal. Po nadupaných trailerech mírné zklamání, čekal jsem víc. ()

Dero

Zpracování výborné, akční sekvence příjemně svižné, atmosféra podbízivě ponurá (není vyloženě zápor), ale narativně prázdné jako mýdlová bublina. 79 minut jsem subjektivně vnímal jako dvě hodiny. Nemusím vidět znovu. ()

Tayen

Můj první postapokalyptický animák a rovnou tak krásně špinavý. Atmosféra a napětí, opět lidmi zničeného světa, byla tím, co mě k filmu připoutalo. Ovšem konec jsem čekala pro lidstvo trochu nadějnější, ale to je zas můj problém :-) ()

mysiak

Takto má vyzerať drsná rozprávka..žiadne hranie sa na pekné veci...ale nekompromisné, depresívne a hlavne akčné...ja som bol nadšený..skvelá rozprávka ()

Bajda

Někteří se tady rozplývají nad "krásnou animací" s čímž nemůžu souhlasit. Celkové umělecké ztvárnění a svět je opravdu povedený, ale samotné textury nejsou moc detailní. A podobně je tomu i s příběhem. Svět jako takový působí zajímavě, ale jednotlivé scény jsou jenom honění se od něčeho k něčemu. Abych ale jenom neshazoval, akční sekvence jsou natočené nápaditě, dynamicky, promyšleně a jednotlivé "zlé" příšerky jsou moc hezky vymyšlené. Bohužel to je asi jediné, co jsem si z 9tky odnesl. Takhle to prostě dopadá když se výborný krátkometrák natáhne na celovečerní film. Čekal jsem, že si to Burton pohlídá a my jako diváci dostaneme něco promyšlenějšího :-( Slabší 3*. ()

devNull

Výborný snímek, nádherně udělaný s krásným příběhem. Pro mě super zážitek a znovu se rád podívám na tuto pohádku. Všem můžu doporučit. ()

katasta

Pro mě docela zklamání. Není to o ničem jiném, než o skvělých animacích a parádní vizuální stránce, ale pro dobrý film to rozhodně nestačí. Až nechutně očividné charaktery - nenapravitelný dobrák, génius, silák, bojovnice, blázen, hlupák a nevděčný neruda, mě nebavily, natož aby v něčem překvapily. Žádné zvraty, žádná překvapení, všechno očividné od začátku do konce, celý příběh mi přišel taky docela chabý, neboť nejde o nic jiného, než trošičku novou cestou poukázat na to, kam to naše lidstvo spěje. Nemůžu tvrdit, že bych se nudila, ale zároveň mě to ani nijak neoslovilo, takže průměr... ()

Wysch

Film je o hodinu a kousek delší kopií svého předchůdce, jehož doporučuji určitě zhlédnout, a má hlasové osazenstvo. Ne, že by hlasy byly vybrány špatně, ale tam, kde kratičký animák stavěl na poutavějším způsobu vyprávění, resp. nevyprávění, tadyhle se příliš hýří slovy, protože malincí hadříci s kulatýma očkama prostě plkají o sto šest. Kraťas postavil Devítku do boje pouze proti bestii, která pomocí amuletu vysávala duše z hadrových panáčků, kdežto film staví Devítku a další paňáce do boje rovnou proti supermozku. Na pozadí (výtečné!!) postapo atmosféry film vystavěl zbytečnou agitku na rozdílnosti duše a těla, přátelství a lidství, kdežto méně znatelně atmosféricky vymazlený kraťas bodoval svou syrovou jednoduchostí, kdy nemusel nic vysvětlovat. Právě zbytečné kecy okolo mažou z jinak vypracovaného světa tu zajímavost, kterou si divák v kraťasu musel domýšlet anebo sám představovat, ale bohužel nevysvětluje všechno. A tak film, který by jinak měl koule, zůstává pozadu za svým kratším a starším bráškou, kterej je ve své podstatě díky absenci zbytečných keců a velkého supermozku mnohem atmosféričtější a nemluvící panáčkové se zipem zabodovali v mém případě víc. [DVD] ()

GodComplex

V ramci hollywoodu si nepamatuju lepsi animovany film. Konecne neco, co neni tak totalne infantilni zviratkova party, ale seriozni post-apokalypticky animak s dark atmosferou. Neznamena to ale, ze to neumi byt i roztomile, vetsina tech panacku a jejich animace je naopak naprosto k sezrani. Vubec celkovy vizualni aspekt je diky temnejsi nalade lepsi, nez cokoliv jste doposud videli od Pixaru a podobnych. Zapomenute katedraly a mysticke zahrady jsou totalni lahudka. Je to takovy zfilmovany mix Falloutu a Tormentu v kabatku pro juniory. Krome skvelych charakteru, uzasneho prostredi je to take solidni akcni narez, pokud nepocitam nektere zbesile japonske anime, tak nepamatuji animak, ktery by byl takhle naslapnuty. Na druhou stranu tomu trochu skodi prilis jednoducha, prilis tradicne podana story a mohlo to byt klidne delsi. Kazdopadne chci vic podobnych kousku! Hodnoceni 9tky nemuze byt jine, nez - 9/10 ()

Popluh

Naprosto neoriginální scénář kterému vévodí 100x slyšené dialogy naštěstí Acker zabalil do výborné a místy atmosférické režie, kterou ještě podporuje zajímavá a osobitá animace. I tak se ale jedná o velké zklamání. 70 % ()

UncleG

Což o to, nápadité a celkem akční to celé bylo... Ale jakoby filmu chybělo dobrých dvacet minut "podstatného" děje. Nějaké to esenciální gró v závěru. Nebo snad důvod proč fandit podivným pytlovým pajdulákům v celém tom postapokalyptickém maglajzu. Přiznávám, že výtvarně mě číslo 9 taky extra nenadchlo (místy jsem dokonce autory podezíral, že zapomněli na určité objekty natáhnout texturu). Závěr je příběhově maličko zmatlaný a "do ztracena", ... a tak celý film drží nad vodou opravdu jen vtip, nápad a spád. To ale na víc než 65% nestačí. ()