Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

viperblade

Nemůžu říct, že by pro mě bylo Číslo 9 zklamáním, když jsem od toho nic nečekal. Animace a hudba byly pěkné, svižně to ubíhalo a 79 minut je akorát. Jenže na mě to působilo prázdně a zmateně. Jako by se nám ten film snažil něco říct, ale někde v půli cesty si to rozmyslí. Nenapadá mě žádný důvod, abych to musel vidět znovu. A doufám, že jiná devítka mě nezklame tak, jako tohle. ()

D.Moore

Tři a půl hvězdy. V Čísle 9 totiž vítězí forma nad obsahem, a to s přehledem. Na film se dívá opravdu dobře, animace je takřka bezchybná, všechny technické hračičky jsou do detailů promyšlené a postapokalyptický svět je nádherně zbořený a mrtvý. Mrtvý je ovšem také scénář - snad nikoho nemůže překvapit, a když, tak jedině tím, jak je nudný. Je to velká škoda - akční scény jsou natočeny pěkně a nápaditě, hadroví panáčci jsou sympatičtí a roboti náležitě "temní"... Jenže ten děj... ()

Spooner

Výborný Ackerův námět z krátkometražního filmu převeden do celovečerního kabátku a je vlastně skoro stejný jako jeho předobraz, v dobrém i ve zlém. Nápad je to zase výborný, atmosféra je pěkně tajuplná a dětem se to asi moc líbit nebude, protože humor tu není prakticky žádnej. Je tu ale hromada akce, která je fakt nářezová. Už dlouho si nepamatuju v animovaném filmu tak promakanou a zábavnou akci. Je přehledná a má tempo,takže celej film hodně rychle uteče, protože akce je tu prakticky každou druhou či třetí scénu a navíc je to dost krátký. Kecací pasáže jsou většinou taky fajn a je příjemné po dlouhé době vidět v kině animák v originálním znění, takže si člověk může užít např. Jennifer Connelly nebo Crispina Glovera. S filmem jsem měl jenom jeden problém, a to že ten nápad a tajuplný svět okolo byl využitej jen tak napůl a dalo se z toho vytřískat daleko víc. Příběh je hodně jednoduchej a postavy jsou sice fajn, ale jen jednoduše načrtnuty. I tak jsem se ani chvilku nenudil a celý si to příjemně užil, jenom kvůli tomu jednoduchýmu scénaři nevim, zda by mě to bavilo i na podruhé. ()

Davies182

Frodo namluvil dalšího "pytlíka" v nejbáječnějším animáku za poslední rok - ohromné překvapení! A nyní následuje zasloužené delší sepsání dojmů z filmu, kterému upřímně udělím maximální hodnocení. Proč? Ono je to celé vlastně o tom, odůvodnit nějakým smyslplným komentářem ty dvě hvězdičky navíc, protože tři si snímek zaslouží už jen za originální námět, chvályhodnou stylizaci a absenci hluchých míst. Co jsem ale od Acknera nečekal bylo, že nejen, že do celovečeráku dokázal převést nezaměnitelnou atmosféru z původního kraťasu, on ji ještě několikrát znásobil! Celé mi to přišlo, jako bych se díval na Potomky lidí v animovaném kabátku. Zdevastované ulice, harampádí, plesnivá vrsta prachu na všem (včetně mrtvé matky a dítěte), permanentně zatažená rudočerná obloha... A jakoby to nestačilo, do tak perfekcionisticky zpracovaného světa se probouzí postavička sešitá z pytloviny se zipem na hrudi. Co mne hodně potěšilo, bylo prvotní pomalé rozkoukávání se a mírná zmatenost v ději. V mnoha jiných filmech by byla na místě frustrace z toho, že nemám páru o co tu vlastně jde, jenže u Devítky tohle neplatí. Tohle je bravurně napsaný sci-fi příběh, ve kterém divák objevuje fascinující poničený svět spolu s těmi, kteří do něho právě vkročili a jsou stejně vyjukaní, jako všichni v kinosále. Spolu s hrdinskými postavičkami jsem byl nucen prozkoumávat jejich první kroky, pátrat proč se všechno pokazilo, kdo vůbec jsem, a jaký je můj účel. I přes to, že stopáž má jen 79 minut není nic uspěchané, a vše plyne v mírumilovném tempu. Pytlíci jsou sice na pochybách o jejich existenci a účelu, ale nemají proč dávat svou rozčarovanost najevo a projevovat zbytečné emoce. A tak se všichni společně nechávají unášet dobrodružstvím v nepřívětivé pustině doufajíce, že odpovědí se tak jako tak dočkají. Není důvod spěchat. Vše se krásně vybarví zhruba ve čtvrté pětině filmu, zapadne do sebe jako kousky té nejsložitější skládačky, kterou kdy kdo složil, a celé story dostane čerstvý a osvěžující vzduch do plic a vybuchne v gejzíru efektivní akce, melancholie a poetiky. To bylo krátké odůvodnění čtvrté hvězdy. Velkým plusem filmu je pak jako ta nejsladší třešnička na dortu extrémní směsice mimořádně strhujících a napínavých akčních scén. Režisér konečně plně dokazuje, jaký potenciál má animace, co všechno se dá na počítačích vytvořit, a proč devítka nemohla vzniknout jako hraný film. Akce je srozumitelná, efektní, barevná... je zážitek sledovat neobvyklé hrdiny při tak vypilovaných záběrech. A ta monstra! Pytlovitá obluda s hlavou panenky mně bude strašit hodně dlouho! Shanu Acknerovi se v hlavě zrodil téměř mytologický příběh s výbušnými akčními scénami opředený tajemstvím. Neváhal, a nápad převedl do krátkého filmu; po něm následoval celovečerní snímek. A je to bomba. Komu by to ještě nedošlo, jsem unešen. ()

petero

Celovečerný 9 je v podstate natiahnutý kraťas a ako taký stráca na svojho predchodcu to kúzlo tajomna. Nehovoriac o tom, že celkovo je ten krátkometrážny kúsok prepracovanejší a pôsobivejší hlavne tým čarovným záverom, ktorý tu vyznieva akosi obyčajnejšie, čo zamrzí hlavne pri zastúpení tých mien v produkcii ako Tim Burton a Timur Bekmambetov. ()

Mahalik

Někdy člověk při sledování filmu zaleze tak hluboko do své ulity, že se bez přestání bouchá do její čepice (to jsem měl naposledy u Mary a Maxe). Jenže ulita Čísla 9 smrdí po výparech z továrny, nemůžu se v ní ani o píď otočit a navíc to všudypřítomné dusno... Líbí se mi, že Shane Acker se pořádně opřel do tématu: lidi versus stroje, kdo vyhraje? Jasně, že prvním byl Cameron se svým Terminátorem, ale je pravda, že až nyní mi došla myšlenka, že něco podobnýho se fakt může stát. Jenže druhá teze je taková, jestli na to už není pozdě. Sakra, hodně těžký film na sledování! Těch otázek! Je paradoxem, že zatímco se jiné filmy snaží o hlubokomyslnou debatu mezi divákem a režisérem, přijde animák, který má poloviční stopáž, ale jeho stopa je hlubší než u kdejakýho spektáklu. ()

FlyBoy

Zips, gombík, šnúrka ako ratifikačný "dressed code". Ihla, sponka, lyžica to jest náčenie pre úžitkové narábanie. Beštia a strojové monštrum versus jednička, dvojka, trojka, štvorka, päťka, šestka, sedmička, osmička a ČÍSLO 9-omylný "voo-doo hero", ktorému slušia spasiteľské predsavzatia v post apokalyptickom kolorite spustošeného bojiska. Kiež by sa mohol viac činiť a nemusel vyvažovať deravé (dramaturgicky nezvládnuté) dejstvo. Bábkové podobenstvo s lákavým dizajnom, ťuknuté pseudo chrabrým duchovenstvom a lemované reakčnou "move up" pohyblivosťou (pozn. prebrané z videohier). Kúzelnú patinu kraťasu to teda nemá, ale keď pominiem tú skrytú propagandu, tak mi títo prešívaní "Anjeli & démoni" až tak nevadia. ()

Xmilden

Perfektní jednohubka, smím-li to tak říci vzhledek ke stopáži filmu. 70 minut je divák držen jednoduchým příběhem, kterak to lidstvo pos..lo a tak na naší planetě prakticky zanikl život. Očíslování hlavních hrdinů mi přišlo originální, výtvarná práce vynikající a k větší spokojenosti chyběl snad jen mírně promakanější příběh. Na animovaný snímek se film vyznačuje také solidní akcí. PS: Tohle není rozhodně není rodinnný animák. 90% ()

Arbiter

Spoiler komentář: Byli stvoření svým... stvořitelem (!). Aby zachovali jednotlivé aspekty lidské.. povahy (?). A proto je každý jen jednou z esencí člověka (?) Cesta k jejich.. cíli (?) vede skrze jejich zničení (?) - alespoň některých z nich. V čemž se jim snaží zabránit (?) Stroj, který se živí/ zbavuje (??) jejich duší. Za otazníčky si doplňte scénáristické díry. Postapokaliptická atmosféra mi nosem prolétla málokdy a mozek zaměstnávala hlavně otázka ''proč jako''. Slůvko potenciál slyšíte průběhem filmu často pouze šeptem, ale někdy řve přímo před vámi a hlasitě mává rukama. Že by ale jen pokývalo hlavou a spokojeně si odfrko, se snad v žádné části, krom prvních pár minut, nepovedlo. Většinou statické jednotlivé záběry ,,kamery'' ve stylu oldschool adventur taky vlastně nevim jeslti bavily nebo vadily. To nemluvím o skoro nehezké kvalitě textur objektů v pozadí. Chjo. Potenciááááááááááál.. hvězda navíc za knihomoly (2,5*) ()

kinej

Film je zajímavý hlavně po výtvarné stránce. Postavičky mají blíže k umělecké scéře, než k rodinnému filmu a mě osobně 9 připomíná spíše české loutkové filmy, než klasickou digitální produkci. Za hodně dobrý považuji i námět a laternativní svět, který v lecčems může připomínat válečné hrozby z knih Karla Čapka. Je ale škoda, že scénáristé do takto zajímavými nápady vyšperkovaného filmu nevložili zajímavější zápletku s nějakou smysluplnější pointou. Díky tomu je nedotažený příběh největší nevýhodou tohoto filmu. ()

juta

Hodně temný animák, který je spíše pro dospěláky, ale ukazuje sílu přátelství a odhodlanost, která je v tak těžkých chvílích velmi důležitá. Mně se právě líbil tou temnou atmosférou, která pronikala zničeným světem. ()

paascha

Mám slabost pro animáky a pro takové, jako je tento, obzvlášť. Celý US anime kolos, Pixar, Disney a spol se můžou jít zahrabat:-))) ()

Fiftis

Cit pre výtvarné detaily a dobre vybudovaná pochmúrne poetická atmosféra. Vysoká technická kvalita animácie a celková formálna bezchybnosť sú pre vysoko rozpočtové hollywoodske animáky samozrejmosťou. Za výtvarnú pôsobivosť zničeného sveta si tvorcovia jednoznačne zaslúžia pochvalu. Režisér Shane Acker je pôvodným povolaním architekt, a tak zrejme jeho zásluhou sú polorozpadnuté budovy v snímke také fascinujúce - obzvlášť gotická katedrála. V tomto filme nie je natoľko podstatný dej, ale všetko to ostatné. A to bolo skvelé. Film je premietaný ako ART, takže je dosť málo relevantné, že je to rodinný film. Skrátka, ak sa Číslo 9 kvôli niečomu oplatí vidieť, tak je to určite vizuálna stránka a atmosféra, a pre niekoho možno aj fakt, že na sci-fi z alternatívnej minulosti narazíme vo filmoch len zriedka. ()

Shakers

Tento animák ma prekvapil svojou nápaditosťou.A tým pádom ma aj zaujal.Ale nie až na toľko.Po času ma to už moc nebralo ako zo začiatku ale zlý film to rozhodne nieje.Ma to peknú animáciu,dej,akcie,postavy a hlavne dosť dobré spracované prostredie.Ako som už písal - zo začiatku ma zaujal ale na konci už to zrovna nebolo to čo na začiatku.Nemôžem tvrdiť ,že som sa nudil ale neviem prečo ma nezaujal po celých tých 79 minút.Možno na druhý krát.Zatiaľ je to veľmi silných 70% - 3* ()

ajuska

Čekala jsem víc. Hadroví panáčci s čísly na zádech ze začátku vzbuzují zájem a otázky, ale nakonec je film až překvapivě nudný. Akční sekvence nenabídne vůbec nic zvláštního a zbytek to nezachrání. Vlastně už si po týdnu ani nemohu vzpomenout, jestli to vůbec mělo nějakou pointu. ()

Jhershaw

Již na začátku filmu jsem si řekl "Co to ty postavy/pajduláci vyvádějí, vždyť to nedává vůbec smysl!" a v tomhle rozpoložení jsem zůstal i po zbytek filmu. Kromě nelogického chování postav mi vadilo/chybělo nedotažený okolní svět, vědět co a proč se stalo, co jak funguje. Pro potěchu zbývá skvělé vizuální zpracování, našlapaný dabing a pár hezkých momentů (knihovna, magnet). ()

DaliX

Ľudstvo je minulosťou, nastupujú stroje. Jedinou záchranou v tomto prípade nie je John Connor aj keď to tak môže znieť ale malé handrové panáčiky s číselným označením. A jedným z nich je práve Číslo 9, ktorý môže všetko zmeniť... Priznám sa, rozprávkový námet o malých hrdinoch okorenený prvkom sci-fi tu funguje naprosto bezvadne, po akčnej stránke je to absolútny luxus, design postavičiek a ich look je perfektný a záver je nielenže dojímavý ale aj taký rozprávkový a strhujúci. Hoci nemá príbeh veľa zvratov, v podstate sa vezie na priamej línii a to doslova, je zaujímavý a nenudí. Takisto atmosféra bola miestami hustá, zjavne aj preto, lebo sa na produkcií podieľal aj Tim Burton. ()

forsberg

Představte si, že hrajete stařičkou Incredible Machine a najednou si dostanete do jakéhosi postapokalyptického levelu, kde musíte všelijaké nástrahy překonat pomocí drátků, sklíček, jehel, provázků a kyblíků od barvy. A do toho vás pronásleduje strašlivý nepřítel, něco mezi Frankenweenie a roboty jako vystřiženými z obalu desky Jeff Wayne's The War of the Worlds. To vše za doprovodu svižné Welcome Home od Coheed and Cambria. Vynikající zážitek. ()

hippyman

přátelé, tohle se prostě MUSÍ vidět - po skvělém kraťasu přichází naprostá bomba, která alespoň u mě rozplynula během pár minut veškeré obavy a zašlapala negativní kritiku do země... následovala fenomenální podívaná s jak jinak než ohromující animací, skvělou hudbou, heroickým příběhem a krásným (pro některé divá(č)ky určitě i dojemným) koncem... prostě, asi jsem se zamiloval do Devítky :-) 99,999999999999999999% p.s.: díky ČSFD za bezplatnou návštěvu kina ;-) ()