Film Až na krev se odehrává v Kalifornii na přelomu století, v období ropného boomu. Příběh dokumentuje vzestup Daniela Plainviewa (Daniel Day-Lewis), osamělého otce, který se z živořícího horníka ve stříbrném dole vypracuje na pozici ropného magnáta. Když Plainview dostane záhadný tip, že směrem na západ leží městečko, ve kterém prýští ze země oceán nafty, vydá se se svým synem H.W. zkusit štěstí v zaprášených ulicích města Little Boston. Plainview a H.W. se v tomto nuzném městě, jehož hlavní atrakcí je kostel s charismatickým kazatelem Elim Sundayem, pokoušejí prolomit dosavadní smůlu. Ale i když se jim začíná dařit, nedokáží uniknout konfliktům, ve kterých jsou veškeré základní hodnoty - láska, naděje, pospolitost, víra, ambice a dokonce i pouto mezi otcem a synem - ohrožovány korupcí, podvody a proudy ropy. (HBO GO)

strikeman

Uznávám, že herecký výkon Day-Lewise byl jako vždy perfekcionalistický, snímek byl umělecky na výši a měl hloubku, nicméně tato pozitiva u mne tak úplně nepřebila jiné aspekty, jako je zdlouhavost podání prvních dvou třetin příběhu (myslím opravdu zbytečná - hodina atřičtvrtě celkové stopáže by snímku slušela více), dost nepříjemná Greenwoodova hudba (samozřejmě koresponduje se snímkem, ale aspoň chvílema si mohla dát pohov - kdo se na film podívá, asi pochopí, na co narážím) a absence byť jediné sympatické postavy, které by člověk mohl fandit. Spoiler: No aspoň ten "epilog" s "knězem" potěšil:-) No zatím rozporuplné pocity - jestli budu mít trpělivost se na to někdy ještě jednou mrknout, možná snímek docením více. Nyní 65% ()

Akana

Anderson definitivně vystoupil ze stínu Roberta Altmana a formálně vyspěl k naprosté umělecké soběstačnosti. S neústupným soustředěním jde za svým cílem, za vyjádřením myšlenky, a to bez ohledu na ohrádky, které na krocení podobně originálních umělců staví Hollywood ve jménu masového vkusu. Až na krev se filmařskými stereotypy nenechává omezovat, což je dnes, a především v americké produkci, málo vídaná věc. I ty nejzářivější režisérské hvězdy současnosti (namátkou Nolan, Cuarón, del Toro) přistoupily na kompromisní přetahování o vlastní vize s diváckou obcí a točí sice výborné, ale přece jen blockbustery na zakázku. Až někdo ukecá/uplatí Andersona k natočení třináctého dílu Transformers, bude opravdu zle. /// Málokdy se vyjadřuju k hudbě, ale tady musím. Stejně jako Andersonova režie je hudební doprovod excelentní, jdoucí proti filmovým klišé a naopak přímo po smyslu dění na plátně. Johnny Greenwood (a podotýkám, že při sledování filmu jsem netušil, že autorem je člen mojí oblíbené kapely) vytvořil něco, co dává vzpomenout na vzrušující období americké kinematografie 60.-70. let a naopak zapomenout na nabubřelou pseudosymfonickou konfekci, která dnes vládne všemu a svojí všudypřítomností vnucuje falešnou představu, že právě takhle má správná filmová hudba vypadat, a jejíž nejšikovnější řemeslníky všichni "soundtrackisté" tolik obdivují. ()

BeranSon

Mistrovská záležitost! Přesně tomuhle říkám Film s velkým F! Pokud člověk chce prohlédnout za oponu filmu, vychutnat si jeho chuť, rozsah, vizi, tak musí mít v sobě ten správný cit pro kinematografii. There will be blood je prací skvěle vybroušenou, monumentální záležitostí.. Celý kabátek filmu je něčím větším, to je vidět od začátku až do konce. Prostě tenhle film působí jinak, jinak než ostatní. Sám nedokážu odpovědět na to proč a jak tomu je, jen si toho můžu vychutnávat. Day-Lewis předvádí takový výkon, že ho můžu bez sebemenšího problému zařadit mezi ty nejlepší naší existence, kamera je osobitá, vytváří podrobný podklad každému okolnímu atributu. Není co řešit! Bez pochyby jeden z nejlepších děl historie. - 10/10 - ()

Folky

Silný zážitek. Daniel Del-Lewis předvádí výkon svého života. Psychologický vývoj hlavní postavy a jeho posedlost po moci vede až k finále, které je stejně nepříjemné, jako v mnoha chvílích hlavní hrdina. Můžu vyčíst občasnou utahanost, ale ve srovnání se sílou zážitku to bez problému přejdu. ()

Kulda24

Epický příběh ropného průmyslu a zároveň neuvěřitelný herecký výkon Daniel Day-Lewise, který dodává filmu tu pravou surovost. Děj se na vás postupně valí až vás doslova obmotá a z filmu už nevyváznete. V pozadí je i skvělý soundtrack, který jsem na první shlédnutí ani tolik nevnímal, ale vážně výborně dokresluje atmosféru snímku. 95 % ()

peca

Den po zhlédnutí. Mráz po zádech mám ještě teď. Nadfilm. Od režie a scénář (kam se hrabe Magnólia, toto je nejlepší Andersonův film), přes kameru až po hudbu (kterou složil kytarista z Radiohead). Možná trochu delší stopáž a místama pomalejší vedení filmu můžou u některých vést k ne až takovému přijetí.. Za mě mistrovské dílo. Ale je tu ještě jedna věc...jsou dementi z těch našich hnojů, pak jsou herci, pak jsou dobří herci..a pak je Daniel Day-Lewis, při jehož sledování jsem měl spadlou čelist a skleněné oči a říkal si, jak je vůbec možné to takto zahrát? Nejspíš nejlepší herecký výkon, co jsem kdy viděl.... ()

oli009

Daniel Plainview by si klidně mohl sednout na jeden ze svých barelů ropy a umístit ho přímo mezi růžové křeslo Dolores Umbridgeové a Železný trůn Joffreyho Baratheona. Problém filmu pro mě pak spočívá v tom, že se soustředíme výhradně na příběh Daniela, a když už jeho černé království přeci jen naruší nějaká jiná postava, naději vzbuzující sympaťák to tedy zrovna taky není (zdravíme fanatického kněze Eliho). Takže vlastně dvě a půl hodiny koukáte na nikdy nekončící mizérii, enormní koncentraci špatných lidských vlastností a v půlce si pro jistotu dojdete pro kýbl, protože je vám z toho všeho už vážně na zvracení. Natočeno i zahráno to může být bravurně jak chce, ale když máte chuť to už v půlce vypnout, protože další nával šmejdství je téměř neúnosný, tak je to prd platné. Hvězda navíc za vtipnou hlášku na samém konci a výborný hudební podkres závěrečných titulků. ()

Shona

Až na krev je nepochybně výborný film, to je bez debat. Po filmařské stránce mu nelze vyčíst vůbec nic a výkon Daniela Day - Lewisa je bez komentáře. Ale přece jenom jsem čekal trochu víc, nejvíce mi asi vadila ta délka. Prostě mě tahle ropná sága nepohltila tak, jako Daniela Plainviewa. ()

Afterpoe

Nejdřív jsem nechápal. Díry ve scénáři? Nevhodná a až příliš výrazná hudb? Kamera ledabyle boří konvence, vadí mi to... ? Opak se stal pravou, mým velkým překvapením, zabijákem nedůvěry. Všechno je to jedno velké Genium. To co se tváří jako úvod/první část filmu/předlouhý epilogue, je přitom geniální, velmi jasně rozmyšlená předehra tvůrců, tohoto nenápadného, však předrahého kamene. Daniel Day-Lewis jen a pouze blyští, jeho charakter je gradován úměrně s oprašováním průzračnosti filmového šperku, ruku v ruce s Paulem Deno. Kamera se stává štětcem vyspělého umělce promítacího plátna, dosahuje vrcholu a vlastní průkaz estetické destrukce konvencí a zvyků. Hudba v druhé části ulehne a v naprostém tichu poukáže, že se stala onou neuchopitelnou realitou, tušením zahořklého konce. Unikátní atmosféra, unikátní styl. Nekompromisně superlativní skvost! ()

Blaogranas

Tak tady jsem hodně mimo. Obrovské zklamání. Neříkám, že to bylo zahráno špatně, ba naopak, ale bylo to neuvěřitelně nudné, úplně o ničem. Těchhle 158 minut se dalo zkrátit tak na 28 :) Film, který má tolik hluchých míst, mnoho okamžiků, kdy se sleduje pouze nějaká postava a je ticho, žádná příjemná hudba, nic. A kde nic není, ani smrt nebere! ()

FeiNike

Výsledkom spolupráce dvoch vysoko geniálnych osobností súčasnej kinematografie akými bez debaty sú Paul Thomas Anderson a Daniel Day Lewis je výnimočné a maximálne uhrančivé filmové dielo..Plné temne zlovestnej atmosféry, ktorú zabezpečuje pomaly plazivé a napokon nemilosrdne kulminujúce napätie, trýznivá hudba Jonnyho Greenwooda a najmä mrazivý hlavný hrdina Daniel Plainview..Toho Anderson napísal a Day Lewis oživil spôsobom, ktorý ho v mojich očiach povyšuje na jednu z najfascinujúcejších filmových postáv strieborného plátna. ()

Melly.pro

Nemohu si pomoci, ale na 5* to prostě nevidím. Film rozhodně není špatný, ukazuje jak se obyčejný zlatokop vyhoupl až na boháče, protože se chytil příležitosti a nebál se jí využit. Ukazuje taky, jak ho do pohltilo, až mu z toho hráblo. Nicméně jsem pořád čekal, kdy to přijde, ale nic nepřišlo. Proto asi jen ty 4*. ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

17.10.2017

Možná jste zaznamenali, že držitel tří Oscarů Daniel Day-Lewis končí s herectvím. Jeho poslední film jde do kin už 25. prosince a konečně bylo potvrzeno, že se bude jmenovat Phantom Thread. Příběh… (viac)

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)