Film Až na krev se odehrává v Kalifornii na přelomu století, v období ropného boomu. Příběh dokumentuje vzestup Daniela Plainviewa (Daniel Day-Lewis), osamělého otce, který se z živořícího horníka ve stříbrném dole vypracuje na pozici ropného magnáta. Když Plainview dostane záhadný tip, že směrem na západ leží městečko, ve kterém prýští ze země oceán nafty, vydá se se svým synem H.W. zkusit štěstí v zaprášených ulicích města Little Boston. Plainview a H.W. se v tomto nuzném městě, jehož hlavní atrakcí je kostel s charismatickým kazatelem Elim Sundayem, pokoušejí prolomit dosavadní smůlu. Ale i když se jim začíná dařit, nedokáží uniknout konfliktům, ve kterých jsou veškeré základní hodnoty - láska, naděje, pospolitost, víra, ambice a dokonce i pouto mezi otcem a synem - ohrožovány korupcí, podvody a proudy ropy. (HBO GO)

Gastovski

Velice, převelice zvláštní film. Po celou dobu jeho sledování se mě zmocňoval takový tísnivý pocit. Nevím proč, ale na mé podvědomí to působilo opravdu až démonicky. Hudební složka filmu jakbysmet. A Daniel Day Lewis je ďábel v lidské podobě a nic jiného - jeho ponoření do role bezcitného naftaře, to nehrál, ale skutečně se jím stal. Obdivuji tento film, i když jsem jeho kvality ještě nedocenil. Snad to někdy plně docením. Faktem je, že tento film stojí za vidění. ()

icoico

Dobre herectvi... Co dal ? dal nic. Klicove slovo: bezucelnost. K cemu, proboha, k cemu ? Proc by nekdo mel zabijet 2 hodiny sveho zivota koukanim na kvalitniho herce jak hraje nepredvidatelneho silence ? Ano vyvoj postavy je mizivy, nepredvidatelny, neverohodny (filmove). Treba jak ve 3/4 filmu najednou z hlavne postavy zacali padat takove silne slova jako: nenavidim vsechny lidi. A kde se ta silene silna nenavist projevovala ve filmu predtim ? Noo budiz, treba to byl dobre schovany introvert. Paule, ale proc si to do nas 2 hodiny hustil ? Pochybuji, ze takhle vypadal typicky ranny kapitalista. Unikatnost jeho charakteru zpusobuje, ze nam ho nemuze byt ani lito, hmm... asi vzorem taky nebude a rozhodne se neudelam na pouceni, ze ma, co zasel, tak hluboke poselstvi to fakt, Paule, neni. Depresivni to taky neni, protoze na depresi potrebujes atmosferu a te experimentalnim soundtrackem, Paule, nedosahnes. Nemluve o tom, ze na vzbuzeni deprese a koneckoncu jakekoliv emoce potrebujes nejdrive vybudovat vztah divaka k hlavni postave. A to jde velice tezko, kdyz ta se chova chaoticky a v drtive vetsina pripadu divakum naprosto nesrozumitelne. Varuji ostatni pred dalsim prehypovanym titulem. Copollo, Stone, neumirejte jeste prosim, jeste vase plnohodnotna nahrada, sorry Paule, nedorazila. ()

Camac

Taky se to mohlo jmenovat Přes mrtvoly. Nemýtický a nelichotivý obraz hospodářského vzestupu a lidského pádu naftového magnáta. Výborný film o tom, jak taky může vypadat úspěch. ()

El-Barto

Ta Plainviewova nenávist k lidem budovaná krůček po krůčku je v podání oscarového Daniela Day-Lewise přímo nakažlivá. Až na krev neni moc divácký film a o to víc se dokáže zažrat pod kůži, 8/10. ()

Vlče

There Will Be Blood je monumentálním ztvárněním života ropného magnáta Daniela Plainviewa. Fantastická kamera s dlouhými záběry, maniakální herectví Daniela Day Lewise a Paula Dana dohromady tvoří jeden z nejepičtějších (v nejlepším slova smyslu) amerických filmů, na který se dívá jako když čtete velký román. Ve scéně s hořící ropnou věží, doprovázenou hudbou složenou jen z bubnů, dosahuje i přes svou pomalost film neskutečné intenzity a jak hlavní postava stárne a stále více nenávidí celý svět (nejvíc asi ale sebe) nepustí diváka až do závěrečných titulků. I'm finished... ()

Aere

Předně musím vyzdvihnout DECHBEROUCÍ výkon Daniela Day-Lewise, který skutečně není od věci vychutnat v originálním znění, protože jeho mluvený projev je ohromující. Jeho stvárnění egocentrického ropného magnáta je opravdu něco fenomenálního. Anderson to má všechno pevně v rukou, úvodních asi 14 minut, kdy takřka nezazní jediné slovo, vás nepustí ani na vteřinu. Mnoho otázek, srovnání dogmatismu a pragmatismu, postavení tvrdého businessmana proti knězi, výborně ukázané vymývání mozků věřícím ovcím skrze charismatického řečníka. Hudební doprovod zde vytváří fenomenální kulisu a chvílemi mě přiměl přemítat, jak důležitá může u filmu být zvuková stránka. Atmosféra, kterou navodily pravidelné rytmické údery, byla místy skutečně až děsivá. A vítězí u mě jednoznačně závěr filmu. „I am finished!“ Tleskám ve stoje! ()

flash56

Najdokonalejší film, aký som zatiaľ videl a takto si predstavujem, keď sa ma niekto opýta: ukáz mi poriadny film a nie artsračky!! (btw. ja mam rád artsračky)...a myslím, že sa na to používa slovo Masterpiece! ()

Helldo

Ač mě potkal osud mnohých z Vás, že jsem film několikrát přerušil, nakonec musím dát plný počet (druhé konsolidované zhlédnutí mě v tom utvrdilo). Velice pomaly linoucí se příběh, nesoucí však v sobě snad vše, kvůli čemu lze kinematografii označit za druh umění. Oscary udělené jsou bez debat. ()

Mlle

Velmi zajímavé zpracování, výjimečně inteligentní hudba zaznívá na dobře volených místech. Celkově skvělá, úctyhodná práce - člověk jakoby sledoval velkofilm z dob, kdy byl film také poctivým řemeslem, nikoli jen příležitostí pro ukojení přihlouplého narcistního ega tvůrců a plátnem pro "efekty". K samotnému tématu ovšem nelze moc co podotknout. Čím kdo zachází, tím také schází. To se v případě bílé Ameriky potvrdilo opakovaně. Prostředí černého byznysu a zisku coby osamoceného cíle života samozřejmě žádný kulturní či duševní zážitek příliš poskytnout nemůže. Takže se licituje, kupuje, počítá, vedou se populistické řeči, míchá se v kotli přetvářky, porušují se sliby... Nudný způsob života bez bonusu ve formě zajímavé zápletky, spletitých vztahů či svěžího tempa bohužel nakonec znamená i nudný film. Mentální slepota, agrese či pověrčivost namísto moudrosti niterné, ušlechtilé víry doprovází lid takto prožívající svět zcela rutinně, takže ani tato přidaná hodnota nudnou linii příběhu nijak neosvěžuje. 2,5 hodiny se to vydržet dá jen stěží. ()

Saur.us

Cesta za slávou a bohatstvím, lemována jest pýchou, nespravedlností, sobectvím a tyranií lidské zloby. D. Day-Lewis nás tou cestou provází naprosto neuvěřitelným hereckým koncertem a díky tomu stojí snímek především na něm ale samozřejmě i na příběhu a P. T. Andresonovi, který ho tak skvěle ukoval podle obrazu svého. Bude to ale chtít určitě ještě několik shlédnutí, abych dokázal opravdu proniknout do jádra. P.S. P. Dano jako afektovaný, napohled až děsivě vyrovnaný pastor sehrál svou roli také naprosto skvěle, roste z něj vynikající herec pro pochybné postavy. ()

ProfesorJJ

Daniel Day-Lewis je herecký bůh, v každém filmu vždy uřaduje a tady předvedl výkon biblických rozměrů. Paul Dano ve vedlejší roli jako prorok je zde taky asbolutně šílený. Paul Thomas Anderson se vytasil s diamantem na kinematografickém poli. Mrzí mě, že film nebyl Academii oceněn tak, jak by si zasloužíl. ()

simon84

Filmarsky nadherny, ale jinak takovej trochu divnej pribeh. Zajimave, ale casto jsem si teda rikal: wtf? :-)) ale tak to je spis muj problem. Day-Lewis je tradicne skvelej, o tom zadna. ()

Mona-Lisa

Na začátku sleduješ jen těžký život ropařů na přelomu století. Tzn. 15 min. v úvodu nikdo ani nemluví, pořád jen ropa, ropa, ropa Ale pak tě plnou parou udeří 100% odevzdání se postavě-tak jak to Lewis umí. Ty skoky od černého humoru k šílenství, nebo od lásky k vražedné posedlosti.... Wau! Oscar za hlavní roli zasloužený. A ta hudba a kamera! Obě jsou tak zneklidňující a zároveň podtrhují danou chvíli! Jen za jednu cca 15 min drásající scénu, kde je hudba jako další postava, lituju že jedna z osmi nominací nebyla právě za hudbu! ()

cyphercz

Genialita tohoto filmu, o níž všichni dlouhá léta mluví, mě teda zcela minula. Neupírám skvělý herecký výkon D. Day-Lewise, dost možná nejlepší z celé jeho kariéry, ale to samo o sobě na vyšší hodnocení nestačí. Děj a často i kryptický styl jeho vyprávění diváka mého ražení prostě nenadchnou a nevytrhnou z lhostejnosti k osudům jednoho ropného magnáta, který se kvůli úspěchu nebál jít přes mrtvoly... aneb fakt nic nového pod sluncem. Třeba časem objevím onu genialitu a mistrovství tohoto snímku, ale do té doby tomu nemohu dát víc než 65%. ()

wakeup

Musim jen vypichnout, ze souhlasim z komentarem uzivatele AJAXe. Hrozne jsem se tesil na zazitek, zvlast kdyz prvnich sest hodnoceni zde bylo pethvezdickovych, ale co jsem videl byla hlavne bravurni one-man-show. Daniel Day-Lewis je proste skvelej!!! ()

kobliha

Vykon Daniel Day-Lewisa je nesporne hodny oscara, ale myslim ze aj Paul Dano odviedol skvely kus prace, ja som mu toho sektara uveril a mozna by som sa nim do Cirkvi tretieho zjavenia nechal zlanarit :) ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

17.10.2017

Možná jste zaznamenali, že držitel tří Oscarů Daniel Day-Lewis končí s herectvím. Jeho poslední film jde do kin už 25. prosince a konečně bylo potvrzeno, že se bude jmenovat Phantom Thread. Příběh… (viac)

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)