Film Až na krev se odehrává v Kalifornii na přelomu století, v období ropného boomu. Příběh dokumentuje vzestup Daniela Plainviewa (Daniel Day-Lewis), osamělého otce, který se z živořícího horníka ve stříbrném dole vypracuje na pozici ropného magnáta. Když Plainview dostane záhadný tip, že směrem na západ leží městečko, ve kterém prýští ze země oceán nafty, vydá se se svým synem H.W. zkusit štěstí v zaprášených ulicích města Little Boston. Plainview a H.W. se v tomto nuzném městě, jehož hlavní atrakcí je kostel s charismatickým kazatelem Elim Sundayem, pokoušejí prolomit dosavadní smůlu. Ale i když se jim začíná dařit, nedokáží uniknout konfliktům, ve kterých jsou veškeré základní hodnoty - láska, naděje, pospolitost, víra, ambice a dokonce i pouto mezi otcem a synem - ohrožovány korupcí, podvody a proudy ropy. (HBO GO)

Daae

Při těžbě ropy na přelomu 19. a 20. století byla krev. Úmrtí ve filmu byla opravdu zastrašující svou tvrdou skutečností, Danny Day-Lewis hvězdou mého večera (skvělý přízvuk a ta chůze - následek jeho pádu na začátku filmu?) a Paul Dano se po Malé Miss Sunshine ukázal jako hodně zajímavý a přesvědčivý herec. Zpočátku jsem viděla Plainviewa jako starostlivého chlapíka, který mě pak více než překvapil replikou, že nesnáší všechny lidi. Nesedělo mi to tam. Jeho pád do jakéhosi stavu šílenství vyústil pekelně šílenou scénou na bowlingové dráze a mám takový instinktivní dojem, že by se ta scéna mohla jednou stát i kultovní. Něco jako De Niro mlátící svého podřízeného baseballovou pálkou, tak Day-Lewis házející koulí a kuželkami... Taky musím konstantovat, že mi film přišel 2x delší, než ve skutečnosti byl - a to mám dlouhé filmy ráda - něco ale tady vázlo. Již od první scény se mi nelíbil soundrack; ten zmatený hukot mi šíleně připomínal Vesmírnou odyseu :) Je to však velmi dobrý film, jinak se mi líbil. ()

Ondis

Docela mazec! Opravdu jsem nečekal, že mě skoro 160 minutový film neustále udrží v pozornosti. Stalo se..a to hlavně díky Danielovi Day-Lewisovi- bravo! Příběh dychtivého naftového magnáta nepostrádal napětí ani zvraty, čímž se Andersonův snímek právem řadí mezi top roku 2007! Závěrečné kapky krve přispěly k plnému počtu hvězdiček:-) ()

DannyBoy80

70%. Je to pěkné, ale je to dlouhé, zbytečně dlouhé. A na to, že je to tak dlouhé nám není poskytnutý detailní náhled na charaktery postav, ten je jen zběžný, aby nezastínil podstatu věci, a to vrtání ropy. Stáhnout to o 30 minut, trošku to našlápnout a více to emocionálně vyhrotit by nebylo špatné. Ale jinak to není špatný film. Výborný herecký výkon Daniela Day-Lewise. Ted nevím jestli to bylo podle skutečné události nebo ne, ale pokud jo, tak mi chyběly závěrečné titulky, rád bych věděl co se stalo s hlavníma postavama. ()

TheDude

Po druhém shlédnutí musím dát plný počet...to něco, co mi tam posledně nesedělo, zmizelo.Je to dokonale vybroušená vizuální podívaná, spojená s vhodně zvolenou hudbou a samozřejmě Day-Lewisem.Obě zlaté sošky na místě... ()

Wishkah

Tenhle film je nepříjemný a odpudivý. A přitom se jedná o geniální snímek. Daniel Day-Lewis a Paul Dano podávají famózní výkony ()

Ezekiel1

Upřímně jsem čekal, že to bude větší bomba. Tohle nebyl příběh, který by mě zrovna bůh ví jak odrovnal. Na histerický výkon mladého ubohého kněze v podání Paula Dana jsem si vypěstoval během filmu doslova alergii. Daniel Day-Lewis je jako vždy perfektní, zase úplně v jiném kabátě vystřihl svůj výkon a i přesto je strhující. Až na krev postupně s dějem uvadá a pomalu, ale jistě se mění spíše v uspávající záležitost, než dechberoucí drama, velmi slabé 4* ()

Bety88

Vcelku divnej film. Sice jsem ho viděla nechtěně až od půlky, díky neschopnému sekajícímu se přehrávačí, ( jo a ještě jsme museli mlátit do televize, aby se to rozjelo) ale jelikož to nikdo nepoznal, tak to asi mluví za vše .Plus poslední scéna byla tak brutální, až nám přišla docela vtipná. Achjo, to byly zlaté časy na jazykovce. ()

Itar

První film PTA, který jsem měl možnost shlédnout. Několikrát. Invenční způsob, jakým PTA režíruje, se tu kloubí s až experimentální kamerou Roberta Elswita. Další dva mágové se potom zjeví v podobě skladatele Greenwooda a představitele hlavní role Day-Lewise. A i když je hlavní hrdina jednoznačně středobodem filmu, neslouží mu jako podpora, nýbrž jen jako část perfektně fungujícího celku. ()

ondrula

Takové filmy mám rád, silný příběh se silnou hlavní postavou. Pamatuju si, že jsem při sledování filmu měl hrozně silnou motivaci se vrhnout do nějakého podnikání a vydělávat prachy. ()

Prochy38

Tento film má obrovskou sílu. D. Day-Lewis je úžasný herec a opět to jasně dokazuje. Zajámavé téma, hodně dobře zpracovaný příběh. Fakt se mi to líbilo, ale už ta střední část byla až moc dlouhá. Na 158 minut to mohlo být trochu akčnější, ale fakt jsem z toho filmu cítil sílu. Líbilo se mi to a vysoké hodnocení zde celkem chápu. Pro mě to má ještě k 5* kousek dál, ale určitě to bude jeden z těch filmů, na které jen tak nezapomenu.... ()

Schuldiner

Tak první půlka byla dobrá, ale konec jsem vyloženě protrpěl. Nejde o to, že to nemá pointu, jde o to, že je to zkrátka nuda. Příběh o jednom hamižném psychopatovi. A o vlivu peněz na člověka. Ale kdybych to neviděl, o nic bych nepřišel. ()

angloumene

Až na krev je jednoznačně velice originálně zpracovaný film. V rámci tohoto neotřelého podání ukazuje příběh Daniela Plainviewa, kterému se s růstem moci a velikosti jeho ropného impéria stejným tempem rozpadá zdravý úsudek. Jeho duševní rozklad dopadá zejména na jeho chlapce a také na podobně chorobného kazatele. To že v tomto zamotaném víru peněz, moci, lásky i nenávisti dojde až na krev, je ale jasné už podle názvu. ()

bloodcountes

Film o hnusném člověku může bejt jakkoli technicky zdařilý, ale stejně z něho budu zhnusená a to taky jsem - jsem sakra zhnusená. Navíc celý téma je hnusný, je to přehlídka hnusu, chamtivosti, nenávisti, bezohlednosti a prodejnosti. Nemůže mě přitom nenapadnout myšlenka, kterou ve své hlavě nevítám ráda - myšlenka na genofond lidí, bělochů, kteří Ameriku násilnicky osídlili. Film je moc dlouhý, místama dost nudný a k dokoukání mě vlastně nutila jenom touha uvidět, jak ta lidská zrůda pomalu a mučivě umírá, nejlépe s hubou plnou zlata, akcií nebo "oleje". Ani toho jsem se nedočkala. A dále hudba. To bylo místy čiré utrpení. Dělalo to na mě dojem, že tvůrci pro jakýsi efekt dramatizace nebo dodání napětí tam, kde není, či snad kvůli šokujícímu účinku na diváka, dělali s hudbou psí kusy. Mě to hodně otravovalo a dráždilo. Jedinou pochvalu skládám Danileovi Day-Lewisovi, za absolutně brilantní herectví. Jo a začátek, prolog v té díře na zlato beze slov, to bylo dobré. Na rozdíl od konce - ten byl zase hodně špatný, bez katarze, utahaný jako celý film a ustřižený (ano, chyběla mi ta satisfakce vidět toho šmejda trpět:))). Celkově moc nechápu to vysoké hodnocení filmu. Asi jsem nepochopila závratné hlubiny smyslu nebo genialitu příšerné "hudební" stopy a natahovaných záběrů do nikam, nebo co. Včera jsem viděla film Letec a ten kostrast mezi dvěma tvářemi amerického úspěchu i filmového zpracování je prostě olbřímý a nedovoluje mi dát dnes víc než dvě hvězdy. ()

Paldiny

Behom týždňa som si dal dve kolá a s tým druhým prišlo mierne vytriezvenie. Poctivá filmárčina, akej sa dopodrobna venujú iní päť hviezdičkári, je nepopierateľná a dáva o sebe vedieť koncertom pred kamerou aj za ňou. Na čo sa teraz zameriam ja, bude stránka druhá. Úvod ako od Kubricka, bez dialógová audiovizuálna smršť čo dokázala otupiť zmysly, ale do takej miery až som si neuvedomil, že nesledujem citáciu Kubricka, ale Kubricka preneseného do roku 1898. Ďalej vzťah Daniel - Henry čoby spojenie dvoch odlúčených bratov. Neprišiel vám povedomý? Ja v ňom vidím kópiu Michaela a Freda Corleonovcov, submisívnosť, pokoru, neskôr zradu brata Henryho, tak dominantnosť, otvorenie náručia, neskôr radikálny trest magnáta Daniela. Rovnako som si prvýkrát nesprávne vyložil finálnu dohru so synom aká svojim doslovným vysvetlením (čo som pôvodne za doslovné nebral) do istej miery ospravedlňuje jeho konanie na vlakovom nádraží a vlastne aj v onej scénke čo beriem ako mínus. Takto dochádzam k bodu kedy veľmi nerád prehodnocujem na stále pekné 4* za silný príbeh, silných hercov a silné scény, ktoré si ale trochu nešetrne vypožičali to najlepšie z minulého storočia. ()

Rozjimatel

"I look at people and I see nothing worth liking. I want to earn enough money I can get away from everyone."     Dráma s nesmierne ťaživou atmosférou, zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Hlavná zápletka je postavená na konfrontácii dvoch strán, z ktorých jedna by sa dala zjednodušene označiť ako bezohľadný kapitalizmus, tá druhá ako fanatická viera. Obe tieto strany, predstavujúce dve základné sily hýbajúce Amerikou, majú svoje vlastné zámery, na ktorých dosiahnutie používajú nie zrovna čistú politiku. Prvú stranu tu zosobňuje ropný magnát Daniel Plainview (Daniel Day-Lewis v strhujúcom výkone, oprávnene ocenený Oscarom), druhú stranu zase samozvaný prorok Eli Sunday (Paul Dano, nepochybne herecky výborný, aj keď svojim prejavom veľa sympatií nevzbudzuje). V súboji týchto dvoch kreatúr sa nedá prikloniť ani na jednu stranu, presnejšie povedané, jeden je odpudivejší ako druhý. Jeden hnaný vidinou zbohatnutia, ochotný ísť aj cez mŕtvoly, druhý, hnaný túžbou po moci nad ľuďmi, klamúci, až sa mu z huby práši. Obaja pritom hanebným spôsobom zneužívajú dôverčivosť prostých ľudí. Vzhľadom na ten ponurý príbeh z ponurého prostredia, doslova pretkaný všadeprítomnou skľučujúcou náladou (podporenou aj nervnou hudbou) a absenciu nejakých aspoň trochu sympatických postáv, ide o značne nepríjemný divácky zážitok. Oceniť ale určite musím veľmi peknú kameru Roberta Elswita (zaslúžený Oscar).     "You're an orphan from a basket in the middle of the desert, and I took you for no other reason than I needed a sweet face to buy land." ()

Dallas

Neľútostná sonda do zaslepene ambicióznej duše muža, ktorý rovnakou super rýchlosťou akou buduje svoj majetok, ničí aj vzťahy zo svojim okolím. Výbornú réžiu, scenár a kameru ešte vysoko prevyšuje Daniel Day-Lewis, ktorého výkon je famózny a seba rovnako ako aj postavu Daniela Plainviewa navždy pribil na stenu vo filmovej sieni slávy. Dve hviezdy za Daniela plus tri za zbytok. 85% ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

17.10.2017

Možná jste zaznamenali, že držitel tří Oscarů Daniel Day-Lewis končí s herectvím. Jeho poslední film jde do kin už 25. prosince a konečně bylo potvrzeno, že se bude jmenovat Phantom Thread. Příběh… (viac)

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)