Llewelyn Moss na poľovačke náhodou narazil na následky vyrovnávanie účtov medzi drogovými zločincami. Medzi mŕtvymi telami ležali dva milióny dolárov. Moss neodolal pokušeniu, nález si privlastnil a rozpútal tak štvanicu, v ktorej sa do úlohy lovnej zveri dostal on sám. Na stope mu je psychopatický profesionálny vrah, ktorý sa nezastaví pred ničím. (STV)

Flego

Dobrý zážitok z filmu znásobujú herecké výkony ( Bardem - Brolin ) a presná réžia bratov Coenovcov. Skutočne zaujímavý film so skrytým posolstvom. Ja by som ho trochu pozmenil : Tento svet nie je pre ľudí. ()

Jinny

Sergio Leone by měl zřejmě z úvodních 100 minut radost, ale ten konec snad není možné brát vážně. Přitom z těch posledních ukecaných dvaceti minut šlo krásně vybruslit pomocí naznačené stylizace do moderního westernu. SPOILER: Proboha, co to Woodyho Harrelsona napadlo brát roli, která na plátně stráví pět minut? A jak si Coenovi můžou dovolit takovým způsobem se zbavit hlavní postavy, kterou ani nevidíme umřít? ()

poz3n

Absolutně mě dostává do kolen detailní propracovanost všech scén, ať už se jedná o stíny mraků nebo o obal od tyčinky, kterej se pomalu kroutí a nenechá vás na pochybách, že Coenovci by se měli držet vážnejch filmů... ()

Roman.Ticka

Totální kravina, ztráta času. Bardem mánička jako úchyl, no no šlo to, ale jinak nevím co hodnotit. Jones v roli neschopného šerifa nic moc a ani Brolin uprchlík nezaujal. Celé ujeté téma naruby - sláva poraženým a čest vítězům, nic než propadák a zvláštní forma šoku. Srovnání snese letošní supervolební rok. Stačilo jednou, bratři Coenové, tohle moje hlava nebere. ()

honajz

Bratři Coenové až na pár výjimek nezklamou. Za tento film získali čtyři Oscary, což většinou bývá spíše pro prostého diváka negativem, ale tentokrát jsou sošky v dobrých rukou. Na režijním stylu bratří Coenů je znát, že film mají rádi. Piplají se snad s každičkým detailem, záběrem, ale samozřejmě i celkovým vyzněním. Klobouk dolů před skutečnou filmařinou, která se projevuje naprosto ve všem - nasvícením, kamerou a střihem počínaje, přes vedení herců až třeba k ruchům, jež zde hrají velkou roli i proto, že ve filmu nezazní v podstatě žádná hudba (kromě jedné krátké mexické písně). Vnějškově se příběh motá kolem kufru peněz, jež dosavadní looser najde na místě přestřelky mexických dealerů, přičemž po něm jdou pekně ostrý zabiják (co ten dokáže jen s kyslíkovou bombou!), jakýsi plukovník v podání Woodyho Harrelsona a samozřejmě policie. Pátráním je pověřen chlápek (Tommy Lee Jones), který chce odejít do důchodu ani ne tak kvůli věku, jako že přestává chápat svět kolem sebe. Jak se dozvíme v jedné scéně, kdy ráno čte u kávy noviny - udivuje ho, že lidem nepřišly divné stále nové hroby na zahradě sousedů, ale teprve až když vyběhl z domu ven nahý stařík s psím obojkem kolem krku. Tenhle film je totiž prioritně o posunu hodnot v mnoha ohledech života - šerifové před třiceti čtyřiceti lety nepotřebovali nosit pistole, v 80. letech minulého století, kam je děj zasazen, už musejí být připraveni na všechno. Stejně tak se měnízemě, která hraje velkou roli - už to není malebná krajina plná příjemných zákoutí, ale drsná planina, kde se začíná bojovat o život. Označení šílenství a dostání závazkům nabývají naprosto opačných poloh. Jediné, na co je potřeba se připravit, je pomalejší tempo vyprávění, které je však o to sugestivnější. A mimochodem, na rozdíl od upoutávek není až ak krvavý a násilný, jak se zdá. Spousta věcí je řešena v náznaku a u některých nevíte, zda nakonec byli, či nebyli zastřeleni. Skutečně povedený film, a to po všech stránkách. ()

rikitiki

Kdo chce víc, nemá nic! V děsně chlapácky rádoby drsném provedení, kdy se střílí místo pozdravu. Kromě tohohle protivného nátěru se postavy chovají jakoby neměly hlavu, a to ještě před tím, než jim ji někdo prostřelí. Jindy zase lusknutím prstu najdou hledaného, aniž by bylo jasné, jaké stopy je k němu dovedou. Není to jasné, protože se to vysvětlit nedá. Takže scénář se k tomu postavil stylem: Tak to prostě je! ____ Zajímavý byl způsob, jak ukázat konec některých hlavních postav - prostě ho neukázat. Divák nevidí jejich vraždu, jen chování vraha po činu. Tohle, včetně náhodného konce, nepříjemně pošimrá divákovo očekávání katarze, která se tím pádem nedostaví. Chápu, že je to součást hry, ale mě tahle hra nebavila. ()

anderson

Bravúrne nakrútené. Bez hollywoodskych klišé, bez katarzie. Ale ako vraveli SHEENovi smetiarski rivali v MEN AT WORK: "To není originálnííííí !!!" :-) (4.8.2008) ()

Ivoshek

Na Coeny spíš slabší kousek s jedním z nejlepších záporáků, které kdy film zobrazil (Chigurh je opravdu solidní psychopat). No Country by byla o hodně lepší film, kdyby něbyla tak dlouhá, místy nudná a místy dost nelogická. A - SPOILER! SPOILER! - kdyby se obtěžoval mít pointu. ()

Othello

No Country for Old Men mi dlouho nesedělo do rámce Coenů jako poslů moderní americké individuální války proti existencionalismu, kterou v sobě podvědomě drží každý Američan (fakt sorry za tuhle větu). Není s podivem, proč Joel s Ethanem točí film za filmem, a když zrovna neni v dosahu nějaký objektiv, tak usilovně drtí scénář. Prožívají tu samou celoživotní krizi jako postavy jejich filmů a bojují proti ní svým způsobem. Amerika pak v jejich představách vypadá jako dlouhá, prázdná a bezútěšná planina.... jedno jestli zasněžená, vyschlá či travnatá. No Country je jiná než Fargo nebo Man Who Wasn´t There. Má to na triku z a) adaptace McCarthyho románu (tedy autora, jehož smýšlení je Coenům podobné, ale je to třicetkrát mohutnější pesimista), za b) nemlátí to tak do očí. Všechny mužské postavy zde totiž mají jedno společné - neměnné zásady - Josh Brolin se nikdy nevzdává a nikdy by nikoho neprosil o pomoc, Anton Chigurh (záporáčtější jméno pohledat) vždy plní své "sliby" a předsevzetí. Proto oním smutným elementem je starý šerif Tommy Lee Jones, jenž se chtě nechtě musí přeorientovat ve své podstatě na na verzi Ameriky 2.0, kterou již nikdy nemůže pochopit, ale na to, postavit se jí, již nemá sil. ()

Pítrs85

Tamta země není pro starý a tenhle film asi nebyl tak úplně pro mě... Což je škoda, těšil jsem se na další Tarantinovku, teda pardón, další Coenovku střihu Farga, ale tady je špatně všechno, co špatně být může, a úplně mimo kategorie je postava Javiera Bardema, která mě neskutečně srala a nebylo to jenom kvůli tomu kreténskýmu účesu. Pořád jsem doufal, že dostane jednu pěkně mezi oči, a čekal a čekal... Naopak scény s Tommy Lee Jonesem jsou jediné, které za něco stály, plus hezká tvářička Kelly Macdonald a macho Harrelson. Jinak nuda šeď šedivá, navíc mi přišlo, že se jak Brolin tak Bardem chovali neskutečně nelogicky, o tom, jak se Bardem pokaždé odnikud zjevil tam, kde zrovna potřeboval, ani nemluvím. Kreténskej konec už to tak nějak celý posílá do prdele úplně... ()

Janek

Předlohu jsem nečetl, takže nemohu posoudit, jak věrní či nevěrní Coeni vzhledem ke knize byli. Teď už ale k samotnému filmu (který jsem si pustil s mírným odstupem dvakrát za sebou). První polovina je bezchybná, Coeni nastavili laťku velmi vysoko - atmosféra je správně hustá, silných a poutavých okamžiků nespočet. V první polovině se moc nemluví, nicméně oči jsem opravdu neodtrhl. V druhé polovině atmosféra poněkud řídne (a to vzhledem k polovině první) a namísto hypnotizujícího ticha nastupují podstatně hojněji se vyskytující dialogy, kdy divák neví "o kom se vlastně kurva mluví" (proto jsem si výlet do Země, která není pro starý dobrovolně zopakoval). Co se ale bezpochyby povedlo - je Javier Bardem (který IMHO musí okouzlit i čtenáře předlohy). Opravdu skvostný psychopat (i když z mého pohledu zůstává králem psychopatů DeNiro z Mysu hrůzy). Stále zajímavější je i Josh Brolin, který v poslední době s dobře pěstěným knírem boduje. Tento film zaručeně obstojí ve zkoušce časem a stejně jako jiné "zásadní" Coenovic klasiky, uzraje. Prozatím odměřených ale plnohodnotných 80%. ()

fleker

"....TAK VIDÍŠ VOLE, ŽE TADY NEMAŠ CO DĚLAT.."...zaslech sem vlasáče v tílku s lahvinkou v podpaždí,,,když jemně doprovázel svoji pani špičkou kozačky ze dveří kina,,,,, A ŘEKNI TÝ VYPELICHANÝ BÁBĚ, ŽE SEŠ MOJE STARÁ, A AT TI VRÁTÍ BUKVICE ZA JÍZDENKU...jó,,,zátopek opet nesklamal, ale nejdůležitější zápletku sem beztak stihnul...tichá pošta je holt tichá pošta...a pokavaď nerozumíš frajerům s monopolem na mandelinky aspon tolik co já (a to sem se ve škamnech na lepší jak štyry s čárou vživotě nedostal,,,,a za moje INGLYŠ na horní lince kakaem pobryndanýho vokabuláře sem vod svý profesorky přez jazyk jednou málem dostal přesdržku),,,,a titluky ti rozmazáva ujo ethanol,vyhni se bégéčku minimálně gotickým lomeným ()

claudel

Z tohohle filmu pro mě zůstane nezapomenutelným pouze famózní výkon Javiera Bardema, který s příšernými vlasy vypadal doslova šíleně. Filmy bratří Coenů mají u mě střídavou tendenci, některé se mi líbí hodně, jiné téměř vůbec. Tahle země není pro starý spadá do druhé kategorie. ()

kajda.l

Při prvotním zhlédnutí jisté zklamání, napodruhé parádní minimalistická oscarovka. Snímek přináší smršť brilantně natočených scén a vynikající, mrazivý výkon (zasloužený Oscar) Javiera Bardema (nechtěl bych toho chlápka potkat..brrr), který po celou stopáž neztrácí na tempu. Herecky rovněž vytříbená podívaná ve které i krajně nesympatické postavy (Harrelsonova - jak já mu tu kulku přál) mají své místo. Ukázkově upocené v rámci žánru střídmě krvavé s fetišem na bílé ponožky. S jednou zcela impozantní scénou, kterou řadím mezi své filmové TOP - poklidný a přesto strhující emocemi nabitý dialog mezi Javierem Bardemem a Kelly Macdonaldovou. 90% ()

902 10

no country for old men je prinejmensim do druhe tretiny stopaze opravdu vyborny thriller, ktery bohuzel dokonale shazuje vpravde idiotske zaverecne vyusteni, plne sentimentalniho dedkovskeho zvatlani a dalsich zavrzenihodnych zalezitosti, ktere by se mozna dobre vyjimaly na lavicce pred hypermarketem nebo u vesnicke pozarni nadrze, ale ne ve filmu. ()

Ištván87

Uf. Javier Bardem s tou patkou je pěkně děsivej týpek. Jak nacistickej vyšetřovatel. Člověk má pomalu strach mu něco říct, aby ho nějak nepopudil. Bratři Coenové jsou prostě borci. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Rambo bude párat Mexičany

Rambo bude párat Mexičany

24.06.2014

Vietnamský veterán John Rambo ještě nevytrhnul svůj poslední ohryzek. Od filmového debutu akční legendy uplynulo 32 let a opět se před námi začíná rýsovat její páté dobrodružství. Na relativně… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014