Plytký hrob

Tři nejlepší kamarádi, David, Alex a Juliet, spolu žijí ve velkém luxusním bytě v Edinburghu. Baví je dělat si legraci z ostatních. Obzvlášť z těch, kteří se ozvali na jejich inzerát "Hledám spolubydlícího". Dokud se neobjeví Hugo. Charismatický drsňák a sympaťák každým coulem. Slovo dá slovo a z trojice hrdinů je rázem čtveřice. Ale jen na pár hodin. Ráno najdou Huga v posteli bez známek života. Než stačí cokoliv nahlásit, objeví David s Alexem kufr naditý penězi. Svědomí velí, nahlásit vše na policii. Jenže obrovská suma je víc než lákavá! Brzy se objeví první problémy. Kam schovat peníze, aby byly v bezpečí? A hlavně, co s tělem Huga? Během několika dní projde jejich vztah tou nejtěžší zkouškou, jakou si kdy dokázali představit. Tváří v tvář bohatství a vlastnímu svědomí získává pojem "přátelství" zcela nový rozměr. Ruku v ruce se špinavými penězi jdou zločin, msta a nenávist. Cena za lehce nabytý mamon je příliš vysoká... (oficiálny text distribútora)

Campbell

No bohužel jsem nejdříve viděl Transpotting a až pak Mělký hrob, proto možná nejsem vyloženě nadšený, ale i tak jsem se bavil, teda aspoň první hodinu a čtvrt konec mi přijde sice zajímavej ale ne nijak extra dobrej, Eccleston je celkem frajer a zároveň sráč, prostě mi v celým filmu přišel nevyrovnanej(ale ne špatnej) a ostatní herci jsou parádní a hudba od Boswella je celkem dobrá, ale nic extra to taky není. ()

EvilPhoEniX

Shallow Grave je přesně typ thrilleru, který v lásce příliš nemám, navíc na tohle téma je jich natočeno spousta, ale musím říct v Boylovém podání mi tohle hodně sedlo! Sakra černohumorná, energická a napínavá jízda od začátku do konce! Bavil jsem se mnohem více než při Simple Plan. Doporučuji kdo neviděl.75% ()

nascendi

Nepatrím a ani nebudem patriť k fanúšikom filmov Dannyho Boylea. Odpudzuje ma jeho snaha prekvapovať, až šokovať diváka nezmyselne vystavanými príbehmi. Pravdepodobne som už príliš starý a môj filmový vkus formovali režiséri úplne iného razenia. Napriek môjmu znechuteniu z tohto filmu mu dávam až tri hviezdičky, pretože si nájde svojich divákov, herecky bol veľmi dobre zvládnutý a dopozeral som ho do konca. Viac pozitív bohužiaľ nedokážem nájsť. ()

Eddard

Svižný film, který začíná jako klasická britská komedie nové krve (mladí britové užívají slasti i strasti života), pozvolna přejde v morbidní černou komedii (úmrtí spolubydlícího a nalezení peněz), aby se zvrhl do hitchocovského psychologicko-paranoidního dramatu, zakončeného zvrácenou, kapku pesimistickou pointou. Neokoukaná režie se opírá o poctivě zahrané party tří v zásadě hodně odlišných přátel. Strhující. Mrazivé. Zajímavé. Určitě tomu dejte šanci, pokud máte rádi Hitchocka či moderní britský film. Tohle je jeden z jeho průkopníků. 80% ()

HAL

Hutné drama o partě obyčejných spolubydlících, kteří se dostanou do neobyčejné situace... a zjistí navzájem kým skutečně jsou. Jen pár postav a minimalní prostředky stačí k rozehrání psychologicky syrového dramatu ve které mrazí z každého záběru a snaha diváka předvídat v ději je stejně nemožná, jako nesmyslná, mnohem zajímavější je zkoumat odrývající se charaktery postav a jejich vzájemné střety. Škoda jen příliš odlehčeného "trainspottingovského" závěru, který se ke zbytku filmu příliš nehodí a narušuje temnou katarzi, jinak... vynikající. 8/10 ()

• Podľa slov režiséra Dannyho Boyla je Plytký hrob prepojený s jeho nasledujúcim filmom Trainspotting (1996) cez postavy Keitha Allena (Hugo), ktorý v oboch filmoch stvárňuje drogového dílera. (HelenOfTroy)
  • Ve Francii film vyšel pod názvem "Petits meurtres entre amis", což znamená "Malé vraždy mezi přáteli". (Chatterer)

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

09.05.2011

První film, kterým na sebe upozornil, byl téměř hitchcockovský Mělký hrob. O svém příštím počinu nazvaném Trance tvrdí, že půjde o podobně temný, sexy, vyhrocený thriller. Scénář podle svého… (viac)